Σχεση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 69

Thread: Σχεση

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451

    Σχεση

    Θελω να ρωτησω τα μελη μας, και ιδιαιτερα τους ψυχικα ασθενεις:
    Εχετε σταθερη ερωτικη σχεση με το αλλο/ιδιο φυλο?Την ειχατε ηδη πριν ασθενησετε και συνεχιζετε ή την αποκτησατε μετα απο την εκδηλωση της ασθενειας?
    Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν ο/η συντροφος σας ξερει οτι ειστε ασθενεις και κατα ποσο αυτη η συνθηκη επηρεαζει τη σχεση σας..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    zinovia
    πολυ σημαντικο θεμα θετεις

    θα σου πω πρωτα για μενα

    το θεμα μου ειναι ηπια κυκλοθυμικη διαταρραχη και ταση καταθλιψης

    ομως επειδη την ειχα ψιλιαστει τη δουλεια

    αρχισα αμεσως προσωποκεντρικη ψυχοθεραπεια

    πηγα αρκετα καλυτερα

    απο ψυχολογικης αποψεως και με τον ανθρωπο μου βρεθηκα μετα απο ολη αυτη την περιπετεια

    και δεν εντιμετωπισα καποιο ιδιατερο θεμα εξ αιτιας ολης αυτης της περιπετειας...

    να πω και για τον αδελφο μου?

    εχει διπολικη διαταρραχη

    στην αρχη ανησυχουσε οτι δεν θα τον θελουν οι κοπελες εξ αιτιας αυτου

    μετα αρχισε να τα φτιαχνει με αρκετες καθε φορα δυο δυο δηλαδη

    γενικα μάλλον εκεινος εχει καποιο θεμα σχετικα με υποτιμηση του γυναικειου φυλλου και αυτουποτιμηση

    οι φασεις του επηρεασαν τις σχεσεις του κυριως γιατι εκεινος δεν μπορουσε να σταθει αλλα και ως χαρακτηρας

    τωρα εχει σχεση και παλι υποτιμα αναλογα τη φαση

    δεν ξερω αν σε διαφωτισα...
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Εγω πχ. απο τοτε που αρρωστησα δεν εχω σχεση και φοβαμαι οτι αν κανω και το μαθει θα κοψει λασπη..Γιαυτο ρωταω, κατι σαν στατιστικη..
    Αν και για να λεμε την αληθεια, με αυτα τα αντικουκου που παιρνω δυσκολο το κοβω να κανω σχεση..

  4. #4
    εγώ πάντως θα ήθελα αν ο φίλος μου υπέφερε από κάτι τέτοιο να το ξέρω...
    Κρύβοντας το σημαντικότερο μέρος της ζωής σου, (μια ασθένεια που σε ταλαιπωρεί), κρύβεις τον ίδιο σου τον εαυτό και ο άλλος αγάπάει όχι αυτό που είσαι, αλλά αυτό που του δείχνεις ότι είσαι...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by Θεοφανία
    εγώ πάντως θα ήθελα αν ο φίλος μου υπέφερε από κάτι τέτοιο να το ξέρω...
    Κρύβοντας το σημαντικότερο μέρος της ζωής σου, (μια ασθένεια που σε ταλαιπωρεί), κρύβεις τον ίδιο σου τον εαυτό και ο άλλος αγάπάει όχι αυτό που είσαι, αλλά αυτό που του δείχνεις ότι είσαι...
    πολυ σημαντικο

    ομως το τι θα πεις

    και πως θα το πεις

    ειναι αναλογο και με το πως το εχεις δεχτει ο ιδιος και παρα πολυ σημαντικο θα ελεγα

    αλλος εχει φαλακρα και χαιρεται

    αλλος εχει φαλακρα και παιδευεται

    ειναι πολυ σημαντικο το πως το αντιμετωπιζεις
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Εγω εχω χωρισει εδω και 2 μηνες, και παρολο που ξερει πως ειμαι, δεν μου εχει σταθει καθολου.

    Λεει οτι το κανει για το καλο μου και οτι ετσι θα γινω καλυτερα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Σε ευχαριστω researcher.
    δηλαδη, εχει να κανει περισσοτερο με τη σταση του, και οχι με το γεγονος οτι ειναι ασθενης και παιρνει φαρμακα?

    Με φοβιζει το στιγμα που υπαρχει και η προκαταληψη απεναντι σε αυτου του ειδους τις ασθενειες..

    Ακομα σκεφτομαι, αν εχω υπερβολικη αντιδραση σε κατι ,ισως το θεωρησει εκφραση αποκλειστικα της ασθενειας μου, και οχι αντιδραση του χαρακτηρα μου..
    Ξερεις, δεν θελω να με θεωρουν \"αρρωστη\" και να με κρινουν ως τετοια..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Πιστευω οτι πρεπει να το γνωριζει ο αλλος πριν να ξεκινησει η σχεση. Πρεπει να υπαρχει ειλικρινεια
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by zinovia
    Ξερεις, δεν θελω να με θεωρουν \"αρρωστη\" και να με κρινουν ως τετοια..
    Εσυ σε θεωρεις \"άρρωστη\"?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by zinovia
    Σε ευχαριστω researcher.
    δηλαδη, εχει να κανει περισσοτερο με τη σταση του, και οχι με το γεγονος οτι ειναι ασθενης και παιρνει φαρμακα?

    Με φοβιζει το στιγμα που υπαρχει και η προκαταληψη απεναντι σε αυτου του ειδους τις ασθενειες..

    Ακομα σκεφτομαι, αν εχω υπερβολικη αντιδραση σε κατι ,ισως το θεωρησει εκφραση αποκλειστικα της ασθενειας μου, και οχι αντιδραση του χαρακτηρα μου..
    Ξερεις, δεν θελω να με θεωρουν \"αρρωστη\" και να με κρινουν ως τετοια..

    πολυ σημαντικο επισης zinovia

    καλα κανει και σε ενοχλει το στιγμα

    δεν ειναι ευκολο πραγμα να εχεις ψυχικη διαταρραχη

    και δεν ειναι ευκολο να το δεχθει η κοινωνια με τον πιο ωραιο τροπο

    ομως ο καθενας κανει τον αγωνα του σε αυτη τη ζωη

    και τιποτα δεν κατακτιεται ετσι βολικα

    πιστευω πως καποιος μας σεβεται ως συντροφος

    αν απλα ξερει να σεβεται

    και μας εκτιμα αν απλα ξερει να εκτιμα

    δεν ειναι ναγκη να ειμαστε τελειοι για να το κανει

    ομως εχει σημασια και τι διεκδικουμε και πως

    ο εσωτερικος σεβασμος στην ανθρωπινη ατελεια

    ειναι κατι που θα μας διευκολυνε αν το κατακτουσαμε πρωτα εμεις οι ιδιοι σιγα σιγα...

    αλληλεγγυη στον ιδο μας τον εαυτο δηλαδη

    που δεν το θεωρω καθολου δεδομενο
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  11. #11
    Ναι, κανείς δεν θέλει να τον θεωρούν άρωστο και σίγουρα είναι πολύ προκατειλημένη η κοινωνία απέναντι στις ψυχικές ασθένειες.
    Αν όμως γνωρίσεις κάποιον, του το κρύψεις και παέι μια χαρά η σχέση, δεν θα νιώθεις πως τον κοροιδεύεις αυτόν τον άνθρωπο και αγαπάει κάτι άλλο από αυτό που πραγματικά είσαι;
    Στην άλλη περίπτωση, αν του πεις την αλήθεια, μείνει και σε βοηθήσει δεν θα είσαι τριπλά ευτυχισμένη που σε αγαπάει, παρά το πρόβλημα σου;
    Υπάρχει και η μέση λύση. Του λες στην αρχή πως ταλαιπωρείσαι από κατάθλιψη και σιγά-σιγά του ξεδιπλώνεις όλο το πρόβλημα. Βλέποντας και κάνοντας δηλαδή....

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    εμενα ξερει και εχει και ο ιδιος καταθλυψη,

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by Θεοφανία
    Ναι, κανείς δεν θέλει να τον θεωρούν άρωστο και σίγουρα είναι πολύ προκατειλημένη η κοινωνία απέναντι στις ψυχικές ασθένειες.
    Αν όμως γνωρίσεις κάποιον, του το κρύψεις και παέι μια χαρά η σχέση, δεν θα νιώθεις πως τον κοροιδεύεις αυτόν τον άνθρωπο και αγαπάει κάτι άλλο από αυτό που πραγματικά είσαι;
    Στην άλλη περίπτωση, αν του πεις την αλήθεια, μείνει και σε βοηθήσει δεν θα είσαι τριπλά ευτυχισμένη που σε αγαπάει, παρά το πρόβλημα σου;
    Υπάρχει και η μέση λύση. Του λες στην αρχή πως ταλαιπωρείσαι από κατάθλιψη και σιγά-σιγά του ξεδιπλώνεις όλο το πρόβλημα. Βλέποντας και κάνοντας δηλαδή....

    συμφωνω Θεοφανια

    ωστοσο ο αλλος δεν ειναι υποχρεωμενος ουτε να μεινει ουτε να βοηθηση

    δεν ζητας νοσοκομα

    συντροφο ζητας

    η βοηθεια απο τον ψυχιατρο τη φαρμακοθεραπεια η την ψυχοθεραπεια η και τα δυο!

    θα ηθελα να μην μπλεκονται αυτα

    και εδω ακριβως ειναι το θεμα

    οτι λες μεν την αληθεια

    αλλα οχι σαν καημενος αλλα ως ισοτιμος ανθρωπος που ζητα συντροφικοτητα και οχι καποιον για να σε κουραρει
    πιστευω πως σε αυτη την ισοτιμη τιμια και ειλικρινη συμεριφορα πολυ λιγοι θα εκαναν πισω

    ιδιως εαν σε γουσταρουν κιολας
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Παντα ημουν διστακτικη με το αλλο φυλο..Τωρα απλα ειμαι περισσοτερο φοβουμενη την απορριψη εξαιτιας της ασθενειας μου..

    Οχι Σοφια δεν με θεωρω \"αρρωστη\", ομως με θεωρω ασθενη και ωρες-ωρες πολυ αδυναμη...

    Η προθεση μου δεν ειναι να το κρυψω, αλλωστε πως να το κρυψω τοσα φαρμακα παιρνω-ειναι στη τσαντα μου, στο κομοδινο παντου- απλα δεν ξερω πως θα αντιδρουσε στο ακουσμα\" με λενε Ζηνοβια, και παρεμπιπτοντως ειμαι ψυχικα ασθενης..Τις Πεμπτες απογευμα που δεν σηκωνω το τηλεφωνο ειμαι στο ψυχιατρο..δεν σε κερατωνω!!!\"

  15. #15
    Originally posted by researcher
    Originally posted by Θεοφανία
    Ναι, κανείς δεν θέλει να τον θεωρούν άρωστο και σίγουρα είναι πολύ προκατειλημένη η κοινωνία απέναντι στις ψυχικές ασθένειες.
    Αν όμως γνωρίσεις κάποιον, του το κρύψεις και παέι μια χαρά η σχέση, δεν θα νιώθεις πως τον κοροιδεύεις αυτόν τον άνθρωπο και αγαπάει κάτι άλλο από αυτό που πραγματικά είσαι;
    Στην άλλη περίπτωση, αν του πεις την αλήθεια, μείνει και σε βοηθήσει δεν θα είσαι τριπλά ευτυχισμένη που σε αγαπάει, παρά το πρόβλημα σου;
    Υπάρχει και η μέση λύση. Του λες στην αρχή πως ταλαιπωρείσαι από κατάθλιψη και σιγά-σιγά του ξεδιπλώνεις όλο το πρόβλημα. Βλέποντας και κάνοντας δηλαδή....

    συμφωνω Θεοφανια

    ωστοσο ο αλλος δεν ειναι υποχρεωμενος ουτε να μεινει ουτε να βοηθηση

    δεν ζητας νοσοκομα

    συντροφο ζητας

    η βοηθεια απο τον ψυχιατρο τη φαρμακοθεραπεια η την ψυχοθεραπεια η και τα δυο!

    θα ηθελα να μην μπλεκονται αυτα

    και εδω ακριβως ειναι το θεμα

    οτι λες μεν την αληθεια

    αλλα οχι σαν καημενος αλλα ως ισοτιμος ανθρωπος που ζητα συντροφικοτητα και οχι καποιον για να σε κουραρει
    πιστευω πως σε αυτη την ισοτιμη τιμια και ειλικρινη συμεριφορα πολυ λιγοι θα εκαναν πισω

    ιδιως εαν σε γουσταρουν κιολας

    εννοείται πως δεν ζητάς νοσοκόμο...
    Εγώ έχω άσθμα....οι φίλοι μου μου τη λένε συνέχεια που καπνίζω, ενώ ο σύντροφος μου, μου την είπε μια φορά και τελείωσε.....δεν είναι θέμα νοσοκόμας, είναι θέμα πως θα αντιμετωπίσει ο άλλος το πρόβλημα σου και τι θα κάνει για να σε \"βοηθήσει\".
    Το κακό είναι πως τις ψυχικές ασθένειες, το σύνολο τις έχει σε μια κατηγορία μόνες τους, λες και δεν είναι αντιμετωπίσιμες...αυτό είναι το χειρότερο για τους ανθρώπους που βασανίζονται....
    Από κει και πέρα, θεωρώ πως είναι ήδη κουραστικό το φορτίο του να νοσείς από κάτι και να προσθέτεις και τις ενοχές γι αυτό που περνάς και όλη τη φρίκη να το κρύψεις!

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •