Αμαρτία κι εξομολόγηση - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 81
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Ξέρω πως υπάρχουν και κάποια όμορφα πράγματα στη ζωή αλλά κάποια απ' αυτά, σημαντικά για μένα, δεν τα έχω πια... Όπως για παράδειγμα αγάπη... Είμαι πολύ καιρό μόνη μου και μου λείπει η αίσθηση πως κάποιος με νοιάζεται... Δεν νομίζω πως ζητάω κάτι υπερβολικό...
    Σιγουρα δεν ζητας κατι υπερβολικο. Ζητας κατι πολυ φυσιολογικο που σε κανονικες συνθηκες δεν θα επρεπε να ειναι καν πολυ δυσκολο να το βρεις. Γιατι ομως να εχει γινει τοσο δυσκολο, αραγε;

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,152
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Η ερωτική αγάπη... Μου λείπει μια αγκαλιά που να είναι ασφαλής...
    Νομίζω ότι είναι ανώφελο να περιμένουμε κάποιον που θα μας σώσει...Μπορούμε να περιμένουμε κάποιον που θα μας στηρίζει όσο σώζουμε τον εαυτό μας.
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Τι να σου πω Yoco Choco, νιώθω πως έχω μετανιώσει ειλικρινά... Αλλά πώς να είμαι σίγουρη ότι αν συμβεί κάτι πολύ άσχημο, δεν θα λυγίσω; Άνθρωπος είμαι κι εγώ...
    Πιστεύεις ότι η αυτοκτονία είναι δελία και φυγοπονία ή αξιοπρέπεια?
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  3. #48
    Vaggg
    Guest
    Δεν είναι βρε παιδιά ΤΡΑΓΙΚΟ ότι όλοι ψάχνουμε αγάπη αλλά ΔΕΝ ΘΈΛΟΥΜΕ να δώσουμε αγάπη? Παντού ακούω, δεν με αγαπάει κανείς, δεν νοιάζεται κανείς, δεν έχω κάποιον να με αγαπάει κλπ κλπ κλπ. ΓΙΑΤΊ αυτό? Πώς γίνεται να ζητάς κάτι που δεν δίνεις? Ποιος θα μας αγαπήσει όταν ΌΛΟΙ θέλουμε να ΠΆΡΟΥΜΕ αγάπη αλλά όχι να δώσουμε? Δεν γίνεται αυτό. Έχει εγωισμό να ζητάς να σε αγαπάει κάποιος αλλά εσύ να μην λες θα σε αγαπώ. Είναι η αιτία πού είμαστε όλοι έτσι, δεν θέλουμε να δώσουμε αγάπη μόνο να πάρουμε. Έτσι δεν γίνεται όμως!

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,557
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    ζητάς αμόρε μιο ε ??εγω νομιζα έλεγες άνθρωπο που σε επίπεδο φιλικά ανθρωπινά αδελφικά να προφέρει μια αγκαλια στηριξης κι αγαπης. αυτα ειν στην εποχή μας πολυ δυσκολο να τα βρεις . μα ας μην ειν αυτο ετια να κανεις κακο σε σενα καν αλλα που σε ευχαριστούν κι μπορει να κατσει κι αυτο που ζητας μια μερα ετσι ξαφνικά κι να ειν ολα μια χαρα.
    Καλά όταν λέω αμόρε μίο, μην φανταστείς έξαλλα πράγματα... Είμαι πολύ συμμαζεμένη στα ερωτικά μου γιατί έχω τραυματικές εμπειρίες... Μου λείπει κυρίως η αίσθηση ασφάλειας που σου δίνει μια αγκαλιά... Παλιότερα αυτός ήταν ο ένας λόγος που με έκανε να με βλάπτω, όχι ότι μου λείπει ο έρωτας... Με βασάνιζαν οι τραυματικές εμπειρίες κι η έλλειψη ασφάλειας χειροτέρευε την κατάσταση...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,789
    Quote Originally Posted by Vaggg View Post
    Δεν είναι βρε παιδιά ΤΡΑΓΙΚΟ ότι όλοι ψάχνουμε αγάπη αλλά ΔΕΝ ΘΈΛΟΥΜΕ να δώσουμε αγάπη? Παντού ακούω, δεν με αγαπάει κανείς, δεν νοιάζεται κανείς, δεν έχω κάποιον να με αγαπάει κλπ κλπ κλπ. ΓΙΑΤΊ αυτό? Πώς γίνεται να ζητάς κάτι που δεν δίνεις? Ποιος θα μας αγαπήσει όταν ΌΛΟΙ θέλουμε να ΠΆΡΟΥΜΕ αγάπη αλλά όχι να δώσουμε? Δεν γίνεται αυτό. Έχει εγωισμό να ζητάς να σε αγαπάει κάποιος αλλά εσύ να μην λες θα σε αγαπώ. Είναι η αιτία πού είμαστε όλοι έτσι, δεν θέλουμε να δώσουμε αγάπη μόνο να πάρουμε. Έτσι δεν γίνεται όμως!
    σου εχει περασει καθολου απο το μυαλο, οτι πολλοι μπορει να εκφραζοναι ετσι, αλλα να θελουν μια χαρα και να δωσουν και να παρουν;;;
    just saying...

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,789
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Νομίζω ότι είναι ανώφελο να περιμένουμε κάποιον που θα μας σώσει...Μπορούμε να περιμένουμε κάποιον που θα μας στηρίζει όσο σώζουμε τον εαυτό μας.


    Πιστεύεις ότι η αυτοκτονία είναι δελία και φυγοπονία ή αξιοπρέπεια?
    η αυτοκτονια, ειναι κατα 90% το αποτελεσμα μιας αρρωστιας. της καταθλιψης.
    ο,τι και να "πιστευει" ο ενας ή ο αλλος, η επιστημη εχει απαντησει σε αυτο.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,557
    Quote Originally Posted by broken heart 1985 View Post
    Δεν είσαι η μόνη που δεν έχει, αν σε παρηγορεί αυτό. Το ίδιο αισθάνομαι αλλά έχω εμένα.
    Με παρηγορεί ως ένα βαθμό... Μακάρι να ήμουν δυνατή όπως φαίνεται να είσαι εσύ... Δεν μπορώ να με στηρίξω αρκετά δυστυχώς...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,557
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Σιγουρα δεν ζητας κατι υπερβολικο. Ζητας κατι πολυ φυσιολογικο που σε κανονικες συνθηκες δεν θα επρεπε να ειναι καν πολυ δυσκολο να το βρεις. Γιατι ομως να εχει γινει τοσο δυσκολο, αραγε;
    Δεν ξέρω γιατί είναι δύσκολο γενικά... Για μένα είναι δύσκολο γιατί λόγω κάποιων γεγονότων όπως ξέρεις δεν μπορώ να λειτουργήσω φυσιολογικά... Νομίζω πως είναι δύσκολο να περιμένει κάποιος το πότε θα νιώσω ασφαλής κι έτοιμη για να το προχωρήσω στο σεξουαλικό κομμάτι...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,557
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Νομίζω ότι είναι ανώφελο να περιμένουμε κάποιον που θα μας σώσει...Μπορούμε να περιμένουμε κάποιον που θα μας στηρίζει όσο σώζουμε τον εαυτό μας.


    Πιστεύεις ότι η αυτοκτονία είναι δελία και φυγοπονία ή αξιοπρέπεια?
    Προσπαθώ να τον σώσω στο βαθμό που μπορώ...

    Είμαι κάπου ανάμεσα στα δύο... Φυγοπονία είναι ως ένα βαθμό αλλά δειλία δεν ξέρω γιατί είναι πολύ δύσκολο να έχεις την αντοχή να περιμένεις μόνος σου πότε θα έχει αποτέλεσμα ότι έκανες και πότε θα πεθάνεις...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,557
    Quote Originally Posted by Vaggg View Post
    Δεν είναι βρε παιδιά ΤΡΑΓΙΚΟ ότι όλοι ψάχνουμε αγάπη αλλά ΔΕΝ ΘΈΛΟΥΜΕ να δώσουμε αγάπη? Παντού ακούω, δεν με αγαπάει κανείς, δεν νοιάζεται κανείς, δεν έχω κάποιον να με αγαπάει κλπ κλπ κλπ. ΓΙΑΤΊ αυτό? Πώς γίνεται να ζητάς κάτι που δεν δίνεις? Ποιος θα μας αγαπήσει όταν ΌΛΟΙ θέλουμε να ΠΆΡΟΥΜΕ αγάπη αλλά όχι να δώσουμε? Δεν γίνεται αυτό. Έχει εγωισμό να ζητάς να σε αγαπάει κάποιος αλλά εσύ να μην λες θα σε αγαπώ. Είναι η αιτία πού είμαστε όλοι έτσι, δεν θέλουμε να δώσουμε αγάπη μόνο να πάρουμε. Έτσι δεν γίνεται όμως!
    Δεν είπα κάπου ότι δεν θέλω να δώσω αγάπη... Στην τελευταία μου σχέση του είχα πει πολλές φορές ότι τον αγαπώ και προσπαθούσα και να του το δείξω αλλά δεν ήταν αρκετό γιατί δεν με αγάπησε εκείνος...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,557
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    σου εχει περασει καθολου απο το μυαλο, οτι πολλοι μπορει να εκφραζοναι ετσι, αλλα να θελουν μια χαρα και να δωσουν και να παρουν;;;
    just saying...
    Πολύ σωστά τα λες Remedy...

    Καλημέρα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #57
    Marilou
    Guest
    Και όμως η υπέρτατη δύναμη της αγάπης δεν είναι ο έρωτας..

    Ειναι ο σεβασμός, η άλληλο υποστιριξη, η κατανόηση, το μοιράζομαι, η γέννηση ενός παιδιού μέσα από όλη αυτή την αγάπη δύο ανθρώπων..


    Τι σημασία μπορεί να έχει ο έρωτας όταν έρχεται μετά από υποβιβασμό, χλευασμό ,υποτίμηση κ.α

    Ολοι αναζητούν την πραγματική ουσία της αγάπης μέσα απο κάτι τόσο εφήμερο και παροδικό, τον έρωτα..

    Λαθος προορισμός δίνεται ώστε να καταφέρει ένας άνθρωπος που θέλει να έχει στην ζωή του αυτή την δύναμη!!!
    Στο χάρτη αυτής διαδρομής πρωταρχικός σου στόχος πρέπει να ειναι ο σεβασμός η στήριξη και το μοιράζομαι για τις προσδοκίες και τις πεποιθήσεις του καθενός.

    μόνο ετσι και θα δώσεις και θα πάρεις αγάπη!!!

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    το σχόλιο πανω απ μενα τωρα που γραφω ειναι κορυφη !!!!!!!!!!! φιλαρακι κυκνε εδω τα λεει ολα !!ζητάς κι εσυ τον άνθρωπο σου κι ειν σωστότατο !!
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,152
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    η αυτοκτονια, ειναι κατα 90% το αποτελεσμα μιας αρρωστιας. της καταθλιψης.
    ο,τι και να "πιστευει" ο ενας ή ο αλλος, η επιστημη εχει απαντησει σε αυτο.
    Οχι πάντα...Υπάρχει και η αυτοκτονία από ερωτική απογοήτευση κυρίως σε νεαρες ηλικίες,από απώλεια εργασίας/επαγγελματική αποτυχία,από τζόγο,από ναρκωτικά.
    Είχα έναν γνωστό ο οποίος έμπλεξε μα τα ναρκωτικά και πήγε και κρεμάστηκε από μια μπασκέτα,στα ξαφνικά.
    Σίγουρα η καταθλιψη ενοχοποιείται σε μεγάλο βαθμο, και στην περίπτωση μου είναι αυτή που μου δημιουργει κάποιες φορές αυτοκτονικό ιδεασμό,αλλά προσπαθω να τις απωθήσω.
    Εσύ Ρέμεντυ είχες ποτε ιδεασμό?
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,152
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Προσπαθώ να τον σώσω στο βαθμό που μπορώ...

    Είμαι κάπου ανάμεσα στα δύο... Φυγοπονία είναι ως ένα βαθμό αλλά δειλία δεν ξέρω γιατί είναι πολύ δύσκολο να έχεις την αντοχή να περιμένεις μόνος σου πότε θα έχει αποτέλεσμα ότι έκανες και πότε θα πεθάνεις...
    Μήπως όμως οι συνθήκες που μπορεί να οδηγήσουν ένα άτομο σε αυτοκτονία δεν είναι πάντα τόσο τραγικές όσο τις έχει δραματοποιήσει το άτομο?
    Δεν μιλάω για τετραπληγίες όπως στην ταινία ή για τετάρτου βαθμού καρκίνο,αλλά για πρόσκαιρες ή χρόνιες απογοητεύσεις.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Similar Threads

  1. ιστορια μου, αμαρτια μου....
    By crazyelena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 25
    Last Post: 22-06-2014, 03:26
  2. ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ ΑΜΑΡΤΙΑ ΜΟΥ
    By dani in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 22-02-2014, 23:27
  3. Όταν το σεξ θεωρείται αμαρτία..
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 02-07-2011, 02:02
  4. Αν είναι η αγάπη αμαρτία
    By xameni in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 25-01-2009, 10:13
  5. Iστορια μου,αμαρτια μου
    By Σπυριδουλα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 19-12-2006, 15:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •