Αγχωδη διαταραχή , έκτακτες, ψυχοσωματικά - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 95
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Ακριβώς Stamtol13..είναι αδύνατον να μην φοβόμαστε αλλά και ο φόβος δεν βοηθάει.τις κάνει χειρότερες.χιλιαδες κόσμος βασανίζεται από τις εκτακτες δεν μπορεί όλοι να έχουμε πρόβλημα στην καρδιά.αυτο μόνο να αναλογιστουμε φτάνει.αφου αποκλείσουμε εννοείται πρώτα το παθολογικο μετά πιστεύω το θέμα είναι καθαρά ψυχολογικό.εμενα προσωπικά μετά τις τόσες επισκέψεις σε καρδιολόγους όλοι μου είπαν ότι δεν είναι η καρδια μου και να επισκεφτώ ψυχίατρο.και πιστεύω οτι τα προκαλει όλα το άγχος γιατί από άγχος έχω να φάνε και οι κότες.ετσι και σωματοποιηθει το άγχος νομίζουμε ότι ήμαστε άρρωστοι και τρέχουμε σε γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων και ο μόνος γιατρός που ταιριάζει τελικά είναι ο ψυχολογος-ψυχιατρος

  2. #47
    Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    40
    Ένας καρδιολόγος που πήγα στα επείγοντα μου πρότεινε όταν έχω πολλές έκτακτες και είναι ενοχλητικές να παίρνω ένα χάπι τενορμιν 25mg που είναι για τις αρυθμιες μου είπε ότι βοηθά
    Δεν το πήρα ακόμη αλλά σκέφτομαι να το δοκιμάσω
    Το έχει πάρει κανείς μήπως ;

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Εγώ παίρνω ζαναξ αλλά δεν βλέπω διαφορά..τενορμιν παίρνει μια φίλη και είπε ότι βελτιώθηκε αρκετά..νιώθει βέβαια τις εκτακτες αλλά όχι τόσο έντονα και ενοχλητικά.γιατι δεν το παίρνεις να ηρεμήσεις λίγο?φοβάσαι?

  4. #49
    Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    40
    Σκέφτομαι να δοκιμάσω αλλά αν είναι να συνεχίσουν να υπάρχουν οι έκτακτες όπως λες για την φίλη σου
    δεν ξέρω τι να πω αξίζει;

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Από το να μην πάρεις τίποτα και να κάθεσαι να υποφέρεις πιστεύω αξίζει..πάντως είδε αρκετή διαφορά.τωρα είναι και στην κρίση του καθενός αν θέλει να πάρει φάρμακα ή όχι..εγώ πέρα από ντεπον δεν θέλω κανένα άλλο φάρμακο.και αντιβίωση που χρειάζεται καμία φορά με το ζόρι την παίρνω..να φανταστείς ότι τόσο καιρό που βασανιζομαι με τις εκτακτες υπέφερα τόσο πολύ που μόλις μου έγραψε ο γιατρός τα ζαναξ δεν το σκέφτηκα ούτε στιγμή..άνοιξα και πήρα..ποιος?εγώ?φαντάσου πως ήμουν..μην κάθεσαι και βασανιζεσαι τζάμπα.παντως ήμαστε κι εμείς ρε παιδιά τι να πω.τρεχουμε για βοήθεια και μόλις ο γιατρός μας δώσει χαπι για να ηρεμήσουμε έχουμε αμφιβολίες αν πρέπει να το πάρουμε ή οχι

  6. #51
    Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    40
    Το δίκιο σου βουνό.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Έχετε τόσο δίκιο ρε παιδια. Και εγώ ακόμα υποφέρω με έκτακτες και ειλικρινά δεν ξέρω μακάρι να φευγανε και να ησυχαζαμε όλοι. Αυτό το τενορμιν το γράφει ο γιατρός σωστά? Εγώ έχω ξεκινήσει να πινω και πολυ χαμομήλι. Με ηρεμει

  8. #53
    Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    40
    Καλησπέρα παιδιά εγώ σήμερα έχω σχεδόν όλη την μέρα έκτακτες και μάλιστα πιο πολλές από άλλες φορές
    Εσείς όταν λέτε ότι έχετε συνέχεια όλη μέρα σε τι συχνότητα γίνονται;

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Εγώ έχω σε συχνότητα τις πιο πολλες που έχω καταλάβει μια ανά δυο κτυπους. Η λιγότερες αλλά πολλες μαζί τριπλες και τετραπλες. Ειναι μαρτυριο γαμωτο. Δεν ειναι ζωή έτσι. Δεν ξέρω έχω απογοητευτεί πολυ παλι. Εσυ σε τι συχνότητα έχεις?

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Είναι σκέτο μαρτύριο παιδιά..κάθε χτυπος και έκτακτη..εγώ πάντως έχω παρατηρήσει ότι όταν περπατάω ή κάνω δουλειές ελαττώνουν λίγο..όταν κάτσω δεν το συζητώ..αρχίζουν τα οργανα

  11. #56
    Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    40
    Παλιότερα τα είχα ήταν του στιλ σε μία ώρα μπορεί να είχα καμιά 10 να σταματούσαν να με έπιαναν πάλι μετά από κάποιες ώρες δεν ήταν στάνταρ
    Σήμερα φοβήθηκα σε κάποια στιγμή είχα καθε 10 20 δευτερόλεπταμτα σταματούσαν λίγο και πάλι τα ίδια
    Δεν είναι ζωή αυτή αν είμαστε κάθε μέρα έτσι .
    Και το θέμα είναι ότι από ότι έχω δει από εδώ μέσα σε κανέναν σχεδόν δεν έχουν φύγει απλώς υπάρχουν εξάρσεις και υφέσεις.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Ακριβώς αυτό..ούτε εγώ έχω ακούσει κάποιον που του φύγαν εντελώς..όλοι έχουν εκτακτες απλά εμείς ήμαστε από τους άτυχους που τις νιώθουμε κιόλας.μου λένε να ζήσω με αυτό..εγώ προσωπικά ΔΕΝ μπορώ να ζήσω με αυτό.εχει χαλάσει όλη μου η ζωή και κάνεις μα κανείς γιατρός δεν έχει κάποια εξήγηση για τις εκτακτες.ολοι λένε αγχος

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Quote Originally Posted by Niki View Post
    Ακριβώς αυτό..ούτε εγώ έχω ακούσει κάποιον που του φύγαν εντελώς..όλοι έχουν εκτακτες απλά εμείς ήμαστε από τους άτυχους που τις νιώθουμε κιόλας.μου λένε να ζήσω με αυτό..εγώ προσωπικά ΔΕΝ μπορώ να ζήσω με αυτό.εχει χαλάσει όλη μου η ζωή και κάνεις μα κανείς γιατρός δεν έχει κάποια εξήγηση για τις εκτακτες.ολοι λένε αγχος
    Σας νιωθω όλους σας!
    Μια από τα ίδια αν κ έχουν μειωθεί κατά παρά πολύ και ξέρω γτ είναι σε έξαρση τώρα αλλά δε μπορώ να κάνω κάτω. Προσπαθώ να είμαι όσο πιο χαλαρή γίνεται αλλά όταν νιώθεις ότι για λίγο υπάρχει αρρυθμία σε κάνει χειρότερα …

  14. #59
    Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    40
    Καλησπέρα παιδιά.
    Εγώ έβαλα χολντερ σήμερα το μεσημέρι να δούμε τι θα δείξει.
    Από το μεσημέρι που το έχω εμέ έπιασαν μερικές να δούμε πως θα πάει το βράδυ και αύριο το πρωί.
    Πάντως εγώ επειδή το έχω πάνω μου έχω το μυαλό μου εκεί και περιμένω αν θα μου έρθει καμιά έκτακτη .
    Εσείς όταν βάζατε χολντερ πως εισασταν;

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Στην ίδια ακριβώς κατάσταση. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Κάνε κουράγιο και ευχομαι να πάνε όλα υπέροχα για σένα. Σου στέλνω όλη τη θετική μου ενέργεια

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αγχώδη διαταραχή?
    By Vaggelis7 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 07-11-2021, 12:47
  2. Αγχωδη διαταραχή
    By dag94 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 21-05-2021, 00:54
  3. Δυπολική διαταραχή η αγχωδη διαταραχή
    By Katerina2015 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-10-2019, 11:10
  4. Αγχώδη διαταραχή...μια ζωή
    By Deep purple in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 53
    Last Post: 24-09-2012, 03:50
  5. αγχωδη διαταραχη
    By tinalost73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 01-04-2008, 08:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •