Ποια ταινία είδατε πρόσφατα και σας άρεσε; - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 37 FirstFirst ... 5678917 ... LastLast
Results 91 to 105 of 552
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Ταινια ψυχιατρικου ενδιαφεροντος η επομενη... Τον επομενο μηνα θα προβληθει. Διαταραχες με πολλαπλες προσωπικοτητες, παρανοια και ψυχωση...


  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    285
    Είδα το Donnie Darko! εντάξει τώρα τι να πω ακριβώς για αυτήν την ταινία, είναι σαν να είδα πέντε διαφορετικού είδους ταινίες σε μια, αλλά δεν με κούρασε, μου άρεσε. Μυστήριο, αλληγορία, φαντασία, ρεαλισμός, στοχασμός για τη ζωή, το θάνατο, την κοινωνία, τα ψυχικά προβλήματα, πολλή τροφή για σκέψη γενικά, όλα σε σωστές δόσεις. Είναι ξεχωριστή ταινία για ανήσυχα πνεύματα και πολλές αναγνώσεις νομίζω. Ο Gyllenhaal, φαινόταν από τότε ότι θα γινόταν ένας φανταστικός ηθοποιός, και το υπόλοιπο καστ πολύ καλό.

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Quote Originally Posted by user View Post
    μάλλον τον Γλυκό Νοέμβρη εννοείς.
    Ναι , sweet november.
    Ωραία ταινία. Το τέλος δεν μου άρεσε, αλλά σαν δράμα έπρεπε να το περιμένω.

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Behappy View Post
    Είδα το Donnie Darko! εντάξει τώρα τι να πω ακριβώς για αυτήν την ταινία, είναι σαν να είδα πέντε διαφορετικού είδους ταινίες σε μια, αλλά δεν με κούρασε, μου άρεσε. Μυστήριο, αλληγορία, φαντασία, ρεαλισμός, στοχασμός για τη ζωή, το θάνατο, την κοινωνία, τα ψυχικά προβλήματα, πολλή τροφή για σκέψη γενικά, όλα σε σωστές δόσεις. Είναι ξεχωριστή ταινία για ανήσυχα πνεύματα και πολλές αναγνώσεις νομίζω. Ο Gyllenhaal, φαινόταν από τότε ότι θα γινόταν ένας φανταστικός ηθοποιός, και το υπόλοιπο καστ πολύ καλό.
    Καλημέρα!

    Χαίρομαι που σου άρεσε η πρόταση μου
    Θα την ξαναδώ κι εγώ σύντομα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    285
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλημέρα!

    Χαίρομαι που σου άρεσε η πρόταση μου
    Θα την ξαναδώ κι εγώ σύντομα...
    Καλημέρα, ναι πραγματικά αξίζει!

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,072
    Μόλις κυκλοφόρησε το teaser-trailer της νεας ταινίας του Λάνθιμου, Poor things.
    Δυστυχώς βλέπω ότι διατηρεί το επιτηδευμενο/στυλιζαρισμένο παίξιμο των ηθοποιών που είδαμε και στην Ευνοούμενη και δεν λειτουργεί καθόλου για μένα.
    Ελπίζω να διαψευστώ...8 Σεπτεμβρίου κυκλοφορεί στα σινεμά.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    το crowded room κάπου το πήρε το μάτι μου, στο Youtube. φυσικά και θα τη δω, μου κάνει λίγο α24 αισθητική.
    ο γλυκός νοέμβρης νομίζω πως είναι από αληθινή ιστορία ή από αληθινή ιστορία που ενέπνευσε ένα βιβλίο.
    μία εποχή κι εγώ τα έβλεπα αυτά. τώρα τα ρομαντικά τα περνάω από κόσκινο γιατί πάντα με απογοητεύουν.
    περιμένουμε και του Λάνθιμου.

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Quote Originally Posted by user View Post
    το crowded room κάπου το πήρε το μάτι μου, στο Youtube. φυσικά και θα τη δω, μου κάνει λίγο α24 αισθητική.
    ο γλυκός νοέμβρης νομίζω πως είναι από αληθινή ιστορία ή από αληθινή ιστορία που ενέπνευσε ένα βιβλίο.
    μία εποχή κι εγώ τα έβλεπα αυτά. τώρα τα ρομαντικά τα περνάω από κόσκινο γιατί πάντα με απογοητεύουν.
    περιμένουμε και του Λάνθιμου.
    Στενάχωρη ιστορία αν ήταν αληθινή. Έπρεπε να διαφοροποιήσουν λίγο το τέλος.

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Κινηματογραφικές ταινίες του Γιώργου Λάνθιμου...



    1995 Ο βιασμός της Χλόης (μικρού μήκους)
    2001 Ο καλύτερός μου φίλος (σκηνοθεσία μαζί με τον Λάκη Λαζόπουλο)
    2001 Uranisco Disco (μικρού μήκους)
    2005 Κινέττα
    2009 Κυνόδοντας
    2011 Άλπεις
    2015 Ο αστακός
    2017 Ο θάνατος του ιερού ελαφιού
    2018 Η ευνοούμενη
    2019 Nimic (μικρού μήκους)
    2022 Βληχή (μικρού μήκους)

    Ειναι εκκεντρικος σκηνοθετης και μου δινει την εντυπωση πως προσπαθει να εκφρασει εναν παραξενο ψυχισμο με τις ταινιες του. Ολες του οι ταινιες ειναι αλλοκοτες, κατι σαν συνεδρίες ψυχολογικου ενδιαφεροντος.

  10. #100
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    χα χα χα σαν συνεδρειες ψυχολογικού ενδιαφέροντος.. φαντάζομαι οι ταινίες είναι οι θεραπευόμενοι; κι εμείς οι ψυχοθεραπευτές;

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Το Renfield είδα και μου άρεσε.
    Κωμωδία τρόμου με λίγο σπλατερια και μπόλικη δράση.
    Το προτείνω για να περάσει κάποιος ένα ευχάριστο δίωρο.

  12. #102
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Κινηματογραφικές ταινίες του Γιώργου Λάνθιμου...

    2009 Κυνόδοντας


    Ειναι εκκεντρικος σκηνοθετης και μου δινει την εντυπωση πως προσπαθει να εκφρασει εναν παραξενο ψυχισμο με τις ταινιες του. Ολες του οι ταινιες ειναι αλλοκοτες, κατι σαν συνεδρίες ψυχολογικου ενδιαφεροντος.
    Τον Κυνόδοντα τον έχω δει και μακάρι να μπορούσα να το ξεδώ, με τραυμάτισε ψυχολογικά πάρα πολύ. Τόση αρρώστια δεν την άντεξα. Δεν πρόκειται να ξαναδω ποτέ τίποτα του Λάνθιμου μετά από αυτό.

  13. #103
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    285
    Και εγώ όταν ακούω ταινία του Λάνθιμου τρέχω μακριά... Προσπάθησα να δω τον Αστακό αλλά δεν... Πραγματικά δεν ξέρω τι θέλει να πει ο ποιητής στις ταινίες του. Και ειλικρινά έχω δει αρκετές ταινίες διαφορετικές και εναλλακτικες, ευρωπαϊκό, ιρανικό κινηματογράφο, γιαπωνέζικο... τι να πω, κάτι δεν καταλαβαίνω φαίνεται στο συγκεκριμένο σκηνοθέτη
    Hit me with music...

  14. #104
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    κάθε σκηνοθέτης έχει τον δικό του κώδικα. κι εμένα με ενοχλούν κάποια πραγματάκια στον Λάνθιμο, για το Ελάφι χρειάστηκε να δω ανάλυση ταινίας για να το καταλάβω, δεν με πειράζει παρ όλα αυτά, κακές ταινίες δεν τις λες. απλά δεν είναι για όλους, όπως δεν είναι για όλους όλες οι ταινίες.

  15. #105
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105

    The Northman (2022)

    Εδώ είναι η περιγραφή και το τρέιλερ:

    The Northman (2022)

    Γενικά δε μου αρέσουν οι αιματηρές ταινίες αλλά αυτή είναι κάτι ξεχωριστό, θα έλεγα το σκανδιναβικό ανάλογο μιας αρχαίας ελληνικής τραγωδίας. Δεν είναι ταινία για όλους αλλά θα ενδιέφερε, πιστεύω, όσους ασχολούνται με τη σκανδιναβική μυθολογία, με παγανιστικά στοιχεία και μαγεία, αντέχουν στη θέα των αφιλόξενων και καταθλιπτικών τοπίων της Ισλανδίας και δε λιποθυμούν μπροστά σε αποκεφαλισμούς.

    Αντιγράφω ένα σχόλιο που δείχνει τι μπορεί να (μην) περιμένει κανείς από την ταινία:

    This is not a viking version of Die Hard. This isn't an M. Night Shyamalan movie with a cute twist. It's absolutely not a movie with modern sensibilities.

    This is a tale in the style of an epic myth. It showcases classic themes of betrayal, vengeance, and sacrifice through a brutal mix of realism and symbolism.

    It's unapologetically not for everyone. And it's bloody fantastic.

Page 7 of 37 FirstFirst ... 5678917 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ποια ταινια εχετε δει προσφατα?
    By mariap in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 5
    Last Post: 21-09-2009, 16:04
  2. Ειδατε το μηνυμα μου υπευθυνοι του φορουμ;
    By stefanos in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 5
    Last Post: 24-10-2008, 12:46
  3. Ποια θεωρειτε τη δικη σας καλυτερη ταινια
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 65
    Last Post: 27-09-2008, 19:22
  4. Παιδιά!Είδατε Τατιάνα?
    By mariella in forum Παχυσαρκία
    Replies: 0
    Last Post: 04-01-2008, 17:13
  5. Γραψτε για μια ταινια που σας αρεσε
    By KLEONIKI_ed in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 42
    Last Post: 15-04-2007, 21:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •