Βοήθειααα για χάπια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Βοήθειααα για χάπια

    Πήγα σε γαστρεντερολογο και μου είπε ότι έχω ΓΟΠ μου έδωσε laprazol για 28 μέρες και κάτι άλλα που λέγονται oroperidys τα οποία είναι αντί εμετικά κ έκανα το λάθος διάβασα το φύλλο οδηγιών και λέει ότι η ουσία δομπεριδονη αυξάνει τον κίνδυνο ανακοπής. Όπως καταλαβαίνετε μου έχει παγώσει το αίμα. Τα έχει πάρει κανείς;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Ρε παιδιά πείτε κάτι..

  3. #3
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Ρε παιδιά πείτε κάτι..
    Γειά σου Vickie!
    Και εγώ πριν 3 μήνες έκανα γαστροσκοπηση και είχα ΓΟΠ και μου έδωσε ακριβώς την ίδια αγωγή με εσένα!
    2 μήνες την πήρα και τώρα είμαι πολύ καλύτερα την έχω σταματήσει!
    Μην φοβάσαι όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες και είναι αναγκασμένες οι φαρμακευτικες εταιρίες να τις γράφουν όλες ακόμη και αν 1 στο εκατομμύριο!
    Εγώ όσο πήρα αυτήν την αγωγή δεν είχα κανένα θέμα και μέσα σε 2 μήνες είμαι κομπλέ!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Δεν είσαι άνω των 60, η δοσολογία είναι η συνιστώμενη η οποία αναθεωρήθηκε το 2014 για αυτά που σε ανησυχούν περί καρδιάς, δεν πάσχεις από κάτι σχετικό όπως qtc επιμήκυνση, κύρωση του ήπατος, νεφρική ανεπάρκεια και να υποθέσω δεν παίρνεις αντιβίωση τύπου ερυθρομυκίνη. Οπότε θα έλεγα ότι οι ήδη σπάνιες παρενέργειες στην καρδιακή λειτουργία σε εσένα θα είναι απίθανες.
    Πάρε το φάρμακο λοιπόν να ηρεμισει λίγο το στομάχι και ο εισοφαγος
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Γειά σου Vickie!
    Και εγώ πριν 3 μήνες έκανα γαστροσκοπηση και είχα ΓΟΠ και μου έδωσε ακριβώς την ίδια αγωγή με εσένα!
    2 μήνες την πήρα και τώρα είμαι πολύ καλύτερα την έχω σταματήσει!
    Μην φοβάσαι όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες και είναι αναγκασμένες οι φαρμακευτικες εταιρίες να τις γράφουν όλες ακόμη και αν 1 στο εκατομμύριο!
    Εγώ όσο πήρα αυτήν την αγωγή δεν είχα κανένα θέμα και μέσα σε 2 μήνες είμαι κομπλέ!
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Στα έδωσε παραπάνω από εμένα εγώ για 1 βδομάδα θα τα πάρω. Είδες καμία παρενέργεια όσο τα έπαιρνες;; χαίρομαι που τώρα είσαι μια χαρά!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Δεν είσαι άνω των 60, η δοσολογία είναι η συνιστώμενη η οποία αναθεωρήθηκε το 2014 για αυτά που σε ανησυχούν περί καρδιάς, δεν πάσχεις από κάτι σχετικό όπως qtc επιμήκυνση, κύρωση του ήπατος, νεφρική ανεπάρκεια και να υποθέσω δεν παίρνεις αντιβίωση τύπου ερυθρομυκίνη. Οπότε θα έλεγα ότι οι ήδη σπάνιες παρενέργειες στην καρδιακή λειτουργία σε εσένα θα είναι απίθανες.
    Πάρε το φάρμακο λοιπόν να ηρεμισει λίγο το στομάχι και ο εισοφαγος
    Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια ηρέμησα άρκετα εντάξει όταν όλη μέρα φοβάσαι μη πάθεις ανάκοπη κ μετά διαβάζεις αυτό παθαίνεις σοκ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Γειά σου Vickie!
    Και εγώ πριν 3 μήνες έκανα γαστροσκοπηση και είχα ΓΟΠ και μου έδωσε ακριβώς την ίδια αγωγή με εσένα!
    2 μήνες την πήρα και τώρα είμαι πολύ καλύτερα την έχω σταματήσει!
    Μην φοβάσαι όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες και είναι αναγκασμένες οι φαρμακευτικες εταιρίες να τις γράφουν όλες ακόμη και αν 1 στο εκατομμύριο!
    Εγώ όσο πήρα αυτήν την αγωγή δεν είχα κανένα θέμα και μέσα σε 2 μήνες είμαι κομπλέ!
    Παρατήρησες να σου φέρνουν καθόλου υπνηλία ;;;

  8. #8
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Παρατήρησες να σου φέρνουν καθόλου υπνηλία ;;;
    Όχι υπνηλία δεν παρατήρησα. Ίσως λίγο παραπάνω κούραση στο τέλος της μέρας αλλά έχω και πολύ γεμάτο πρόγραμμα κάθε μέρα και δεν ξέρω αν οφείλεται σε αυτό.. Όπως και λίγο νευρικότητα είχα αλλά έπαιζαν πολλά ρολο εκείνη την περίοδο και μπορεί να μην ήταν και από τα χάπια..
    Γενικά δεν άλλαξε κάτι αρνητικα ιδιαιτερο στην καθημερινότητα μου. Αντίθετα από την πρώτη εβδομάδα ένιωθα πολύ πιο ανάλαφρα μετά το φαΐ και κοιμομουν πολύ άνετα χωρίς το αίσθημα του φαγητού στο λαιμό!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    17
    Καλησπερα,θεραπευτηκες εν τελη?

Similar Threads

  1. ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 15-01-2019, 01:03
  2. Βοηθειααα
    By Lenale in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 4
    Last Post: 28-02-2018, 22:26
  3. ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ!
    By anxious4ever in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 31-03-2016, 09:13
  4. βοηθειααα!!!!!
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 26-04-2014, 18:01
  5. βοηθειααα...!
    By Kira in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 26-05-2009, 22:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •