Χαζη ερώτηση..τι δεν καταλαβαίνω σωστά??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    187

    Χαζη ερώτηση..τι δεν καταλαβαίνω σωστά??

    Διαβάζω ότι όλοι λίγο πολύ παίρνουμε zanax...ακόμα και αν παίρνουμε αγωγή.... ερώτηση??? Αφού και μόνο με zanax βλέπουμε θετικά απότελεσματα γιατί πρέπει να πάρουμε και αγωγή??Εγώ άρχισα αγωγή για να αποφύγω τα zanax και από 0,5 έχω πάει στο 1...πιο το όφελος???Και πολλοί ακόμα και όταν σταματούν την αγωγή παίρνουν zanax . Πιο είναι το όριο εξάρτησης?? Πόσο πρέπει να παίρνουμε? Κάθε πότε μπορούμε???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    548
    Από ότι έχω διαβάσει,
    Για την πλειοψηφία των ληπτων,
    το consensus είναι,
    περι τις 3-4 εβδομάδες ,με συνεχή ημερήσια χρήση..

    Και η διακοπή τους μετά ,παλι για την πλειοψηφία, μπορεί να είναι δύσκολη..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113
    Γιατί υποτίθεται το ζαναξ και όλες οι βένζο έιναι ΜΟΝΟ για βραχυπρόθεσμη χρήση, είναι άκρως εθιστικές και θέλει πάρα πολύ προσοχή στη χρήση τους. Μπορούν όμως να σε βοηθήσουν στην αρχή της θεραπείας σου και να ελαχιστοποιήσουν τα αρνητικά συμπτώματα μέχρι να αρχίσει να συνηθίζει ο οργανισμός τη θεραπεία. Άλλα η μακροχρόνια χρήση είναι εγκληματική, και το στερητικό σύνδρομο αν εθιστείς μπορεί να είναι πάρα πολύ άσχημο. Μερικοί άνθρωποι δεν το αντέχουν σε βαθμό που συνεχίζουν να κάνουν χρήση εσσαεί και δεν βγαίνουν από τον κύκλο ποτέ.
    "Endure Hardship Without Complaint. Life is Tough. Complaining won't change that."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,113
    Το καλύτερο ζαναξ είναι η ψυχοθεραπεία ως μακροχρόνια λύση. Η αγωγή με αντικαταθλιπτικά εμένα με καλύπτει για χρόνια χωρίς ζαναξ. Ίσως έχει να κάνει και με την αγωγή, αν σου ταιριάζει, αν χρειάζεται αύξηση, συνδυασμός φαρμάκων κλπ. Το ζαναξ δεν είναι για μόνιμη χρήση, η πλειοψηφία των ψυχιάτρων αυτό δέχεται.

  5. #5
    Γιατί το Ζάναξ δεν είναι θεραπεία και δεν έχει καμία σχέση. η θεραπεία σε βοηθάει να λυσεις το πρόβλημα το ζαναξ το καλύπτει για λίγο. Ζάναξ παίρνουμε στις αρχές μιας θεραπείας μέχρι να αρχίσει να δουλεύει μετά πρέπει να κόβεται όχι συστηματικά . Η τουλάχιστον ανά διαστήματα σε δύσκολες μέρες

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    468
    το ζαναξ ειναι εξερετικα εθιστικο και ταυτοχρονα αποτις πιο δραστικες βενζοδιαζεπινες... το προβλημα με τις βενζοδιαζεπινες ειναι πως αναγκαζομαστε να ανεβασουμε την δοση για να πετυχουμε το ιδιο θεραπευτικο αποτελεσμα... αν λανβανονται για αχγος καθε τρεις με 5 μερες το ζαναξ χρειαζεται αυξηση για να δρα... αν το ζαναξ χρησιμοποιειται για βοηθημα στον υπνο εκει μπορει να υπαρξει μια σταθεροποιηση ως προς την δοση, δηλαδη η ιδια δοση να σε καλυπτει παντα... δεν αναφερεις ποιος ειναι το προβλημα και πως καταφερνει το ζαναξ να σε βοηθησει εκει που θες...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    906
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Διαβάζω ότι όλοι λίγο πολύ παίρνουμε zanax...ακόμα και αν παίρνουμε αγωγή.... ερώτηση??? Αφού και μόνο με zanax βλέπουμε θετικά απότελεσματα γιατί πρέπει να πάρουμε και αγωγή??Εγώ άρχισα αγωγή για να αποφύγω τα zanax και από 0,5 έχω πάει στο 1...πιο το όφελος???Και πολλοί ακόμα και όταν σταματούν την αγωγή παίρνουν zanax . Πιο είναι το όριο εξάρτησης?? Πόσο πρέπει να παίρνουμε? Κάθε πότε μπορούμε???
    Εμένα η αγωγή μου έχει και μόνιμο ζαναξ, βέβαια αποτελέσματα δεν βλέπω αλλά ....από φθινόπωρο θα κάνω μια προσπάθεια μείωσης .
    Εσύ παίρνεις 1μγ την ημέρα η τρεις φορές την ημέρα;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    187
    Εγώ δεν παίρνω κατά βάση ...κράτος αιν, προσπαθώ, δεν θα βγω έξω αλλά δεν θα πάρω....αλλά όταν είναι να βγω δεν το συζητάω ...το λιγότερο είναι 0,5...η αγωγή που είχα πάρει ήταν μια αποτυχία και τώρα απλά περιμένω να περάσει ο 15 Αύγουστος να ξαναπάω στη ψυχίατρο... Αλλά αν είναι να παίρνω και αγωγή και ζαναχ προτιμώονο ζαναχ που δεν έχω παρενέργειες...εσύ γιατί περνεις καθημερινά?? Ο γιατρός σου είπε?? Για πόσο διαστημα περνεις ις??

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    906
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Εγώ δεν παίρνω κατά βάση ...κράτος αιν, προσπαθώ, δεν θα βγω έξω αλλά δεν θα πάρω....αλλά όταν είναι να βγω δεν το συζητάω ...το λιγότερο είναι 0,5...η αγωγή που είχα πάρει ήταν μια αποτυχία και τώρα απλά περιμένω να περάσει ο 15 Αύγουστος να ξαναπάω στη ψυχίατρο... Αλλά αν είναι να παίρνω και αγωγή και ζαναχ προτιμώονο ζαναχ που δεν έχω παρενέργειες...εσύ γιατί περνεις καθημερινά?? Ο γιατρός σου είπε?? Για πόσο διαστημα περνεις ις??
    Καλησπέρα ,
    Παίρνω ζαναξ δυόμιση χρόνια στην έπαιρνα 0,75 τρεις φορές την ημέρα, μετά το κατέβασα μόνος μου στο 0,50, δλδ τώρα παίρνω 1,5μγ την ημέρα.
    Ο γιατρός μου το είχε δώσει από την αρχή μαζί με αγωγή.
    Τώρα από Σεπτέμβριο θα αρχίσω να τα κόβω, αλλά για να το κόψω πρέπει να μειωθεί και το άγχος, π.χ να αρχίσω γυμναστήριο, να βγαίνω περισσότερο και τέτοια, θέλει εξασκήσει αλλιώς θα μείνω ζαναξακιας για πάντα.

    Εσύ εφόσον παίρνεις θα σ' πρότεινα μόνο όταν έχεις πολύ στρες να παίρνεις, κανόνισε ραντεβού με τον γιατρό σου το συντομότερο για να βρεις μια αγωγή που θα σε βοηθήσει να ξεπεράσεις το άγχος μαζί με ψυχοθεραπεία.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    229
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Εγώ δεν παίρνω κατά βάση ...κράτος αιν, προσπαθώ, δεν θα βγω έξω αλλά δεν θα πάρω....αλλά όταν είναι να βγω δεν το συζητάω ...το λιγότερο είναι 0,5...η αγωγή που είχα πάρει ήταν μια αποτυχία και τώρα απλά περιμένω να περάσει ο 15 Αύγουστος να ξαναπάω στη ψυχίατρο... Αλλά αν είναι να παίρνω και αγωγή και ζαναχ προτιμώονο ζαναχ που δεν έχω παρενέργειες...εσύ γιατί περνεις καθημερινά?? Ο γιατρός σου είπε?? Για πόσο διαστημα περνεις ις??
    Τι αγωγη επερνες και δεν δουλεψε? Η διαγνωση ποια ειναι αγχωδης διαταραχη? Τα ζαναξ μπορει προσωρινα να κανουν θαυματα αλλα μακροχρονια ειναι η φυλακη σου που πολυ δυσκολα ξεμπλεκεις απο αυτα, κοψτα οσο ειναι νωρις πριν εθιστεις. Η περιστασιακη χρηση σωζει λιγο την κατασταση μεχρι να βρεθει η καταληλη αγωγη, δηλ να το παιρνεις μερικες μερες την εβδομαδα πχ 2-3 φορες, αλλα και παλι θελουν προσοχη. Ευχομαι να βρεις ενα φαρμακο που να βοηθησει και απο εκει και περα να εχεις τον χρονο να κανεις ψυχοθεραπεια ή αλλαγες στην ζωη σου που θα μετριασουν τα συμπτωματα με φυσικο τροπο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    187
    Χθες είπα πάει τελείωσε ...δεν θα με φάει αυτό εμένα...οπότε έκανα ότι περνούσε από το χέρι μου...βγήκα έξω με την βοήθεια φίλης σταθερά βήματα ...και σήμερα ενώ σηκώθηκα σε ένα πανικό είπα όχι δεν θα πάρω τίποτα...και εκεί που έσερνα με το ζόρι τα πόδια μου έγινε ένα κλικ και έφτασα σε σημείο να κάνω γενική....τώρα αφού έφαγαν ανέβασα 110 παλμούς και απλά λέω ότι θα περάσει ..όλα είναι οκ...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Παιρνω περιστασιασιακα ζαναξ εδω και πεντε χρονια,δεν εθιστηκα ποτε σε αυτο ,δεν πηρα ποτε πανω απο 0.5 τη μερα κ αυτο για λιγο.Τωρα παιρνω 0.25 περιπου 2 φορες την εβδομαδα οποτε εχω μεγαλη υπερενταση και αυπνια.Για μενα προσωπικα το μυστικο ειναι να μην το παιρνεις σε καθημερινη βαση.Οσο μπορει ο καθενας βεβαια δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι το ιδιο...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,803
    Το θεμα με σασ τουσ νεουσ ειναι να μην αυτοστιγματιζεστε κ να μην αντιδρατε μεσα στο κεφαλι σασ συμβαινει πολεμοσ προσπαθηστε να το λυσετε γτ υπευθυνοι για εσασ ειστε μονο εσεισ προσπαθειστε να βρειτε την ακρη για να περασετε καλα στην 80χρονη ζωη σασ μην κοιτατε μονο το τωρα θα βρειτε γυναικεσ λεφτα θα χορτασετε θα πιειτε θα καπνισετε θα βαρεθειτε θα ξεβαρεθειτε και απο ολα αυτα η ουσια που μενει ειναι το νοημα τησ ζωησ σασ κι ο εαυτοσ σασ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    906
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Χθες είπα πάει τελείωσε ...δεν θα με φάει αυτό εμένα...οπότε έκανα ότι περνούσε από το χέρι μου...βγήκα έξω με την βοήθεια φίλης σταθερά βήματα ...και σήμερα ενώ σηκώθηκα σε ένα πανικό είπα όχι δεν θα πάρω τίποτα...και εκεί που έσερνα με το ζόρι τα πόδια μου έγινε ένα κλικ και έφτασα σε σημείο να κάνω γενική....τώρα αφού έφαγαν ανέβασα 110 παλμούς και απλά λέω ότι θα περάσει ..όλα είναι οκ...
    Μπράβο, σωστή προσέγγιση.
    Θα περάσει μέχρι που κάποια στιγμή θα σταματήσουν τελείως και θα είσαι τελείως καλά.

Similar Threads

  1. χαζη ερωτηση για τα αεροδρομια
    By Epitheoritis in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 3
    Last Post: 04-08-2021, 11:39
  2. Νιωθω χαζη
    By melina20 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 15-09-2018, 16:50
  3. Δεν επιβιώνω είμαι πολύ χαζή πιο χαζή από όλους.
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 19-03-2014, 20:34
  4. Replies: 7
    Last Post: 10-11-2013, 19:20
  5. ΧΑΖΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΣΟΣ
    By Lacrymosa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 51
    Last Post: 28-07-2011, 16:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •