Ειμαστε τρελοι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599

    Ειμαστε τρελοι?

    Αυτην την ερωτηση την εχω κανει πολλες φορες στον εαυτο μου.Προσωπικα πυστευω οτι δεν εχω καμια σχση με τρελη και δεν λεγομαι τρελη.Αλλα ποιος τελικα λεγεται τρελος?Οοσι εχουμε απο εμας ψυχολογικα προβληματα εστω και ελαφρια οπως στην περιπτψση μου λεγομαστε τρελοι?

  2. #2
    νομιζω οτι η πολιτικα ορθη ορολογια ειναι ψυχικα ασθενεις.ετσι θα μας χαρατηριζαν οι επαγγελματιες φανταζομαι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    τρελος για μενα ειναι αυτος που δεν εχει καμια επαφη με το περιβαλλον.και ποιος δεν εχει ψυχολογικα προβληματα;

  4. #4
    τον Βούδα φανταζομαι εγω να μην εχει ψυχολογικα.Ολοι οι υπολοιποι.....μεχρι και ο σκυλος μου!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    Originally posted by Empneustns
    τρελος για μενα ειναι αυτος που δεν εχει καμια επαφη με το περιβαλλον.και ποιος δεν εχει ψυχολογικα προβληματα;
    βασικα η λεξη τρελλος δε μου αρεσιε καθολου αλλα εμπνευστη σε παω κ το προσπερναω
    κ ειναι αληθεια οτι ολοι εχουμε ψυχολογικα απλα εμεις ειμαστε πιο αδυναμοι κ καταληγουμε στα φαρμακα κ τις ψυχοθεραπειες να το ξεπερασουμε.
    εγω τωρα ειμαι καλα κανω ψυχοθεραπειες να καταπολεμησω το αγχος γιατι τελικα η αποπροσωποπιηση απο κει προερχεται.
    ανακαλυψα πολλα για μενα που δεν τα ξερα ,παιδι ειμαι στα καλυτερα μου

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Originally posted by Empneustns
    τρελος για μενα ειναι αυτος που δεν εχει καμια επαφη με το περιβαλλον.και ποιος δεν εχει ψυχολογικα προβληματα;


    συνφωνω μαζι σου εμπνευστουλη μου.ενας ανθρωπος π μπορει να συγκντρωθει και να γραψει εναν ορθο λογο οπως κανουμε εμεις δεν ειναι τρελος.για παραδειγμα ενα δυο παιδια εδω π πασχουν απο σχιζοφρενια αν διαβασετε αυτα π γραφουνε με τπτ δεν μπορεις να πεις εναν τετιο ανθρωπο τρελο.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    αυριο 8α βρω νεο γιατρο γιατι η παλια δεν εχει κενα ραντευου,,να μου ρι8μιζουν τις δοσεις διοτι πηγα να τα κοψωμονη και εκτος οτι εχω τρελλες ερωτικες εξαψεις εχω και κρισεις.μαλλον θα πρεπει να περνω περισσοτερη δοση για κανενα χρονο.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    21
    Εγω πήγα χθές σε γιατρό και του είπα περιληπτικά την ζωή μου.Νομίζω οτι τρελλαίνομαι δεν έχω ορεξη για τίποτε.Αφού με άκουσε μου είπε.Σίγουρα υπάρχουν προβλήματα στην οικογένεια σου και έχεις επωμεισθεί όλες τις ευθύνες έχεις κουραστεί.Ρώτησα για το φοβερό πρόβλημα της αυπνίας γιατί πίνω στιλνοξ ολόκληρο και κοιμάμαι στις 5 το πρωί με αποτέλεσμα να είμαι κομμάτια όλη την ημέρα.Μου είπε ότι δημιουργεί εθισμό και αν το πίνεις συνέχεια όπως εγώ μετά δεν σε πιάνει.Πίνω λαντοζ το πρωί και μου πρόσθεσε ένα εφεξολ το βράδυ και τραξτεν.Μου είπε θα ταλαιπωρηθείς 2-3 βράδια αλλά θα κοιμηθείς.Νομίζω αισθάνομαι πιο ήρεμη μάλλον το τραξτεν εκανε δουλειά.Επίσης του είπα γιατρέ έχω χρόνια κατάθλιψη και μου είπε ότι θα κάνω την θεραπεία και θα είμαι καλά.Αν μη τι άλλο ήταν καθησυχαστικός.Τον ρώτησα για τα ιατρεία ύπνου αν βοηθούν και μου είπε ότι δεν κάνουν τίποτε.Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά για όλους μας.Επίσης ρώτησα για τον ιδεοψυχαναγκασμό και την μικριβιοφοβία που έχει ένα συγγενικό μου πρόσωπο και μου είπε ότι διορθωνεται εύκολα αυτό το γράφω για όσους έχουν νοσοφοβία.Πήγαινα σε δημόσιο νοσοκομείο και έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά.Δυστυχώς αν δεν βαλεις το χέρι στην τσέπη καλά όμως δεν γίνεται σωστή δουλειά.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    καλη ιπομονη σου ευχομαι.αι γω εχω αιπνιες το βραδι αα αν ξινησω νωρις το βραδυ νυσταζω πιο νωρις.συνηθως παω τον μικρο στο πρωνηπιο και μετα την ξαναπευτω,μαρεσει ο υπνος πολυ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Τρελοί δεν είμαστε σίγουρα...προσωπικά πιστεύω ότι είμαστε οι λίγοι εναπομήναντες με αρχές και ιδάνικα που δεν ταιριάζουν στην εποχή που ζούνε ώντας μία εποχή άναρχη και χωρίς ίχνος ιδανικών.

    Και θέτω το εξής ερώτημα: Αν έπαιρνες έναν λογικό άνθρωπο και τον έκλεινες σε ένα ψυχιατρείο πόσος καιρός πιστεύεις ότι θα περνούσε μέχρι να \"λαλήσει\" κι αυτός ζώντας σ\'αυτό το ψυχικά άρρωστο περιβάλλον.

    Δες την κοινωνία μας, δες τον εαυτό σου,σύγκρινε τα με το παραπάνω παράδειγμα και βγάλε το συμπέρασμά σου...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Dimitris μου άρεσε πολύ η άποψη σου!

    Πάντως και η τρέλα έχει δύο όψεις (αν μπορούμε να την διαχωρίσουμε με βάση την κοινωνική επαφή). Κάπου είχε πέσει στην αντίληψη μου ένα άρθρο για παράνομα πειράματα με φυλακισμένους που τους κλείνανε στην απομόνωση για πολύ καιρό και το αποτέλεσμα ήταν να εκδηλώσουν όλοι τους σχιζοφρένεια. Απο την άλλη θα έλεγα πως η τρέλα, μέσα σε ένα κοινωνικό πλαίσιο, δεν είναι τόσο μιμητική όσο αλληλεπιδραστική..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    415
    μπορει να εχουμε προβληματα με την ψυχικη μας υγεια αλλα δεν ειμαστε τρελλοι μια που επικοινωνουμε με το περιβαλλον μια φιλη μου μου λεει σε βρησκω πιο γνωστικη απο τους υγειης .μπορει να ξεφευγει το μυαλλο μερικες φορες αλλα εγω εχω δει κ ατομα που δεν χαπακωνοντια να ξεφευγουν ε?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Originally posted by masero
    νομιζω οτι η πολιτικα ορθη ορολογια ειναι ψυχικα ασθενεις.ετσι θα μας χαρατηριζαν οι επαγγελματιες φανταζομαι.

    εε...ξερεις τωρα....καποιοι ασθενεις καποιοι πελατες....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εχετε ακουσει για ενα πειραμα που ειχε γινει στην Αμερικη?
    Μια μεγαλη ομαδα απο ψυχικα υγιη ατομα,δημοσιογραφοι κλπ ειχαν παει σε διαφορα ψυχιατρεια και ειχαν δηλωσει τρελλοι.
    Μετα πολλοι δεν μπορουσαν να πετυχουν την εξαγωγη τους απο αυτα τα ιδρυματα οσο και \"λογικοι\" να ηταν.
    Ειχε γινει ντορος αν ξερετε κανα link για να διαβασω σχετικα...δεν θυμαμε που ειχα διαβασει μερικα πραγματα για αυτο.

    Να δωσω και εναν ορισμο του \"τρελλος\"
    Τρελλος ειναι αυτος που ειναι δυσλειτουργικος για τον εαυτο του ή για τους υπολοιπους και παρεκκλινει απο το μεσο ορο στις αντιληψεις του.

    Βασικα ειναι πολυ δυσκολο να δωσεις πληρη ορισμο γιατι \"λογικοι\" ανθρωποι\" εχουν περιεργες αντιληψεις σε διαφορα θεματα θρησκευτικα,θεωριες συνομωσιας κλπ.
    Δυσλειτουργικος στην κοινωνια μπορει να ειναι και ενας εγκληματιας.
    Δυσλειτουργικος για τον εαυτο τους ειναι εξαιρετικα πολυς κοσμος...αλλωστε σε αυτη τη ζωη ολοι εχουμε μεγαλυτερο αντιπαλο τον εαυτο μας.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Ενδιαφέρον ακούγεται το πείραμα που λες.....κι εγώ θέλω να μάθω!

    Τώρα για το τρελός...μια λέξη είναι που την εμπλουτίσαμε και τη ΄βαρύναμε΄ εμείς.Προσωπικά μέσα μου περάστηκε ότι τρελός είναι \'ο τρελός΄ του χωριού μου,που δεν επικοινωνεί καθόλου με το είναι του και το περιβάλλον του,τον ρωτάς τι κάνει και σου απαντάει είμαι ο jim morisson και ο πελέ μαζί και αυτό είναι μόνιμο και αδιάκοπο.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •