Άγχος για καρδιά.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710

    Άγχος για καρδιά.

    Από πολύ νέος έχω πάντα οριακά υψηλό αιματοκρίτη και ερυθρά αιμοσφαίρια. Από καρδιά όλοι οι καρδιολόγοι μου έχουν πει ότι είμαι οκ. Έκανα το λάθος να γραφτώ σε προσωπικό γιατρό για να κάνω δωρεάν εξετάσεις, και οι αιματολογικές έδειξαν τα ίδια. Πήγα τα αποτελέσματα στον γιατρό και με πανικοβαλε ότι πρέπει να εξεταστω άμεσα πάλι για καρδιά. Τρόμαξα εδώ και 4 μέρες ψάχνω συνέχεια στο Google για τον αιματοκρίτη και έχω πανικοβληθεί. Μέχρι και το μούδιασμα στο αριστερό πόδι από το σταυροπόδι που κάθομαι όλη μέρα με τρομάζει για περιφερειακή αρτηριακή νόσο. Καλύτερα να μην πήγαινα. Ήμουν μια χαρά πρίν.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Καταρχήν ηρέμησε. Ο γιατρός καλά κάνει και αν βλέπει κάτι διαφορετικό σου λέει ψαξτο. Εσυ γιατι πας σε νέο γιατρό και πανικοβαλεσαι αν σου πει κάτι διαφορετικό? Σου είπε να κάνεις εξετάσεις που εσυ κάνεις από ότι κατάλαβα και εκεί έμεινα. Τελικά εξέταση έκανες? Όλα θα πανε καλα. Και εγώ είμαι με έκτακτες όλη μέρα. Υποφέρω και φοβάμαι. Όπως και εσυ. Για αρχή πες αβ το εψαξες κι άλλο και τι σου είπαν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Πώς κάνεις δωρεάν εξετάσεις με τον προσωπικό γιατρό; Κι εγώ γράφτηκα αλλά δεν είμαι καν σίγουρος πού είναι η συγκεκριμένη γιατρός. Μπορούμε να αλλάξουμε την επιλογή μας;

    Για το θεμα πού σε απασχολεί θα σε συμβούλευα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη. Ο υψηλός αιματοκριτης μπορεί να δημιουργήσει κάποια θέματα αλλά όχι οριακά υψηλός, αρκετά υψηλός. Αν το είχες ανέκαθεν δεν νομίζω ότι θα σου κάνει πρόβλημα τώρα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Με το πρώτο ραντεβού σου συνταγογραφει εξετάσεις δωρεάν για να κτίσει το προφίλ σου. Εγώ έκανα γενικές αίματος, βιοχημικές και ούρων. Πλήρωσα συμμετοχή 10 ευρώ σε ιδιωτικό κέντρο. Δεν χρειάζεται να πας για να σου τις γράψει, το ζητάς τηλεφωνικά και στο στέλνει με αυλή συνταγογράφηση. Ναι, μπορείς να αλλάξεις.Οι αυξημένες τιμές σε οτιδήποτε δεν προκαλούν κάτι συνήθως όταν είσαι νέος αλλά αργότερα θα μπορούσαν.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Με το πρώτο ραντεβού σου συνταγογραφει εξετάσεις δωρεάν για να κτίσει το προφίλ σου. Εγώ έκανα γενικές αίματος, βιοχημικές και ούρων. Πλήρωσα συμμετοχή 10 ευρώ σε ιδιωτικό κέντρο. Δεν χρειάζεται να πας για να σου τις γράψει, το ζητάς τηλεφωνικά και στο στέλνει με αυλή συνταγογράφηση. Ναι, μπορείς να αλλάξεις.Οι αυξημένες τιμές σε οτιδήποτε δεν προκαλούν κάτι συνήθως όταν είσαι νέος αλλά αργότερα θα μπορούσαν.
    για την συνταγογραφηση, δεν πληρωνεις συμμετοχη; πληρωνεται μονο απο το συστημα;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    για την συνταγογραφηση, δεν πληρωνεις συμμετοχη; πληρωνεται μονο απο το συστημα;
    Αν έχεις γραφτεί στον ΕΟΠΥΥ σε προσωπικό γιατρό όχι, δεν πληρώνεις τη συνταγογράφηση.

    Επίσης αν έχεις πρόσθετη ιδιωτική ασφάλιση πχ από τη δουλειά και πας σε συμβεβλημένο ιδιώτη, δεν πληρώνεις την συνταγογράφηση, μόνο την ενδεχόμενη συμμετοχή για τα φάρμακα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Μια χαρά, θα πάρω τηλ να μου γράψουν κι εμένα. Πάντως η πίεση που λες δεν είναι υψηλή (μόνο η διαστολική σου είναι, αλλα μπορει και λογω αγχους) είναι στα όρια, με το χαπι θα στο ρυθμίσει πλήρως.

Similar Threads

  1. Καρδιά και άγχος
    By Biliskov in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 87
    Last Post: 06-05-2023, 04:16
  2. Καρδιά και άγχος
    By Orion16 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 04-11-2021, 12:03
  3. Άγχος καρδιά
    By Evap99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 27-01-2021, 06:57
  4. Αγχος -Καρδιά
    By Annbae in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 49
    Last Post: 09-08-2020, 01:45
  5. Άγχος - Καρδιά
    By Kokle99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-01-2019, 22:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •