Φοβος ταξίδια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185

    Φοβος ταξίδια

    Καλημέρα. Έχετε φόβο με τα ταξιδια;; Να φοβάστε να φύγετε μακριά από την ασφάλεια του σπιτιού σας; έχω κλείσει 5 Αυγούστου να πάω διακοπές και είμαι χάλια. Μου ερχετε να το ακυρώσω. Πίστευα ότι θα μπορούσα να πάω αλλά κάθε μέρα είμαι και χειρότερα. Τι να κανω;; ωραία ζωή..........

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    αν το ταξιδι σε χαλαει , μην πας , δεν παμε ταξιδια για να ειμαστε αγχωμενοι μεχρι να παμε ......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν αποφεύγεις μονίμως τους φόβους σου, δεν θα τους αντιμετωπίσεις ποτέ όμως. Αν φοβάσαι μακριά από την ασφάλεια του σπιτιού, ποια είναι η λύση; Να περάσεις όλη σου τη ζωή στο σπίτι σου;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Και εγώ φοβάμαι που θα πάω διακοπές γιατί έχω πολλά ψυχοσωματικά και δεν ξέρω αν με πιάσει κάτι στο νησί η μέσα στο καράβι τι θακάνω...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Μια από τα ίδια.. αλλά μια απόφαση είναι..
    Πες οτι να γίνει θα γίνει.. και θα δεις ότι όλα τελικά καλά θα πάνε...

    Και στο λέει ένας άνθρωπος που χθές ήταν 300χλμ μακριά από το σπίτι του και τον έπιασε τρελό άγχος μέχρι που έκανε εμετό από τέτοιες σκέψεις και αγωνία!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Σκέφτηκα να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία να μη την παρατήσω και με αγωγή που παίρνω ίσως του χρόνου να είμαι έτοιμη να πάω διακοπές. Και να πάω φέτος ξέρω ότι δε θα περάσω καλά. Θα είμαι αγκαλια με τα ζαναξ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Πόσο καιρό παίρνετε αγωγή εγώ είμαι 4.5 μήνες και πήγαινα καλά τώρα τελευταία δεν είμαι καλά γιατί έχουν επανέλθει όλα τα σωματικά συμπτώματα που με φοβίζουν...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    τι ακριβως φοβασαι οτι μπορει να συμβει;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τι ακριβως φοβασαι οτι μπορει να συμβει;
    Πέρυσι πήγα διακοπές και την 5 μέρα άρχισα να παθαίνω μεγάλη υποτροπή. Πάσχω από καταθλιψη κ αγχωδη διαταραχή. Εκανα 3 μήνες να συνέλθω. Οπότε μου έμεινε ότι θα πάθω το ίδιο και φέτος.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Πόσο καιρό παίρνετε αγωγή εγώ είμαι 4.5 μήνες και πήγαινα καλά τώρα τελευταία δεν είμαι καλά γιατί έχουν επανέλθει όλα τα σωματικά συμπτώματα που με φοβίζουν...
    Παίρνω από τον Φεβρουάριο την καινούργια μου αγωγή. Πριν έπαιρνα άλλη. Ήμουν καλά όλο αυτό τον καιρό από τότε που πλησιάζουν οι μέρες για τις διακοπές με έχουν πιάσει ολα
    και σε πολύ έντονο βαθμό......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Ξεκίνησες με άλλη αγωγή και μετά από πόσο καιρό άλλαξες;γιατί και εμένα η θα μου αυξήσει δόση η θα μου αλλάξει και δεν θέλω κάπως φοβάμαι...οι διακοπές και εμένα με φοβίζουν αφού έψαξα πρώτα που είναι το κέντρο υγείας του νησιού και μετά έκλεισα δωμάτιο..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Ξεκίνησες με άλλη αγωγή και μετά από πόσο καιρό άλλαξες;γιατί και εμένα η θα μου αυξήσει δόση η θα μου αλλάξει και δεν θέλω κάπως φοβάμαι...οι διακοπές και εμένα με φοβίζουν αφού έψαξα πρώτα που είναι το κέντρο υγείας του νησιού και μετά έκλεισα δωμάτιο..
    3 χρόνια έπαιρνα το ίδιο φάρμακο και ήμουν τελείως καλά...τον περασμένο Αύγουστο έπαθα υποτροπή αυξήσαμε την δόση τίποτα..την ξανά αυξήσαμε πάλι τίποτα...οποτε μου άλλαξε αγωγή. Από τον Φεβρουάριο την παίρνω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Οκ 3 χρόνια εμένα είναι δυνατόν 4.5 μήνες μόνο να μην με πιάνουν...κ αυτό τον καιρό έχω πολύ χαμηλή πίεση φοβάμαι να αυξήσω δόση

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by MK.89 View Post
    Πέρυσι πήγα διακοπές και την 5 μέρα άρχισα να παθαίνω μεγάλη υποτροπή. Πάσχω από καταθλιψη κ αγχωδη διαταραχή. Εκανα 3 μήνες να συνέλθω. Οπότε μου έμεινε ότι θα πάθω το ίδιο και φέτος.
    Να λες ότι δεν θα πάθεις το ίδιο και φέτος! Και ότι μπορούσε να συμβεί και στο σπίτι σου ή ανα πάσα στιγμή η υποτροπή, αλλά 4 μέρες πέρασες καλά στις διακοπές πέρισυ και φέτος θα περάσεις πολύ καλά σε όλες τις μέρες! ΝΑ προκαταβάλεις θετικά τον εαυτό σου, όχι αρνητικά.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Να λες ότι δεν θα πάθεις το ίδιο και φέτος! Και ότι μπορούσε να συμβεί και στο σπίτι σου ή ανα πάσα στιγμή η υποτροπή, αλλά 4 μέρες πέρασες καλά στις διακοπές πέρισυ και φέτος θα περάσεις πολύ καλά σε όλες τις μέρες! ΝΑ προκαταβάλεις θετικά τον εαυτό σου, όχι αρνητικά.
    Έχεις δίκιο ξερω οτι ειμαι παραλογη αλλά στις αγχωδεις διαταραχές δε μπορείς να σκεφτείς λογικά....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. κρισεις πανικου σε ταξιδια και μποτιλιαρισμα.
    By k33 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 05-05-2023, 20:15
  2. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  3. Άγχος όταν βγενεις από την πόλη και θες να κάνεις ταξιδια
    By Sak in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 11-03-2020, 13:13
  4. Ταξίδια και νόσοφοβια.
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 18-01-2019, 13:22
  5. Ταξίδια και διακοπες!!!
    By serios in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 13
    Last Post: 10-09-2018, 13:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •