Διαζύγιο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    4

    Διαζύγιο

    Καλησπερα, έχω πολλά να πω που δεν χωράνε όλα εδώ, η ουσία είναι ότι θέλω διαζύγιο γιατί δεν μπορώ πια ούτε να τον βλέπω τον συζηγο μου επομένως είναι άδικο κ για τους δυο μας να ζούμε υπό τις συνθήκες που ζούμε , αλλά έχω 3 κολλήματα. 1 έχω δυο έφηβα παιδιά , 2 δεν έχω χρήματα , 3 ο σύζυγος μου μου κατέστρεψε το αφμ μου με αποτέλεσμα να οφειλω πάνω από 150 χιλιάρικα στο δημόσιο. Νιωθω ότι αν δεν φύγω από κοντά του σίγουρα θα αρρωστήσω με
    Αυτοάνοσο. Είμαι όρθια με το ζόρι. Είμαι σαν το ποντίκι στον τροχό, δεν μπορώ να πάω πουθενά, κατέστρεψα τη ζωή μου

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by SSimon View Post
    Καλησπερα, έχω πολλά να πω που δεν χωράνε όλα εδώ, η ουσία είναι ότι θέλω διαζύγιο γιατί δεν μπορώ πια ούτε να τον βλέπω τον συζηγο μου επομένως είναι άδικο κ για τους δυο μας να ζούμε υπό τις συνθήκες που ζούμε , αλλά έχω 3 κολλήματα. 1 έχω δυο έφηβα παιδιά , 2 δεν έχω χρήματα , 3 ο σύζυγος μου μου κατέστρεψε το αφμ μου με αποτέλεσμα να οφειλω πάνω από 150 χιλιάρικα στο δημόσιο. Νιωθω ότι αν δεν φύγω από κοντά του σίγουρα θα αρρωστήσω με
    Αυτοάνοσο. Είμαι όρθια με το ζόρι. Είμαι σαν το ποντίκι στον τροχό, δεν μπορώ να πάω πουθενά, κατέστρεψα τη ζωή μου
    το 1 ειναι το μονο που ειναι δικαιολογια.
    τα "εφηβα παιδια" δεν ειναι καλυτερα σε εναν κατεστραμενο γαμο, με μανα στα ορια της παρακρουσης, για να μην παρουν διαζυγιο οι γονεις..
    ειναι καλυτερα με ισορροπημενους γονεις , που ειναι χωρισμενοι.
    το 2 ειναι αξεπεραστο αν δεν κανεις κατι γι αυτο. ψαξε να βρεις επειγοντως δουλεια, για να εχεις δικα σου χρηματα. μιλα σε γνωστους που μπορει να βοηθησουν να βρεις, δες αγγελιες, κανε ο,τι χρειαστει. χωρις λεφτα, δεν μπορεις ν ζησεις. τοσο απλο...

    για το 3 ειναι απαραιτητο να βρεις δικηγορο και λογιστη να σε συμβουλευσουν ΑΝ και με τι ορους μπορεις να απεμπλακεις απο τα δανεια η τα χρεη που σε εχει μπλεξει ο ανδρας σου.
    δυστυχως το 3 ειναι πολυ σοβαρο και κανεις εδω δεν μπορει να σε βοηθησει. ειναι οικονομικο/ νομικο θεμα..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    4
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και συμφωνώ με όσα λες , το θέμα είναι ότι δουλεύω με καλό μισθό αλλά απλά δεν φτάνουν για να νοικιασω σπίτι και να μεγαλώσω 2 παιδιά . Ο Πατέρας τπυς βρίσκει χάνει δουλειές αλλά δηλώνει πολύ λιγότερα απ ότι πέρνει. Στην περίπτωση διαζυγίου φοβάμαι μην στο τέλος μου πουν να τον πληρώνω εγώ τη διατροφή . Είμαι εγκλωβισμένη , αν είχα χρήματα θα είχα φύγει ήδη . Στεναχωριέμαι για τα παιδιά μου , δεν ξέρω τι βλέπουν κ τι όχι , ο πόνος είναι βουβός δεν έχουμε τσακωμούς μέσα σωστό σπίτι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by SSimon View Post
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και συμφωνώ με όσα λες , το θέμα είναι ότι δουλεύω με καλό μισθό αλλά απλά δεν φτάνουν για να νοικιασω σπίτι και να μεγαλώσω 2 παιδιά . Ο Πατέρας τπυς βρίσκει χάνει δουλειές αλλά δηλώνει πολύ λιγότερα απ ότι πέρνει. Στην περίπτωση διαζυγίου φοβάμαι μην στο τέλος μου πουν να τον πληρώνω εγώ τη διατροφή . Είμαι εγκλωβισμένη , αν είχα χρήματα θα είχα φύγει ήδη . Στεναχωριέμαι για τα παιδιά μου , δεν ξέρω τι βλέπουν κ τι όχι , ο πόνος είναι βουβός δεν έχουμε τσακωμούς μέσα σωστό σπίτι
    γι αυτο σου λεω οτι πρεπει να δεις οπωσδηποτε δικηγορο.
    ολα αυτα πρεπει να τα δειτε προσεκτικα.
    φυσικα κι αν εχεις μονο εσυ νομιμα εισοδηματα μπορει να βρεθεις να του πληρωνεις και διατροφη...
    δες τον δικηγορο, μπορει να ξερει κατι που να σου δωσει ιδεες. πχ να κανετε μαζι του συμφωνια με ιδιωτικο συμφωνητικο για το τι θα γινει. δεν ξερω τι. παντως πρεπει να δεις δικηγορο πριν κανεις οτιδηποτε.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    4
    Ναι ίσως με ξεμπλοκάρει ο δικηγόρος αλλά πολύ φοβάμαι ότι είμαι δεμένη στο σπιτι του άντρα μου να σβήνω σιγά σιγά μόνη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by SSimon View Post
    Ναι ίσως με ξεμπλοκάρει ο δικηγόρος αλλά πολύ φοβάμαι ότι είμαι δεμένη στο σπιτι του άντρα μου να σβήνω σιγά σιγά μόνη.
    αυτο που πρεπει να δεις ειναι τι θα κανεις με τα χρεη.
    αν τα παιδια ειναι εφηβοι, το αργοτερο σε 5 χρονια θα ειναι ενηλικα. ακομα κι αν δενε χεις φυγει μεχρι τοτε, μπορεις να φυγεις οταν ενηλικιωθουν, που δεν θα δικαιουται καμια διατροφη... μεχρι τοτε, αν δν γινεται να χωρισεις αμεσα, πρεπει να βρεις διαφυγες. δεν μπορεις να βρεις μια μικρη γκαρσονιερα να εχεις δικο σου χωρο να μπορεις να λειπεις καποιες μερες;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    4
    Τα χρέη είναι πολύ πονεμένη ιστορία , προσπαθησα να κάνω δόσεις αλλά το ποσο που πρέπει να καταβάλω κάθε μήνα είναι αδύνατο να το πληρώνω , με το ζόρι βγαίνουμε για τα βασικά . Είναι κάτι που με τρώει πολλά χρόνια κο νιωθω ανήμπορη , κ δικηγόρο να βρω πάλι θα μου πει να κάνω δόσεις εκτός κ αν βρω κάποιο αλάνι και μπυ βρει άλλη λύση αλλά ποσο θα μου κοστίσει. Προσπαθώ να ξεπεράσω τα λαθη που έκανα (θα είχα τώρα χρήματα στην άκρη για τα παιδιά μου ) αλλά την πάτησα σαν την χαζή και δεν μπορώ να συγχωρήσω τον εαυτο μου ούτε τον άντρα μου τον οποίο δεν μπορώ ούτε να τον βλέπω πια. Νιωθω ότι χαράμισα τη ζωή μου , πήγα σε ψυχολόγο αλλά δεν μου κάνει κάτι , το ίδιο νιωθω , τον σταμάτησα. Χρήματα χρειάζομαι , αν είχα θα άλλαζαν όλα . Δουλεύω σαν το σκυλί κ δεν μένει τίποτα :-( συγνώμη είμαι χειμμαρος έχω μαζέψει πολλά

Similar Threads

  1. Διαζύγιο
    By Alexis74 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 111
    Last Post: 26-12-2019, 09:22
  2. Διαζύγιο;;;
    By Marilena27 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 27-06-2016, 17:37
  3. Μετα το διαζυγιο
    By skropi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 14-03-2014, 11:22
  4. διαζύγιο
    By arktos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 131
    Last Post: 24-07-2010, 15:09
  5. Διαζύγιο και παιδιά
    By NikosD. in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 32
    Last Post: 26-06-2008, 09:57

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •