Μάτια - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 35 of 35

Thread: Μάτια

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Quote Originally Posted by christos_cr View Post
    Θα αναφερω ενα θεμα που μου ετυχε προσφατα για αυτους κυριως που δουλευουν στο PC πολλες ωρες και για οσους κουραζοντε ευκολα τα ματια οπως εγω.

    Λιγο ασχετο, αλλα μπορει να το διαβασει καποιος και να τον βοηθησει,,

    Πηρα μια νεα Οθονη πριν λιγο καιρο, και απο εκεινη τη στιγμη αρχισαν να με πονανε τα ματια και η περιοχη γυρω απο αυτα,,
    προσπαθησα να μειωσω την φωτεινοτητα και η κατασταση χειροτέρευε,,

    Τελικα μετα απο μερικες μερες βρηκα τον λογο,,

    Πολλες οθονες για να μειωσουν την φωτεινότητα αναβοσβηνουν τα led της οθονης τοσο γρηγορα που δεν τα βλεπουμε, η τεχνολογια αυτη λεγετε PWM, οποτε αν παρατηρησετε ανεξηγητη ενοχληση η πονο στα ματια δειτε μηπως η οθονη εχει τετοια τεχνολογια,,
    Πως αλλάζει αυτή η ρύθμιση;

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα, καποιες οθονες το εχουν συνεχεια, καποιες κατω απο καποιο ποσοστο φωτεινοτητας, η δικη μου το εχει κατω απο 20%,

    Εγω επειδη θελω 10% προσωρινα εχω ρυθμισει τη φωτεινοτητα με προγραμμα, ενω στις ρυθμισεις της οθονης την εχω πανω 20%, π.χ. 22%.

    Οσες οθονες δεν το εχουν συνυθως λενε οτι ειναι flicker free. Πρεπει να δεις συγκεκριμενα για καθε οθονη αν το εχει,,

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    3
    Καλησπέρα. Είχα χρόνια πονοκεφάλους και ιλιγγο, ζαλη μπροστά σε οθόνες και τρομερές ενοχλήσεις στον αυχενα. Μετά από ψάξιμο σε Αμερική έμαθα ότι τα νεύρα τον ματιων έχουν σχέση με αυτά του ατχενα και ότι όλα ξεκινάνε από τα μάτια. Δυστυχώς οι οφθαλμίατροι δεν ασχολούνται με το νευρολογικο κομμάτι, αλλά εξειδικευμένοι οπτομετρης. Με πολύ λεπτομερής εξέταση έμαθα ότι έχω ανεπάρκεια σύγκλισης και πολύ περιορισμένα οπτικά πεδία λογω των πολλων ωρων στον υπολογιστη. Ολο αυτό διορθώθηκε με Vision Therapy, μια σειρα ασκήσεων που γίνεται από οπτομετρη. Έτσι πέρασαν όλα τα συμπτώματα. Ελπίζω αυτό να βοηθήσει κάποιους γιατί δυστυχως στην Ελλάδα δεν είναι γνωστή μέθοδος.

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    3
    Καλησπέρα. Έχω γράψει στο thread σχετικά αλλά κάνε μια εξέταση σε ειδικό οπτομετη ο οποίος ασχολείται με το μυϊκό και νευρολογικο κομμάτι των ματιών. Δυστυχώς οι οφθαλμίατροι δεν ασχολούνται με αυτό. Είχα τα ίδια συμπτώματα και βρήκα θεραπεια μέσω μιας σειράς ασκήσεων που λέγεται vision therapy.

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Ana_ View Post
    Καλησπέρα. Πονάνε βαθιά τα μάτια μου, είτε το ένα είτε τα δύο μαζι. Ο οφθαλμίατρος μου είπε να τα ξεκουράζω από τις οθόνες, μου έδωσε δάκρυα και σταγόνες. Η βυθοσκοπηση τέλεια. Έχει κανένας το αντίστοιχο;
    Καλησπέρα. Έχω γράψει στο thread σχετικά αλλά κάνε μια εξέταση σε ειδικό οπτομετη ο οποίος ασχολείται με το μυϊκό και νευρολογικο κομμάτι των ματιών. Δυστυχώς οι οφθαλμίατροι δεν ασχολούνται με αυτό. Υπάρχει θεραπεία μέσω του vision therapy.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Μάτια
    By Ana_ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 29-06-2022, 15:49
  2. Μάτια
    By Ana_ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 19-06-2022, 20:59
  3. Με τα ματια
    By Miliva21 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 16-08-2017, 01:29
  4. ας φαμε με τα ματια μας
    By MerryMaker_Misery in forum Παχυσαρκία
    Replies: 9
    Last Post: 29-08-2011, 21:42
  5. Δεν εχω ματια να την αντικρυσω...
    By Petros_28 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 15-08-2009, 11:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •