Νευρολογικό; ή Ψυχολογικό; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 79
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by Marisssa View Post
    Όλα αυτά τα συμπτώματα τα είχατε και πριν το εμβόλιο; Συγγνώμη για την ερώτηση αλλά αναρωτιέμαι καμία φορά αν ευθύνεται για κάποια και αυτό. Ταλαιπωρούμαι κ εγώ με διαφορα παρόμοια γιαυτο.
    Marisssa χτύπησες φλέβα με αυτή την ερώτηση! δυστυχώς και λέω δυστυχώς γιατί δεν ήθελα να το κάνω το εμβόλιο επειδή σαν άνθρωπος με αγχωδης διαταραχή φοβάμαι και την σκιά μου αναγκάστηκα να το κάνω και σκέφτομαι κι εγώ το ίδιο γιατί εδώ και 6-7 μήνες υποφέρω από ζαλάδες και μάλιστα έντονες ενώ όλες οι εξετάσεις είναι καλές.εχει αλλάξει ριζικά η ζωή μου.χρονια πάσχω από κρίσεις πανικού και άγχος αλλά αυτό το πράγμα είναι ανυπόφορο που ζω τους τελευταίους μήνες.Εχω σκεφτεί κι εγώ αυτό το ενδεχόμενο γιατί η ζωή μου το τελευταίο χρονικό διάστημα είναι πολύ καλή για να τα παθαίνω όλα αυτά.Εσυ τι ακριβώς έχεις παρατηρήσει;

  2. #17
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Marisssa χτύπησες φλέβα με αυτή την ερώτηση! δυστυχώς και λέω δυστυχώς γιατί δεν ήθελα να το κάνω το εμβόλιο επειδή σαν άνθρωπος με αγχωδης διαταραχή φοβάμαι και την σκιά μου αναγκάστηκα να το κάνω και σκέφτομαι κι εγώ το ίδιο γιατί εδώ και 6-7 μήνες υποφέρω από ζαλάδες και μάλιστα έντονες ενώ όλες οι εξετάσεις είναι καλές.εχει αλλάξει ριζικά η ζωή μου.χρονια πάσχω από κρίσεις πανικού και άγχος αλλά αυτό το πράγμα είναι ανυπόφορο που ζω τους τελευταίους μήνες.Εχω σκεφτεί κι εγώ αυτό το ενδεχόμενο γιατί η ζωή μου το τελευταίο χρονικό διάστημα είναι πολύ καλή για να τα παθαίνω όλα αυτά.Εσυ τι ακριβώς έχεις παρατηρήσει;
    Καλησπέρα Joanna! Λοιπόν εγώ λίγο μετά το εμβόλιο είχα τσιμπήματα σε χέρια και πόδια και πολύ κούραση. Μετά έμεινα έγκυος κ ότι σύμπτωμα είχα το απέδιδα στην εγκυμοσύνη. Απ όταν γέννησα όμως κ μεχρι σημερα(ενάμισης χρόνος) έχω περάσει από τσιμπήματα μουδιασματα ζαλάδες ναυτίες κούραση ταχυπαλμίες αίσθημα παλμών τρέμουλο στο σώμα.
    Οκ είμαι κ εγώ αγχώδης και ξέρω ότι κάποια είναι ψυχοσωματικά, όμως κάποια όπως το τρέμουλο η αδιαθεσία και η απίστευτη κούραση ότι κ να έχω κάνει δεν φεύγουν. Και μ περνάει απ το μυαλό ότι ίσως απ το εμβόλιο κ μετά κάτι στο ανοσοποιητικό η νευρικό σύστημα δεν πάει καλά. (Εξετασεις έχω κάνει γενικά είναι καλες).
    Δεν ξέρω τι να πω και ελπίζω επιστημονικά να μην στέκει αυτό που λέω κ να μην ευθύνεται το εμβόλιο.
    Ακούμε κ τόσα πλέον και πάει το μυαλό μας εκεί.
    Αλλά ναι κ εγώ θα προτιμούσα να μην το έχω κάνει μάλλον τι να πω!
    Εσυ τι αλλά συμπτώματα έχεις;

  3. #18
    και εγω τα ιδια νιωθω

  4. #19
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by giotaa View Post
    και εγω τα ιδια νιωθω
    Έχεις αίσθημα παλμών τρέμουλο κτλ; Έχεις κάνει εξετάσεις; Πιστεύεις και εσυ ότι οφείλονται στο εμβόλιο; Σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις ������

  5. #20
    ειχα πονους στα ποδια μου σε σημειο που πονουσα να περπατησω ,μετα εκανα φυσικοπθεραπεια και εφυγαν , ειχα ζαλαδες και γενικα ειχα πολυ κοπωση και πολλα γαστρεντερολογικα θεματα και εν τελη διαγνωστηκα με ενα αυτοανοσο (μην με παρεις ως παραδειγμα σε αυτο γτ ειναι κληρονομικο) θεωρω οτι ολα παιζουν ρολο μπορει να ειχα μια μικρη ζαλαδα απο παθολογικο αιτιο και με το αγχος να μεγενθυνεται

  6. #21
    εσυ πως εισαι ? εχεις συμπτωματα ακομα ? επισης εγω θεωρω οτι το εμβολιο μου εριξε το ανοσοποιητικο και ο οργανισμος μ εγινε πιο επιρεπης οχι οτι οφειλεται για ολα

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by Marisssa View Post
    Καλησπέρα Joanna! Λοιπόν εγώ λίγο μετά το εμβόλιο είχα τσιμπήματα σε χέρια και πόδια και πολύ κούραση. Μετά έμεινα έγκυος κ ότι σύμπτωμα είχα το απέδιδα στην εγκυμοσύνη. Απ όταν γέννησα όμως κ μεχρι σημερα(ενάμισης χρόνος) έχω περάσει από τσιμπήματα μουδιασματα ζαλάδες ναυτίες κούραση ταχυπαλμίες αίσθημα παλμών τρέμουλο στο σώμα.
    Οκ είμαι κ εγώ αγχώδης και ξέρω ότι κάποια είναι ψυχοσωματικά, όμως κάποια όπως το τρέμουλο η αδιαθεσία και η απίστευτη κούραση ότι κ να έχω κάνει δεν φεύγουν. Και μ περνάει απ το μυαλό ότι ίσως απ το εμβόλιο κ μετά κάτι στο ανοσοποιητικό η νευρικό σύστημα δεν πάει καλά. (Εξετασεις έχω κάνει γενικά είναι καλες).
    Δεν ξέρω τι να πω και ελπίζω επιστημονικά να μην στέκει αυτό που λέω κ να μην ευθύνεται το εμβόλιο.
    Ακούμε κ τόσα πλέον και πάει το μυαλό μας εκεί.
    Αλλά ναι κ εγώ θα προτιμούσα να μην το έχω κάνει μάλλον τι να πω!
    Εσυ τι αλλά συμπτώματα έχεις;
    Marisssa συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά τώρα είδα το μήνυμα σου.Να σου ζήσει το μωράκι!κι εγώ έμεινα μετά έγκυος και ο μικρός μου είναι ενάμιση χρονών.Βγαζω και κάποια εξάνθημα στους αστραγάλους και στους καρπούς με έντονη φαγούρα.Αυτο συμβαίνει μετά από το εμβόλιο δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά έχω έντονη φαγούρα για λίγες μέρες και μετά φεύγει και ξανά μετά από κάποιο χρονικό διάστημα πάλι.Εκτος βέβαια από όλα τα άλλα ψυχοσωματικά που νόμου ότι έχουν γίνει πολύ περισσότερα όπως ζαλάδες και βαρύ κεφάλι, ταχυκαρδίες κλπ.παντα ήμουν αγχωδης αλλά αυτό το πράγμα με έχει ταλαιπωρήσει πάρα πολύ το τελευταίο διάστημα.

  8. #23
    πως καταλαβαινεις αν η ζαλαδα ειναι απο αγχος ?

  9. #24
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by giotaa View Post
    εσυ πως εισαι ? εχεις συμπτωματα ακομα ? επισης εγω θεωρω οτι το εμβολιο μου εριξε το ανοσοποιητικο και ο οργανισμος μ εγινε πιο επιρεπης οχι οτι οφειλεται για ολα
    Καλησπέρα κ πάλι! Αχ δεν ξέρω τι να πω κάποια στιγμή είχα σκεφτεί ότι ίσως να οφείλεται στο σκιαγραφικό μαγνητικής και όχι στο εμβόλιο αλλά όπως καταλαβαίνεις είναι όλα θεωρίες γιατί δεν ξέρω που να το ρίξω και τι ακριβώς έχω. Εεε συνεχίζω και έχω κάποια συμπτώματα (πόνο στα πόδια και εγώ τρέμουλο στο σώμα σαν να κουνιέμαι και σαν δόνηση, αστάθεια και κάτι σαν ίλιγγο και γενικότερη αδιαθεσία κ αίσθημα παλμών) αυτά λοιπόν ακόμα υπάρχουν και άκρη δεν έχω βγάλει!

  10. #25
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    49
    Ευχαριστώ πολύ και σένα να σου ζήσει!! Ναι κ εγώ έτσι πολύ ταλαιπωρία και προσπαθώ να το ρίξω στο ότι είναι απ το άγχος αλλά δεν τα καταφέρνω γιατί τα νιώθω σαν κάτι όντως να συμβαίνει στο νευρικό σύστημα. Εσυ έχεις βγάλει καμία άκρη με εξετάσεις κτλ;

  11. #26
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by giotaa View Post
    πως καταλαβαινεις αν η ζαλαδα ειναι απο αγχος ?
    Εγώ πάντως δεν μπορώ πλέον να τα ξεχωρίσω ίσως μόνο όταν πω πως μάλλον άγχος είναι και προσπαθήσω να κάνω κάτι άλλο για να ξεχαστώ αν όντως πιάσει λέω οκ απ άγχος ήταν. ������

  12. #27
    Quote Originally Posted by Marisssa View Post
    Εγώ πάντως δεν μπορώ πλέον να τα ξεχωρίσω ίσως μόνο όταν πω πως μάλλον άγχος είναι και προσπαθήσω να κάνω κάτι άλλο για να ξεχαστώ αν όντως πιάσει λέω οκ απ άγχος ήταν. ������
    και εγω καπως εξω τα ξεχωριζω ,επισης εγω ειμαι και πιο ευαισθητη στην ζαλαδα μια βδομαδα πριν την περιοδο

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by Marisssa View Post
    Ευχαριστώ πολύ και σένα να σου ζήσει!! Ναι κ εγώ έτσι πολύ ταλαιπωρία και προσπαθώ να το ρίξω στο ότι είναι απ το άγχος αλλά δεν τα καταφέρνω γιατί τα νιώθω σαν κάτι όντως να συμβαίνει στο νευρικό σύστημα. Εσυ έχεις βγάλει καμία άκρη με εξετάσεις κτλ;
    Σε ευχαριστώ κι εγώ πάρα πολύ.Ποσο σε νιώθω δε μπορείς να φανταστείς.Δυστυχως όχι ακόμη δεν έχω βγάλει άκρη.Εχω πάει σε παθολόγο, ΩΡΛ, οφθαλμίατρο, καρδιολόγο έχω κάνει μαγνητική εγκεφάλου άπειρες εξετάσεις αίματος όλα είναι καλά.Επειδη πήγα σε έναν ΩΡΛ ο οποίος απλά μου έκανε μια τυπική εξέταση μόνο θα κλείσω για μια δεύτερη γνώμη σε κάποιον άλλον.Αυτο το τρέμουλο το εσωτερικό που ανέφερες πιο πάνω το νιώθω κι εγώ σαν δόνηση ακριβώς όπως το είπες.Βιωνω τόσα πολλά συμπτώματα τελικά που τα ξεχνάω να τα αναφέρω.Το μόνο που θέλω πραγματικά είναι να φύγουν αυτές οι ζαλάδες γιατί είναι το μοναδικό συμπτωμα που με ρίχνει κρεβάτι και δεν μπορωυ να το διαχειριστώ.Και εννοείται από τον φόβο μου ειδικά όταν βρίσκομαι μόνη με το μωρό έρχονται και τα υπόλοιπα και μετά κρίση πανικού.πολυ δύσκολη η κατάσταση.

  14. #29
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Σε ευχαριστώ κι εγώ πάρα πολύ.Ποσο σε νιώθω δε μπορείς να φανταστείς.Δυστυχως όχι ακόμη δεν έχω βγάλει άκρη.Εχω πάει σε παθολόγο, ΩΡΛ, οφθαλμίατρο, καρδιολόγο έχω κάνει μαγνητική εγκεφάλου άπειρες εξετάσεις αίματος όλα είναι καλά.Επειδη πήγα σε έναν ΩΡΛ ο οποίος απλά μου έκανε μια τυπική εξέταση μόνο θα κλείσω για μια δεύτερη γνώμη σε κάποιον άλλον.Αυτο το τρέμουλο το εσωτερικό που ανέφερες πιο πάνω το νιώθω κι εγώ σαν δόνηση ακριβώς όπως το είπες.Βιωνω τόσα πολλά συμπτώματα τελικά που τα ξεχνάω να τα αναφέρω.Το μόνο που θέλω πραγματικά είναι να φύγουν αυτές οι ζαλάδες γιατί είναι το μοναδικό συμπτωμα που με ρίχνει κρεβάτι και δεν μπορωυ να το διαχειριστώ.Και εννοείται από τον φόβο μου ειδικά όταν βρίσκομαι μόνη με το μωρό έρχονται και τα υπόλοιπα και μετά κρίση πανικού.πολυ δύσκολη η κατάσταση.
    Αχ σε νιώθω ειδικά με το μωρό στο σπιτι με πιάνει κ μένα άγχος και μια λύση που έχω βρει είναι να ρίχνω λίγο νερό να τρωω κάτι και να βγαίνω έξω με το παιδί λίγο να ξεχαστώ. Τις μέρες που είμαι πολύ χαλια προσπαθώ να έρχεται η μαμα για βοήθεια τι να κάνω! Κ εγώ έτσι σαν εσωτερική δόνηση αλλά κάποια στιγμή άρχισα να το βλέπω δλδ σαν να κουνιέται το χέρι μου πέρα δοθε η το πόδι μου όποτε εκεί ανησύχησα αλλά και πάλι άκρη δεν έβγαλα. Εσυ όλα αυτά τα απέκτησες μετά το εμβόλιο; Και αν ναι ποσό καιρό μετά;
    Εγώ ας πούμε απ παλιά είχα ναυτίες και κουραζόμουν εύκολα αλλά δεν θυμάμαι να είχα τρέμουλο μουδιασματα και πόνους έτσι. Δεν ξέρω ίσως και το άγχος να χτυπάει στο νευρολογικό αλλά σίγουρα το εμβόλιο ήταν έντονο για κάποιους οργανισμούς.

  15. #30
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by giotaa View Post
    και εγω καπως εξω τα ξεχωριζω ,επισης εγω ειμαι και πιο ευαισθητη στην ζαλαδα μια βδομαδα πριν την περιοδο
    Έχω παρατηρήσει κ εγώ λιγες μέρες πριν την περίοδο και όταν μου έρθει έχω πιο εντονα συμπτώματα.

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Νευρολογικο;
    By Lia22387 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 23-11-2023, 14:20
  2. Αγχος ή νευρολογικο πρόβλημα?
    By μπαμπης in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 13-09-2022, 06:15
  3. Νευρολογικο?
    By Lenale in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 10-01-2021, 23:13
  4. Νευρολογικό πρόβλημα?
    By Ellll1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 09-07-2020, 12:56
  5. Νευρολογικό εκτός ελέγχου
    By TryToSurvive in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 17-06-2020, 14:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •