Πολυ χάλια ψυχολογικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    102

    Πολυ χάλια ψυχολογικά

    Γεια σας και πάλι,

    τώρα τον τελευταίο καιρό πηγαίνω σε ειδικό επιτέλους, αλλά σε ψυχολόγο, ίσως χρειάζομαι ψυχίατρο. Μου δίνει κάποιες συμβουλές δεν λέω και έχει δίκιο σε πολλά θέματα. Η διάθεση μου είναι όμως πολύ χάλια τελευταία. Πολύ άγχος και στεναχώριες και συνεχίζω σε μεγαλύτερη πλέον ποσότητα την κατανάλωση αλκοόλ. Έτσι μου ρχετε να βάλω ένα τέλος σε όλα μια και καλή..
    Δεν φτάνουν όλα, από μόνη δημιούργησα και άλλα επιπλέον προβλήματα στα προσωπικά μου, δεν φτάνουν τα επαγγελματικά άγχη, έχω και άλλα τώρα.

    Είμαι πάρα πολύ χάλια.
    Συγνώμη που σας κουράζω και πάλι

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Η διαθεση σου ειναι τοσο χαλια ενω ακολουθεις τις συμβουλες του?Του το εχεις πει?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    150
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΚΟΥΡΑΖΕΙΣ. ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΝ, ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΚΟ ΙΣΩΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΨΥΧΙΑΤΡΟ. ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ, ΔΗΛΑΔΗ ΦΑΡΜΑΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΒΟΗΘΗΘΗΚΑ. ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗΣ Ή ΑΠΛΑ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΑΥΤΟΣ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ;ΣΤΟ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    Συμφωνω απολυτα με την stress,..Επιπλεον θελω να πω,πως η καταχρηση ουσιων δεν βοηθανε σε τιποτα...Γινεσαι χειροτερα,γιατι λες κοιτα που καταντησα...Στο λεω σκληρα αλλα ετσι πρεπει..Ξυπνα κοριτσακι μου και ζησε την ζωη σου...Μην την αφηνεις για κανενα λογο..Σκεψου τα αλλα ομορφα που σου εδωσε ο Θεος και μην μενεις μονο στα αρνητικα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    chrissy αυτό που κάνεις με το αλκοόλ είναι πολύ επικίνδυνο.Πήγαινε το συντομότερο σε γιατρό να αρχίσεις θεραπεία.Πίνεις και μετά αισθάνεσαι καλά; δεν είσαι ζαλισμένη;τα προβλήματα λύνονται; γιατί καταστρέφεις την υγεία σου αφού υπάρχει και η ιατρική βοήθεια.Απο Δευτέρα στον γιατρό και τέρμα το αλκοόλ.Δώσε στον εαυτό σου την ευκαιρία να γίνεις καλά.Ολοι σηκώνουμε τον δικό μας σταυρό γι΄αυτό και βρεθήκαμε όλοι εδώ.Δεν υπάρχει περίπτωση να λύσεις κανένα πρόβλημα με το ποτό μόνο να καταστρέψεις την υγεία σου.Και εγώ πέρασα τελευταία μια περίοδο που σερνόμουν και το να μαγειρέψω για τα παιδιά μου το έκανα με πίεση μέχρι που ένιωσα τόση αηδία για τα χάλια μου και την εικόνα μου στα παιδιά που έπρεπε να κάνω κάτι.Εαν ζητούσα βοήθεια νωρίτερα δεν θα είχα φτάσει να πιώ 5 αντικαταθλιπτικά την ημέρα για να αρχίσω να λειτουργώ ο ψυχολόγος θα σε βοηθήσει με άλλον τρόπο χρειάζεσαι όμως και φαρμακευτική αγωγή

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    102
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Το ξέρω ότι το ποτό δεν είναι λύση. Τπ πρόβλημα ειναι το υπερβολικό άγχος κοιμάμαι πραγματικά ελάχιστα, 3 - 4 ώρες το πολύ και έχω ήδη δυσκολίες στη δουλειά όπου απαιτείτε συγκέντρωση. Αρχίζω να ξεχνάω, καθυστερώ κτλ.
    Σε ψυχολόγο απλή πηγαίνω, μου δίνει κάποιες συμβουλές αλλά αυτό είναι όλο. Το πρόβλημα προέκυψε από το οικογενεικό περιβάλλον και πως μεγάλωσα κατά την ψυχολόγο. Πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση, άγχος, νιώθω άχρηστη, άσχημη κτλ.
    Εκεί που έπινα λίγο να ξεχαστώ τώρα πίνω πολύ, πιο πολύ είναι το αλκοόλ σε καθημερινή βάση από ότι το νερό. Με χαλαρώνει, αλλά άλλες φορές πέφτω σε κατάθληψη και δεν έχω όρεξη να ζω πλέον..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    150
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! CRISSY, ΝΟΜΙΖΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΛΕΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΨΥΧΙΑΤΡΟ. Ο ΑΠΛΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗΣ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ. ΞΕΚΙΝΑ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    μακρυα απο το αλκοολ κοπελα μου.
    κουραγιο!
    πηγαινε σε εναν καλο ψυχιατρο και ολα θα στρωσουν σιγα-σιγα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    24
    Chrissy mou, καλύτερα να πας σε κάποιον Ψυχολόγο-Ψυχοθεραπευτή ή σε κάποιον Ψυχίατρο-Ψυχοθεραπευτή.

    Το να πας σε απλό Ψυχολόγο (όχι ψυχοθεραπευτή) μπορεί να σε καθυστερήσει κρίσιμα και η κατάσταση να επιδεινωθεί. Ειδικά αν η Ψυχολόγος ξεκινά με το σκεπτικό πως για όλα φταίει η οικογένεια, μάλλον θα αργήσει πολύ να φτάσει στα τωρινά προβλήματα που πρέπει να λυθούν άμεσα.

    Επίσης, ο απλός Ψυχίατρος που δεν έχει κάνει Ψυχοθεραπεία θα σου δώσει μόνο φάρμακα που μπορεί να σε κάνουν να νιώσεις καλά, αλλά για λίγο. Αντίθετα, ένας που έχει διδαχτεί Ψυχοθεραπεία θα έχει άλλη ευαισθησία. Εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •