μετα απο 10 χρονια seroxat ...????
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    4

    μετα απο 10 χρονια seroxat ...????

    Καλησπέρα σας φίλοι συμπάσχοντες..,

    παίρνω seroxat απο το 98 ενα τη μερα κ 2 φορές προσπάθησα να τα σταματήσω...΄κ ομαλά κ απότομα..χάλια κ στις 2 περιπτώσεις.Κρίσεις πανικού ,κατάθλιψη κ δεν κυκλοφορώ μόνη..
    Εχει κανείς τέτοια εμπειρία..κ μετά τί????????????????????

    mari

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    το πρόβλημα είναι το σεροξάτ δηλαδή;

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    84
    Επαιρνα τα σεροχατ για 1 χρονο πολυ παλια πριν καν αρχισω να εχω κρισεια πανικου.Μου τα ειχε δωσει ο γιατρος για εντονους πονοοκεφαλους που ειχα οι οποιοι συμφωνα με τη γνωμη του γιατρου οφειλοταν στο αγχος.Τα εκοψα απο μονη μου λιγοστευοντας τη δοση καθημερινα.Η αληθεις ειναι οτι ζοριστικα αρκετα.Ειχα πολλα νευρα εντονες ζαλαδες και ημουν σταπροθυρα καταθλιψης\\.Μετα απο λιγο καιρο ομως εξαφανιστηκαν ολα τα συμπτωματα και επανηλθα.Γιατι δεν το προσπαθεις περισσοτερο ας εχεις καποιοα συμπτωματακια ξερεις οτι ειναι απο την ελλειψη του φαρμακου δεν ειναι κατι σοβαρο.Κανε λογο υπομονη και θα φυγουν απο μονα τους αρκει να θελεις πραγματικα να κοψεις τα φαρμακα,να εισαι ετοιμη γιατιθα εχεις λιγα συμπτωματακια αλλα θα φυγουν

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    4

    ευχαριστώ πολύυυυ!!!!!!!!!

    σε ευχαριστώ πολύ για τη δυναμική κ ευγενική κουβεντούλώθηση..!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Μήπως απλά θα έπρεπε να αλλάξεις φάρμακό;Και καλό θα ήταν να ελλατώνεις την δόση σύμφωνα με την γνώμη του γιατρού και όχι από μόνη σου.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    49
    Εμένα ο γιατρός μου λέει πως δεν είναι το φαρμακο που κάνει την εξάρτηση, αλλά η ππάθηση η οποία ξαναεμφανίζεται με τη διακοπή του φαρμάκου.
    Στο 20 % των περιπτώσεων δεν επανέρχονται τα συμπτώματα, στο υπόλοιπο 80% η πάθηση είναι χρόνια και ξαναεμφανίζεται αφού μένει χωρίς κάλυψη.

    Επαιρνα σεροξατ 6 χρόνια.
    Μετά από 3 χρόνια χωρίς συμπτώματα είπα να τα κόψω, σε συνεργασία με το γιατρό.
    Μετά από 2-3 μήνες έπαθα επεισόδειο πολύ πιο έντονο σε άγχός απ ότι τις άλλες φορές. 3 βδομάδες άντεξα χωρίς φάρμακα...και ήταν οι χειρότερες μέρες της ζωής μου.

    Εξτιμώ ότι δεν ήταν στερητικό σύνδρομο, καθότι μια φορά που είχα μείνει χωρίς φαρμακο για λόγους ανωτέρας βίας, στη 1 βδομάδα άρχισα να έχω λίγη νευρικότητα και μεταβολές της διάθεσης...οπότε αυτό υποθέτω πως ήταν το στερητικό σύνδρομο.

    Πλέον συνειδητοποίησα πως πρέπει να παίρνω φάρμακα σ όλη μου τη ζωή (και είμαι μόνο 26 ετών), αλλά το προτιμώ απ το μήνα της κόλασης τον οποίο πέρασα χωρις αυτά...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Originally posted by efi26
    Εμένα ο γιατρός μου λέει πως δεν είναι το φαρμακο που κάνει την εξάρτηση, αλλά η ππάθηση η οποία ξαναεμφανίζεται με τη διακοπή του φαρμάκου.
    Στο 20 % των περιπτώσεων δεν επανέρχονται τα συμπτώματα, στο υπόλοιπο 80% η πάθηση είναι χρόνια και ξαναεμφανίζεται αφού μένει χωρίς κάλυψη.

    Επαιρνα σεροξατ 6 χρόνια.
    Μετά από 3 χρόνια χωρίς συμπτώματα είπα να τα κόψω, σε συνεργασία με το γιατρό.
    Μετά από 2-3 μήνες έπαθα επεισόδειο πολύ πιο έντονο σε άγχός απ ότι τις άλλες φορές. 3 βδομάδες άντεξα χωρίς φάρμακα...και ήταν οι χειρότερες μέρες της ζωής μου.

    Εξτιμώ ότι δεν ήταν στερητικό σύνδρομο, καθότι μια φορά που είχα μείνει χωρίς φαρμακο για λόγους ανωτέρας βίας, στη 1 βδομάδα άρχισα να έχω λίγη νευρικότητα και μεταβολές της διάθεσης...οπότε αυτό υποθέτω πως ήταν το στερητικό σύνδρομο.

    Πλέον συνειδητοποίησα πως πρέπει να παίρνω φάρμακα σ όλη μου τη ζωή (και είμαι μόνο 26 ετών), αλλά το προτιμώ απ το μήνα της κόλασης τον οποίο πέρασα χωρις αυτά...


    συνφονω μαζι σου.καλυτερα μια ζωη φαρμακα και να μπορουμε να παρουμε ανασα ,να μπορουμε να περπατησουμε εστω γιατι εγω σερνμουν χωρις αυτα παρα χωρις φαρμακα και σκατα.δεν λεω και με την φλουοξετιν που περνω παλυ εχω κρησεις πανικου αλλα οχι τοσο εντονες και επισης συνερχωμαι σε μερικες ωρες,πρωτα μ κραταγε μερες

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    136
    Tα seroxat παντως εγω τα παιρνω απο τα 19 μου με καποιες διακοπες.Οταν τα κοβω μετα απο λιγο καιρο επανερχονται οι κρισεις ακομη πιο εντονες.Τωρα ειμαι παλι σε αγωγη και θα συνεχισω αυτη τη φορα.Δεν προκειται να τα κοψω πριν το πει ο γιατρος.Κι εγω προτιμω seroxat μια ζωη παρα να φυτοζοω και να φοβαμαι συνεχεια.Ειναι ισως θλιβερο,αλλα τι να κανουμε?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    128
    Το κακό με τα φάρμακα δήμητρα είναι ότι ο οργανισμός μετά από κάποιο διάστημα τα συνηθίζει οπότε χρειάζονται όλο και μεγαλύτερες δόσεις για να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα. Με τα αντικαθλιπτικά ίσως όχι τόσο αλλά με τα ηρεμιστικά σίγουρα συμβαίνει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    Originally posted by maripios
    Καλησπέρα σας φίλοι συμπάσχοντες..,

    παίρνω seroxat απο το 98 ενα τη μερα κ 2 φορές προσπάθησα να τα σταματήσω...΄κ ομαλά κ απότομα..χάλια κ στις 2 περιπτώσεις.Κρίσεις πανικού ,κατάθλιψη κ δεν κυκλοφορώ μόνη..
    Εχει κανείς τέτοια εμπειρία..κ μετά τί????????????????????

    mari
    Aπορώ πώς δεν έχεις αυτοκτονήσει μ\'αυτό το δολοφονικό \"φάρμακο\". Δεν έχεις ακουστά για το σκάνδαλο που έχει ξεσπάσει πέρυσι με τις μαζικές αυτοκτονίες ;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    136
    για τα ηρεμηστικα το ξερω.Επαιρνα centrac το βραδυ να κοιμηθω.Αλλα τωρα περνω μονο αντικαταθλιπτικα και σε εκτακτες περιπτωσεις αν ειμαι πολυ χαλια κανενα lexotanil για υπνο.Πλεον ομως ακομη κι αυτο το παιρνω σπανια.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    136
    Το σκανδαλο με τις αυτοκτονιες το ακουσα κι εγω.Τι να πω που παιρνω 2 την ημερα?(40mg)Θα επρεπε να ειχα ηδη αυτοκτονησει,προς το παρον δεν μου ερχεται!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    εχω εδω και χρονια κρισεισ πανικου αγχος πολυ και συναφη αλλα χαπια πηρα μονοεναμιση χρονο..το μισο καιρο λαντοζ και το seroxat to ypoloipo διαστημα....αλλα σε συνενοηση με το γιατρο οταν μου περασαν κι εμενα οι πονοκεφαλοι τα σταματησα..εγω γενικα ειμαι καθε μερα σχεδον χαλια...αλλα ρε παιδια τι να κανουμε?μια ζωη με τα χαπια?χημικα ειναι ολα...παντως τωρα ξεκινησα ομοιοπαθητικη

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    136
    Συμφωνω βρε ζωζα μου οτι δεν ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις.Αλλα εγω δεν εχω βρει κατι αλλο να βοηθαει.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Originally posted by Dimitra23
    Τι να πω που παιρνω 2 την ημερα?(40mg)
    χωρίς παρενέργειες;;

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •