ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ-ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΟ? - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 65
  1. #46
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    86
    liakleo πηγαινε και σε εναν ορθοπεδικο που νομιζω πως ο αυχενας σου ειναι γιατι κι εγω εχω ακριβως τις ιδιες ενοχλησεις...κανω καποιες φυσιοθεραπειες και ολα καλα...μην το αφηνεις αλλο..πηγαινε θα ανακουφιστεις..εγω συνεχιζω να εχω τα μουδιασματα-καψιματα στο προσωπο μου...πηγα σε νευρολογο με βρηκε μια χαρα αλλα επειδη με ειδε παρα πολυ τρομαγμενη με εστειλε να κανω και μαγνητικη εγκεφαλου οπου κι εκει ολα μια χαρα....τι σου κανει το ανχος ετσι??αστα........τιγκα στα ψυχοσωματικα!!

  2. #47
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    37
    bana απόψε νιώθω και ένα ψιλοκάψιμο στο πρόσωπό μου γύρω απο τα χείλη, συν τα μουδιάσματα στο πρόσωπο και πίσω στο κεφάλι που με τρελλαίνουν. Πάντως , σου λέω με τραβάει και ο αυχένας μου και θεωρώ πως δεν είναι τυχαίο. Ελπίζω να είναι απ\' αυτό και όχι τίποτε αλλο. Απο Δευτέρα τρέχω σε ορθοπεδικό αν και δεν έχω κάνει ακόμα μαγνητική και με τρελλαίνει αυτό!

  3. #48
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    86
    Κοιτα για τον αυχενα οι ενοχλησεις που νιωθεις ειναι ιδιες με αυχενικο...δεν ειμαι και γιατρος απλα απο δικη μου εμπειρια στο αυχενικο που με ταλαιπωρει 4 χρονια...τα δικα μου συμπτωματα απο τον αυχενα ειναι καψιματα,τραβηγματα,ζαλαδε ς,ορισμενες φορες αισθηση οτι νιωθω πιεση στο κεφαλι και στα αυτια......αυτα και ααααλλααααα πολλα.....αλλα οσο αφορα τα μουδιασματα στο προσωπο ρωτησα και τον νευρολογο αλλα και εναν παθολογο γενικης ιατρικης αν ειναι απο τον αυχενα και μου ειπαν οχι...το θεμα ειναι ομως οτι δεν ρωτησα ορθοπεδικο...καλο ε?
    Προσωπικα το καψιμο το νιωθω εδω και 3 βδομαδες και μου ειπαν οτι ειναι σωματοποιημενο ανχος...Οτι αλλο θες εδω ειμαστε εμεις..

  4. #49
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    37
    Ευχαριστώ πολύ bana. Είμαι μητέρα ενός κοριτσιού 6 ετών, με δραστηριότητες καθημερινές και οφείλω να είμαι εντάξει απέναντι στο παιδί μου πάνω απ\' όλα. Οταν όμως παθαίνω κάτι τέτοια, τα μεγαλοποιώ μέσα στο μυαλό μου γιατί φοβάμαι μην πάθω κάτι και μείνει το παιδί μου χωρίς μαμά...!

  5. #50
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    37
    Πήγα σε ορθοπεδικό και μου βρήκε ευθειασμό αυχένα, μου έδωσε αντιφλεγμονώδη, μου είπε να φορέσω μαλακό κολλάρο και μετά να κάνω και φυσιοθεραπείες. Οι πονοκέφαλοι και τα μουδιάσματα μπορεί να είναι απο εκεί εφόσον κάνουν συσπάσεις οι μύες λόγω του ευθειασμού. Το θέμα όμως είναι ότι παίρνω και αγχολυτικά και τώρα δεν ξέρω τί να κάνω, να παίρνω όλα τα φάρμακα μαζί, να κόψω τα αγχολυτικά? και πως θα καταλάβω ποιο μου έκανε καλό τελικά? με τα αγχολυτικά, εδώ και μια εβδομάδα νιώθω λίγο καλύτερα.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    157
    Εχθεσ το βραδυ αργα εκει που καθομουν ηρεμη κ διαβαζα αρχιζει κ μουδιαζει η αριστερη μερια του προσωπου μου τα ακρα στα δαχτυλα των χεριων και τα ακρα των ποδιων στην αριστερη μερια και αυτα!μετα με επιασε εντονη δυσφορια πανικοβληθηκα κ με επιασε ριγοσ τρεμουλο κ τα μουδιασματα που δεν ειχαν φυγει...ελεγα παει κατι επαθα...με πηρε ωρα να ηρεμησω αρχισα να κλαιω κ να τρεμω ωσπου με πηρε ο υπνοσ σημερα οταν ξυπνησα σκεφτομουν αυτο κ παλι με επιασε μουδιασμα το οποιο κ δεν εδωσα σημασια κ εφυγε!!!εχω παρατηρησει πωσ οσο πανικοβαλομαι κ οσο πιο πολυ σημασια τα δινω γινονται χειροτερα κ ερχονται κι αλλα!!!!σκεφτομαι να κλεισω ραντεβου σε παθολογο να δω αν ειναι κατι παθολογικο και μακαρι να μην ειναι θεε μου σεν αντεχω αλλο!!!!!!!!!!!

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    157
    επισησ εχω παρατηρησει στον εαυτο μου οτι απο τοτε που εμφανισα ψυχοσωματικα αρχισα ν τρομαζω πολυ ευκολα κ να με πιανει ταχυκαρδια!!!μια φορα τρομαξα με το θυροτηλεφωνο κ αρχισα να μουδιαζω κ στραβωσε το στομα μου κ δεν μπορουσα να μιλησω κ ημουν μονη μ με τα μωρα!!!μετα συνηλθα!

  8. #53
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    37
    Μαίρη ψυχραιμία! Μόνη σου το λες ότι όταν δεν του δίνεις σημασία φεύγει! Και εγώ ήθελα να μου βρεί οπωσδήποτε αυχενικό ο ορθοπεδικός γιατί έτσι και μου έλεγε ότι δεν έχω τίποτα θα είχα τρελλαθεί , θα ψαχνόμουν τί έχω και τι έχω. Ακόμα και τώρα που μου είπε αυτό δεν έχω πραγματικά ησυχάσει.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    157
    ψυχραιμια και ψυχραιμια κι εγω το ιδιο λεω σε οσουσ εχουν αυτα τα ψυχοσωματικα ολοι ξερουμε κατα βαθοσ οτι δεν εχουμε τιποτα ομωσ παντα μασ κυριευει ο πανικοσ ειναι δυσκολα οταν βιωνεισ μια τετοια κατασταση να μεινεισ ψυχραιμοσ!!!!!και οταν δεν τα δινω σημασια ειναι κατι μικρα οταν ομοσ ερχονται εκεινα τα μουδιασματα οι ταχυκαρδιεσ κτλ δεν μπορω να τα ελεξω ειναι πανω απο τισ δυναμεισ μου!!!!!

  10. #55
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    37
    Πήγα και για αξονική σήμερα , εκ πρώτης όψεως η γιατρός μου είπε ότι δεν βλέπει κάτι και ότι απο την πείρα της , ό,τι παθαίνω είναι απο τον αυχένα. Αύριο θα πάρω τα αποτελέσματα.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    155
    εχω και εγω φιλε μου το ιδιο πρόβλημα...αλλα απ οτι λενε οι μαγνητικες δεν εχω κατι...εγω πάλι δε τους πολυ πιστευω...λενε ψυχοσωματικα τι να πω?

  12. #57
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    14
    exw akrivws to idio provlima!!!!! egw ekana aksoniki tin piga kai se neurologo...den mou vrike tipota.Wstoso einai polu enoxlitiko to moudiasma sto kefali kai proswpo (apo tin aristera meria ki egw) kai omologw oti me fovizei para polu!

  13. #58
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    14
    Episis o giators mou edwse ena aplo agxolutiko pou to pairneis kai xwris suntagi (bespar legetai) to opoio den vlepw na kanei kai tipota.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    118
    Έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα καμιά φορά, δεν ξέρω τι είναι, αλλά όταν μου συμβαίνει νομίζω πως θα πάθω καρδιακή προσβολή (Λόγω μουδιάσματος σε πρόσωπο και αριστερό χέρι). Κι εγώ αυτό αναρωτιέμαι, αν είναι ψυχοσωματικό...

  15. #60
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    33
    Να μαι παλι εδω!!!Όπως εχω γραψει σε αλλο θεμα υποφερω απο αγοραφοβια και διαφορα ψυχοσωματικα!!!
    Εδώ και δυο μερες νιωθω και εγω ενα μουδιασμα στο προσωπο, σαν τραβηγμα!!!!
    Αν λαβουμε υποψη την ασταθεια και τις ζαλαδες που εχω , με εχει πιασει φοβος για ΣΚΠ...
    Αφηστε που οταν με πιανει αυτο νομιζω οτι δεν θα μπορω να μιλησω κανονικα, αλλα μια χαρα μιλαω!!!
    Πάλι φοβιες και εκει που ειχα κανει καποια προοδο σχετικα με την αφοραφοβια μου!!!!
    Απο οτι βλεπω κι αλλοι εχουν παρομοια συμπτωματα αλλα εχω πανικοβληθει!!!

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •