ΨΥΧΙΑΤΡΟΙ-ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ-ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΕΣ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    melene, δεν νομίζω ότι υπήρχε απανθρωπιά στην ιστορία σου, ούτε κάποια υπερβολή στον επαγγελματισμό, ή στις τιμές (όπως κάποια υπερβολικά ποσά που αναφέρθηκαν από τους υπόλοιπους). Γιατί να μην σου χρεώσει την πρώτη συνεδρία? Είχατε μήπως συμφωνήσει / είχες ενημερωθεί ότι θα είναι δωρεάν, ή απλά περίμενες να μην στη χρεώσει επειδή ήσουν 19 και δήλωσες ότι δυσκολεύεσαι?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    γιατι η πρωτη μας συνεδρια ηταν απλα γνωριμια.
    μου μιλησε για τις σπουδες της,για περιστατικα που εχει συναντησει και πως λειτουργει.
    γιατι επρεπε εγω να πληρωσω απο τη στιγμη που δεν ελαβα καποια υπηρεσια και μη μου πεις για την υπηρεσια της ενημερωσης εγω υπεφερα εκεινη την ωρα.....
    κοιτα,σε καμια περιπτωση δεν θα εκμεταλευομουν το γεγονος οτι ημουν 19.
    μετα απο καιρο ομως σκεφτηκα, εγω συμφωνα με τα δικα μου δεδομενα και αρχες,
    αν ερχοταν ενας ανθρωπος στο ιατριο μου σε τετοια φαση για να ζητησει απεγνωσμενα βοηθεια θα εβαζα πανω απο ολα την ανθρωπια μου παρα το οικονομικο οφελος.
    εκτος αυτου ,ναι ειχα ενημερωθει απο αυτον που με συστησε οτι η πρωτη επισκεψη θα ηταν δωρεαν,οπως συνιθιζεται ουτως η αλλως.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    Αν και δεν θέλω να παρεμβαίνω σε ένα θέμα που δεν με αφορά, εγώ αυτό το δωρεάν της πρώτης επίσκεψης προσωπικά δεν το έχω ακούσει ποτέ πάντως.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Α μάλιστα...ίσως θα έπρεπε βέβαια να ρωτήσεις την ίδια πριν την επίσκεψη. Γιατί γενικά δεν συνηθίζεται να είναι δωρεάν, όμως σίγουρα δεν πρέπει να υπάρχουν δύο μέτρα και σταθμά, δηλαδή σε κάποιους να είναι δωρεάν (όπως φαντάζομαι σε αυτόν που σε σύστησε) και σε κάποιους όχι.

    Δεν συμφωνώ ότι δεν θα έπρεπε να χρεώσει λόγω ανθρωπιάς, αλλά συμφωνώ πως δεν ακούγεται σωστό αν σε άλλους είχε δεχτεί δωρεάν επίσκεψη και αν όπως λες ήταν μόνο γνωριμία. Δηλαδή στη μία ώρα της επίσκεψης σου μιλούσε μόνο για τον εαυτό της, δεν συζητήσατε για το ποιοι είναι οι δικοί σου προβληματισμοί και πώς θα μπορούσατε να προχωρήσετε από εκεί και πέρα, δεν πήρε κάποια στοιχεία από το ιστορικό?

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Originally posted by VelvetUnderground
    Αν και δεν θέλω να παρεμβαίνω σε ένα θέμα που δεν με αφορά, εγώ αυτό το δωρεάν της πρώτης επίσκεψης προσωπικά δεν το έχω ακούσει ποτέ πάντως.
    Είχα γνωρίσει συνάδελφο που για ένα διάστημα το εφάρμοζε σε συνεδρίες \'γνωριμίας\', δηλαδή απλές ενημερωτικές συναντήσεις. Προσωπικά δεν το εφαρμόζω ποτέ, γιατί θεωρώ ότι η πρώτη συνεδρία είναι αναπόσπαστο κομμάτι της συμβουλευτικής-θεραπευτικής διαδικασίας, επίσης έτσι θέτονται κάποια βασικά όρια.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    οχι!κανενα στοιχειο απο το ιστορικο μου,τιποτα!
    επειδη τωρα ειμαι με αλλον ψυχολογο ουτε αυτος μου χρεωσε πρωτη επισκεψη.

    ναι επι μια ωρα περιαυτολογουσε και δεν υπερβαλλω!
    το μονο που εμαθε για εμενα ειναι ποιος με εστειλε σε αυτην και για ποιο λογο βρισκομαι εκει,τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο.
    μαλιστα με κρατησε και παραπανω απο μια ωρα γιατι μου μιλουσε για τον αγαπημενο της ζωγραφο...
    δηλαδη ο,τι να ναι.
    εγω δεν ειπα να μην πληρωνω!αντιθετως ειμαι και υπερ αυτου διοτι οταν υπαρχει το στοιχειο της ανταλλαγης λειτουργουν για εμενα καλυτερα τα πραγματα δεδομενου οτι ενισχυεται το αισθημα της ευθυνης και απο τις δυο πλευρες.εγω εδω μιλαω για μια διευκολυνση πεντε ευρω εστω κατι...
    φυσικα και δεν της ειπα ποτε τιποτα και πρωτη φορα το λεω εδω γιατι θα ντρεπομουν να της ζητησω να μου κανει \'εκπτωση\'.απλα το ατομο που μου τη συστησε πληρωνε 50 ευρω(ανεξαρτητος κιολας οικονομικα)και μου φανηκε αδικο...αυτο ολο

    VelvetUnderground , δεν ξερω τι να σου πω απο εμπειρια και εγω μιλαω γιατι και ο καινουριος μου ψυχολογος δε δεχτηκε λεφτα και μαλιστα μου ειπε οτι αυτο γινεται κατα κανονα και μαλιστα του φανηκε και πολυ περιεργο για τη συναδελφο του που την χρεωσε..
    τι να πω μη νομιζεις πως και εγω ξερω πως λειτουργουν.εκφραζω τις αποψεις μου βαση των εμπειριων μου.

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Έτσι όπως τα λες δεν έχεις άδικο... Βέβαια δεν έχει δίκιο κι ο νέος ψυχολόγος που σου είπε ότι γίνεται δωρεάν κατά κανόνα και του φάνηκε κιόλας...περίεργο. Μάλιστα, μπορώ να σου πω και για συναδέλφους που χρεώνουν ακριβότερα την πρώτη συνεδρία από τις υπόλοιπες! (ούτε αυτό όμως είναι ο κανόνας). Για εμένα το περίεργο είναι που μιλούσε συνεχώς για τον εαυτό της, αυτό είναι αναμφισβήτητα φάουλ...

    Πάντως, όπως λες δεν είπες τίποτα. Νομίζω γενικά ότι αξίζει να προσπαθείς, κάτι που σε κάνει να απορείς ή να δυσφορείς να το λες επί τόπου.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    δεν ειναι ευκολο γιατι το τιμημα πολλες φορες ειναι μεγαλο.

    στην προκειμενη δεν θα εχανα και τιποτα αν της το ελεγα αλλα ο εγωισμος η η αξιοπρεπεια μου, δεν ξερω τι απο τα δυο, με συγκρατησε.

    δυστυχως οσο και αν δεν θελω να το παραδεχτω με ενδιαφερει αρκετα το τι γνωμη θα σχηματισουν οι αλλοι για εμενα παρ\'οτι παντα υποστηριζα το αντιθετο...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    www.panikos.gr



    Γνωριζει τιποτα για τον γιατρο στο παραπανω site ?

    Θελω να τον επισκεφτθω αυτες τις μερες και μιας και ειναι ο πρωτος του ειδους που επισκεπτομαι θα ηταν ευπροσδεκτη οποιαδηποτε πληροφορια ..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Πηγα τελικα στον παραπανω ψυχολογο και οι εντυπωσεις μου ηταν ........ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ..

    Ενα μονον στοιχειο θα σας πω ..200 ευρώ επισκεψη και προπληρωνεται για να κλειστει το ραντεβου !!!!!!

    Τα υπολοιπα σε pm...


    Γνωριζει κανεις καποιον καλον και ανθρωπινο ψυχιατρο - ψυχολογο στα Δυτικα προαστια ?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Καλα πλακα κανεις?
    lol
    Για ενα 45 λεπτο εννοεις 200 ευρω?
    Και μου λεγαν οι δικοι μου να γινω γιατρος λολ.
    Panic μπορεις να λες εδω τα προβληματα σου τσαμπε μεχρι να βρεις εναν καλο.
    Κοιτα στην αναζητηση του site η ρωτα και τον Νικο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Originally posted by keep_walking
    Καλα πλακα κανεις?
    lol
    Για ενα 45 λεπτο εννοεις 200 ευρω?
    Καλα το οτι προπληρωνεται η επισκεψη το περνας απαρατηρητο ?
    Kαι που να σου πω και παρακατω να φριξεις ...π.χ το συνολικο ποσο ή οτι δεν μιλησα καθολου μαζι του , αλλα με την γραμματεα του κ.λ.π
    Μιλαμε τρελλαθηκα... νομιζα οτι θα εβγαινε καποιος θα μου ελεγε \"you\'re in candid cameraaaa\" !!! LOLOLOL


    Πολυ θα ηθελα ομως να ακουσω και καποιον αλλον που να εχει καποια εμπειρια απο τον παραπανω ψυχολογο ...


    Παντως θελω να παω σε καποιον ψυχιατρο , τουλαχιστον να παρω καποια αγωγη για αποφυγη των ψυχοσωματικων που με ταλαιπωρουν σχεδον σε καθημερινη βαση .

    Επαναλαμβανω λοιπον ,οποιος εχει να προτεινει καποιον ας το κανει ...

    Δεν νομιζω οτι ειναι κακο να διαφημιζουμε τους καλους και να στηλιτευουμε τους κακους.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Λοιπον εγω 200 ευρω σε ψυχολογο θα εδινα αν ηταν διμετρη κουκλαρα και εκανε και αλλα πραγματα ωστε να μου λυσει ολα τα ψυχολογικα μου μια και καλη

    Σοβαρα τωρα γιατι δεν στελνεις ενα μυνημα στον NikosD?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Originally posted by keep_walking
    Λοιπον εγω 200 ευρω σε ψυχολογο θα εδινα αν ηταν διμετρη κουκλαρα και εκανε και αλλα πραγματα ωστε να μου λυσει ολα τα ψυχολογικα μου μια και καλη

    LOL αυτη ακριβως ηταν και η δικη μου σκεψη ....βρισκομαι σε καλο δρομο ???

    Συνολικα το \"προγραμμα\" θα μου στοιχιζε μονον 4800 ευρώ !!!!!!!!!!!!!!!!
    Αλλα αφου ειμαι αποφασισμενος οτι θελω να γινω καλα δεν θα πρεπει να με νοιαζουν τα χρηματα !!!! LOLOLOLOLOL !!!!





    Σοβαρα τωρα γιατι δεν στελνεις ενα μυνημα στον NikosD?

    Και βεβαια να του στειλω μυνημα , αλλα ποιος ειναι ο NikosD ? τι να του ζητησω ....?

  15. #30
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by nopanic

    τι να του ζητησω ....?

    τα παντα....!
    ζητα εσυ και ολα γινονται....


Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •