Μοναξιά... - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 79
  1. #61
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by ΑΧΒΑΧ View Post
    Σε αντίθεση με εσένα εγώ βλέπω τηλεόραση και το μόνο που αλλάζει είναι πως βαριέμαι περισσότερο γιατί μου αλλάζουν τα προγαραμματα. Δεν έχω ανάγκη κανέναν, Δεν αισθάνομαι μοναξιά γιατί δεν έχω και εμπειρίες να γιορτάζω με παρέα, το βρίσκω κουραστικό να προσποιούμαι πως διασκεδάζω με κόσμο , φασαρία, και γλέντια, είναι ψεύτικα , τα προβλημματα παραμένουν και μετά συνεχίζεις την ίδια μίζερη ζωή. Δεν βρίσκω νόημα να λέω χρόνια πολλά. Για έμενα είναι επιλογή μου η απομόνωση , δεν πίνω, δεν καπνίζω και δεν με ευχαριστούν τα ταξίδια και οι βόλτες έξω απο το σπίτι. Δεν έχω πρόταση αλλά δεν αφήνω και κανέναν να με προσκαλέσει αφού ξέρουν πως μου αρέσει η ησυχία. Ακόμα και να μπω σε σκέψη να παω σε γιορτή το άγχος που θα έχω δεν αξίζει....
    Η μοναξιά μου δημιουργεί ανησυχία γιατί δεν εχω κανέναν να ζητήσω βοήθεια αν χρειαστώ κάποια εξυπηρέτηση, αν αρρωστήσω και δεν έχω κανέναν σύνοδο να με βοήθησει π,χ να παρκάρει το αυτοκίνητο ή να βρει φαρμακείο, να με πάει κάπου αν χαλάσει το αυτοκίνητο , είμαι επαρχεία αν ζούσα σε πόλη θα είχα ευκολίες δεν θα ανησυχούσα για τίποτα.
    Δεν λέω να έχω γυναίκα και παιδιά για να με γηροκομήσουν, αλλά για μικροπροβλήματα που συμβαίνουν, αν είναι γραφτό όσους φίλους και συγκαινεις και να έχεις όταν τους χρειαστείς μπορεί να μην τους έχεις κοντά σου...
    Από έναν ξένο ίσως βρεις βοήθεια κατανόηση και προθυμία να σε εξυπηρετήσει στην δύσκολη στιγμή.
    Εγώ βρίσκω παρηγοριά με όσα άσχημα συμβαίνουν στους γύρο μου από συζύγους, παιδιά, φίλους και προσπαθώ να γίνομαι κάθε χρόνο καλύτερος άνθρωπος, να βοηθήσω αν μπορώ κάποιον και να μην τον προσπεράσω για να πάω την βόλτα μου!
    Αμα παρεις τηλ σε πρακτορειο διανομης δεν θα σου φερουν αυτα που χρειαζεσαι;

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,872
    ταυτιζομαι με τον ανθρωπο αυτον καπου σα να βλεπω την ζωη μου σε αυτα που γραφει . μπορει να εχει ασπεργκερ σα και μενα κι να μην το ξερει η να το ξερει δε το γνωριζω . κι εγω ποτε δε ηθελα την βαβουρα την πολυ κι αυτα με ενοχλεί η πολυκοσμια κι αυτα κοιμομουν οταν ηταν παλια να βρεθω σε κατι τετοιο . ευτυχως πια δε τυχαινει να παω σε τετοια γιατι φυσικα δε εχω με κανεναν κι να παω . ενω ζητω παρεα μετα λεω αστο παλι παρεξηγήσεις γκρινια μαλωματα μπλιαχ αντε γεια . καλυτερα μονος κανεις παρα να ζοριζετε απ καταστασεις και στερεοτυπα που αν δε τα ακολουθείς σε κοροιδευουν κι σε απομονώνουν . ολα μια συνηθεια ειναι εξαλου και μια χαρα εχω φτιαξει το σπιτακι μου να ζω σε αυτο ολη μερα μονο ψωνια παω εξω μετα πισω . ουτε περιμενω κανεναν ουτε λειπω σε κανεναν . μασα τηλεοραση και pc το προβλημα ειν η μανα μου που οταν ξυπναει θελει ΜΟΝΟΝ με αυτη να ασχολησε .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    304
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Αμα παρεις τηλ σε πρακτορειο διανομης δεν θα σου φερουν αυτα που χρειαζεσαι;
    Τώρα είναι σύγχρονα τα μαγαζιά και στην επαρχία ,αλλά όταν ζεις σε χωριό είναι πάντα δυσκολότερα απο αστικό κέντρο, αν έχεις λεφτά μπορείς να πληρώσεις για όλα. Όσο μπορώ να αυτοσυντηρηθώ δεν νιώθω μοναξιά , στα δύσκολα αν έρθει κάποια στιγμή και δεν έχεις κανέναν να πάρεις τηλέφωνο να σε εξυπηρετήσει τότε υπάρχει το αίσθημα μοναξιάς, βέβαια και όσοι έχουν παρέες σε ανάλογες περιπτώσεις συνειδητοποιούν πως κανείς δεν νοιάζεται πραγματικά για αυτούς! Οι καλοί συγγενείς είναι όταν υπάρχει κληρονομιά και οι φίλοι οσο υπάρχει συνεκμετάλλευση αν κάποιος παύσει να δίνει τότε θα του γυρίσουν την πλάτη. Σε μια δύσκολη στιγμή μπορεί και ένας απλός γνωστός να σε βοηθήσει , έστω να ρωτήσει αν χρειάζεσαι βοήθεια σε αντίθεση με φίλους, συγγενείς, συναδέλφους.

  4. #64
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by ΑΧΒΑΧ View Post
    Τώρα είναι σύγχρονα τα μαγαζιά και στην επαρχία ,αλλά όταν ζεις σε χωριό είναι πάντα δυσκολότερα απο αστικό κέντρο, αν έχεις λεφτά μπορείς να πληρώσεις για όλα. Όσο μπορώ να αυτοσυντηρηθώ δεν νιώθω μοναξιά , στα δύσκολα αν έρθει κάποια στιγμή και δεν έχεις κανέναν να πάρεις τηλέφωνο να σε εξυπηρετήσει τότε υπάρχει το αίσθημα μοναξιάς, βέβαια και όσοι έχουν παρέες σε ανάλογες περιπτώσεις συνειδητοποιούν πως κανείς δεν νοιάζεται πραγματικά για αυτούς! Οι καλοί συγγενείς είναι όταν υπάρχει κληρονομιά και οι φίλοι οσο υπάρχει συνεκμετάλλευση αν κάποιος παύσει να δίνει τότε θα του γυρίσουν την πλάτη. Σε μια δύσκολη στιγμή μπορεί και ένας απλός γνωστός να σε βοηθήσει , έστω να ρωτήσει αν χρειάζεσαι βοήθεια σε αντίθεση με φίλους, συγγενείς, συναδέλφους.
    Еγω δεν εχω καν τηλεφωνο. Δεν χρειαζεσαι κανεναν οταν ερθει η ωρα σου. Αν δεν θελεις να πεθανεις μονος σου γινε οδηγος λεωφορειου χαχαχαχα

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429
    Δεν εχω social media καθολου,ειμαι αορατος,δεν μπορω καθολου την εκθεση και τον σχολιασμο των αλλων.Γιαυτο αν τυχει κανεις και ζητησει κατι,του λεω viber η whatsapp.

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429

    Unhappy

    Με εκνευριζει που δεν εχω καθολου παρεα για ταξιδια,διακοπες,διασκεδασ η,σχεδον ολοι γυρω μου εχουν τις παρεες τους,τους φιλους τους απο χρονια,τους κολλητους και κανουν ολα αυτα τα πραγματα,ενας λογος που δεν γουσταρω το καλοκαιρι πλεον ειναι αυτος,αναγκαζομαι για ενα μπανιο να πηγαινω μονος μου σαν την καλαμια στον καμπο! Ο ενας εχει την σχεση του,ο αλλος εχει τον κολλητο του,ο ποιο αλλος την παρεα απο την δουλεια που ειναι μαζι για χρονια κοκ,εγω δεν εχω κανεναν.

  7. #67
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Με εκνευριζει που δεν εχω καθολου παρεα για ταξιδια,διακοπες,διασκεδασ η,σχεδον ολοι γυρω μου εχουν τις παρεες τους,τους φιλους τους απο χρονια,τους κολλητους και κανουν ολα αυτα τα πραγματα,ενας λογος που δεν γουσταρω το καλοκαιρι πλεον ειναι αυτος,αναγκαζομαι για ενα μπανιο να πηγαινω μονος μου σαν την καλαμια στον καμπο! Ο ενας εχει την σχεση του,ο αλλος εχει τον κολλητο του,ο ποιο αλλος την παρεα απο την δουλεια που ειναι μαζι για χρονια κοκ,εγω δεν εχω κανεναν.
    Παρεα για ταξιδια; Ο κοσμος ταξιδευει για να παει εκει που ειναι ολοι αγνωστοι για να κανει αυτα που ντρεπεται να κανει στην κοινωνια του.

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Παρεα για ταξιδια; Ο κοσμος ταξιδευει για να παει εκει που ειναι ολοι αγνωστοι για να κανει αυτα που ντρεπεται να κανει στην κοινωνια του.
    Ναι,παρεα για ταξιδια,εκτος αν σου αρεσει να ταξιδευεις μονος σου,να πληρωνεις ολα τα κοστη μονος σου και βρισκεις ετσι ικανοποιηση.

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429

    Unhappy

    Oσο θα πλησιαζει το καλοκαιρι,τοσο χειροτερα ειναι τα πραγματα για μενα,καθως ως χρονια μοναξια και μοναχικοτητα που αντιμετωπιζω,με πιανει εποχικη καταθλιψη βλεποντας τους γυρω μου να πηγαινουν τις διακοπες τους,τα ταξιδια τους,με φιλους,παρεες,σχεσεις,να διασκεδαζουν τη ζωη και να χαιρονται που περνανε καλες καλοκαιρινες στιγμες,εγω δεν εχω επιλογη παρα να κανω οτι καθε καλοκαιρι,να πεταγομαι μονος μου για καμια βουτια σε κοντινες παραλιες,να πινω ενα φρεντο μονος μου και να αισθανομαι σαν την καλαμια στον καμπο.

    Τις γιορτες του πασχα δε,ακομη χειροτερα,δεν πηγαινω ουτε σε αναστασεις,ουτε κοινωνικοποιουμαι,ντρεπομ αι να παρευρευθω και να συναντησω γνωστο κοσμο.
    Last edited by JohnyK33; 06-04-2024 at 17:25.

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,872
    η μοναξια ειν η μονη φιλη μας που δε μας παραταει ειναι εκει παντα για εμας . οταν οι ανθρωποι μας απορρίπτουν με καθε τροπο η μονη μας επιλογή ειν να ζουμε στη γονια μας κι να μην ενοχλούμε κανέναν .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  11. #71
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    19
    νομαξια καλη μου φιλη, η οποια ειναι καλη για την ψυχη του ανθωρπου αν χρειαζεται καποιος να ξετυληξει τις πτυχες του βαθυτερου εαυτου του. ομως σαν κοινονικο φαινωμεενο σε συλοογικο βαθμο ειναι ντροπη της κοινονιας

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,872
    belphegor22 ολόσωστα φιλαρακι μου η μοναξια χριαζετε ομως οχι να ειν απλα μια επιλογή γιατι δε εχεις άλλη λύση .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  13. #73
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    19
    καπου διαβασα οτι η μοναξια εινια κατι σαν την διαιτα, απαιρετιτη αλλα θανασιμη οταν διακρεσει πολυ. γιαυτο υπαρχει και η ενοια της μοναχικοτητας. τεσπα οπως και ναχει γεμισαμε θεωρια και καθολου ζωη,

  14. #74
    Η μοναξια αμα δεν είναι αυτό που θες είναι μαρτύριο. Μισας κυριολεκτικά και δια βίου αυτους που σου γύριζαν την πλάτη. Ουτε δίαιτα είναι ουτε χρειάζεται ουτε ειναι καλη για τη ψυχή όπως έγραψαν οι αμεσως πιο πάνω. Αυτά τα λένε οσοι δεν έχουν ιδέα για το θέμα. Αυτά είναι μονο για όσους έχουν την ικανότητα να έχουν ανα πάσα στιγμή ανθρώπους δίπλα τους, φιλους.
    γιάννης

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,872
    και οι δυο ολοσωστα τα λετε φιλαρακια μου μα καλυτερα μονοι μας παρα με τοξηκους ανθρωπους .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast

Similar Threads

  1. Μοναξια
    By algofren in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 01-03-2016, 14:55
  2. Μοναξιά
    By Mairyh in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 18-12-2015, 17:29
  3. μοναξια...
    By manosthess in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 21-06-2015, 12:06
  4. Μοναξια.
    By Alucard in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 02-02-2014, 09:47
  5. Μοναξια
    By Alucard in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 09-08-2012, 00:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •