Villamos & Wellbutrin
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    2

    Villamos & Wellbutrin

    Καλησπέρα σε όλους & καλή δύναμη στο Γολγοθά του καθενός..

    Η ιστορία μου ξεκινά το 2015, όπου έκανα μία απόπειρα αυτοκτονίας και νοσηλευτηκα σε κρατικό νοσοκομείο.. Εκεί πέρα από το χειρουργείο που έκανα στο ζυγωματικό μου, επειδή το είχα σπάσει με την απόπειρα, νοσηλευτηκα και στο ψυχιατρικό τμήμα. Η διάγνωση, αν και δε μου την είπαν ποτέ μπροστά μου οι θεράποντες, παρά μόνο την είδα γραμμένη στα χαρτιά, ήταν "οξεία σχιζοφρενικόμορφη διαταραχή".. Αφού πέρασε ένας χρόνος κι έχοντας πάρει πολύ μεγάλη φαρμακευτική αγωγή, με κύριο φάρμακο την ολανζαπινη, είχα καταφέρει, σε συνεργασία με τον τότε γιατρό μου, να παίρνω μόνο 5mg ολανζαπινης καθημερινά. Έτσι, έχοντας κάποιες μικρές παρενέργειες από το φάρμακο, όπως κούραση, υπνηλία, αύξηση βάρους, αποφάσισα να τα διακόψω..

    Μέσα στα επόμενα 6 χρόνια λοιπόν, έκανα τη μεγαλύτερη σχέση μου και χώρισα, πήγα φαντάρος, ολοκλήρωσα τις σπουδές μου και δούλευα πάνω στο αντικείμενο που είχα σπουδάσει.. Ώσπου μία ημέρα στη δουλειά, ήρθε ένα έγγραφο εμπιστευτικότητας που έπρεπε να υπογράψω.. Έπαθα μία κρίση πανικού, διότι ήμουν σε αναζήτηση εργασίας, καθώς η εταιρεία μού είχε ανακοινώσει ότι δε θα συνεχίσω στο ίδιο Τμήμα που εργαζόμουν (ήμουν με ορισμένου χρόνου σύμβαση) και νόμιζα ότι θα πάω φυλακή λέγοντας στις συνεντεύξεις πληροφορίες για την εταιρεία που εργαζόμουν και εκεί ξεκίνησε η 2η ψύχωση μου.. Νόμιζα ότι με παρακολουθούν, έβλεπα ειδήσεις κι ο,τι κακό προβαλλόταν, πίστευα ότι θα μπορούσα να είμαι εγώ αυτός, ενώ παράλληλα ήμουν ευσυγκινητος και έκλαιγα χωρίς ιδιαίτερο λόγο και αδυνατούσα να είμαι λειτουργικός στην καθημερινότητα μου..

    Πήγα σε εφημερεύον νοσοκομείο στην Αθήνα, μετά από διάστημα μερικών εβδομάδων κι εκεί η γιατρός, νέα σε ηλικία και φαντάζομαι ότι θα ήταν ειδικευόμενη, μού έδωσε 20mg ολανζαπινη και ένα αντίστοιχο του Tavor σε δοσολογία 1mg. Δε μού άρεσε η θεραπεία, αφού είχα έρθει αντιμέτωπος με τις πρώτες παρενέργειες και έκλεισα ραντεβού σε γιατρό του ΠΕΔΥ.. Εκεί πήγαινα κάθε εβδομάδα και μού μείωνε την αγωγή της γιατρού από το νοσοκομείο σταδιακά.. Έκανα και τις πρώτες αιματολογικές εξετάσεις μου και με το πέρας λίγων εβδομάδων η γιατρός του ΠΕΔΥ μού ανακοίνωσε ότι θα παίρνω αγωγή για μήνες.. Αυτό δε μου άρεσε καθόλου και έψαξα στο Διαδίκτυο, ιδιωτικό ιατρό, κοντά στην περιοχή μου, συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ.. Αυτός μού είπε ότι θα τα κόψουμε τα φάρμακα κι έτσι κι έγινε.. Να σημειώσω ότι όλα αυτά έγιναν σε διάστημα 4 μηνών περίπου.. Ο ιδιώτης γιατρός δεν πήρε φράγκο και μέσα σε 3 επισκέψεις, αποφάσισε να κόψω τη θεραπεία για 10 ημέρες.. Αυτή ήταν η χαριστική βολή.. Δεν μπορούσα να κοιμηθώ, έκλαιγα και γενικά ήταν σα να υποτροπιάζω 3η φορά στη ζωή μου.. Ξαναπήγα και μού είπε ότι θα ξεκινήσουμε ένα νέο αντιψυχωτικο, το Latuda.. Το αγόρασα, ήταν πανάκριβο και διάβασα τις παρενέργειες και δεν το πήρα ποτέ.. Πέρασαν περίπου 3 ημέρες άυπνος και πήγα σε νέο νοσοκομείο, όπου υπέγραψα για τη νοσηλεία μου..

    Εκεί πήρα πολλή χημεία, με αντικαταθλιπτικά, ολανζαπινη και άλλο αντιψυχωσικο και φυσικά Tavor.. Έκατσα 2 εβδομάδες και βγήκα με εξιτήριο από το νοσοκομείο.. Να σημειώσω ότι ο γιατρός που με παρακολουθούσε & με παρακολουθεί ακόμα είναι και γιατρός του πατέρα μου (Ο πατέρας μου πάσχει από διπολική διαταραχή), οπότε έχω κάποια εμπιστοσύνη σε αυτόν το γιατρό.

    Στο σήμερα λοιπόν, έχοντας περάσει 1,5 χρόνος από την τελευταία νοσηλεία μου, έχουμε διακόψει το ένα αντιψυχωσικο από τους πρώτους μήνες μαζί με το Tavor, έχουμε αλλάξει αντικαταθλιπτικό, από το κακό Zoloft στο Wellbutrin που με έχει σώσει (ξεκίνησα με 300mg και παίρνω 150mg..) και η ολανζαπινη από τα 25mg, έχουμε καταλήξει στα 10mg 1 χρόνο περίπου τώρα..

    Σε αυτό που θα ήθελα τη γνώμη σας είναι γιατί δε μειώνουμε την ολανζαπινη εδώ και 1 χρόνο..; Ο γιατρός μού αναφέρει ότι θέλει να περάσουν 2 ή 3 χρόνια, να αλλάξουν οι εποχές και να έχω βελτιώσει συνθήκες στη ζωή μου, όπως η δουλειά κι η κοινωνικότητα.. Το θέμα όμως είναι πως με το φάρμακο έχω πάρει περίπου 20 κιλά, κοιμάμαι πολλές ώρες και έχω κι άλλα εξίσου σοβαρά θέματα με τη σεξουαλικότητα μου.. Συμπτώματα παράξενης συμπεριφοράς δεν έχω κι η διάγνωση στην αρχή ήταν οξεία σχιζοσυναισθηματική διαταραχή και τις τελευταίες φορές γράφουν χρονίζουσες παραληρητικές ιδέες.. Εγώ ιδέες περίεργες δεν έχω πάντως, έχω τα πιστεύω μου σαν άνθρωπος, τα οποία είναι πολύ κοινά με το μέσο άνθρωπο.. Πιστεύετε πρέπει να αλλάξω γιατρό, έχοντας υπόψη ότι ο συγκεκριμένος είναι και κάποιες φορές εξαιρετικά απότομος και προσβλητικός;

    Συγγνώμη για το σεντόνι και παρακαλώ για τα σχόλια σας..

  2. #2
    αμα ειναι εξαιρετικα αποτομος και προσβλητικος στην θεση σου θα τον αλλαζα.ειχα εναν τετοιο ψυχιατρο καθηγητη πανεπιστημιου και διευθυντης της ψυχιατρικης κλινικης που νοσηλευτηκα και ενω ηταν καλος στην ιατρικη επειδη ηταν αποτομος και επιπλεον χρεωνε 100 ευρω για 20 λεπτα συνεδριας τον αλλαξα παρα τις αντιρρησεις των γονιων μου εξαλλου χειρουργείο δεν μου εκανε να διαλεξω εναν καλο φαρμακα μου εδινε θα μπορουσε να μου γραψει και αλλος τα φαρμακα που παιρνω και ετσι τον αλλαξα.επιπλεον γνωριζοντας οτι το ζυπρεξα ειναι το χειροτερο αντιψυχωτικο οσον αφορα την αυξηση βαρους θα σε συμβουλευα αν γινεται με το θεραπων ιατρο σου μηπως αλλαξεις το ζυπρεξα με αλλο αντιψυχωτικο γιατι αν το επαιρνες στα 5 mg θα ηταν λιγοτερο κακο αλλα απο τα 10 και πανω παχαινει παρα πολυ.υπαρχουν τοσα αντιψυχωτικα μαλιστα το solian εχει δειξει σε ερευνες αποτελεσματικοτητας οτι ειναι 11% πιο αποτελεσματικο στα συμπτωματα απο το ζυπρεξα.


    Τα πρωτα τεσσερα αντιψυχωτικα που ειναι τα πιο αποτελεσματικα απο το πιο καλο στο τεταρτο καλυτερο

    1. δραστικη ουσια κλοζαπινη ( εμπορικη ονομασια leponex) το πιο καλο απο ολα τα αντιψυχωτικα βγηκε την δεκαετια του 1960 το πρωτο ατυπο αλλα εχει βαριες παρενεργειες στο αιμα και κατε επεκτασιν στο ανοσοποιητικο το δινουν σε ανθεκτικες μορφες ψυχωσης οταν ολα τα αλλα αντιψυχωτικα εχουν αποτυχει

    2. δραστικη ουσια αμισουλπριδη ( εμπορικη ονομασια solian) ειναι το δευτερο καλυτερο αντιψυχωτικο συμφωνα με ερευνες δεν προκαλει μεγαλη αυξηση βαρους οποτε καλυτερο απο το ζυπρεξα σε αυτον τον τομεα και στις Ηνωμενες πολιτειες Αμερικης δεν εχει εγκριθει παρολο που ειναι ασφαλες ως προς τις παρενέργειες

    3.δραστικη ουσια ολανζαπινη ( εμπορικη ονομασια zyprexa) ειναι το τριτο καλυτερο αντιψυχωτικο παγκοσμιως αλλα προκαλει τεραστια αυξηση βαρους διαβητη χοληστερινη τριγλυκεριδια αλλα πολλους ψυχωτικους ανησυχους τους ηρεμει πολυ αυτο το φαρμακο

    4.δραστικη ουσια ρισπεριδονη ( εμπορικη ονομασια risperdal) ειναι το τεταρτο καλυτερο αντιψυχωτικο παγκοσμιως δεν προκαλει στους περισσοτερους αυξηση βαρους προκαλει ακαθισια και οπως και το solian προκαλει αυξηση προλακτινης με συνεπεια στις γυναικες διακοπη της περιοδου και στους ανδρες διογκωση μαστου μειωμενη λιμπιντο και προβληματα στην εκσπερματιση.

    αυτα ειναι τα τεσσερα καλυτερα αντιψυχωτικα παγκοσμιως μεχρι στιγμης εκτος αν βγουν αλλα καινουργια καλυτερα εκτος απο το πρωτο τα τρια τελευταια ειναι φαρμακα πρωτης εκλογης σε περιπτωση οξεος ψυχωτικου επεισοδιου.απλα απο ολα αυτα το ζυπρεξα ειδικα σε δοσολογιες 10mg και ανω παχαινει σαν κερατας.


    επισης σε θαυμαζω που εμεινες 6 χρονια χωρις θεραπεια δουλευες και υποτροπιασες μετα απο 6 χρονια παρολο που εγω οχι αν δεν παρω αγωγη εστω να την μειωσω παθαινω ταχεια υποτροπη μονο να την μειωσω οχι να την κοψω τελειως οπως εκανες εσυ και μαλιστα για τοσα πολλα χρονια στο συνολο 6.

    επειδη εχεις ιστορικο απο τον πατερα σου καλο ειναι να μην ξανακοψεις την αγωγη αλλα επειδη το ζυπρεξα που μπορει να ειναι αποτελεσματικο χαλαει την σωματικη υγεια θα σε συμουλευα να επιλεξεις απο την παραπανω λιστα καποιο αλλο φαρμακο σε συνεννοηση με τον γιατρο σου και αν αποτυχειη αγωγη ξαναγυρνας στο ζυπρεξα.επισης μπορεις να παρεις το tegretol σταθεροποιητη διαθεσης αλλα το δινουν σε ψυχικα ασθενεις για να αδυνατισουν τα κιλα που παιρνουν απο τα ψυχοφαρμακα αλλα εχει παρενεργειες στο αιμα οποτυε θελει προσοχη

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    107
    Το wellbutrin το παίρνω και εγώ και είμαι πολυ ικανοποιημένος. Απο την αρχη είδα ποιοτική διαφορά προς το καλύτερο. Εξισορροπεί την ντοπαμίνη οπότε μετριάζει τις παρενέργειες του αντιψυχωσικού

    Βέβαια έχω καταλάβει ότι το αντιψυχωσικό είναι πιο ισχυρό και κανένα welbutrin δεν μπορεί να ανατρέψει την καταστολή.

    Εμένα όταν ασθένησα με ψύχωση το abilify με επιασε σε 3 βδομάδες και υποχώρησαν πλήρως τα συμπτώματα, ζούσα απλά με τις παρενέργειες του φαρμάκου και το έπαιρνα για χρόνια σε μικρή ποσότητα 5 Mg . Ωστόσο το έκοψα και υποτροπιασα και στην υποτροπή τα φάρμακα δεν ήταν τοσο αποτελεσματικά, πέρασε χρόνος με αγωγή για να υποχωρήσουν τα συμπτώματα και όχι ακαριαία όπως όταν πρωτο ασθένησα.

    Τώρα παίρνω το Reagila και είμαι σε δίλημμα θέλω να το μειώσω για να βελτιωθεί η πνευματική μου ευεξία και η σωματική μου εγρήγορση, στη δουλεία στο διάβασμα και τον αθλητισμό. Ωστόσο ξέρω ότι μια ενδεχόμενη υποτροπή θα με φέρει αντιμέτωπο με εναν μεγαλύτερο γολγοθά. Τώρα παίρνω Reagila 3 mg μια μεσαία δηλαδή δοσολογία και υπάρχει και με 1.5 mg και θέλω να πάω εκεί αλλά δεν ξέρω πότε..

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    2
    Η λύση δεν είναι να γίνει αλλαγή σε ένα άλλο αντιψυχωσικο, αλλά να μειώσω τουλάχιστον τη δοσολογία στο Villamos.. Κάτι που ο γιατρός δεν έχει στα άμεσα σχέδιά του για τη θεραπεία μου και το έχει ξεκαθαρίσει.. Για αυτό, μού μπαίνει η σκέψη να αλλάξω θεράποντα ιατρό..

Similar Threads

  1. Wellbutrin
    By panos_77 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 14
    Last Post: 27-03-2024, 06:47
  2. wellbutrin
    By MikeStam 3 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-06-2019, 14:05
  3. wellbutrin
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 19-06-2019, 20:21
  4. wellbutrin
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 9
    Last Post: 23-05-2019, 02:02
  5. Wellbutrin XR και ΙΚΑ
    By konman in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 05-07-2008, 19:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •