Πολλά νεύρα - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 18 FirstFirst ... 4567816 ... LastLast
Results 76 to 90 of 256
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Είναι που "δεν φοβάται τις αστυνομίες"! χαχααχαχαχαχ
    Στη θέση σου δεν θα απέσυρα τη μήνυση. Και αυτό για τον εκφοβισμό που σου έκαναν.
    Θα του έλεγα "αν αλλάξει η συμπεριφορά σου, μπορεί να την αποσύρω στο δικαστήριο"
    Αυτό σκέφτομαι. Αλλά από ότι μου είπε μόλις τώρα η αδερφή μου, αυτός θεωρεί ότι ίσως και μπλοφάρω ότι υπέβαλλα μήνυση και θέλει με το συγνώμη να με καλμάρει. Αν σιγουρευτεί ότι υπέβαλλα μήνυση λέτε να γίνει τότε βίαιος; Δεν ξέρω. Εγώ θα πάρω τη Δευτέρα στην εισαγγελία να δω ποια είναι η διαδικασία και αν σχηματίστηκε ήδη δικογραφία. Εφόσον την έστειλα Παρασκευη απόγευμα, μάλλον τη Δευτέρα το πρωί θα την εκτυπώσουν. Η διαφορά με το να την υποβάλλεις σε αστυνομικό τμήμα είναι ότι στην εισαγγελία είναι πιο άμεσο, δλδ την βλέπει η εισαγγελέας, διατάσει προανάκριση και σε καλούν. Επειδή ξανάτυχε βέβαια σε περιστατικό με γάτα πάλι να κάνω καταγγελία μέσω μέιλ, πήρε περίπου 2 μήνες μέχρι να με φωνάξουν να δώσω κατάθεση. Αλλά στην περίπτωση σωματικής βλάβης και έτσι όπως τα έγραψα δεν ξέρω μήπως δίνουν προτεραιότητα. Δεν μπορώ να ρωτήσω και τον πατέρα μου γιατί θα γίνει έξαλλος. Νομίζω όλοι θεωρούν ότι μπλοφάρω και ότι δεν υπέβαλλα στα αλήθεια μήνυση.

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Αυτό σκέφτομαι. Αλλά από ότι μου είπε μόλις τώρα η αδερφή μου, αυτός θεωρεί ότι ίσως και μπλοφάρω ότι υπέβαλλα μήνυση και θέλει με το συγνώμη να με καλμάρει. Αν σιγουρευτεί ότι υπέβαλλα μήνυση λέτε να γίνει τότε βίαιος; Δεν ξέρω. Εγώ θα πάρω τη Δευτέρα στην εισαγγελία να δω ποια είναι η διαδικασία. Η διαφορά με το να την υποβάλλεις σε αστυνομικό τμήμα είναι ότι στην εισαγγελία είναι πιο άμεσο, δλδ την βλέπει η εισαγγελέας, διατάσει προανάκριση και σε καλούν. Επειδή ξανάτυχε βέβαια σε περιστατικό με γάτα πάλι να κάνω καταγγελία μέσω μέιλ, πήρε περίπου 2 μήνες μέχρι να με φωνάξουν να δώσω κατάθεση. Αλλά στην περίπτωση σωματικής βλάβης και έτσι όπως τα έγραψα δεν ξέρω μήπως δίνουν προτεραιότητα. Δεν μπορώ να ρωτήσω και τον πατέρα μου γιατί θα γίνει έξαλλος. Νομίζω όλοι θεωρούν ότι μπλοφάρω και ότι δεν υπέβαλλα στα αλήθεια μήνυση.
    Το "Αν σιγουρευτεί ότι υπέβαλλα μήνυση λέτε να γίνει τότε βίαιος;" είναι σκέψη που σου πέρασε η αδερφή σου?
    Προσωπικά δεν έχω δει κάποιον να δέχεται μήνυση ή εξώδικο και να γίνεται βίαιος. Το αντίθετο. Έχεις δει εσύ κάποιον να γίνεται βίαιος?
    Απλά είδαν πως δεν έπιασε η τακτική "αν δεν αποσύρεις τη μήνυση θα σε σκοτώσω" και πήγαν στην τακτική "αν κάνεις μήνυση θα γίνει βίαιος" (και καλά οτι νομίζουν πως μπλοφάρεις)
    Δεν θεωρούν οτι μπλοφάρεις. Συνεχίζουν το δούλεμα και τον εκφοβισμό για να σε κάνουν να την αποσύρεις. Δεν θα έμπαινε στη διαδικασία να ζητήσει συγνώμη αν πίστευε πως μπλοφάρεις.
    Αλλά όταν του πεις πως θα συνεχίσεις τη διαδικασία της μήνυσης, να του πεις και πως υπάρχει περίπτωση να την αποσύρεις στο μέλλον αν αλλάξει η συμπεριφορά του.
    Αν μείνεις στο οτι θα το πας μέχρι τέλους, μπορεί να μην γίνει βίαιος, αλλά μπορεί να κάνει άλλα πράγματα χωρις να μπορείς να τον ενοχοποιήσεις.
    Δεν πιστεύω πως θα κάνει κάτι επικίνδυνο για τη ζωή σου ή τη σωματική σου ακεραιότητα. Αλλά μπορεί πχ να την πληρώσουν οι γάτες, ή να κάνει κάποια δολιοφθορά.

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Το "Αν σιγουρευτεί ότι υπέβαλλα μήνυση λέτε να γίνει τότε βίαιος;" είναι σκέψη που σου πέρασε η αδερφή σου?
    Προσωπικά δεν έχω δει κάποιον να δέχεται μήνυση ή εξώδικο και να γίνεται βίαιος. Το αντίθετο. Έχεις δει εσύ κάποιον να γίνεται βίαιος?
    Απλά είδαν πως δεν έπιασε η τακτική "αν δεν αποσύρεις τη μήνυση θα σε σκοτώσω" και πήγαν στην τακτική "αν κάνεις μήνυση θα γίνει βίαιος" (και καλά οτι νομίζουν πως μπλοφάρεις)
    Δεν θεωρούν οτι μπλοφάρεις. Συνεχίζουν το δούλεμα και τον εκφοβισμό για να σε κάνουν να την αποσύρεις. Δεν θα έμπαινε στη διαδικασία να ζητήσει συγνώμη αν πίστευε πως μπλοφάρεις.
    Αλλά όταν του πεις πως θα συνεχίσεις τη διαδικασία της μήνυσης, να του πεις και πως υπάρχει περίπτωση να την αποσύρεις στο μέλλον αν αλλάξει η συμπεριφορά του.
    Αν μείνεις στο οτι θα το πας μέχρι τέλους, μπορεί να μην γίνει βίαιος, αλλά μπορεί να κάνει άλλα πράγματα χωρις να μπορείς να τον ενοχοποιήσεις.
    Δεν πιστεύω πως θα κάνει κάτι επικίνδυνο για τη ζωή σου ή τη σωματική σου ακεραιότητα. Αλλά μπορεί πχ να την πληρώσουν οι γάτες, ή να κάνει κάποια δολιοφθορά.

    Η μεγάλη μου αδερφή μου το είπε, ναι. Της είπα δηλαδή, "θα του πω ότι θα αποσύρω την μήνυση αν δω σε βάθος χρόνου ότι δεν ξαναρχίζει τα ίδια" και μου απάντησε "θες να τα σπάσει όλα εδώ μέσα;" Ωστόσο η ίδια μου έλεγε χθες όταν της μετέφερα τη συζήτηση που είχε η μεσαία μου αδερφή με αυτόν, ότι δεν τον θεωρεί ικανό ούτε να μπει στο σπίτι μου ούτε να με σκοτώσει. Μου είπε ότι την ρωτούσε αν υπέβαλλα μήνυση. Αλλά τα ίδια μου έλεγε και η μεσαία χθες, ότι δηλαδή είπε "ΑΝ μου έρθει χαρτί δικαστηρίου θα μπω στο σπίτι του να τον σκοτώσω" Άρα ίσως όντως δεν είναι σίγουρος.
    Όπως και να 'χει, κι εγώ φοβάμαι αρκετά για τις γάτες. Προς το παρόν θεωρώ ότι δεν του έχει περάσει από το μυαλό, αλλά σίγουρα θα μπορούσε να το πράξει. Αν τολμήσει να κάνει κάτι στις γάτες, θα υποβάλλω και δεύτερη μήνυση, εκεί όντως δεν φοβάμαι τίποτα.

    Και να σας πω την αλήθεια, όχι δεν θα θέλω να αποσύρω την μήνυση. Αυτά δεν τα κάνει μόνο σε μένα. Έτσι έχει μάθει. Η βία είναι η απάντησή του σε όλα. Και δεν είναι μεγάλος σε ηλικία, 21 είναι. Αν του γίνει μάθημα, μπορεί και να αλλάξει ρότα. Αλλά το να χάσω τη ζωή μου για αυτόν, όχι, δεν το θέλω. Και δεν ξέρω αν μπορώ να προβλέψω τι θα γίνει. Άρα είμαι 50-50. Και δεν ξέρω κι αν μπορω να την αποσύρω όπως είπα, λόγω του ότι την υπέβαλλα απευθείας στην εισαγγελία.

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    ΑΝ έχω καταλάβει καλά, αυτός που θεωρητικά είναι πάνω από όλους σας ιεραρχικά είναι ο πατέρας σου. Ενημέρωσέ τον για όλα αυτά με λεπτομέρεια πριν τα μάθει από αλλού και γίνει χίλιες φορές πιο έξαλλος. Και σκέψου καλά τι στάση θέλεις να κρατήσεις και σε τι να βάλεις προτεραιότητα αυτή τη στιγμή. Απ' ότι καταλαβαίνω, μόνο αυτός έχει ένα κάποιο κύρος εκεί και μπορεί να βάλει μία σειρά.

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    ΑΝ έχω καταλάβει καλά, αυτός που θεωρητικά είναι πάνω από όλους σας ιεραρχικά είναι ο πατέρας σου. Ενημέρωσέ τον για όλα αυτά με λεπτομέρεια πριν τα μάθει από αλλού και γίνει χίλιες φορές πιο έξαλλος. Και σκέψου καλά τι στάση θέλεις να κρατήσεις και σε τι να βάλεις προτεραιότητα αυτή τη στιγμή. Απ' ότι καταλαβαίνω, μόνο αυτός έχει ένα κάποιο κύρος εκεί και μπορεί να βάλει μία σειρά.
    Ο πατέρας μου ξέρει ότι του υπέβαλλα μήνυση. Του το είπα χθες λεκτικά και του έχω στείλει και ένα μακροσκελές μέιλ με όλα τα περιστατικά. Δεν ξέρω αν θεωρεί οτι μπλοφάρω βέβαια. Του έχω στείλει και τα βίντεο, αλλά από ότι είδα δεν τα έχει δει (Τα έστειλα στο βάιμπερ και μου είπε ο ίδιος "όχι, δεν έχω καμία όρεξη να τα δω" (ενώ τον άλλο καθόταν να τον ακούει, αντί δηλαδή να δει τα πειστήρια των καμερών και όχι τις ιστορίες του, καθόταν να τον ακούει για να μην τον δυσαρεστήσει και φύγει εν μέσω σεζόν. Που εγώ πιστεύω ότι δεν πρόκειται να φύγει σε καμία περίπτωση, εδώ μέσα κάνει την πιο χαλαρή δουλειά, έρχεται καθυστερημένος, τα καθήκοντά του είναι ξεκούραστα, έχει προπληρωθεί τους μισθούς του από την αρχή της σεζόν, τρώει ό,τι θέλει, δεν του γίνεται έλεγχος κλπ κλπ. Δεν είναι χαζός να πάει σε άλλη δουλειά, το έχει πει και μόνος του σε άλλη περίπτωση στην αδερφή μου)

    Το συγνώμη που θέλει να μου πει θεωρώ ότι ίσως προέκυψε από κάποια επίπληξη του πατέρα μου εχθές, μετά το περιστατικό της καινούργιας απόπειρας επίθεσης, όταν του είπα καληνύχτα ειρωνικά, αν και δεν είμαι σίγουρος. Πιο πιθανό είναι να θορυβήθηκε όταν του είπε η αδερφή μου ότι υπέβαλα μήνυση. Άλλωστε ο πατέρας μου, επειδή μέρος του αρχικού περιστατικού εκτυλίχθηκε μπροστά του (όχι το σωματικό κομμάτι, το λεκτικό. Για το σωματικό φρόντισε να με απομωνώσει σε μέρος που νόμιζε ότι δεν γράφουν κάμερες, αλλά τελικά του βγήκε ξινό, γιατί όχι μόνο γράφουν αλλά φαίνονται και πολύ καθαρά οι κινήσεις του) του είπε να μου ζητήσει συγνώμη (με μισή καρδιά βέβαια, επειδή είπε πολλές χοντράδες και εγώ του είπα να αντιδράσει επιτέλους ως πατέρας) και εκείνος αρνήθηκε και είπε "εγώ; να ζητήσω συγνώμη εγώ; τρελάθηκες" με περισσή μαγκιά. Θεωρώ ότι κατα βάθος ούτε τον πατέρα μου σέβεται. Γενικά δεν έχει αρχές και δεν του έχουν μπει ποτέ όρια. Ο πατέρας του από όσο ξέρω είναι της ίδιας ακριβώς νοοτροπίας.

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Η μεγάλη μου αδερφή μου το είπε, ναι. Της είπα δηλαδή, "θα του πω ότι θα αποσύρω την μήνυση αν δω σε βάθος χρόνου ότι δεν ξαναρχίζει τα ίδια" και μου απάντησε "θες να τα σπάσει όλα εδώ μέσα;" Ωστόσο η ίδια μου έλεγε χθες όταν της μετέφερα τη συζήτηση που είχε η μεσαία μου αδερφή με αυτόν, ότι δεν τον θεωρεί ικανό ούτε να μπει στο σπίτι μου ούτε να με σκοτώσει. Μου είπε ότι την ρωτούσε αν υπέβαλλα μήνυση. Αλλά τα ίδια μου έλεγε και η μεσαία χθες, ότι δηλαδή είπε "ΑΝ μου έρθει χαρτί δικαστηρίου θα μπω στο σπίτι του να τον σκοτώσω" Άρα ίσως όντως δεν είναι σίγουρος.
    Όπως και να 'χει, κι εγώ φοβάμαι αρκετά για τις γάτες. Προς το παρόν θεωρώ ότι δεν του έχει περάσει από το μυαλό, αλλά σίγουρα θα μπορούσε να το πράξει. Αν τολμήσει να κάνει κάτι στις γάτες, θα υποβάλλω και δεύτερη μήνυση, εκεί όντως δεν φοβάμαι τίποτα.

    Και να σας πω την αλήθεια, όχι δεν θα θέλω να αποσύρω την μήνυση. Αυτά δεν τα κάνει μόνο σε μένα. Έτσι έχει μάθει. Η βία είναι η απάντησή του σε όλα. Και δεν είναι μεγάλος σε ηλικία, 21 είναι. Αν του γίνει μάθημα, μπορεί και να αλλάξει ρότα. Αλλά το να χάσω τη ζωή μου για αυτόν, όχι, δεν το θέλω. Και δεν ξέρω αν μπορώ να προβλέψω τι θα γίνει. Άρα είμαι 50-50. Και δεν ξέρω κι αν μπορω να την αποσύρω όπως είπα, λόγω του ότι την υπέβαλλα απευθείας στην εισαγγελία.
    Όταν σου λένε "θα τα σπασει όλα" "θα γίνει βίαιος" κτλ. Να απαντάς "ας το κάνει. ευκαιρίες ψάχνω να τον κλείσω μέσα"
    Ξεκόλλα απο τον εκφοβισμό που σου κάνουν, κανένας δεν σκοτώνει επειδή του έκαναν μήνυση.
    Το να ανεβάσεις βίντεο όμως που είπες πριν είναι διαφορετικό. Αν νιώσει πως "καταστρέφεται τη ζωή του" δεν ξέρω τι μπορει να κάνει.

    Αλλά άσχετα απο αυτά, μπες στη διαδικασία να καταλάβεις τι έκανες λάθος και έφτασες σε αυτή την κατάσταση.
    Δε γίνεται όλοι εκεί να σου συμπεριφέρονται με απαξιωτικό τρόπο ή να μπαίνουν στη διαδικασία να σε εκφοβίσουν χωρίς λόγο.
    Με τον εκφοβισμό ξεπέρασαν τα όρια, αλλά δες και εσύ τα λάθη σου για το δικό σου καλό.
    Μπορεί πχ να προσβάλλεις τους άλλους και να μην το καταλαβαίνεις. Αν ισχύει αυτό, δεν πρέπει να το αλλάξεις?

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Όταν σου λένε "θα τα σπασει όλα" "θα γίνει βίαιος" κτλ. Να απαντάς "ας το κάνει. ευκαιρίες ψάχνω να τον κλείσω μέσα"
    Ξεκόλλα απο τον εκφοβισμό που σου κάνουν, κανένας δεν σκοτώνει επειδή του έκαναν μήνυση.
    Το να ανεβάσεις βίντεο όμως που είπες πριν είναι διαφορετικό. Αν νιώσει πως "καταστρέφεται τη ζωή του" δεν ξέρω τι μπορει να κάνει.

    Αλλά άσχετα απο αυτά, μπες στη διαδικασία να καταλάβεις τι έκανες λάθος και έφτασες σε αυτή την κατάσταση.
    Δε γίνεται όλοι εκεί να σου συμπεριφέρονται με απαξιωτικό τρόπο ή να μπαίνουν στη διαδικασία να σε εκφοβίσουν χωρίς λόγο.
    Με τον εκφοβισμό ξεπέρασαν τα όρια, αλλά δες και εσύ τα λάθη σου για το δικό σου καλό.
    Μπορεί πχ να προσβάλλεις τους άλλους και να μην το καταλαβαίνεις. Αν ισχύει αυτό, δεν πρέπει να το αλλάξεις?



    Το βίντεο σκέφτηκα να το κάνω όχι ονομαστικά προς αυτόν, δεν θα τον κατονόμαζα δηλαδή, απλώς θα συγκέντρωνα υποστηρικτές στο πρόσωπό μου αν τελικά όντως θα έκανε κάτι. Δεν ξέρω. Όπως είπα κάποιες φορές αντιδρώ παρορμητικά.
    Τώρα το πώς θα αντιδράσει, δεν ξέρω, όπως είπα. Ίσως έχεις δίκιο, αλλά μπορεί να υπάρχει και μια μικρή πιθανότητα όντως να το κάνει. Οι άνθρωποι σκοτώνουν και για πιο ασήμαντες αφορμές. Να σημειώσω πως είναι αλβανικής καταγωγής (κανένα πρόβλημα με αυτό, ο καλύτερος μου φίλος είναι μετανάστης, απλά ο τύπος καυχιέται πως είναι μέρος της αλβανικής μαφίας στο νησί) και έχει γενικά περίεργες και απόλυτες απόψεις (δεν μπορεί τους γκέι, τα ζώα, είναι απαξιωτικός προς τις γυναίκες κλπ κλπ) κλασικές συμπεριφορές ένος υποτιθέμενου μάτσο τύπου. Δεν ξέρω πού μπορεί να φτάσει. Λογική και καλοσύνη στα μάτια του δεν βλέπω. Βλεπω μόνο πονηριά.

    Σε σχέση με τη συμπεριφορά μου, δεν είχα ποτέ στο παρελθόν τέτοιο θέμα με άλλο προσωπικό όπως είπα. Η απαξίωση των συγκεκριμένων ξεκινά από την μητριά μου. Πέρυσι που βρισκόταν και εκείνη στον χώρο εργασίας, κάθε φορά που κατέβαινα να βάλω φαγητό με φώναζαν μεταξύ τους "γκρουπ" επειδή έβαζα δύο μερίδες σε τάπερ, μία για μένα μία για τη μαμά μου, και θεωρούσαν ότι βάζω πολύ φαγητό. Η μητριά μου δεν έχει καμιά δουλειά εδώ μέσα (ναι οκ, μόνο ως γυναίκα του πατέρα μου), το ξενοδοχείο αυτό φτιάχτηκε όσο ο πατέρας μου ήταν παντρεμένος με τη μαμά μου και έβαλε και εκείνη μερίδιο, δεν θα με μειώνει λοιπόν η γυναίκα του. Εντέλει επειδή η γυναίκα του μάλωσε με την μεσαία μου αδερφή ο πατέρας μου της είπε να μην έρχεται εδώ αλλά την απαξίωση που έχει η ίδια προς εμάς, εννοείται πως την πέρασε και στους υπαλλήλους (αυτούς τους τρείς συγκεκριμένα, γιατί πχ ο μάγειρας δεν έχει ανάλογη συμπεριφορά)

    Ότι με το προσωπικό δεν έχω πια πολλά πολλά ισχύει. Δεν είμαι φιλικός από την άποψη ότι δεν κάνω τσατ μαζί τους, θα πω ένα γεια κάποιες φορές, αυτό. Σε αυτό οφείλεται και το γεγονός ότι όλοι οι υπόλοιποι δουλεύουν στο εστιατόριο κι εγώ στη ρεσεψιόν μόνος μου, αρα μέσα στη μέρα δεν έχουμε ιδιαίτερες επαφές, μόνο αν κατέβω εγώ να πάρω κάτι να πιω, να φάω κλπ. Οφείλεται βέβαια και στο ότι δεν έχουμε κανένα απολύτως κοινό. Με άτομα που δούλευαν στο παρελθόν και είχαμε κοινά, έκανα και παρέα όπως είπα. Με αυτούς όχι. Και νομίζω ότι έχουν ρίξει γενικά το επίπεδο του ξενοδοχείου. Υπήρχε άλλη ατμόσφαιρα παλαιότερα, πλέον είναι αυτός ο τυπάς, που το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να παίρνει καλά τιπς και γλύφει τους παλιούς πελάτες, τους κερνάει χωρίς να του δώσει κανένας την άδεια, έχει κάποιες φορές, κατά τη γνώμη μου, απρεπή συμπεριφορά προς πελάτες, με την έννοια ότι είναι υπερβολικά φιλικός σε πελάτες που δεν του δίνουν πάντα το οκέι, τον είχα δηλαδή μια φορά να χτπυάει και καλά φιλικά στην πλάτη έναν γέρο και ο άνθρωπος τον κοίταξε ενοχλημένος. Δεν είμαστε ταβέρνα ούτε είναι κράχτης εδώ μέσα, ξενοδοχείο είμαστε και καλό θα ήταν να κρατάει μερικούς τύπους και η φιλικότητα του να μην γίνεται απρεπής.

    Η μνεία που έκανα στην αδερφή του ήταν χωρίς καμία προσβολή. Αυτό που τους ενοχλεί είναι ότι πλέον εγώ και η μεγάλη μου αδερφή έχουμε αρχίσει να τους ελέγχουμε. Τα προηγούμενα χρόνια δεν θα πήγαινα πχ να τσεκάρω τα δωμάτια, αν έχουν καθαριστεί καλά κλπ, φέτος άρχισα να το κάνω, μετά από παράπονα του πατέρα μου κυρίως ότι δεν ενδιαφέρομαι αρκετά για τη δουλειά, και έτσι όντως φέτος ανεβαίνω συχνότερα στους ορόφους να δω πού είναι οι καμαριέρες (τις έχω πιάσει άπειρες φορές να χαζολογάνε) Δεν έχω γίνει ποτέ αγενής. Τον πρώτο καιρό μάλιστα έλεγα τις παρατηρήσεις στον πατέρα μου να τις κάνει ο ίδιος, αλλά μετά από κάποιο διάστημα, ίσως επειδή βαρέθηκε μου είπε "μόνος σου δεν μπορείς να κάνεις μια παρατήρηση;"

    Ο καθαρισμός της σκάλας είναι εντός των καθηκόντων τους. Αν την είχαν ακαθάριστη μία μέρα, δεν θα έλεγα τίποτα. Ήταν τουλάχιστον τρεις μέρες ασκούπιστη. Είχε μαζέψει χνούδι και άμμο. Άρα είπα στην αδερφή μου πριν φύγουν να τις στείλει πάνω στη ρεσεψιόν να τους το πω. Η αδερφή του όμως μίλησε άσχημα στην αδερφή μου και λέει "άμα θέλουμε θα πάμε" και γενικά είχε υφάκι. Με το ίδιο υφακι ανέβηκε στη ρεσεψιόν και μου είπε "έλα λέγε τι θες" και εγώ της είπα για τις σκάλες (Σε απολυτα φυσιολογικό τόνο) και μετά "και σε παρακαλώ αν μπορείς να χαλαρώσεις λίγο το ύφος σου" (εντελώς ήρεμα πάλι) και μετά μου είπε να πάω να χεστώ κλπ κλπ.

    Και ήρθε ο αδερφός της να μου ζητήσει το λόγο επειδή της είπα να κάνει τη δουλειά της. Χθες είπε στην αδερφή μου ότι ενοχλώ τις καμαριέρες επειδή τους είπα να βάλουν πετσέτες, όπως μου είπε ένας πελάτης. Ε αυτή είναι η δουλειά μου ως ρεσεψιονιστ, εκτός των άλλων, να μεταφέρω αιτήματα των πελατών στις καμαριέρες, να βλέπω αν τα δωμάτια είναι έτοιμα για να γίνει το τσεκ ιν κλπ κλπ.

    Άρα δεν ξέρω τι μπορώ να φτιάξω σε όλο αυτό. Σε κάθε περίπτωση το θέμα είναι ότι του χρόνου θα πατήσουμε πόδι και οι τρεις (εγώ και οι αδερφές μου) να μην έρθουν (αν βέβαια στο μεταξύ ο πατέρας μου δεν πουλήσει το ξενοδοχείο) αλλά φέτος θα βγάλουμε τη σεζόν με αυτούς.
    Last edited by Skiouros8; 27-08-2022 at 14:58.

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Σκέφτομαι ότι δεν θέλω καν να μου μιλήσει. Όπως είπα το όλο περιστατικό έχει ξυπνήσει μετατραυματικο στρες μέσα μου,δεν θέλω ούτε να τον βλέπω ούτε να μου πει την ψεύτικη συγνώμη του. Και σκέφτομαι μήπως θα είναι και υποκριτικο εκ μέρους μου να την δεχτώ, όπως πρότεινε η αδερφή μου και να μην του πω τίποτα για τη μήνυση προς το παρόν,μέχρι να μιλήσω με την εισαγγελία. Δλδ είναι τρελό να λέει μόλις χθες βραδυ, ότι θα με σκοτώσει και σήμερα να μου ζητάει συγνώμη απλως επειδη σκέφτεται ότι δεν θέλει να πληρώνει δικηγορο. Και πες ότι δέχομαι τη συγνώμη, σε περίπτωση που δεν μπορώ ή δεν αποσύρω τη μήνυση, του έρχεται το χαρτί σε κανένα μήνα, δεν θα γίνει πιο έξαλλος τότε; Δεν θα ήταν καλύτερο να του πω, ναι σου υπέβαλα όντως μήνυση και θα δω αν θα την αποσύρω; Ειδικά μάλιστα εφόσον η συζήτηση θα γίνει παρουσία μαρτύρων, άρα αν παρεκτραπει θα είναι δικό του μείον.
    Αλλά δεν γουστάρω κιόλας να σας πω την αλήθεια. Οχι, δεν μου περνάει με ένα συγνώμη όλη αυτή η αναστάτωση. Δεν μπορείς να φέρεσαι έτσι και να θεωρείς πως ανα πάσα στιγμή μπορείς να τα διορθώσεις όλα με μια ψεύτικη απολογία. Θα τον ακούσω βεβαια αλλά θα μου δημιουργησει περαιτέρω δυσφορία.

    Να σημειώσω πως από την ημέρα της επίθεσης φοράω ένα μικρό ναρθηκακι στο χέρι. Εχω θεμα με τον αντίχειρα και με πιάνει συχνά πυκνα, τις τελευταίες μερες πονουσε ολο μου το σωμα και ιδιαιτερα το αριστερο χερι και το εβαλα μηπως περασει για να μην αγχωνομαι για καρδια, απλά ένας από τους παλιούς πελάτες νομιζε ότι το φοράω επειδή με χτυπησε ο τυπος και η αλήθεια είναι ότι δεν του διέψευσα την εντύπωση. Πριν βεβαια με είδε να κουνάω κανονικά το χέρι μου (μιας και δεν είναι σπασμένο, απλώς το ναρθηκακι μου είχε πει να το βάζω ο ορθοπεδικος για να ξεκουραζω την άρθρωση) και σκέφτομαι ότι μπορεί να πιστεύει ότι τα σκηνοθέτησα όλα. Ειδικά μάλιστα εφόσον δεν μου ξαναφερε μπισκότα (είχε πει ότι θα μου δώσει ένα πακέτο γιατί προσποιηθηκα ότι μου άρεσαν για να μην τον δυσαρεστησω) και από χθες κάνει παλι μια χαρά "παρεα" με τον τύπο, δηλαδή χαμογελανε και μιλάνε περιστασιακα οποτε περνάει από μπροστά του. Βεβαια του έχω δείξει το βίντεο άρα ξερει τι έγινε.


    Τέλος πάντων, θα δω. Έχει μπει και η γιαγιά μου στη ΜΕΘ σήμερα λόγω καρδιακής ανεπάρκειας, θα της βάλουν βηματοδότη, άρα με απασχολεί και αυτο.
    Last edited by Skiouros8; 27-08-2022 at 17:10.

  9. #84
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    Athens
    Posts
    36
    Μπορεί να φανώ το αρκουδάκι της αγάπης, αλλά έχεις δοκιμάσει και τον τρόπο της επικοινωνίας και της συζήτησης;
    Ας γίνει μπροστά σε κάποιον άλλον που εμπιστεύεσαι για να νιώθεις πιο ασφαλής. Καταλαβαίνω την αγανάκτηση σου, αλλά πολλές φορές το να κάνουμε ένα βήμα πίσω ακόμα και όταν αδικούμαστε σε τέτοιο βαθμό, βοηθάει. Τουλάχιστον για να βγεί η σεζόν όπως λες και βλέπεις τι θα κάνεις αργότερα.

    Τα αεροβόλα και τα σκηνικά-σχόλια με τους πελάτες μου φαίνονται πολύ ακραία...

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Σκέφτομαι ότι δεν θέλω καν να μου μιλήσει. Όπως είπα το όλο περιστατικό έχει ξυπνήσει μετατραυματικο στρες μέσα μου,δεν θέλω ούτε να τον βλέπω ούτε να μου πει την ψεύτικη συγνώμη του. Και σκέφτομαι μήπως θα είναι και υποκριτικο εκ μέρους μου να την δεχτώ, όπως πρότεινε η αδερφή μου και να μην του πω τίποτα για τη μήνυση προς το παρόν,μέχρι να μιλήσω με την εισαγγελία. Δλδ είναι τρελό να λέει μόλις χθες βραδυ, ότι θα με σκοτώσει και σήμερα να μου ζητάει συγνώμη απλως επειδη σκέφτεται ότι δεν θέλει να πληρώνει δικηγορο. Και πες ότι δέχομαι τη συγνώμη, σε περίπτωση που δεν μπορώ ή δεν αποσύρω τη μήνυση, του έρχεται το χαρτί σε κανένα μήνα, δεν θα γίνει πιο έξαλλος τότε; Δεν θα ήταν καλύτερο να του πω, ναι σου υπέβαλα όντως μήνυση και θα δω αν θα την αποσύρω; Ειδικά μάλιστα εφόσον η συζήτηση θα γίνει παρουσία μαρτύρων, άρα αν παρεκτραπει θα είναι δικό του μείον.
    Αλλά δεν γουστάρω κιόλας να σας πω την αλήθεια. Οχι, δεν μου περνάει με ένα συγνώμη όλη αυτή η αναστάτωση. Δεν μπορείς να φέρεσαι έτσι και να θεωρείς πως ανα πάσα στιγμή μπορείς να τα διορθώσεις όλα με μια ψεύτικη απολογία. Θα τον ακούσω βεβαια αλλά θα μου δημιουργησει περαιτέρω δυσφορία.

    Να σημειώσω πως από την ημέρα της επίθεσης φοράω ένα μικρό ναρθηκακι στο χέρι. Εχω θεμα με τον αντίχειρα και με πιάνει συχνά πυκνα, τις τελευταίες μερες πονουσε ολο μου το σωμα και ιδιαιτερα το αριστερο χερι και το εβαλα μηπως περασει για να μην αγχωνομαι για καρδια, απλά ένας από τους παλιούς πελάτες νομιζε ότι το φοράω επειδή με χτυπησε ο τυπος και η αλήθεια είναι ότι δεν του διέψευσα την εντύπωση. Πριν βεβαια με είδε να κουνάω κανονικά το χέρι μου (μιας και δεν είναι σπασμένο, απλώς το ναρθηκακι μου είχε πει να το βάζω ο ορθοπεδικος για να ξεκουραζω την άρθρωση) και σκέφτομαι ότι μπορεί να πιστεύει ότι τα σκηνοθέτησα όλα. Ειδικά μάλιστα εφόσον δεν μου ξαναφερε μπισκότα (είχε πει ότι θα μου δώσει ένα πακέτο γιατί προσποιηθηκα ότι μου άρεσαν για να μην τον δυσαρεστησω) και από χθες κάνει παλι μια χαρά "παρεα" με τον τύπο, δηλαδή χαμογελανε και μιλάνε περιστασιακα οποτε περνάει από μπροστά του. Βεβαια του έχω δείξει το βίντεο άρα ξερει τι έγινε.


    Τέλος πάντων, θα δω. Έχει μπει και η γιαγιά μου στη ΜΕΘ σήμερα λόγω καρδιακής ανεπάρκειας, θα της βάλουν βηματοδότη, άρα με απασχολεί και αυτο.
    η γνωμη μου ειναι, αν σου ζητησει συγνωμη ενωπιον μαρτυρων, να του πεις οτι ειναι τοσο επιθετικος και προσβλητικος εδω και παρα πολυ πολυ καιρο που δεν ξερεις πως μπορεις να πιστεψεις την συγνωμη του, αν και πολυ θα το ηθελες να ειχε πραγματικα μετανοησει και να σκοπευε να αλλαξει συμπεριφορα.
    οτι δεν αρκει μια λεκτικη συγνωμη, το σημαντικο ειναι να αλλαξει συμπεριφορα προς εσενα και στην δουλεια.
    οτι σου εχει προκαλεσει απιστευτη αναστατωση με την συμπεριφορα του και γι αυτο εχεις υποβαλει ηδη μηνυση για να προστατευθεις απο τις συμπεριφορες του.
    οτι για να πεισθεις για την συγνωμη του , μονο σε βαθος χρονου μπορεις να πεισθεις απο την ΑΨΟΓΗ συμπεριφορα του ΣΥΝΕΧΩΣ και ΑΝ αυτο συμβει (που το ευχεσαι), τοτε θα αποσυρεις την μηνυση την ημερα της εκδικασης.

    Υ.Γ. για οπλα, ουτε που να το σκεφτεσαι. πηγαινε να μαθεις αυτοαμυνα, αν θες..

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Best friend, δοκίμασα συζητηση την πρώτη μέρα αλλά και στο περιστατικό με τις τούρτες. Το περιστατικό με την αδερφή του έγινε το μεσημέρι της επομενης απο το περιστατικο με τις τούρτες. Εκείνος έρχεται σπαστο πρωι,απόγευμα, εγώ τον συναντάω λοιπον το απόγευμα. Ειχε ήδη κάνει κάποιες απειλές για μένα το πρωι στην αδερφή μου (για τις τούρτες που λεω στην αρχη του θέματος) ότι θα με πετάξει στην πισίνα, οπότε όταν ήρθε του λεω "να σε ρωτήσω κατι; έλεγες εσύ το πρωί στην αδερφή μου ότι θα με πετάξεις στην πισίνα; " και αυτός μου απαντάει με υφακι "ναι, ευχαρίστως να σε πετούσα" και μετά όταν εγώ καγχασα ειρωνικά και κουνησα το κεφάλι (τι αλλο να απαντησω σε μια απαντηση που σκοπο εχει να με προκαλεσει; ) και έκανα να πάω πάνω στη ρεσεψιόν με σταματάει και λέει με απειλητικό ύφος "θα έρθω σε λιγάκι πάνω να τα πούμε λίγο ακομα " και επειδή εγώ κατάλαβα τις προθέσεις του και ότι ήθελε να με ξεμοναχιασει γιατί κάτω είχε κόσμο, του λέω όχι, ό,τι έχεις να πεις πες το εδώ μπροστά σε όλους. Και αυτός φυσικά δεν είπε τίποτα και μετά που ήμουν μόνος, ήρθε πάνω και έγινε το όλο σκηνικό.

    Τι συζήτηση λοιπόν να κάνω με έναν τυπο που έχει μάθει στη βια; Που δεν έχει στοιχειώδη μόρφωση και δεν καταλαβαίνει ποτε ένα επιχειρημα είναι λογικά αδυναμο; Θέλω να πω, δεν θα μπορούσε να επιλυθεί με τη συζήτηση γιατί το προσπάθησα. Θα μου πει ένα ψεύτικο συγνώμη και αυτο ειναι ολο. Δεν θα του διδάξω εγω αρχές στα 21 του. Ένα μάθημα μόνο μπορώ να του δώσω, αλλά αν είναι να κινδυνεύσει η ζωή μου,ούτε αυτό αξίζει.


    Η σεζόν θα βγει κουτσά στραβά. Εμενα με απασχολεί το τι θα πράξω με τη μήνυση και αν τελικά πρέπει να του επιβεβαιώσω ότι την έχω κάνει. Και φυσικά οι φόβοι μου ότι θα κινδυνευσω.
    Last edited by Skiouros8; 27-08-2022 at 18:02.

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    η γνωμη μου ειναι, αν σου ζητησει συγνωμη ενωπιον μαρτυρων, να του πεις οτι ειναι τοσο επιθετικος και προσβλητικος εδω και παρα πολυ πολυ καιρο που δεν ξερεις πως μπορεις να πιστεψεις την συγνωμη του, αν και πολυ θα το ηθελες να ειχε πραγματικα μετανοησει και να σκοπευε να αλλαξει συμπεριφορα.
    οτι δεν αρκει μια λεκτικη συγνωμη, το σημαντικο ειναι να αλλαξει συμπεριφορα προς εσενα και στην δουλεια.
    οτι σου εχει προκαλεσει απιστευτη αναστατωση με την συμπεριφορα του και γι αυτο εχεις υποβαλει ηδη μηνυση για να προστατευθεις απο τις συμπεριφορες του.
    οτι για να πεισθεις για την συγνωμη του , μονο σε βαθος χρονου μπορεις να πεισθεις απο την ΑΨΟΓΗ συμπεριφορα του ΣΥΝΕΧΩΣ και ΑΝ αυτο συμβει (που το ευχεσαι), τοτε θα αποσυρεις την μηνυση την ημερα της εκδικασης.

    Υ.Γ. για οπλα, ουτε που να το σκεφτεσαι. πηγαινε να μαθεις αυτοαμυνα, αν θες..
    Ναι μου ακούγεται πολύ καλή απάντηση αυτή και με καλύπτει πλήρως, αυτά θα πω. Και αν εκραγεί όταν μάθει ότι όντως την υπεβαλα, προβλημα του.

    Αυτοάμυνα θέλω κάποια στιγμή να μάθω. Πιστεύω θα μου είναι χρήσιμη γιατί όπως έχω ξαναπεί δίνω την εντύπωση αδυναμου και εύκολου θύματος.

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Πολύ καλά έκανες και του έκανες μήνυση
    Μερικοί πρέπει να μπαίνουν στη θέση τους.Να μην την αποσύρεις.Δε μπορεί το κάθε κακομαθημένο να φέρεται όπως να ναι χωρίς συνέπειες
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Skioure πέρα από τα προβλήματα στο ξενοδοχείο, έχετε μιλήσει στον πατέρα σας για την προβληματική σχέση μεταξύ σας; Καταλαβαίνω ότι οι ανασφάλειες και όσα αναφέρεις παραπάνω έχουν σχέση με εκείνον κατα κύριο λόγο και ο σεβασμός που δεν δείχνει το προσωπικό σε εσάς, οφείλεται στον τρόπο που σας αντιμετωπίζει ο πατέρας σας. Καλώς ή κακώς είσαι ο γιος του αφεντικού όποτε τον ίδιο σεβασμό που δείχνουν σε εκείνον θα έπρεπε να δείχνουν και σε εσένα. Έχετε καθίσει ποτέ να μιλήσετε ανοιχτά ή είναι άνθρωπος αυταρχικός, ισχυρογνώμων που δεν δέχεται τα λάθη του ;;

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Παιδιά δεν μου ζήτησε κανένα συγνώμη τελικά. Εγω κατέβηκα κάποια στιγμή να βάλω φαγητό και απλως αντί να μου κάνει απειλητικα νοήματα όπως συνήθως απέστρεψε το βλέμμα και τώρα μου είπε η αδερφή μου στο αμάξι ότι της είπε ότι συμφιλιωθηκαμε. Ο τύπος δλδ εξακολουθεί να μην θέλει να ρίξει τα μούτρα μου και να τα πει ενώπιον μου αλλά θέλει παραλληλα και να διασφαλίσει ότι δεν θα του υποβάλλω μήνυση ή ότι θα αποσύρω αν έχω κανει.
    Και μου είπε η αλλη μου αδερφή ότι χθες είπε κατά λέξη ότι θα με κομματιασει αν του έρθει χαρτί από δικαστήριο.

    Άρα τι λέτε να κανω με τη μηνυση με αυτα τα δεδομένα; και τι να κάνω και με αυτον; να του πω κάτι για τη μήνυση ή όχι; Και δεν ξέρω και αν μπορώ να την πάρω πίσω σε αυτή τη φάση όπως είπα. Αυτό που ξέρω είναι ότι δεν θα στηρίξει κανείς αν το συνεχίσω.

    Ο πατέρας μου δεν ενδιαφέρεται. Το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να βγαίνει η δουλειά. Η προβληματική σχέση είναι απότοκο γενικά της προβληματικής οικογένειας. Η σχέση με τον πατερα μου είναι έτσι λόγω του δεύτερου γάμου του αλλά και λόγω του ότι με καθετί που δεν συμφωνεί όσον αφορά εμένα και τις αδερφές μου μας βγάζει προβληματικά λόγω του ψυχιατρικου θέματος της μαμάς μου. Και χθες που του τα έλεγα και είχε αρχίσει να τρέμει λίγο η φωνή μου (συνήθως έχω αυτοκυριαρχια αλλά είχαν σπάσει πια τα νευρα μου απο ολη την ενταση,ήμουν αυπνος κλπ) ,του έλεγα πώς μπορεί ως πατέρας να τα ανέχεται όλα αυτά και γυρνάει και λέει στην αδερφή μου "έχει πρόβλημα το παιδακι ". Άρα όπως καταλαβαίνετε δεν υπάρχει καμία συνεννόηση. Για εκείνον ειμαστε η αγαθοεργια της ζωής του, που μας πήρε από την τρελή μάνα όταν χωρισαν, λες και δεν ήταν καθήκον του να αναλαβει την κηδεμονία και παραλληλα είμαστε και τα φτηνά εργατικά χέρια που βοηθάνε να περατωσει η πραγματική του κόρη το όνειρό της για γκλαμουρατη ζωή στο εξωτερικό.

Page 6 of 18 FirstFirst ... 4567816 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 27-04-2019, 19:47
  2. Επιθετικοτητα-Πολλα Νευρα!!!
    By minaspap in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 28-08-2014, 02:58
  3. Πολλα νευρα και αγχος χωρις λογο?
    By chtinick in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 03-12-2013, 22:29
  4. Νεύρα νεύρα κι άλλα νεύρα....
    By LadyAngel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 12-12-2011, 18:18
  5. Πολλά νεύρα!
    By essie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 14-06-2011, 23:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •