Α ρε Lemmy, τι μεγάλο δίδαγμα ήταν ακόμη κι ο θάνατός σου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    618

    Α ρε Lemmy, τι μεγάλο δίδαγμα ήταν ακόμη κι ο θάνατός σου

    Είδα την τελευταία συνέντευξη του Lemmy, του τραγουδιστή του πολύ γνωστού συγκροτήματος Motorhead (vocals & μπάσο). Πέθαινε. Το ήξερε, η φωνή του δεν έβγαινε με ευκολία, ζοριζόταν ακόμη και να απαντήσει. Κι όμως. Μέχρι τα τελευταία του, έκανε live, κάπνιζε ενώ είχε καρκίνο, στη συνέντευξη έβριζε ως δειλούς αυτούς που σκότωσαν αθώους (ακούστε τη συνέντευξη).

    Πού θέλω να καταλήξω. Άλλος θα καθόταν στο κρεβάτι του και θα παρακάλαγε το θεό να τον ελεήσει, σε μια αξιολύπητη επίδειξη αναξιοπρέπειας. Ο Λέμμυ νίκησε το θάνατο. Με το να είναι αυτός που ήταν, ο θάνατος τον πήρε μεν, αλλά δεν τον νίκησε. Αυτό για μένα ακριβώς το τι σημαίνει να είναι κάποιος bad ass person. Έζησε και πέθανε με τους δικούς του όρους.

    Μετά μπαίνω σε διάφορα φόρα και βλέπω ανθρώπους να είναι τόσο απεγνωσμένοι γιατί φοβούνται πως θα πεθάνουν. Λες και δε θα τα κακαρώσουμε όλοι μια μέρα. Τρέμουμε τον θάνατο, γινόμαστε έρμαια του κάθε επιτηδευματία της σωτηρίας, σερνόμαστε και τελικά, πεθαίνουμε ζωντανοί. Ενώ άλλοι ζούνε κι ας είναι νεκροί. Σας φαίνεται οξύμωρο; Δεν είναι. Rest in Power Lemmy.

    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B...84%CE%B5%CF%81

    Και το βίντεο
    https://www.youtube.com/watch?v=B4cOUDh1nfs&t=226

  2. #2
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Είδα την τελευταία συνέντευξη του Lemmy, του τραγουδιστή του πολύ γνωστού συγκροτήματος Motorhead (vocals & μπάσο). Πέθαινε. Το ήξερε, η φωνή του δεν έβγαινε με ευκολία, ζοριζόταν ακόμη και να απαντήσει. Κι όμως. Μέχρι τα τελευταία του, έκανε live, κάπνιζε ενώ είχε καρκίνο, στη συνέντευξη έβριζε ως δειλούς αυτούς που σκότωσαν αθώους (ακούστε τη συνέντευξη).

    Πού θέλω να καταλήξω. Άλλος θα καθόταν στο κρεβάτι του και θα παρακάλαγε το θεό να τον ελεήσει, σε μια αξιολύπητη επίδειξη αναξιοπρέπειας. Ο Λέμμυ νίκησε το θάνατο. Με το να είναι αυτός που ήταν, ο θάνατος τον πήρε μεν, αλλά δεν τον νίκησε. Αυτό για μένα ακριβώς το τι σημαίνει να είναι κάποιος bad ass person. Έζησε και πέθανε με τους δικούς του όρους.

    Μετά μπαίνω σε διάφορα φόρα και βλέπω ανθρώπους να είναι τόσο απεγνωσμένοι γιατί φοβούνται πως θα πεθάνουν. Λες και δε θα τα κακαρώσουμε όλοι μια μέρα. Τρέμουμε τον θάνατο, γινόμαστε έρμαια του κάθε επιτηδευματία της σωτηρίας, σερνόμαστε και τελικά, πεθαίνουμε ζωντανοί. Ενώ άλλοι ζούνε κι ας είναι νεκροί. Σας φαίνεται οξύμωρο; Δεν είναι. Rest in Power Lemmy.

    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B...84%CE%B5%CF%81

    Και το βίντεο
    https://www.youtube.com/watch?v=B4cOUDh1nfs&t=226

    Πέραν όλων των άλλων αυτο που λες είναι ενα αβάσιμο προσωπικό συμπέρασμα .
    Προσωπική μου γνώμη βεβαία .
    Ο κάθε άνθρωπος,η κάθε οντότητα επιλεγεί καθαρά για εκείνων τον τρόπο που θα αντιμετωπισει ενα δικό του θέμα .
    Αν για εσένα χαρακτηριζεται έτσι είναι γιατί εσύ θες κάτι αλλο και ειναι σεβαστό .Για εκείνων όμως ειναι το δικό του ζητούμενο και πρέπει να υπάρχει σεβασμός στο θέλω του άλλου .
    Άλλωστε όλοι δεν θέλουν να ζήσουν πάντα ,μην το ξεχνάμε αυτο !

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    618
    Ενώ τα κλισέ που έγραψες για να ξεπλύνεις την κλάψα και τη μίρλα μπροστά στο αναπόφευκτο της ανθρώπινης ύπαρξης δεν είναι "προσωπικό συμπέρασμα", είναι αποκύημα προπαγάνδας. Θα μου επιτρέψεις να θαυμάζω τον Λέμμυ κι όχι κάθε τυχαίο οσφυοκάμπτη. Όπως είπε κι ο Einstein, όσους βαδίζουν περήφανα στο ρυθμό μιας μπάντας που παιανίζει, τους περιφρονούσε. Το ίδιο κι εγώ. Δικαίωμά μου και προσωπική μου άποψη, όχι αποτέλεσμα προπαγάνδας (θρησκευτικής, γονεικής και κοινωνικής).

  4. #4
    Φυσικά να θαυμάζεις όποιον θέλεις εσυ ,όλο αυτό ειναι στο πλαίσιο της συζητήσεις εκτός και αν δεν θέλεις και απλά ποσταρεις οπότε σεβαστό !
    Θα μου επιτρέψεις όμως και εμένα να μιλάω με βάση ολα αυτά που ειναι αποδεδειγμενα μετά απο εκατοντάδες μελέτες πάνω σε συμπεριφορές ατόμων και οχι σε προσωπικές απόψεις που καταλήγουν σε γενικεύσεις .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    879
    Οπως τα λες wildhoney!!!Μεγαλο αλανι απο τα πολυ λιγα, ο αγαπημμενος Lemmy!
    Χαραξε το δικο του μονοπατι και το περπατησε μεχρι το τελος,ανυποχωρητος και αμετανοητος.
    Πολυ με συγκινησε ακομη και στο τελος.Θυμαμαι στον τελευταιο δισκο Bad Magic,ποσο ειχε αλλοιωθει η φωνη του και αντι να μασησει,εκανε λαιβ μεχρι την τελευταια στιγμη.Μοναδικη υποχωρηση τους τελευταιους μηνες της ζωης του,ηταν να αντικαταστησει το αγαπημενο του Jack με βοτκα!!
    Τετοιες ατομαρες μος δινουν εμπνευση και δυναμη,ουτε θεοι,ουτε αφεντες..
    Θα δω τη συνεντευξη αν και ξερω οτι θα συγκινηθω.
    Υγειες!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    618
    Quote Originally Posted by sumac View Post
    Οπως τα λες wildhoney!!!Μεγαλο αλανι απο τα πολυ λιγα, ο αγαπημμενος Lemmy!
    Χαραξε το δικο του μονοπατι και το περπατησε μεχρι το τελος,ανυποχωρητος και αμετανοητος.
    Πολυ με συγκινησε ακομη και στο τελος.Θυμαμαι στον τελευταιο δισκο Bad Magic,ποσο ειχε αλλοιωθει η φωνη του και αντι να μασησει,εκανε λαιβ μεχρι την τελευταια στιγμη.Μοναδικη υποχωρηση τους τελευταιους μηνες της ζωης του,ηταν να αντικαταστησει το αγαπημενο του Jack με βοτκα!!
    Τετοιες ατομαρες μος δινουν εμπνευση και δυναμη,ουτε θεοι,ουτε αφεντες..
    Θα δω τη συνεντευξη αν και ξερω οτι θα συγκινηθω.
    Υγειες!!
    Α γεια σου ρε sum! Το'ξερα πως το'πιανες εσύ.

Similar Threads

  1. ΑΚΟΜΗ ΑΝΗΣΥΧΩ!!!!!!!!!!!!!!!!
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 11-08-2020, 23:24
  2. 2 ώρες ακόμη...
    By ΕΡΗ_1982 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 25-05-2012, 16:22
  3. πόσο ακόμη ?
    By mavrompizelo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 14-03-2011, 12:40
  4. arktos ακόμη ζει...
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 08-03-2009, 16:09
  5. ΕΝΑ ΔΙΔΑΓΜΑ
    By aggeliki in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 02-01-2007, 20:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •