Μουδιασμα στα δαχτυλα του χεριου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162

    Μουδιασμα στα δαχτυλα του χεριου

    Καλησπερα παιδια ηθελα να με βοηθησετε σε ενα θεμα που εχω.. Οπως εχω ξανα αναφερει εχω θεμα με τον αυχενα λογω πολυωρης στασης στον υπολογιστη και κακη στασης σωματος.. Ειχα παει στον ορθοπαιδικο μου εγραψε κατι μυοχαλαρωτικα ημουν κομπλε αλλα τωρα ξανα επανηλθε λιγο. Ειμαι 21 χρονων και τις τελευταιες 2 μερες μουδιαζει λιγο στο δεξι μου χερι το μικρο δακτυλο και το διπλανο του.. Καθομαι πολλες ωρες στο λαπτοπ βεβαια αλλα εχω φοβηθει διαβαζω κατι πραγματα στο γκουγκλ για διαβητες και τα λοιπα.. Ειχε κανεις κατι παρομοιο ; Μπορει να ειναι καποια τενοντιτιδα παρακαλω πειτε μου

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,876
    κι εγω το παθαινω αυτο ειν σα να τα βαζω σε παγάκια κοκαλωνουν δε εχουν αφη σα νεκρα τα νιωθω τουμπανιασμενα κρυα κι τετοια αυτο μπορει να ειν απο κούραση ερεθίζεται το νεύρο που εχει το χερι κι θελει ξεκουραση κι απο αυχενικο μπορει να ειναι θέλει γιατρο αυτο .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Πήγαινε σε έναν ειδικό και μην διαβάζεις τις βλακείες του γκουγκλ.
    99% δεν είναι τίποτα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,754
    η τενοντιτιδα δεν προκαλει ποτε της μουδιασμα.
    το μουδιασμα συνηθως οφειλετε σε κηλη αυχενος που εχει ως αποτελεσμα πιεση στα αντιστιχα νευρα η σε πιεση στον καρπιαιο σωληνα των αναλογων νευρων.
    θα πρεπει να πας το συντομοτερο σε εναν νευρολογο για να σου γραψει εξετασεις αυχενος να δει εαν εχεις εκει κηλη.
    τα ιδια μπορει να κανει και για τον καρπο αλλα νομιζω για αυτο μπορει να κανει ασφαλη διαγνωση και στο ιατρειο του.
    σε καθε περιπτωση λογω της ηλικια σου θα αναρρωσεις γρηγορα εφ οσων βεβαια αποφασισεις να πας σε εναν γιατρο αντι να ρωτας κυριακατικο σε διαφορα φορουμ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Ναι τενοντιτιδα δεν ειναι σιγουρα.. Το εψαξα λιγο καλυτερα και μαλλον ειναι το ωλενιο νευρο γιατι μουδιαζει μονο ο παραμεσος και οχι ολοκληρος ο μισος μονο.. Επισης συνδεεται και με τον αυχενα οποτε για κατι τετοιο το κοβω.. Καθομαι και ρωταω κυριακατικα γιατι ειμαι αρρωστοφοβικος. Παντα φοβαμαι οτι θα μου πουν κατι κακο ενω οσες φορες εχω παει εχω βγει λαθος αλλα και παλι ειναι εκνευριστικη @@@@ αυτος ο φοβοσ.. Την μια σκεφτεσαι λογικα και λες ολα κομπλε και μετα παλι το ιδιο..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,754
    Quote Originally Posted by Thanos View Post
    Ναι τενοντιτιδα δεν ειναι σιγουρα.. Το εψαξα λιγο καλυτερα και μαλλον ειναι το ωλενιο νευρο γιατι μουδιαζει μονο ο παραμεσος και οχι ολοκληρος ο μισος μονο.. Επισης συνδεεται και με τον αυχενα οποτε για κατι τετοιο το κοβω.. Καθομαι και ρωταω κυριακατικα γιατι ειμαι αρρωστοφοβικος. Παντα φοβαμαι οτι θα μου πουν κατι κακο ενω οσες φορες εχω παει εχω βγει λαθος αλλα και παλι ειναι εκνευριστικη @@@@ αυτος ο φοβοσ.. Την μια σκεφτεσαι λογικα και λες ολα κομπλε και μετα παλι το ιδιο..
    Το πιθανότερο είναι ότι οφειλετε στον καρπό γιατί ο γιατρός θα το είχε δει εάν ήταν από τον αυχένα με μαγνητική.
    Βέβαια δεν πρέπει να το αφήσεις γιατί θα σου δημιουργήσει αλλά προβληματα
    Μουδιασμα χοντρ
    οκομενα παει να πει φλεγμονή του νευρού που έχει ως αποτέλεσμα πρήξιμο του έτσι δεν χωράει καλά μέσα στον καρπικο σωλήνα κτλ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by Thanos View Post
    Καλησπερα παιδια ηθελα να με βοηθησετε σε ενα θεμα που εχω.. Οπως εχω ξανα αναφερει εχω θεμα με τον αυχενα λογω πολυωρης στασης στον υπολογιστη και κακη στασης σωματος.. Ειχα παει στον ορθοπαιδικο μου εγραψε κατι μυοχαλαρωτικα ημουν κομπλε αλλα τωρα ξανα επανηλθε λιγο. Ειμαι 21 χρονων και τις τελευταιες 2 μερες μουδιαζει λιγο στο δεξι μου χερι το μικρο δακτυλο και το διπλανο του.. Καθομαι πολλες ωρες στο λαπτοπ βεβαια αλλα εχω φοβηθει διαβαζω κατι πραγματα στο γκουγκλ για διαβητες και τα λοιπα.. Ειχε κανεις κατι παρομοιο ; Μπορει να ειναι καποια τενοντιτιδα παρακαλω πειτε μου
    Kαλημερα το μουδιασμα μπορει να ειναι το οτιδηποτε και εφοσον εχεις θεμα με τον αυχενα μπορει να προερχεται απο εκει εφοσων ολα τα νευρα παιρνουν απο εκει ..
    Επειτα ελεξε θυροειδη και β12 ειαι η κυρια αιτια μουδιασματος οπως και η σταση που καθεσαι ..
    Και εωειμαι ατελειωτες ω στον υπολογιστη και το παθαινω αλλα πλεον επειδη διαβαζω και πολλες ωρες ξαπλωμενη , αθελα μου πιεζω το νευρο που παιρνσει ι απο τον αγκώνα και ετσι μουδιαζ συνεχεια το μικρο μου δακτυλακι ..
    Πλεον τοποθετω μαξιλαρακι και ολα μια χαρα ..

    Προσεχε η τενοντιτιδα σαν τενοντιτιδα δεν βγαζει μουδιασματα, προκαλει ομως η σταση σωματος που υιοθετεις οταν εχεις τενοντίτιδα, ζητα απο ενα φυσιοθεραπευτη να στο εξηγηση γιατι και η τενοντιτιδα που την εχω χρονια και ο επικαρπιαιος σωληνας μου βγαζουν μουδιασματα αλλα ειναι καθαρα απο την σταση που εχω στο χερι γιατι με ανακουφιζει απο τον πονο αυτης ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Πηγα σημερα λοιπον στο νοσοκομειο εκανα και ακτινογραφια στον αυχενα .. Ο γιατρος ειπε οτι η ακτινογραφια ηταν καθαρη και οτι δεν υπαρχει προβλημα.. Μου εκανε κατι περιεργα στον αγκωνα για να δει για το δαχτυλο δεν ενιωθα καποια ενοχληση εκανε ψηλαφηση στον αυχενα και μου ειπε οτι το προβλημα ειναι καθαρα μυικο.. Οτι εχει μαζευτει πιεση και κανει σπασμους ο μυς.. Μου εγραψε κατι χαπια για 10 μερες μου ειπε να φοραω κολαρο και να φτιαξω την σταση του σωματος και οτι θα δω αποτελσματα. Επισης λογικα θα ξεκινησω φυσικοθεραπεια μεσα στην βδομαδα οποτε ελπιζω να φτιαξει

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Θανο να κανεις και μια μαγνητικη ....τυχων κηλες που ειναι υπευθυνες για την πιεση των νευρων δεν φαινονται στις ακτινογραφιες και πολλες φορες δεν δινουν κλινικη εικονα..

    την πατησα εγω ετσι με την μεση και στο τελος περασα πολυ δυσκολα γιατι οι ακτινογραφιες δεν εδειχναν τιποτα απο αυτα που εδειξε η μετέπειτα μαγνητικη ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Θανο να κανεις και μια μαγνητικη ....τυχων κηλες που ειναι υπευθυνες για την πιεση των νευρων δεν φαινονται στις ακτινογραφιες και πολλες φορες δεν δινουν κλινικη εικονα..

    την πατησα εγω ετσι με την μεση και στο τελος περασα πολυ δυσκολα γιατι οι ακτινογραφιες δεν εδειχναν τιποτα απο αυτα που εδειξε η μετέπειτα μαγνητικη ..
    Μου ειπε ο γιατρος οτι με βαση την ακτινογραφια και με βαση την εξεταση που μου εκανε με ψηλαφηση οτι το θεμα ειναι μυικο και οτι γινεται μυικοσ σπαμος απο λαθος σταση σωματος πολυωρη εκθεση στον υπολογιστη και απο αγχος.. Μου το ειπε αυτο για την μαγνητικη αλλα μου ειπε οτι το θεωρει οτι θα την κανω τσαμπα και δεν ειναι και καλο να κανουμε μαγνητικες συνεχεια.. Ειχα κανει και για εναν φρονιμητη.. Δεν ξερω απο την αλλη σιγουρα αν με την φαρμακευτικη αγωγη που μου εδωσε δεν εξαλειφθει τελειως το προβλημα θα κανω και μια μανγητικη καλου κακου.. Οι κηλες επειδη δεν εχω ιδεα θεραπευονται μονο με χειρουργειο;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,754
    καλημερα, εμεις δεν ειμαστε γιατροι να σου πουμε αλλα θα σου πω κατι αλλο το οποιο πρεπει να εχεις σαν κανονα στις σχεσεις σου με τους γιατρους.
    ποτε μας δεν παμε μονο σε εναν γιατρο αλλα σε περισσοτερους ας πουμε δυο, για να δουμε εαν λενε τα ιδια. οι κηλες δεν θεραπευονται ποτε τους παρα μονο απο το ιδιο μας το σωμα. οι επεμβασεις εχουν σκοπο την αφαιρεση του βλαμμενου τμηματος και οχι την θεραπεια τους αφου τετοια δεν υπαρχει.

    τωρα για το θεμα σου εγω σαν κατσικοβοσκος που ειμαι θα σου πω αστο ετσι, κρατα σωστη σταση σωματος φορα για οσες μερες ειπε το κολλαρο αλλα εαν συνεχισουν τα μουδιασματα η προσεξεις καποια μυικη αδυναμια πηγαινε και σε εναν αλλο γιατρο.
    καλη συνεχεια!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by Thanos View Post
    Μου ειπε ο γιατρος οτι με βαση την ακτινογραφια και με βαση την εξεταση που μου εκανε με ψηλαφηση οτι το θεμα ειναι μυικο και οτι γινεται μυικοσ σπαμος απο λαθος σταση σωματος πολυωρη εκθεση στον υπολογιστη και απο αγχος.. Μου το ειπε αυτο για την μαγνητικη αλλα μου ειπε οτι το θεωρει οτι θα την κανω τσαμπα και δεν ειναι και καλο να κανουμε μαγνητικες συνεχεια.. Ειχα κανει και για εναν φρονιμητη.. Δεν ξερω απο την αλλη σιγουρα αν με την φαρμακευτικη αγωγη που μου εδωσε δεν εξαλειφθει τελειως το προβλημα θα κανω και μια μανγητικη καλου κακου.. Οι κηλες επειδη δεν εχω ιδεα θεραπευονται μονο με χειρουργειο;
    Kαλημερα ναι εχει δικιο δεν ειναι καλο να κανουμε μαγνητικες αλλα ειναι καλυτερο απο το να κανουμε ακτινογραφιες οι οποιες δεν δινουν σαφη εικονα ...μην σου πω τα τελευταια 7 χρονια αισιος απο το χειρουργειου μου ποσες εχω κανει ....

    Πραγματικα εγω σημερα αν ειχα κανει τοτε μια μαγνητικη και δεν ειχα μειενει μονο στην ακτινογραφία θα ειχα αποφύγει ενα πολυ δυσκολο και επικυνδινο χειρουργειο στη μεση εφοσον ειχα κηλη και ο φυσικοθεραπευτης μου ουτε ο τοτε γιατρος μου δεν το ηξεραν (αφου δεν φανηκε στην ακτινογραφια )και εφτασα να κοιμηθω μια χαρα το βραδυ και να ξυπνησω ξημερωματα απο αφόρητους πονους και παραλυση ποδιου επειδη η συγκεκριμενη κηλη προχωρησε σε ισχυρικη ριζικη πιεση του ισχιακου νευρου ...

    Οχι οι κηλες δεν θεραπευονται μονο με χειρουργειο ...ειδικα αν ξερεις και κανεις γυμναστικη που πρεπει ,την εχεις μια ζωη χωρις να σε δυσκολευει ...η κηλη αφαιρειται με χειρουργειο οπως σε εμενα οταν επελθει παραλυση ...το προβλημα απλα παραμενει ,η ζημια δηλαδη στο νευρο σταματα να προχωρα και η πληγη να το πω απλα που εχει δημιουργηθει δεν επουλωνεται τελειως ...εγω ακομα εχω πονους αλλα βεβαια καμια σχεση με τοτε και φυσικα κανω το οτιδηποτε εκτος απο το να ξαναπαιξω βολευ που επαιζα ..

    ολοι οι ανθρωποι εχουν κηλες ιδιαιτερα αυτοι που κανουν βαριες δουλειες ή οι πολυ ψηλοι ή οι αθλητες οπου εμενα απο εκει προεκυψαν ...

    εχω μια ακομη στον πιο πανω σπονδυλο αλλα απο το πρωτο χειρουργειο και μετα δεν σταματησα ποτε να κανω pilates...φροντιζω να εχω δυνατο κορμο ενδυναμωνοντας το μυικο μου συστημα γιατι αυτο ειναι υπευθυνο για την στηριξη του κορμου ...

    Η φαρμακευτικη αγωγη θα σου παρει τον πονο οχι το προβλημα ...καθαρα γνωμη μου και ειμαι καθετη πλεον σε αυτο οταν προκειτε για αυχενα και μεση να κανεις μαγνητικη και ΜΑΚΑΡΙ να μην δειξει τιποτα ..

    Κανε και ενα ελενχο της Β12 και αυτη φερνει απιστευτα μουδιασματα και τρεμουλο .

    Αν ολα αυτα ειναι καθαρα κανεις την θεραπεια σου κανεις και ενδυναμωση και θα εξαφανιστουν ολα αυτα !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Similar Threads

  1. Μουδιασμα στα δαχτυλα
    By Velcoro in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 26-08-2022, 21:18
  2. Τρέμουλο χεριού
    By Jr1983 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 15-02-2022, 01:26
  3. ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΠΑΛΑΜΗ ΚΑΙ ΔΑΧΤΥΛΑ!
    By panagiotiss in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 16
    Last Post: 21-12-2021, 15:52
  4. μουδιασμα αριστερου χεριου πανικος ή ...?
    By eleon in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 03-02-2012, 19:17
  5. Μουδιασμα χεριου
    By dolce_21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-10-2009, 22:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •