Τροχαιο ατυχημα πριν 2 χρονια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    KleinosBrekias
    Guest

    Τροχαιο ατυχημα πριν 2 χρονια

    Καλησπερα σε ολη τη κοινοτητα .
    Στις 13 Ιουλιου ειχα ενα τροχαιο ατυχημα .
    Ειχε παρει φωτια του Σειχ σου και εγινε εκτροπη κυκλοφοριας της περιφερειακης οδου . Οποτε οτι αμαξι κινουνταν εισηλθε στον οδικο αξονα της Θεσσαλονικης . Εγω δουλευα χωρις το καταλληλο διπλωμα οδηγησης μοτοποδηλατου ( delivery ) την ημερα εκεινη και το αδιαχωρητο στις κεντρικες αρτηριες με οδηγησε στην αποφαση να μπω σε μονοδρομο . Εκει εγινε και το μοιραιο . Δεν ειδα το αυτοκινητο και επεσα πανω του . Ως αποτελεσμα της συγκρουσης οδηγηθηκα ωρες μετα στη πορτα του χειρουργειου . Υποβληθηκα σε κλειστη αναταξη και εξωτερικη οστεοσυνθεση του καταγματος της πηχεοκαρπικης ( Cooper ) .
    Απο την ημερα του ατυχηματος δεν εχω ξαναοδηγησει . Οταν ηρεμησα , περι τον Νοεμβριο του 2022 εκανα μια δοκιμη , ετρεξα κατευθειαν στο σπιτι , τοποθετησα στο μπρατσο μου το πιεσομετρο και σοκαριστηκα με το αποτελεσμα . 15 η συστολικη , 10 η διαστολικη και παραπανω απο 120 χτυποι /ανα λεπτο . Δε ξαναπροσπαθησα ξανα .
    8 Μαιου του προηγουμενου μηνα ηρθε η κλητευση για το δικαστηριο οσο αναφορα τις ποινικες ευθυνες .
    Τις πρωτες ημερες μετα τη παραλαβη σχεδον καθημερινα οταν ξυπνουσα το πρωι βλεποντας τα σημαδια απο τα ραμματα στο δεξι μου χερι ειχα τουλαχιστο 3 flashbacks του ατυχηματος κατα τη διαρκεια της ημερας . Μετα προστεθηκε και η εικονα οταν ξυπνησα στο νοσοκομειο στην ανανηψη και ειδα τη εξωτερικη σιδερενια κατασκευη που μου τοποθετηθηκε . Αυτο διηρκησε για 10 μερες περιπου .
    Εδω και μια βδομαδα οταν σηκωνομαι το πρωι εχω την ολιγολεπτη αισθηση οτι δεν αφαιρεσα ποτε την εξωτερικη κατασκευη . Ειναι τοσο εντονο που θελω 15 εως 20 λεπτα για να επανελθω στη πραγματικοτητα . Απο τη Δευτερα το σημειο που εσπασε πριν 2 χρονια αρχιζει και μουδιαζει χωρις να υπαρχει επιβαρυνση και σε βραδυνες ωρες ακομη . Χθες το βραδυ ειχα ενα πολυ εντονο και ανησυχο υπνο . Οταν ξυπνησα ο αυχενας μου ειχα την αισθηση οτι ειχε αποκολληθει . Κρυος ιδρωτας και ενα εσωτερικο τρεμουλο συνοδευομενο απο μυρμηγκιασμα στα ακρα . Οσο περνουσε η ημερα η μοναδικη μου σκεψη ηταν πρεπει να παω στο νοσοκομειο για εγχειρηση στο δεξι χερι . Πιστεψα οτι δεν ειχε γινει ποτε . Εχω παρει 5 zanax του 0,5 σε διαστημα 13 ωρων περιπου . Εχω στειλει απολογητηρια μηνυματα σε 3 ανθρωπους σε κοινωνικα μεσα δικτυωσης , ομως η αισθηση ειναι ακομα εκδηλη .
    Εχω να φαω πανω απο 50 ωρες πλεον .
    Η ολη εμπειρια των τελευταιων 40 ημερων ηταν καθηλωτικη με ακραια συμπτωματα . Διοτι δεν εχω ζησει ξανα κατι τετοιο με εντονη αποχρωση του φασματος ολων των συναισθηματων . Απογνωση , εσωτερικη κραυγη για βοηθεια , στεναχωρια , κλαμα , απελπισια , οργη , αδυναμια στη σκεψη , παντελης ελλειψη προσοχης , σκαμπανεβασματα στη κριση .
    Μονο η λογικη μου λειτουργει επαρκεστατα ακομη . Ισως να ειχα ψυχωτικο ή ψυχωτικα επεισοδια πυροδοτουμενα απο το φακελο που μου εστειλε η αστυνομια . Ηρθαν στο προσκηνιο οι εικονες του ατυχηματος και οι επιπτωσεις που τις συνοδευαν .
    Δεν ξερω αν ωφελει το παραλητημα 01.30 ξημερωματα Παρασκευης .
    Ελπιζω να ειστε ολοι καλα και να βρειτε τη αρμοζουσα λυση στα προβληματα που σας ταλαιπωρουν . Να εχετε ενα καλο βραδυ .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,642
    καλημερα..
    βλεπεις μηπως καποιον ψυχοθεραπευτη; παιρνεις καποια σχετικη αγωγη;

  3. #3
    KleinosBrekias
    Guest
    Καλημερα
    Δεν εχω παει σε ψυχοθεραπευτη τα τελευταια δυο χρονια , λογω οικονομικης καταστασης . Τον Δεκεμβριο του 2022 επειτα απο παραμονη στο νοσοκομειο λογω covid τους ανεφερα και τις επισκεψεις μου στο ψυχιατρο . Με συνταγογραφησαν για δυο μηνες αγωγη , την ιδια ακριβως που επαιρνα πριν το ατυχημα . Οποτε 3 μηνες εχω να παρω βασικη αγωγη . Μονο zanax εχω .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,642
    Quote Originally Posted by KleinosBrekias View Post
    Καλημερα
    Δεν εχω παει σε ψυχοθεραπευτη τα τελευταια δυο χρονια , λογω οικονομικης καταστασης . Τον Δεκεμβριο του 2022 επειτα απο παραμονη στο νοσοκομειο λογω covid τους ανεφερα και τις επισκεψεις μου στο ψυχιατρο . Με συνταγογραφησαν για δυο μηνες αγωγη , την ιδια ακριβως που επαιρνα πριν το ατυχημα . Οποτε 3 μηνες εχω να παρω βασικη αγωγη . Μονο zanax εχω .
    υπαρχουν και τα νοσοκομεια σαν εκτακτο περιστατικο και οι δομες ψυχικης υγειας που σε περιπτωσεις οικονομικης δυσχερειας, βοηθανε χωρις χρηματα.
    γνωμη μου ειναι να επισκευθεις τετοιες δομες και να ζητησεις βοηθεια.

  5. #5
    KleinosBrekias
    Guest
    Εχω επισκεφθει κεντρο ψυχικης υγιεινης για να κλεισω ραντεβου . Η πρωτη εντυπωση που ειχα ηταν και η σωστη . Αγγαρειομαχοι και τοσο οσο . Εφυγα πριν ερθει η σειρα μου . Δεν απογοητευθηκα απλα δεν ηταν καταλληλο το περιβαλλον . Ειχα και μια 48 ωρη διαμονη και εμπειρια στο δημοσιο ψυχιατρειο . Με αντιμετωπισαν ως ασθενη , ως ενα ακομη περιστατικο . Μου διεθεσαν τοσο χρονο
    οσο λεει το πρωτοκολο . Αποπνικτικο και καταθλιπτικο περιβαλλον . Σε καταβροχθιζει . Συναισθηματικη διαταραχη εγραφε το εξιτηριο . Το ηξερα και απο μονος μου .
    Με εχουν δει 3 ψυχιατροι . Εχω 3 διαφορετικες διαγνωσεις .Δε μπορουν να με ενταξουν καπου με σιγουρια . Γιατι θελει χρονο , πολυ χρονο η εξιστορηση το τι εγινε πριν και καταληξαμε στο τωρα .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,642
    Quote Originally Posted by KleinosBrekias View Post
    Εχω επισκεφθει κεντρο ψυχικης υγιεινης για να κλεισω ραντεβου . Η πρωτη εντυπωση που ειχα ηταν και η σωστη . Αγγαρειομαχοι και τοσο οσο . Εφυγα πριν ερθει η σειρα μου . Δεν απογοητευθηκα απλα δεν ηταν καταλληλο το περιβαλλον . Ειχα και μια 48 ωρη διαμονη και εμπειρια στο δημοσιο ψυχιατρειο . Με αντιμετωπισαν ως ασθενη , ως ενα ακομη περιστατικο . Μου διεθεσαν τοσο χρονο
    οσο λεει το πρωτοκολο . Αποπνικτικο και καταθλιπτικο περιβαλλον . Σε καταβροχθιζει . Συναισθηματικη διαταραχη εγραφε το εξιτηριο . Το ηξερα και απο μονος μου .
    Με εχουν δει 3 ψυχιατροι . Εχω 3 διαφορετικες διαγνωσεις .Δε μπορουν να με ενταξουν καπου με σιγουρια . Γιατι θελει χρονο , πολυ χρονο η εξιστορηση το τι εγινε πριν και καταληξαμε στο τωρα .
    δεν ειπα να πας για εγκλεισμο. πηγαινε στα εξωτερικα ιατρεια σαν εκτακτο περιστατικο να σου γραψουν αγωγη αν δεν μπορεις να κανεις ψυχοθεραπεια. δεν αφηνουν ψυχικα πασχοντες χωρις αγωγη. φυσικα και θα στην γραψουν.

  7. #7
    KleinosBrekias
    Guest
    Δεν το ειχα σκεφθει . Εκτακτο περιστατικο στα εξωτερικα ιατρεια .
    Σε ευχαριστω παρα πολυ για την ιδεα και για το διαλογο .
    Θα επισκεφθω και θα σε ενημερωσω .

    Καλο σου απογευμα , Remedy .

  8. #8
    KleinosBrekias
    Guest
    Μιλησα με ψυχολογο , σε ενα μικρο χωρο που εμοιαζε με μινιατουρα ανακριτικου δωματιου , εντος της ψυχιατρικης πτερυγας του νοσοκομειου . Απο τη πρωτη στιγμη , εξεφρασα την πολυχρονη απουσια ποιοτικου υπνου . Και απλα μιλησαμε . Διαισθανθηκα μια αοριστη εικονα . Ο,τι και αν ελεγα δε θα αλλαζε τιποτα . Παραληρουσα απεναντι στη προκαταληψη και πηδουσα απο το ενα θεμα στο αλλο . 3 ή 4 φορες με ρωτησε αν ειμαι χρηστης .
    Εννοειται πως δε εχω χαπια για τον υπνο .
    Σιγουρα θα ξαναεπισκεφθω .

  9. #9
    KleinosBrekias
    Guest
    Εχω ξεκινησει μια σταυροφορια . Οσοι ανθρωποι εχουν παραμεινει στο περιβαλλον μου, μαλλον τους απομακρυνω . Ειμαι πιεστικος και φορτικος . Αυτη η ενοχλητικη υπενθυμιση της ψυχικης μου συγχυσης προφανως εχει τα αντιθετα αποτελεσματα . Διοτι πιστευουν οτι για ολα υπαρχουν λυσεις και μου ξεκαθαριζουν οτι δεν προκειται να μου δωσουν μια . Μονο συμβουλες και ευχες . Οταν εξιστορω τα γεγονοτα προσπαθω να μενω μονο σε αυτα . Χωρις επικριση , χωρις προκαταληψη , χωρις μεροληψια , μονο παρατηρησεις . Δεν ξερω σε ποιο βαθμο ειναι το αντικειμενο συζητησης απωθητικο . Πηρα μια συνειδητη αποφαση να μην εργαζομαι πριν πολλα χρονια και επειδη ολοι τους δουλευουν , θεωρουν δεδομενη οτι η οικονομικη ανεχεια ειναι το προβλημα . Και εχουν δικιο απο τη θεση που το βλεπουν . Οχι βαση της εκνευριστικης επαναλαμβανομενης αφηγησης μου . Τους εχω πει πολλακις ο,τι αν σε προκαλω δυσφορια με τα λεγομενα μου , ξεκαθαρισε τη θεση σου . Δεν χρειαζομαι στηριξη . Ερχομαι σε σενα γιατι δεν βρισκεσαι σε συγχυση . Θελω να ακουσω τη γνωση μου . Μπορει κατι να τσακωσω , που αδυνατω να σκεφτω . Δεν θελω να μου δειξεις καποιο δρομο . Και παρεξηγουνται . Μονο οταν τους γραφω κατι στο messenger , θυμουνται οτι υπαρχω . Η δεχεσαι αυτο που ειμαι τωρα ή οχι . Μια αιολη κατασταση . Και χωρις να τους το ζητησω , οταν τους λεω θα,σε ενοχλουσε να ερθω εκει που βρισκεσαι , με κερνανε αλκοολ . Συναντιομαστε μια φορα το διμηνο και συμπεραινουν οτι θελω αλκοολ . Ενω ξερουν οτι δεν εχω χρηματα . Δεν με στελνουν μηνυμα γραφοντας τι κανω και πως ειμαι , αλλα με κερνανε . Νομιζουν οτι το αλκοολ βοηθαει . Μα , Χριστιανε μου , βρισκομαι σε συγχυση . Ενας καφες αρκει . Μπαινεις σε εξοδα για καποιον που δεν εχεις ξεκινησει μια συζητηση μαζι του τα τελευταια χρονια . Τον αγνοεις επιδεικτικα . Και δε λες οχι στη παρεα του μια στο τοσο Αυτο μου δημιουργει περισσοτερη συγχυση . Νιωθω οτι ανταμειβομαι και επιβραβευομαι για τις μαλακιες και τις υπερβολες που συμπεραναν απο τις παρουσιασεις μου . Ετσι ακριβως λειτουργουν και οι γιατροι . Εχουν βαρεθει να ακουν τα γεγονοτα . Γιατρε δεν εχω ψυχωση , εχω καποιες εμμονικες ερωτησεις . Γιατρε δεν ημουν ουτε ειμαι χρηστης , θελω να δοκιμασω και να βρω τη καταλληλη δραστικη ουσια , για τη χρονια κακη ποιοτητα του υπνου μου , διοτι η υπερενταση ειναι διαρκης . Γιατρε δεν υπερβαλλω οταν λεω οτι εχω κανει 1000 εμετους απο το 2017-2020 . Με λυγισαν συναισθηματικα και σωματικα , τρομαξα . Το ξερω οτι ειναι ψυχοσωματικο γιατι εκανα ολες τις γηινες εξετασεις . Αν με γνωριζες πριν τους εμετους , δε θα μου εκλεινες ραντεβου ποτε . Γιατρε , με ρουφηξαν ολη την ενεργεια οι εμετοι και αδυνατω να σταματησω τη προβολη στη μνημη . Γιατρε δεν εχω καταθλιψη , ουτε αγχωδη διαταραχη . Διαταραχη υπνου εχω σιγουρα . Γιατρε εχω αποκτησει στρες απο εκεινη τη τραυματικη τετραετια . Ανησυχω οτι θα επιστρεψει στο μελλον . Η επιβαρυνση απο την περιπετεια της υγειας μου ειναι η μονο καταλυτικη αιτια και επιθυμω τα απονερα να μη με πνιξουν .
    Ψυχωσικη διαταραχη , αγχωδη διαταραχη , διαταραχη υπνου και συναισθηματικη διαταραχη . Ενα εξαμηνο , ενα δεκαμηνο , ενα τριμηνο και ενα διμηνο πηρα φαρμακευτικη αγωγη . Και να μαι εδω και γραφω σε ενα forum συνεχιζονταςωνα μιλαω ακομα για αυτο . Δε ειδα βελτιωση . Και αποκλειετε ολα τα παραπανω να ειναι ανθεκτικα . Και αντε ακομη περισσοτερη συγχυση . Δεν εχει σημασια τι εχω περασει , αφου μου χορηγηθαν αυτες οι δραστικες ουσιες , ειναι ξεκαθαρο αυτο που εχω και δεν αλλαζει . Ενα στιγμα .
    Εχω κουραστει να προσπαθω με επιχειρηματα να συμπληρωσω μια νεα πιθανοτητα στη σκεψη ολων . Ειναι πραγματικα ενεργοβωρο . Πρεπει να αρχιζω να κρυβω πραγματα αλλαζοντας τη αφηγηση . Να αφαιρεσω ενα ή περισσοτερα κομματια . Μετα δε θα βγαζει κανενα νοημα απολυτως . Θα παρερμηνευτει η παρουσιαση της εκδοχης . Εγω θα ειμαι ο υπευθυνος της μολυνσης . Γιατι να θελω να τορπιλισω μια τετοια ευκαιρια ?
    Αν δε μπορεις να ενταξεις καποιον καπου . Αν εχεις μια αδιευκρινιστη αποψη , μη βαζεις ταμπελες . Δε ξερεις το ειδικο βαρος . Ειναι ευκολο να πεις 3 λεξεις , παρα να ακουσεις 3000 . Οποτε ποιος ειναι αυτος που πραγματικα κοροιδευει τον εαυτο του ? Ο τεμπελης που λεει τις 3000 λεξεις ή ο ενεργος εργασιακα ?

    Καλο βραδυ σε ολους .

Similar Threads

  1. Πριν 2,5 σχεδόν χρόνια...
    By Erdinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 23-01-2021, 18:55
  2. Πριν 10 χρονια
    By Aiwn in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 14
    Last Post: 24-11-2020, 16:29
  3. Replies: 13
    Last Post: 16-12-2015, 18:43
  4. Replies: 6
    Last Post: 26-11-2014, 23:59
  5. Ψυχολογικη κατασταση μετα απο τροχαιο ατυχημα.
    By glykoula89 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 21-07-2012, 22:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •