πλήρης απογοήτευση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337

    πλήρης απογοήτευση

    Δεν ξερω τι σκατα εχω 3 μηνες τωρα και δεν μπορω να ηρεμισω. Ξερω μόνο οτι σκέψεις κατακλύζουν το μυαλό μου και με κανουν να νιώθω οτι ειμαι απαίσια. Τωρα προεκυψε και κατι καινουργιο εμμονες ιδέες σχετικά με την καθαριότητα.Εχω περάσει απιστευτες εμμονές και βασανιστικές απο το οτι είμαι ανωμαλη σεξουαλικά μεχρι το οτι θελω το κακό των άλλων. Ολους αυτους τους μηνες βρίσκω τροπους και καπως ηρεμώ αλλά σιγουρα μια φορα τη βδομάδα θα νιωσω οτι φτανω στα ορια μου. Εχω στραφεί στο ποτό για να χαλαρώνω και να κοιμαμαι. Δυστυχώς τωρα τελευταία δεν πιανει ουτε αυτο. Εχω να κοιμηθω σαν ανθρωπος απο την Παρασκευη. Παω στη δουλειά σαν ζόμπι με μαυρους κύκλους κατω απο τα ματια.Πηγα σε ψυχολογο τη σταματησα γιατί ηταν κολλημενη με το παρελθόν, πηγα σε ψυχοθεραπευτρια- ψυχιατρο μου εγραψε αγωγή με cipralex- xanax. Δεν τα πηρα. Ειπα στον εαυτό μου οτι θα συνελθει μονος του. Τις πρωτες 3 μερες ήμουν καλά τωρα παλι τα ιδια και χειρότερα. Και ολα αυτά συμβαινουν σε μενα που ειμαι μολις 25. Πως θα παντρευτω? πως θα κανω παιδιά? Χριστέ μου γιατί να ζω???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Και ολα αυτά συμβαινουν σε μενα που ειμαι μολις 25.

    το λες και μονη σου μολις 25!
    αρχικα,τι διεγνωσε ο γιατρος σου?
    πως γινεται να σε απασχολει ο γαΜΟς απο τοσο μικρη???

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Η ψυχολόγος ειχε διαγνώσει αγχώδη διαταραχή. Ο ψυχίατρος ειπε για αγχος με καταθλιψη ελαφριά. Σκέφτομαι τον γάμο γιατί εχω μια σχέση 2 χρόνια τώρα και ο φίλος μου θέλει να το επισημοποιήσουμε. Και εγω ηθελα δηλαδή αλλά ετσι οπως είμαι τωρα δεν μπορώ με τιποτα!!! Απο μικρή ομως σκεφτόμουν τον γάμο επειδή ειμαι απο χωρισμένους γονείς και αισθανόμουν οτι η οικογένεια μου ηταν διαλυμένη! Ηθελα ετσι να κανω δική μου οικογένεια για να αναπληρώσω το κενό.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Sofaki

    Ηθελα ετσι να κανω δική μου οικογένεια για να αναπληρώσω το κενό.

    κατι που συνηθως οδηγει σε βεβιασμενες αρα και λαθος αποφασεις.
    Το οτι θελει καποιος να φτιαξει την δικη του σωστη οικογενοια, (επειδη απετυχαν οι γονεις του, αποκτα καταλυτικη αναγκη) δεν σημαινει οτι θα το καταφερει κιολας.

    Επειδη ειμαστε ολοι ανθρωποι,
    ειναι πολυ ευκολο να κανουμε λανθασμενες επιλογες εαν βασιστουμε απολυτα στα συναισθηματα μας.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    49
    Το πέρασα κι εγώ και είπα \"θα τα καταφέρω χωρίς φάρμακα\"
    Δε τα κατάφερα...
    Αντ\'ιθετα, επειδή το άφησα κάποιο διάστημα, χρειάστηκα στο τέλος και ψυχοθεραπεία και φάρμακα

    Οικογένεια φυσικά και μπορείς να κάνεις, αλλά καλό είναι να μη σε αγχώνει και αυτή η σκέψη επί του παρόντος, έχεις άλλα θέματα να λύσεις αυτή τη στιγμή

    Καλό θα ήταν να διαλέξεις ένα δρόμο και να τον ακολουθήσεις με συνέπεια, είτε φαρμακευτική αγωγή είτε ψυχοθεραπεία ή και τα δύο, χωρίς να παρεκλίνεις απ΄το στόχο να γίνεις καλά!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Ειμαι πολύ χάλια σήμερα. Ευθύνεται η αυπνία σε αυτο κατα πολύ. Ομως εφυγα ενα διήμερο το Σ/Κ και αντι να το απολαύσω κολλουσε το μυαλό μου συνεχώς σε βλακείες που ακομα και τωρα δεν εχει ξεκολλήσει πλήρως. Φοβήθηκα οτι κολλησα μικρόβια απο την τουαλέτα ενος μαγαζιού γιατί ηταν πολύ βρώμικη και ηταν βουλωμένη απο ακαθαρσίες. Σκεφτηκα λοιπον μηπως το χαρτι της τουαλετας ειχε πεσει στη λεκανη και με επιασε εμμονή με αυτο. Χριστέ μου γιατί να μη μπορω να ηρεμισω λεπτο? Συνεχως σκεψεις!!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    Πωπωπ σοφακι ασε και εγω ημουν αδιαθετη ηθελα να παω γηια μπανιο και τις προαλλες μ χε κολησσε ιαυτο που πες για τη τουαλλετα ..γιατρος δεν ειμαι απ[λα παρηγοριεμαι στο οτι δεν κολλας πια τοοοοσο ευκολα αρρωστιες οσο νομιζεις...ελπιζω να μην εκανε σπλατσ αμα με καταλαβανεις οταν πηγες τουαλετα!ασε και εγω για να παω σε τουαλετα κανω σοου!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Εγω αυτο που επαθα δεν το θεωρω φυσιολογικό γιατί αν ειχε οντως πεσει το χαρτί στη λεκάνη θα το ειχα καταλαβει θα ηταν βρεγμένο ή θα ειχε σημάδια οτι ειχε βραχει πριν! Αυτό ειναι που με στεναχωρεί οτι κολλάει το μυαλό μου σε πράγματα που δεν υφίστανται!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    ωωω εμενα να δεις...!πιο μικρη που ειχα παει σε τουαλετα ανδρων και ειχε κανει σπλατς νομιζα οτι ειχα μεινει εγκυος,φαντασου...
    μην ανησυχεις παντως θα σου περασει ισως επειδη εχεις αυτη τη διαταραχη και δεν ξερεις σε τι οφειλεται το αγχος σου να επινοεις καταστασεις για να το τεκμηριοσεις και εκλογικευσεις μες στο μυαλο σου.
    νομιζω οτι οι περισσοτεροι το κανουμε...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    150
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΜΟΥ ΚΟΛΛΑΝΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΙΔΕΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ, ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ-ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΑΝΤΙΣΗΠΤΙΚΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ.
    ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΝΕ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ, ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ, ΤΟ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ!
    ΤΟ ΠΟΤΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ SOFAKI, ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΣΟΥ.
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΜΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ, ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΑΙ. ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΟΤΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΕΣΥ ΕΤΟΙΜΗ. ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ: ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΕΝΟ. ΟΜΟΡΦΗ ΣΚΕΨΗ, ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    Εγω παλι ειμαι αλλου παπα ευαγγελιο..Δεν αγχωνομαι μην κολλησω κατι γιατι υπαρχει η ιατρικη οποτε στα αρ@#$%^ μου...χιχιχιχι..οτι και να ναι θα το ξεπερασω..Εγω τρωω σκαλωματα με συμπεριφορες...δλδ...την παρασκευη ειχα παει με το αγορι μου στην θεια του..ειχε ερθει και η μανα του απο το χωριο..αυτη η θεια λοιπον δεν με χωνευει(της την σπαει που ειμαι Αθηναια,που σπουδαζω σε σχολη που ηθελαν να μπουν οι 2 πολυαγαπημενες ανηψιες της αλλα δεν τα καταφεραν,που ο πατερας μου ηταν εργολαβος οικοδομων κτλπ.)Ειλικρινα δεν της εχω κανει κατι....(αν ειχα κανει λαλακια θα το ελεγα)Που λετε λοιπον εκει που καθομασταν αρχιζει να λεει...αααα εσεις θα στε πλουσιοι..λεω μια δεν ειμαστε,συνεχιζει και λεω δεν ειμαστε και τωρα γυρναει με υφακι και μου λεει ε και τι τα εκανε τα λεφτα ο πατερας σου?Γιατι δεν αγορασατε ενα σπιτι?Ε και μου ρθε ταμπλας...Μου ρθε να κλαψω,στεναχωρηθηκα πολυ..Το αγορι μου με κοιταγε και μου λεει να της πω τπτ?και λεω οχι αστη....Τι να εκανα να τους εβαζα να τσακωθουν?Μετα ξαναρχισε να λεει τα ιδια..Και λεει ενας θειος του,τι αμαξι εχετε?Και λεω opel vectra..μου λεει τι μοντελο?και λεω το καινουργιο..και εκει εκοψαν..Δηλαδη τι ηθελε να την προσβαλω?Αν τις ελεγα ξερεις κατι?Εσεις ως οικογενεια δεν εχετε ουτε τα μισα απο οσα εχουμε εμεις θα τις αρεσε?Αυτο ηθελε?Αλλα ρε παιδια δεν καταλαβα?Θελουν προικες και τετοια?Που ζουμε δλδ?Ακομα και σημερα οταν το σκεφτομαι μου ερχετε να την πλακωσω στις μπουνιες...Σκεφτομαι και ξανασκεφτομαι που πηγα και εμπλεξα....Αλλα το αγορι μου ειναι πολυ καλο παιδι..δεν εχει καμια σχεση..Εν τω μεταξυ παιδια,χτες με επιασε και ενας ξεγυρισμενος κολικος νεφρου...Ελεος πολυ χαλια η κατασταση....Αει στο καλο...δεν ξανασχολουμαι..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    150
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΝΤΙΝΙ ΜΟΥ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΣ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΣΟΥ! ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΓΕΝΟΛΟΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΚΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ, ΑΛΛΑ ΜΗ ΣΚΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΜΠΛΕΞ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ! ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΘΥΜΩΣΕΙ ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ. ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΠΙΟ ΧΟΝΤΡΟ: Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΟΛΥ ΑΣΘΕΝΕΣΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ (ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΕΘΙΞΑ). ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΤΟΥ ΛΟΙΠΟΝ, ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥΣ, ΠΗΓΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΣΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑΜΕ. ΕΓΩ ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ, ΑΛΛΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΒΙΔΩΘΗΚΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΜΗΝΟ.
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΛΙΚΟ, ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    ναι σαι καλα κοριτσακι μου...σε ευχαριστω πολυ πολυ......ναι μωρε και εγω δεν πολυδινω σημασια αλλα βιδωσα ασχημα...Για εμενα μπορουν να πουν οτι τους κατεβει αλλα αν πουν για τους γονεις μου την μαμησαν,,,Ειναι το μονο που δεν σηκωνω...Και εγω σκοπευω να τους δω σε κανεναν χρονο και βλεπουμε))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Πείτε μου σας παρακαλώ, υπάρχει άραγε ελπίδα? Αισθάνομαι οτι ολα είναι μάταια. Οτι εκλεισε ενας διακόπτης μεσα μου και ειμαι στο OFF. Τίποτα και κανένας δεν μπορεί να με βοηθήσει. Ηθελα να ήξερα υπάρχουν άτομα με σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα που τα ξεπέρασαν και ζουν κανονικά οπως πριν? Και αυτός ο φόβος οταν αναλογίζεσαι τι πέρασες και αυτο το συναίσθημα του να φτάνεις στα ορια σου οταν οι άλλοι γυρω σου είναι μια χαρά και εσύ παλεύεις με το θηρίο πως γίνεται να μη σε τρομάζει και να σε ρίχνει?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Sofaki θα σου έλεγα με μεγαλη σιγουρια πώς απαντηση στο δευτερο ερωτημα σου δεν υπάρχει. Το πώς αυτο, εχει διαφορετικη απαντηση για τον καθενα μας. Γιατι σημασια εχει κ τί ανθρωπος ειναι ο καθενας μας, κ τί φοβους εχει ...κλπ...

    Αποκλειεται τπτ να μην μπορει να σε βοηθησει κ κανεις. Οσο ασχημο κ αν ακουγεται, εσυ φαινεται να μην θελεις να παρεις τη βοηθεια που σου δινεται.

    Ναι, υπάρχουν πολλοι. Λιγοι γράφουν ομως για την βελτιωση τους.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •