Βοήθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5

Thread: Βοήθεια

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    2

    Βοήθεια

    Γεια σας! Έγινα μέλος σε αυτο το φόρουμ αποκλειστικά μήπως και βρεθεί λύση για ένα συγκεκριμένο μου πρόβλημα που με έχει φέρει σε τεράστια απόγνωση. Είμαι 21 ετών φοιτήτρια και τον τελευταίο χρόνο παρακολουθω ψυχοθεραπεία εν άγνοια του οικογενειακού μου περιβάλλοντος. Γενικότερα ειναι αρκετά σημαντικό για εμένα λόγω διαφόρων συγκυριών αυτή η πτυχή της ζωής μου να παραμείνει κρυφή από τον οικογενειακό μου περίγυρο, καθώς αποτελούν σε ένα σημαντικό βαθμό και πηγή των προβλημάτων μου. Διαγνώστηκα λοιπόν με οριακή διαταραχή προσωπικότητας και αμέσως στη πρόταση από τη ψυχίατρο μου για παροχή φαρμακευτικής αγωγής αισθάνθηκα πολύ μεγάλη ανακούφιση. Υπάρχει όμως ένα σοβαρό θέμα που με έχει αγχώσει και με έχει φέρει σε τεράστια απόγνωση. ο μπαμπάς μου, το κύριο άτομο που δεν θα ήθελα να έχει γνώση της κατάστασης μου, ειναι γιατρός. Αυτο σημαίνει ότι μέσω του ΑΜΚΑ μου μπορεί να λάβει πρόσβαση οποιαδήποτε στιγμή στο ιατρικό μου απόρρητο, και να δει τις συνταγές των φαρμάκων. Ειλικρινά αισθάνομαι αβοήθητη, θέλω οσο τίποτα να λάβω τη βοήθεια που χρειάζομαι αλλα ταυτόχρονα αισθάνομαι ότι η ιδιωτικότητα μου μπορεί να παραβιαστεί ανα πάσα στιγμή. Γνωρίζω πως κατά πάσα πιθανότητα δεν υπάρχει κάποια λύση στο πρόβλημα μου, απλά αισθάνομαι πολύ έντονο το συναίσθημα της αδικίας, λες και όλα ειναι εναντίον στη πορεία μου για να γίνω καλύτερα.

    (Συγνώμη εάν αυτο δεν βρίσκεται στη σωστή ενότητα, είστε ελεύθεροι να το μετακινήσετε οπουδήποτε)

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Δεν ξέρω πώς μπαίνεις να δεις την άυλη γιατί δεν έχω κάνει ποτέ. Αλλά αν μπαίνεις με κωδικούς τάξις, απλά άλλαξέ τους για να τους ξέρεις μόνο εσύ.
    Να μην έχει πρόσβαση στις συνταγές.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    2
    Απ οσο γνωρίζω οι γιατροί μπορούν να παρακολουθήσουν το ιατρικό ιστορικό οποιουδήποτε εάν έχουν πρόσβαση στο ΑΜΚΑ του, χωρίς κανενα περαιτέρω στοιχείο ή κωδικό. Σκεφτηκα το ενδεχόμενο να απενεργοποιησω την αυλη συνταγογράφηση. Σε αυτή τη περίπτωση γνωρίζεις μήπως να μου πεις εάν θα υπάρχει ακόμη ηλεκτρονικά το ιστορικό μου;
    Σε ευχαριστω για την απάντηση <3

  4. #4
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by nayaaaaaaaaaaaa View Post
    Απ οσο γνωρίζω οι γιατροί μπορούν να παρακολουθήσουν το ιατρικό ιστορικό οποιουδήποτε εάν έχουν πρόσβαση στο ΑΜΚΑ του, χωρίς κανενα περαιτέρω στοιχείο ή κωδικό. Σκεφτηκα το ενδεχόμενο να απενεργοποιησω την αυλη συνταγογράφηση. Σε αυτή τη περίπτωση γνωρίζεις μήπως να μου πεις εάν θα υπάρχει ακόμη ηλεκτρονικά το ιστορικό μου;
    Σε ευχαριστω για την απάντηση <3
    Α. Καλά λες. Όταν πάμε στο γιατρό, με ονοματεπώνυμο και άμκα μας βρίσκει έτοιμους φακελωμένους. Κοίτα δεν το έχω ψάξει, αλλά νομίζω όλο το φακέλωμα είναι σίγουρο. Πώς αλλιώς να σού γράψει; Αυτός είναι ο τρόπος πλέον. Τώρα αν μπορείς να κάνεις απόκρυψη πάλι δύσκολο το κόβω.
    Από την άλλη, λογικά θα χρειαστεί να στα γράψει, δε θα είναι κάτι που θα μπορείς απλά να το αγοράσεις και τέλος.
    Τι άλλο μπορείς να κάνεις; Γιατί να μπαίνει και να βλέπει ας πούμε τις κινήσεις σου; Κάθε πότε μπαίνει ας πούμε;

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Λοιπον, εγω εδω και 2-3 χρονια παιρνω αγωγη χωρις να μου εχει γραψει στο ονομα μου ουτε ενα κουτι. Στην αρχη απλα ειχαμε βρει οικογενειακο ατομο μεγαλης ηλικιας και τα γραφαμε εκει. Αλλα ολοι οι γιατροι το ματι τους ειναι πως να γραψουν μανιωδως. Τα τελευταια ομως 3 χρονια τα αγορασω χωρις συνταγη χωρις τιποτα. Κανονικα πρεπει να συζητησεις με τον γιατρο, να επιμεινεις και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι απλα θα σου δωσει συνταγη και να πας να τα παρεις ετσι. Αλλα καλο θα ηταν να εχεις στην αρχη καποια παρακολουθηση απο καποιον, οποιον θελεις εσυ αρκει να σε βλεπει λιγακι.

Similar Threads

  1. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ή τίποτε άλλο? Βοήθεια παρακαλώ! Βοήθεια!
    By kanela2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 27-04-2020, 22:33
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ!Διακοπη εφεξορ αποτομα ΒΟΗΘΕΙΑ!
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 47
    Last Post: 11-04-2019, 23:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •