Γιατι ειναι επικινδυνο οπως εχει σημερα αυτο το φορουμ - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 33 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast
Results 151 to 165 of 491
  1. #151
    Originally posted by researcher
    Πανο

    γενικως οι απαντησεις που λαμβανεις εδω

    δε σε εκφραζουν

    δε σε αγγιζουν

    και σου φαινονται κατα βαση επιθετικες.


    θελεις να γραψεις μια δικη σου απαντηση στα λεγομενα σου

    για να κατανοησω τι θα σε εξεφραζε καλυτερα ως απαντηση?

    εγω θα το ηθελα αν εχεις την υπομονη να το κανεις.

    επι του πρακτεου.

    δωσε ενα παραδειγμα απαντησης στον εαυτο σου σαν να ησουν αλλος

    και πες ρε παιδι μου

    αυτο θελω ρε παιδια

    ετσι θελω να επικοινωνησουμε...
    ευχαριστως ερευνητη μου να το κανω αν σε βοηθησω ετσι ,
    να καταλαβεις τι εννοω...

    Ας πουμε οτι σημερα το πρωι ενοιωθα λιγο ασχημα , γιατι σαν ψυχολογος ειναι υποχρεωση μου να σωζω οσο μπορω και οποτε μπορω ζωες απο ανθρωπους που δεν μπορουν απο μονοι τους να ελεγξουν την επιθετικοτητα τους.
    διαβαζοντας οτι ο Νικος παταει πανω σε καποιες διαταξεις του Αστκου κωδικα περι λειτουργιας πιθανον των διαφορων σαιτ στο διαδικτυο , αλλα κυριως οτι σκοπευει να κλεισει αυτο το θεμα χωρις την δικη μου αδεια , αφου εγω το ανοιξα , αισθανθηκα την αναγκη να τον βρισω.....
    Ξερεις γιατι δεν το εκανα?
    Γιατι αν τον εβριζα , θα του εδινα το δικαιωμα να μην παρει στα σοβαρα τις απειλες μου και να με υποχρεωσει με την συμπεριφορα του να κανω αυτα που εγραψα επειδη ειμαι ψυχολογος και θελω να βοηθησω τους ανθρωπους...
    Να λοιπον γιατι ισχυριζομαι οτι καθε μοφης επικοινωνιας , δημοκρατιας ελευθεριας εξαρταται απο την ικανοτητα ενος ανθρωπου να κανει αυτοελεγχο...
    Η εκτονωση μπορει προς στιγμη να με ανακουφιζε , αλλα θα εχανα καθε δυνατοτητα να επικοινωνησω μαζι του γιατι ο σκοπος μου δεν ειναι να κλεισει το φορουμ , αλλα να γινει ενα σωστο θεραπευτικο εργαλειο για οσους εχουν την αναγκη να επικοινωνησουν και οχι για οσους εχυν την αναγκη να εκτονωθουν στους αλλους...

  2. #152
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Πάνο, μια ερώτηση μόνο:
    από όλο το μήνυμα μου, αυτό που κατάλαβες είναι ότι η πρόθεση μου είναι να επιτραπεί ή ακόμη και να προαχθεί η επιθετικότητα?

    Παραθέτω το σχετικό σημείο της απάντησης μου για να το απομονώσω και να σε διευκολύνω να το διαβάσεις με σαφήνεια και καθαρότητα.
    Originally posted by NikosD.

    Και για να απαντήσω σε αυτό που \"επισήμως\" είναι το ερώτημα σου, θέλω να σου πω ότι η επιθετικότητα σε ένα δημόσιο βήμα έχει πολλούς τρόπους να αντιμετωπιστεί και οι ΜΗ συχνές διαχειστικές ενέργειες δεν σηματοδοτούν απουσία διαχείρισης. Κατά τη δική μου φιλοσοφία, ένα \'ευαίσθητο\' και δύσκολο φόρουμ θέλει ευαίσθητη διαχείριση και ως τέτοια εννοώ αυτή που είναι όσο το δυνατόν περισσότερο transparent.
    Μια άμεση,αυστηρή και \"επιθετική\" διαχείριση της επιθετικότητας
    1. δεν φροντίζει την επιθετικότητα αλλά την συμμορφώνει.
    2. δεν αφήνει τους ανθρώπους να αναλάβουν την \'ευθύνη\' του εαυτού τους αλλά τους κλείνει σε μια γυάλα επίφασης ηρεμίας και τους κάνει να προστρέχουν στον γονιό, δικαστή, κατέχοντα εξουσία που διαμορφώνει τα όρια της γυάλας. Μια τέτοια συμπεριφορά, δεν απελευθερώνει αλλά ευνουχίζει και κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν νοείται από ενήλικα (διαχειριστική ομάδα) προς ενήλικες (μέλη).
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  3. #153
    ομολογω νικο , οτι η \"διαφανης \"εννοια της παρεμβασης την οποια επικαλεισαι , αποτελει ηδη μια απαντηση στον πενυμα του αιτηματος μου....μονο που διαβαζεται λιγο \"αοριστη\" \"ασφης\" και \"υποκειμενικη\"
    να σου εξηγησω αμεσως και πρακτικα [για να μην πιασουμε συζητηση πχ για την αρχη αβεβαιοτητας του Χαιζεμπεργκ και την εννοια του χαους που δινει και που μονο χαος δεν ειναι αφου καθοριζει πλαισια] τι εννοω....
    προτεινα καπου στα προηγουμενα ποστ μου μια απλη ,λιτη , δικαια, ελευθερη και νομιμη , μεθοδο περιορισμου της επιθετικοτητας , για να μην παραβιαζονται τα δικαιωματα και οι αναγκες επικοινωνιας αυτων που πιστευουν οπως εγω πχ οτι η επικοινωνια απο μονη της ειναι θεραπεια...
    καθε φορα που θα μπαινει ενα ποστ οπως πχ πολλα εδω μεσα με υβρεις , απειλες , ειρωνια
    που ειναι αποτελεσμα της επιθετικοτητας να εχεις ετοιμασει ενα αυτοματοποιημενο μηνυμα που να υποδεικνυει κατω ακριβως απο το επιθετικο μηνυμα καποιου οτι το μηνυμα του δεν προαγει τον διαλογο και οτι ειναι επιθετικο, με την υπομνηση οτι αν συνεχιστει , για καθε συνολο 3 επιθετικων μυνηματων , θα υποχρεωθεις να τα σβηνεις απο την δημοσια θεα , μεχρις ότου , ο επιθετικος συνομιλητης παψει να εκτονωνεται και ακουσει την αλλη του αναγκη που του ζητα να μπορει να επικοινωνησει...
    Μου εχεις δωσει την εντύπωση μεχρι αυτο το μήνυμα , οτι σε θεωρητικο παντα πλαισιο
    προτιμουσες την προβολη σαν μηχανισμο αμυνας απο τον συμβιβασμο που ειναι φυσικα πιο εκλεπτυσμενη διαδικασια...
    Το ζητουμενο ομως οπως εξαλλου γραφεις δεν ειναι θεραπευτικο για το ατομο με την συμμετοχη σε αυτο το φορουμ υποστηριξης , αλλα για το συνολο των χρηστων που αυτοματα θα επρεπε να στρεψει την προσοχη σου στο εξης
    Μηπως μια προβολη ειναι θεραπευτικη σε ατομικο επιπεδο αλλα καταστρεπτικη σε ενα κοινωνικο επιπεδο για καποιν αλλον που θα την εισπραξη αναγκαστικα σαν επιθετικοτητα?
    Εδω νομιζω βρισκομαστε τωρα...
    Στην αναζητηση λυσεων που να προαγουν την επικοινωνια και οχι την προβολη και αςειναι σε καποιο μετρο θεραπευτικη για το ατομο
    Πες μου αν συμφωνεις μεχρι εδω

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Πάνo darling,
    πήγαινε στη θάλασσα, κανε ένα μπανάκι και συνειδητοποίησε επιτέλους πως το μονο άτομο που προκαλεί επιθετικότητα σε αυτό το forum είσαι εσύ. Τα μέλη του forum έχουν πρόβλημα με εσένα συγκεκριμένα, δε γίνεται να είσαι εσύ ο μονος ορθολογιστής και όλοι οι υπόλοιποι εδώ να τα έχουμε χαμένα από την \"επιθετικότητα\" μας.

    Αρνείσαι να δεχτείς πως είσαι ο μοναδικός αποδεκτης τέτοιας συμπεριφοράς, γιατί εξακολουθείς να πιστεύεις πως 1) η δικη σου συμπεριφορά ήταν άμεμπτη η τουλάχιστον ευπρεπής και δεν δικαιολογεί τέτοια αντίδραση, και 2) είσαι καλύτερος και ανώτερος (λόγω ειδικότητας; λόγω ψώνιου από τον οποιονδήποτε εδώ μέσα. Η απλή αλήθεια όμως είναι πως η πλειοψηφία των ενεργών μελών του forum αυτού σε θεωρεί ενοχλητικό και ανεπιθύμητο και σου επιτίθεται όχι επειδή κάνει ζεστη, ούτε επειδή είμαστε όλοι κρυφά μέλη αναρχικής οργάνωσης, αλλα επειδή εσύ ο ίδιος το προκάλεσες. Και αν δεν το συνειδητοποιείς, όπως θα έλεγαν και οι φίλοι μας οι Αμερικανοι, You\'re In Denial.

    Kαι καλο θα ήταν να έχεις υπόψιν σου πως με την ίδια ευκολία που εσύ θεωρείς ότι μπορείς να κανεις οποιαδήποτε καταγγελία, θα μπορούσαμε και εμείς να κάνουμε το ίδιο, και εμείς είμαστε ολίγον τι περισσότεροι. Ξαναλέμε πως το πρόβλημα σου είναι πως για κάποιο λόγο θεωρείς τον εαυτό σου υπεράνω, και πιστεύεις ότι η δικη σου αντιμετώπιση είναι η \"σωστή\", τα δικά σου στάνταρ θα έπρεπε να ακολουθούνται. Ήμασταν όμως μια χαρά πριν από εσένα, και θα συνεχίσουμε ακόμα καλύτερα όταν αποχωρήσεις. Λυπούμεθα, αλλα ένα ολόκληρο forum διαφωνεί μαζί σου.

    Λάβαμε τις προτάσεις σου, τις εξετάσαμε, τις απορρίψαμε. Άσε τις απειλές κατά μέρους και δέξου πως δε θα είσαι πάντα αρεστός.
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    dissolvaki!

    σου κλεινω το τσακιρικο μου ματι
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  6. #156
    Originally posted by DissolvedGirl
    Πάνo darling,
    πήγαινε στη θάλασσα, κανε ένα μπανάκι και συνειδητοποίησε επιτέλους πως το μονο άτομο που προκαλεί επιθετικότητα σε αυτό το forum είσαι εσύ. Τα μέλη του forum έχουν πρόβλημα με εσένα συγκεκριμένα, δε γίνεται να είσαι εσύ ο μονος ορθολογιστής και όλοι οι υπόλοιποι εδώ να τα έχουμε χαμένα από την \"επιθετικότητα\" μας.

    Αρνείσαι να δεχτείς πως είσαι ο μοναδικός αποδεκτης τέτοιας συμπεριφοράς, γιατί εξακολουθείς να πιστεύεις πως 1) η δικη σου συμπεριφορά ήταν άμεμπτη η τουλάχιστον ευπρεπής και δεν δικαιολογεί τέτοια αντίδραση, και 2) είσαι καλύτερος και ανώτερος (λόγω ειδικότητας; λόγω ψώνιου από τον οποιονδήποτε εδώ μέσα. Η απλή αλήθεια όμως είναι πως η πλειοψηφία των ενεργών μελών του forum αυτού σε θεωρεί ενοχλητικό και ανεπιθύμητο και σου επιτίθεται όχι επειδή κάνει ζεστη, ούτε επειδή είμαστε όλοι κρυφά μέλη αναρχικής οργάνωσης, αλλα επειδή εσύ ο ίδιος το προκάλεσες. Και αν δεν το συνειδητοποιείς, όπως θα έλεγαν και οι φίλοι μας οι Αμερικανοι, You\'re In Denial.

    Kαι καλο θα ήταν να έχεις υπόψιν σου πως με την ίδια ευκολία που εσύ θεωρείς ότι μπορείς να κανεις οποιαδήποτε καταγγελία, θα μπορούσαμε και εμείς να κάνουμε το ίδιο, και εμείς είμαστε ολίγον τι περισσότεροι. Ξαναλέμε πως το πρόβλημα σου είναι πως για κάποιο λόγο θεωρείς τον εαυτό σου υπεράνω, και πιστεύεις ότι η δικη σου αντιμετώπιση είναι η \"σωστή\", τα δικά σου στάνταρ θα έπρεπε να ακολουθούνται. Ήμασταν όμως μια χαρά πριν από εσένα, και θα συνεχίσουμε ακόμα καλύτερα όταν αποχωρήσεις. Λυπούμεθα, αλλα ένα ολόκληρο forum διαφωνεί μαζί σου.

    Λάβαμε τις προτάσεις σου, τις εξετάσαμε, τις απορρίψαμε. Άσε τις απειλές κατά μέρους και δέξου πως δε θα είσαι πάντα αρεστός.
    νταρλιγκ καταρχην σε ευχαριστω για τα μπανια που μου συνιστας αλλα μου λειπουν τα χρηματα για να παω διακοπες και αυτο συμβαινει ισως σε πολλους απο οσους βρισκονται ηδη εδω αναζητοντας μια παρεα ανθρωπων για να τους φτιαξουν ισως το κεφι.....
    Ειναι δικαιωμα σου να διαφωνεις και ζω σε μια Χωρα που αυτο το δικαιωμα εγινε νομος του κρατους το 1789 οταν στην δικη μας δυστυχως , υπηρχε ακομα η Τουρκοκρατια και πολλες συμπεριφορες μας σημερα προερχονται απο αυτα τα στερεοτυπα -απομειναρια στην νοοτροπια μας...
    Δεν θα προσπαθησω καν να σου εξηγησω οτι η γενικευση ειναι ενας μηχανισμος αμυνας κοληταρι και παλιοφιλος της επιθετικοτητας ....
    Ομως αν δεν σε ενδιαφερει αυτο το θεμα και αν μπορεις οντως να ελεγξεις την επιθετικοτητα σου , προσπαθησε πριν γαρψεις οτι δηποτε εδω μεσα ,να κοιτας πανω -πανω να δεις τι γραφει το καθε θεμα που συζητειται...
    εδω αν δεν κανω λαθος λεει..
    \"Γιατι ειναι επικινδυνο οπως εχει σημερα το φορουμ\"
    Τι σχεση εχει λοιπον το να νομιζεις γενικευοντας την επιθετικοτητα σου , αν η παρουσια μου ειναι αρεστη η οχι στους αλλους?
    Ομως ακομα μια φορα θα κανω παραλειψη των ορων επικοινωνιας που εχω βαλει σε ενα κακο κατα την γνωμη μου τροπο διαλογου και θα σου απαντησω το εξης
    Το οτι εχω δεχθει μεχρι σημερα το 33% του διαθεσιμου χωρου μου απο το φορουμ σε προσωπικα μηνυματα απο που φανταζεσαι οτι προερχονται απο τον σηφη η την αφρουλα?
    Δεν ξερω αν μπορει καποιο μελος να διαπιστωσει αν αυτο που λεω ειναι σωστο η λαθος αλλα μπορεις να ρωτησεις τν αντμιν να σου δωσει εκεινος την δικη του εξηγηση...

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    άλλα λέει η θειά μου, άλλα ακουν τ αυτιά μου
    (παλια κινεζικη παροιμια)

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Originally posted by πανος12345
    Το οτι εχω δεχθει μεχρι σημερα το 33% του διαθεσιμου χωρου μου απο το φορουμ σε προσωπικα μηνυματα απο που φανταζεσαι οτι προερχονται απο τον σηφη η την αφρουλα?
    Να σου απαντήσω εγώ, και στα 2 θέματα που προβάλεις.

    1) Δεν γενικεύω καθόλου. Ένα σωρό άτομα έχουν δείξει ξεκάθαρα την αντιπάθεια τους στο πρόσωπο σου και, αν τα τσεκάρεις ένα ένα, θα δεις ότι αποτελούν πράγματι την πλειοψηφία των ενεργών μελών του forum. Και όπως είπα και στο προηγούμενο μου post, τα περισσότερα μέλη εδώ μέσα είτε σε αγνοούν, είτε σε αντιπαθούν. Με αλλα λόγια, έκανα μια γενίκευση που άπτεται πλήρως της πραγματικότητας, απλά είναι δυσάρεστη για το άτομο σου και για άλλη μια φορα, επιλεγεις να το αγνοήσεις και να κρυφτείς πίσω από μια δικη σου γενίκευση \"επιθετικότητας\".

    2) Τα δικά μου u2u είναι στο 39%, μονο και μονο επειδή διαγράφω κάθε φορα γύρω στα 5-6 από τη μέρα που μπήκα, οποτε το επιχείρημα σου είναι όχι μονο ανούσιο αλλα και άστοχο. Κανεις δε θα ελέγξει ποτε το ποσα μηνύματα έχεις στο inbox σου, γιατί οι admin σέβονται τη προσωπική αλληλογραφία του καθενός, ακόμα και ως προς το μέγεθος της, και ακόμα περισσότερο ως προς το περιεχόμενο της. Μπορεί κάποιος να σου έστειλε ένα τραγουδάκι, και 15 αλλα μηνύματα να συνεχίσουν τη διαμάχη μαζί σου. Κανεις δεν ξέρει, κανεις δε θα μάθει ποτε και ο,τι και να ισχυριστείς πως περιλαμβάνουν τα μηvύματά σου, κατά πασα πιθανότητα κανεις δε θα σε πιστέψει.

    Και τέλος, επί του θέματος στην κυριολεξία. Ίσως ο τίτλος του θέματος αυτού εδώ που άνοιξες να είχε περισσότερη επαφή με την πραγματική διάσταση του προβλήματος αν έλεγε \"Γιατί είναι επικίνδυνο όπως έχει σήμερα το forum απέναντι μου\". Γιατί αν εξαιρέσουμε τα δικά σου θέματα η σε όσα συμμετέχεις με το γνωστό σου αντιπαθητικό στυλάκι προκαλώντας αναταραχές, στα υπόλοιπα θέματα όπου δεν υπάρχει ίχνος σου, επικρατεί ηρεμία, εποικοδομητικός διάλογος και πραγματική βοήθεια.

    Ξαναλέω, και συνειδητοποίησε το. Η επιθετικότητα προς το πρόσωπο σου δεν είναι μια προβληματική τάση της κοινωνίας. Είναι εσύ.
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  9. #159
    Originally posted by DissolvedGirl
    Originally posted by πανος12345
    Το οτι εχω δεχθει μεχρι σημερα το 33% του διαθεσιμου χωρου μου απο το φορουμ σε προσωπικα μηνυματα απο που φανταζεσαι οτι προερχονται απο τον σηφη η την αφρουλα?
    Να σου απαντήσω εγώ, και στα 2 θέματα που προβάλεις.

    1) Δεν γενικεύω καθόλου. Ένα σωρό άτομα έχουν δείξει ξεκάθαρα την αντιπάθεια τους στο πρόσωπο σου και, αν τα τσεκάρεις ένα ένα, θα δεις ότι αποτελούν πράγματι την πλειοψηφία των ενεργών μελών του forum.
    Δεν το βρισκω καθολου απιθανο γιατι στις ΗΠΑ που απο οτι φαινεται σχετιζεσαι ακομα υπαρχει η ΚΟΥ_ΚΛΟΥΞ _ΚΛΑΝ παροτι εχουν ηδη τον πρωτο μαυρο προεδρο ! Εχεις ακουσει ποτε για τον νομο του Λυντς? Συχνα η επιθετικοτητα οταν ειναι ανεξελεγχτη οδηγει σε μαζικη υστερια! Ηδη εχω δεχθει πολλες απειλες εδω μεσα απο ψυχικα ασθενεις ? αλλους? τι σημασια εχει? Το θεμα μας ειναι αν η απεριοριστη επειθετικοτητα προαγει η εμποδιζει τον διαλογο γιατι αυτος ειναι ο σκοπος του φορουμ
    επειθετικοτητα Και όπως είπα και στο προηγούμενο μου post, τα περισσότερα μέλη εδώ μέσα είτε σε αγνοούν, είτε σε αντιπαθούν. Με αλλα λόγια, έκανα μια γενίκευση που άπτεται πλήρως της πραγματικότητας, απλά είναι δυσάρεστη για το άτομο σου και για άλλη μια φορα, επιλεγεις να το αγνοήσεις και να κρυφτείς πίσω από μια δικη σου γενίκευση \"επιθετικότητας\".

    2) Τα δικά μου u2u είναι στο 39%, μονο και μονο επειδή διαγράφω κάθε φορα γύρω στα 5-6 από τη μέρα που μπήκα, οποτε το επιχείρημα σου είναι όχι μονο ανούσιο αλλα και άστοχο.
    Η επιθετικοτητα εμποδιζει τον διαλογο και αυτο συμβαινει γιατι δεν διαβαζεις τι γραφουν οι αλλοι αλλα εχεις στο μυαλο σου μονο να αποδειξεις οτι κανουν λαθος.Λες οτι εσυ διαγραφεις τα μηνυματα σου.Με ρωτησες εμενα γιατι δεν διγαρφω τα δικα μου για να εχεις μετρο συγκρισης?
    Κανεις δε θα ελέγξει ποτε το ποσα μηνύματα έχεις στο inbox σου, γιατί οι admin σέβονται τη προσωπική αλληλογραφία του καθενός, ακόμα και ως προς το μέγεθος της, και ακόμα περισσότερο ως προς το περιεχόμενο της. Μπορεί κάποιος να σου έστειλε ένα τραγουδάκι, αν καποιος μου εστελνε οπως λες ενα τραγουδακι δεν ερχεται σε αντιφαση με το οτι θες να αποδειξης οτι δεν με θελουν στο σαιτ? και 15 αλλα μηνύματα να συνεχίσουν τη διαμάχη μαζί σου. Αν οντως πιστευεις οτι ειναι ετσι μηπως θα επρεπε ο αντμιν να σου μειωσει την επιθετικοτητα με διαλογο και με επιχειρηματα φερνοντας τα πραγματικα μηνυματα στο φως ? Τι παει να πει προσωπικη αλληλογραφια? Το γνωριζεις οτι στα δικαστηρια της Ελλαδας με μια απλη επιστολη μπορεις να αποδειξεις οτι θες ? Το ξερεις οτι ο γραπτος λογος ειναι τεκμηριο ενοχης η αθωοτητας ? Εν προκειμενω πως να υπεαρσπιστω τον εαυτο μου αν δεν επικαλεσθω τα κινητρα της συμπεριφορας μου? Πως θα αποδειξω το πως εμαθα απο αλλα μελη για την Αφρουλα και οτι μπορει να υπηρξαν πολλες αλλες παρομοιες περιπτωσεις? Το γνωριζεις οτι ολα τα στοιχεια που γραφονται στο ιντερνετ ειναι υποχρεωτικο να προσφερονται σε πρωτη ζητηση απο καθε χρηστη απ το νομο?Κανεις δεν ξέρει, κανεις δε θα μάθει ποτε και ο,τι και να ισχυριστείς πως περιλαμβάνουν τα μηvύματά σου, κατά πασα πιθανότητα κανεις δε θα σε πιστέψει.
    αν αυτη ειναι η εντυπωση που εχουν και τα υπολοιπα μελη του σαιτ μηπως ειναι ευθυνη του διαειριστη να σας ενημερωσει οτι ειναι λαθος πεποιθηση?
    Και τέλος, επί του θέματος στην κυριολεξία. Επιτελους! Η δικη μου μορφη επιθετικοτητας Ίσως ο τίτλος του θέματος αυτού εδώ που άνοιξες να είχε περισσότερη επαφή με την πραγματική διάσταση του προβλήματος αν έλεγε \"Γιατί είναι επικίνδυνο όπως έχει σήμερα το forum απέναντι μου\". Δεν με εκπλησει παλι καθολου οτι βλεπεις τον κοσμο μονο με τα δικα σου ματια.Αυτο που με τρομαζει ειναι οτι αν καποιος θελει να σε βοηθησει πρεπει να εχει τις γνωσεις και τις ικανοτητες να μπει μεσα στο μυαλο σου και να σε βοηθησει να αλλαξεις μονη σου σκεψεις και γνωμη και αυτο δεν ειναι ουτε ευκολο , ουτε αντικειμενου αυτου εδω του φορουμ Γιατί αν εξαιρέσουμε τα δικά σου θέματα η σε όσα συμμετέχεις με το γνωστό σου αντιπαθητικό στυλάκι προκαλώντας αναταραχές, στα υπόλοιπα θέματα να μια ακομα κλασσικη αυτη τη φορα εκδηλωση επιθετικοτητας οταν εχεις χασει εντελως την αισθηση του που ακριβως κανεις αυτο το διαλογο!όπου δεν υπάρχει ίχνος σου, επικρατεί ηρεμία, εποικοδομητικός διάλογος και πραγματική βοήθεια.ερωτηση και αν μπορεις βρες μονη σου την ηρεμια του πνευματος και της ψυχης για να επικοινωνήσεις μαζι μου και να μου απαντησεις .
    Αυτο εδω το μικρο κοματακι εικονικης πραματικοτητας ειναι μια σταγονα στον ωκεανο του φορουμ....αν οπως λες
    \"όπου δεν υπάρχει ίχνος σου, επικρατεί ηρεμία, εποικοδομητικός διάλογος και πραγματική βοήθεια\" εσυ γιατι χολοσκας και ασχολησαι με την σταγονα και χανεις την θαλασσα?Τι ειναι αυτο που σε εμποδιζει , οταν νοιωθεις την αναγκη να βγαλεις την επιθετικοτητα σου πανω μου οπως κανουν αλλωστε και πολλοι αλλοι να καταλαβεις οτι παραβιαζεις την δικη μου ελευθερη αποψη η επιθυμια να μπορω να επικοινωνησω μονο με αυτους που δεχονται τους ορους που βαζω....
    Ξαναλέω, και συνειδητοποίησε το. Η επιθετικότητα προς το πρόσωπο σου δεν είναι μια προβληματική τάση της κοινωνίας. Είναι εσύ.

  10. #160
    οφειλω μια εξηγηση σε ολους σας...
    οσο πιο επιθετικοι γινεστε απεναντι μου , τοσο μικροτερο περιθωριο μου αφηνετε να βοηθησω αυτους που πραγματικα βαζουν εδω μεσα θεματα στα οποια η γνωμη μου μπορει να τους φανει χρησιμη.Στην ουσια , αν δεν βρεθει δραστικος τροπος να περιοριστει η επιθετικοτητα , αυτο που μοιραια περιοριζεται ειναι η ωφελιμοτητα του ιδιου του φορουμ ...

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Εχεις σαλταρει τελειως.
    Αφου ομως το θεμα για σενα ειναι η επικοινωνια θα μας πεις απο που πηγαζει αυτη η επιθυμια; Προφανως μεγαλωσες σε ενα βιαιο περιβαλλον με κοντρες αναμεσα στους γονεις σου.
    Θες να μας πεις για αυτο; Το εχεις συζητησει με τον θεραπευτη σου; Ειμαστε εδω για να σε βοηθησουμε
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    φτανει!αρκετα πανο,αληθεια.
    μπορεις να εχεις ολη την καλη προθεση να βοηθησεις αλλα βλεπεις οτι ο τροπος σου αντι να λειτουργει ευεργετικα εκνευριζει.
    ειναι ολοι λαθος και εσυ σωστος?κανε μια αυτοκριτικη.
    με ειπες δικαια και προσπαθω οσο περισσοτερο να ειμαι και εδω και στη ζωη μου.Δεν υπερασπιζομαι κανεναν απλα θα σου πω τη γνωμη μου,
    θα μου απαντησεις.σε παρακαλω απαντησε μου αμεσα,αυτα περι τουρκοκρατιας κλπ κλπ εκτος απ\'οτι με κουραζουν δεν τα καταλαβαινω κιολας.Δεν χρειαζεται.
    ο τροπος πειθους επικληση στην αυθεντεια να ξερεις δεν πιανει παντα...βλεπεις οτι δεν πιανει στη δικη σου περιπτωση,για το καλο σου λοιπον και το καλο των αλλων σε παρακαλω να βαλεις ενα τελος σε ολο αυτο.
    Οπως καταλαβαινεις ολο αυτο δεν βοηθαει,αντιθετως δημιουργει ,εγαλυτερες εντασεις..
    Και σε παρακαλω,ευθεως απαντησε μου,
    τι σκοπους εξηπηρετεις?θες να προσφερεις βοηθεια?μεχρι στιγμης τα καταφερνεις?
    δεν συνειδητοποιεις οτι κανενας δεν ειναι διατεθημενος να αλλαξει επειδη απο τη μια στιγμη στην αλλη μπηκε καποιος και αρχισε να κατηγορει...?
    ειναι ατομα εδω μεσα πανο απο την αρχη της λειτουργιας αυτου του φορουμ
    δεν εχουν παραπονεθει ποτε.Εμεις ειμαστε το φορουμ.
    η επιθετικοτητα,υπαρχει και θα υπαρχει παντου οπως και εξω απο εδω.
    μια μικρογραφια της κοινωνιας μας ειναι το φορουμ αυτο..
    κανενας δεν δεσμευεται εφορου ζωης...οποιος θελει φευγει...οποιον τον ενοχλει η επιθετικοτητα ας φυγει...
    ετσι λειτουργουν τα πραγματα ειτε σου αρεσει ειτε οχι..
    δεν μπορεις να αλλαξεις αυτο το φορουμ,καταλαβε το ειδικα με την τακτικη που εχεις επιλεξει
    να το κανεις.Δεν κερδιζεις τον σεβασμο με τις γνωσεις αλλα με το τι ανθρωπος εισαι
    και αληθεια ειμαι ενα μηνα εδω καθημερινα και κατι αντιστοιχο σαν την δικη σου περιπτωση δεν εχω συναντησει.
    Δεν ζητησε κανενας τη βοηθεια σου.πολυ ευγενικο εκ μερους σου να θες να βοηθησεις αλλα λυπαμαι δεν φαινεται κατι τετοιο...αντιθετα.
    εμενα μου αρεσει οπως λειτουργουν εδω τα πραγματα και δεν εχω κανενα παραπονο.
    αντιθετως νιωθω σα να ειμαστε ολοι μια οικογενεια.δεν ξερεις ποσο πολυ εχω βοηθηθει εδω μεσα....δεν μπορεις να φανταστεις....σε φασεις που ημουνα στα προθυρα να καταρευσω
    εμπαινα εδω μεσα και ενιωθα υπεροχα,ενιωθα οτι ειχα τους φιλους μου...
    φιλοι οι οποιοι δεν μου γυρισαν ουτε μια στιγμη την πλατη,
    φιλοι,περισσοτερο φιλοι απο αυτους που εχω εκει εξω...
    φιλοι που εχω αγαπησει χωρις καν να τους εχω δει απλα μονο τους φανταζομαι....
    βρηκα ανθρωπους εδω μεσα πανο,και νιωθω ομορφα...ξερω οτι οποτε χρειαστω βοηθεια
    θα τρεξουν να με βοηθησουν..και ειναι τοσο ωραιο αυτο..οτανδεν με στηριζει καν η ιδια μου η οικογενεια..
    αντι να στρεφεσαι εναντιον λοιπον αυτου του φορουμ που εχει βοηθησει οχι μονο εμενα αλλα και αλλους κοιταξε να επωφεληθεις.αν παλι δεν σου κανει,απλα φυγε..
    το να αναγκασεις ενα παιδι να σηκωθει στο λεωφορειο δεν θα το κανει ευγενικο...

  13. #163
    Originally posted by melene
    φτανει!αρκετα πανο,αληθεια.
    μπορεις να εχεις ολη την καλη προθεση να βοηθησεις αλλα βλεπεις οτι ο τροπος σου αντι να λειτουργει ευεργετικα εκνευριζει.
    ειναι ολοι λαθος και εσυ σωστος?κανε μια αυτοκριτικη.
    με ειπες δικαια και προσπαθω οσο περισσοτερο να ειμαι και εδω και στη ζωη μου.Δεν υπερασπιζομαι κανεναν απλα θα σου πω τη γνωμη μου,
    θα μου απαντησεις.σε παρακαλω απαντησε μου αμεσα,αυτα περι τουρκοκρατιας κλπ κλπ εκτος απ\'οτι με κουραζουν δεν τα καταλαβαινω κιολας.Δεν χρειαζεται.
    ο τροπος πειθους επικληση στην αυθεντεια να ξερεις δεν πιανει παντα...βλεπεις οτι δεν πιανει στη δικη σου περιπτωση,για το καλο σου λοιπον και το καλο των αλλων σε παρακαλω να βαλεις ενα τελος σε ολο αυτο.
    Οπως καταλαβαινεις ολο αυτο δεν βοηθαει,αντιθετως δημιουργει ,εγαλυτερες εντασεις..
    Και σε παρακαλω,ευθεως απαντησε μου,
    τι σκοπους εξηπηρετεις?θες να προσφερεις βοηθεια?μεχρι στιγμης τα καταφερνεις?
    δεν συνειδητοποιεις οτι κανενας δεν ειναι διατεθημενος να αλλαξει επειδη απο τη μια στιγμη στην αλλη μπηκε καποιος και αρχισε να κατηγορει...?
    ειναι ατομα εδω μεσα πανο απο την αρχη της λειτουργιας αυτου του φορουμ
    δεν εχουν παραπονεθει ποτε.Εμεις ειμαστε το φορουμ.
    η επιθετικοτητα,υπαρχει και θα υπαρχει παντου οπως και εξω απο εδω.
    μια μικρογραφια της κοινωνιας μας ειναι το φορουμ αυτο..
    κανενας δεν δεσμευεται εφορου ζωης...οποιος θελει φευγει...οποιον τον ενοχλει η επιθετικοτητα ας φυγει...
    ετσι λειτουργουν τα πραγματα ειτε σου αρεσει ειτε οχι..
    δεν μπορεις να αλλαξεις αυτο το φορουμ,καταλαβε το ειδικα με την τακτικη που εχεις επιλεξει
    να το κανεις.Δεν κερδιζεις τον σεβασμο με τις γνωσεις αλλα με το τι ανθρωπος εισαι
    και αληθεια ειμαι ενα μηνα εδω καθημερινα και κατι αντιστοιχο σαν την δικη σου περιπτωση δεν εχω συναντησει.
    Δεν ζητησε κανενας τη βοηθεια σου.πολυ ευγενικο εκ μερους σου να θες να βοηθησεις αλλα λυπαμαι δεν φαινεται κατι τετοιο...αντιθετα.
    εμενα μου αρεσει οπως λειτουργουν εδω τα πραγματα και δεν εχω κανενα παραπονο.
    αντιθετως νιωθω σα να ειμαστε ολοι μια οικογενεια.δεν ξερεις ποσο πολυ εχω βοηθηθει εδω μεσα....δεν μπορεις να φανταστεις....σε φασεις που ημουνα στα προθυρα να καταρευσω
    εμπαινα εδω μεσα και ενιωθα υπεροχα,ενιωθα οτι ειχα τους φιλους μου...
    φιλοι οι οποιοι δεν μου γυρισαν ουτε μια στιγμη την πλατη,
    φιλοι,περισσοτερο φιλοι απο αυτους που εχω εκει εξω...
    φιλοι που εχω αγαπησει χωρις καν να τους εχω δει απλα μονο τους φανταζομαι....
    βρηκα ανθρωπους εδω μεσα πανο,και νιωθω ομορφα...ξερω οτι οποτε χρειαστω βοηθεια
    θα τρεξουν να με βοηθησουν..και ειναι τοσο ωραιο αυτο..οτανδεν με στηριζει καν η ιδια μου η οικογενεια..
    αντι να στρεφεσαι εναντιον λοιπον αυτου του φορουμ που εχει βοηθησει οχι μονο εμενα αλλα και αλλους κοιταξε να επωφεληθεις.αν παλι δεν σου κανει,απλα φυγε..
    το να αναγκασεις ενα παιδι να σηκωθει στο λεωφορειο δεν θα το κανει ευγενικο...
    \"στο ρευμα της ζωης καποιος σημερα πνιγεται \" για να του δωσω χερι συμπαραστασης να βγει απο το ρευμα , θα πρεπει να ρωτησω τα ψαρια , το νερο, τα κλαδια που παρασερνονται απο την δινη του , ολα..γιατι ολα αυτα ειναι μερος της φυσης που βρηκαμε και ετσι θελουμε να την εχουμε Ποιος του ειπε αυτου του διαφορετικου να πεσει να πνιγει στο ποταμι?
    καπως ετσι φτανει στην αντιληψη μου η προταση σου καιλυπαμαι πολυ αλλα την αποριπτω γιατι εχω και εγω αναγκη να μπορω να αλλαξω αυτα που θεωρω επικινδυνα για τους αλλους...

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    δεν μου απαντησες...η αν μου απαντησες δεν καταλαβα..
    ειναι πολυ συγκεκριμενα νομιζω αυτα που ειπα..αν θες λοιπον απαντησε μου!
    διαφορετικα αν μπορεις.
    σχετικα ομως με την απαντηση που εδωσες θα ηθελα να πω οτι αν ειναι να σωσεις καποιον που πνιγεται και κατσεις να εξετασεις πρωτα τα ψαρια τα κλαδια και το περιβαλλον
    εεε μεχρι να τα εξετασεις ολα αυτα θα εχει πνιγει ο αλλος....
    πρεπει λοιπον αντι να μιλας του μελλοθανατου για τη συσταση του κλαδιου
    απλωσε το χερι...ξερεις ομως παντα υπαρχει ο κινδυνος να πεσεις και εσυ μεσα....

  15. #165
    Originally posted by Ολα_ειναι_δανεικα
    Εχεις σαλταρει τελειως.
    εδω δειχνεις επιθετικος και δεν δικαιουσαι απαντησης...
    Αφου ομως το θεμα για σενα ειναι η επικοινωνια θα μας πεις απο που πηγαζει αυτη η επιθυμια;
    Η δικη μου επιθυμια επικοινωνιας πηγαζει απο το γεγονος οτι παντα ηθελα να υπηρχε ενα σαιτ στο οποιο θα μπορουσαν να επικοινωνουν μαζι πολλοι ανθρωποι ..Πιστευω ακραδαντα οτι ολοι κατι εχουν να μου μαθουν και να τους μαθω στην ζωη και χοι τα \"κλισε\" οπως οικογενεια , σχολειο πατριδα κοινωνια κλπ Προφανως μεγαλωσες σε ενα βιαιο περιβαλλον με κοντρες αναμεσα στους γονεις σου. μηπως εδω μιλας για το δικο σου?πως ξερεις σε τι περιβαλλον μεγαλωσα εγω η καποιος αλλος χωρις να με ρωτησεις?
    εσυ αληθεια γιατι θες να επικοινωνησεις?
    Θες να μας πεις για αυτο; Το εχεις συζητησει με τον θεραπευτη σου; Ειμαστε εδω για να σε βοηθησουμε
    Καταρχην να σε πληροφορησω οτι σε ευχαριστω για την συμβουλη αλλα ξερω πιο πολλα απο τον θεραπευτη μου για την προσωπικοτητα μου οπως αλλωστε και εσυ....
    Η διαφορα μας ειναι οτι εγω μεσω της επικοινωνιας μου με οποιους δεχονται τους κανονες που εχω βαλει , δεν χρειαζομαι θεραπευτη γιατι ο σκοπος καθε θεραπειας ειναι ακριβως να μπορει καποιος να κανει αυτο που ζητω απο ολους σας εδω!
    Να ξερετε να ελεγχετε την επιθετικοτητα σας και να μπορειτε να πειτε γιατι ηρθατε εδω να επικοινωνησετε με τους αλλους...Τι ζητατε δηλαδη απο τους αλλους ανθρωπους εδω μεσα.

Page 11 of 33 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •