Έντονο άγχος και κρίσεις πανικού στην δουλειά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258

    Έντονο άγχος και κρίσεις πανικού στην δουλειά

    Καλησπέρα παιδιά ελπίζω να είστε όλοι καλά με υγεία!!!
    Γράφω μετά από πολυ καιρό λόγω του ότι είχα ηρεμήσει κάπως με την βοήθεια ψυχολόγου! Τους τελευταίους μήνες που δόθηκε μια ευκαιρία πολυ καλή για εργασία με καλή αμοιβή κτλ (μάγειρας) σήμερα ήταν η πρώτη μου μέρα στην δουλειά αφού είχα έντονο άγχος για το τι θα συνάντησω πηγα! Αφού έφτασα γνωρίστηκα με τους ανθρώπους όταν ήρθε η ώρα της δουλειάς ο μάγειρας Α με έκανε να νιώσω σαν σκουπίδι πρώτη μέρα χωρίς να ξέρω τι και που φώναζε λες και με ήξερε καιρό από εκείνη την στιγμή κύλισα και πάλι και εκτός αυτού δεν θέλω να ξανά παω καν στην δουλειά νιώθω ότι δεν θα τα καταφέρω και ότι είμαι ένας άχρηστος…Φοβάμαι και έχω έντονο άγχος για το τι θα συμβεί,τι να κάνω; Νομίζω ότι πέφτω σε κατάθλιψη από την πρώτη μέρα που έγινε αυτό
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    δουλειά που επέλεξες και εσύ βρε φίλε. Είχα κάνει κάτι μήνες και από το άγχος μου και την συμπεριφορά των προιστάμενων πήγαιναν να μείνουν τα κόκκαλα. Πείτε ότι θέλετε, η γνώμη μου πως τα άτομα με ψυχικές διαταραχές (ιδιαίτερα άγχους, ιψδ,γαδ) καλό θα είναι να αποφεύγουν αυτό το επάγγελμα. Υπάρχει φοβερή πίεση στην κουζίνα, κύριος λόγος είναι πως τρέχουν πολλά πράγματα ταυτόχρονα (να κοιτάς το κρέας που ψήνεται, τις πατάτες στην φριτέζα, να κόψεις την σαλάτα, να ξεκινήσεις την επόμενη παραγγελία) με συνέπεια οι περισσότεροι μάγειροι/ψήστες που ξέρω προσωπικά να έχουν καταντήσει νευρωτικοί. Και φυσικά ξεσπάνε πρώτα στο περιβάλλον εργασίας τους, δηλαδή στους υφισταμενους και συναδέλφους τους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by salvador View Post
    δουλειά που επέλεξες και εσύ βρε φίλε. Είχα κάνει κάτι μήνες και από το άγχος μου και την συμπεριφορά των προιστάμενων πήγαιναν να μείνουν τα κόκκαλα. Πείτε ότι θέλετε, η γνώμη μου πως τα άτομα με ψυχικές διαταραχές (ιδιαίτερα άγχους, ιψδ,γαδ) καλό θα είναι να αποφεύγουν αυτό το επάγγελμα. Υπάρχει φοβερή πίεση στην κουζίνα, κύριος λόγος είναι πως τρέχουν πολλά πράγματα ταυτόχρονα (να κοιτάς το κρέας που ψήνεται, τις πατάτες στην φριτέζα, να κόψεις την σαλάτα, να ξεκινήσεις την επόμενη παραγγελία) με συνέπεια οι περισσότεροι μάγειροι/ψήστες που ξέρω προσωπικά να έχουν καταντήσει νευρωτικοί. Και φυσικά ξεσπάνε πρώτα στο περιβάλλον εργασίας τους, δηλαδή στους υφισταμενους και συναδέλφους τους.
    Καλησπέρα σας,αυτήν την δουλειά την κάνω περίπου 4 χρόνια την αγαπούσα,ξόδεψαν αρκετά χρήματα οι γονείς μου για να κάνω αυτό που αγαπούσα από μικρός! Θέλω να τους κάνω υπερήφανους να νιώθουν όμορφα για εμένα!
    Τώρα που είμαι έτοιμος να τα παρατήσω στην νέα δουλειά που ακόμα δεν ξεκίνησα με κρατάει η σκέψη αυτήν οτι θα προσπαθήσω για αυτούς για εμένα για να αποδείξω και στον εαυτό μου οτι μπορώ στα δύσκολα,αν και υποφέρω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258
    Έχω φτάσει σε σημείο να κατηγορώ τον εαυτό μου και ενώ όλοι μου λένε ότι είμαι καλός σε αυτήν την δουλειά εγώ να νιώθω άχρηστος και ότι δεν κάνω σωστά πράγματα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by Nikosnilouuu View Post
    Έχω φτάσει σε σημείο να κατηγορώ τον εαυτό μου και ενώ όλοι μου λένε ότι είμαι καλός σε αυτήν την δουλειά εγώ να νιώθω άχρηστος και ότι δεν κάνω σωστά πράγματα
    Πάντα τα αφεντικά θα σε κάνουν να νιώθεις αυτό το πράγμα, άχρηστος, απλά για να γίνεσαι καλύτερος. Η δουλειά στην κουζίνα είναι πολύ πιεστική χωρίς κέρδη - με την έννοια ότι δεν παίρνει ποτέ πουρμπουάρ- αλλά έχει υψηλότερη μισθοδοσία. Η κουζίνα είναι για γερούς πέκτες, απόδειξε ότι είσαι. Δεν θα πεθάνεις κιόλας!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Πάντα τα αφεντικά θα σε κάνουν να νιώθεις αυτό το πράγμα, άχρηστος, απλά για να γίνεσαι καλύτερος. Η δουλειά στην κουζίνα είναι πολύ πιεστική χωρίς κέρδη - με την έννοια ότι δεν παίρνει ποτέ πουρμπουάρ- αλλά έχει υψηλότερη μισθοδοσία. Η κουζίνα είναι για γερούς πέκτες, απόδειξε ότι είσαι. Δεν θα πεθάνεις κιόλας!
    Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου
    Αυτό θέλω να αποδείξω και εγώ ότι είμαι δυνατός και ότι αντέχω,γενικά έχω περάσει πολλά σε αυτήν την δουλειά και πάντα έβγαινα νικητής απλά τώρα λυγίζω…Και ακόμα δεν ξεκίνησε καλά καλά η σεζόν

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    220
    Δεδομένου οτι ειναι μια δουλειά που την αγαπας, εγω θα σου ελεγα να τους γραψεις ολους στα @@ οσους φωναζουν και να συνεχισεις προσπαθωντας να μην σε επηρεάζει οσο το δυνατόν το κλίμα, ωστοσο σε ολα υπάρχουν και ορια και αν δεις οτι δεν αντεχετε η κατασταση καντην χωρις ομως να κατηγορεις τον εαυτο σου, καθε εμποδιο για καλο μεχρι να βρεθει κατι που σου ταιριαζει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by worryfree View Post
    Δεδομένου οτι ειναι μια δουλειά που την αγαπας, εγω θα σου ελεγα να τους γραψεις ολους στα @@ οσους φωναζουν και να συνεχισεις προσπαθωντας να μην σε επηρεάζει οσο το δυνατόν το κλίμα, ωστοσο σε ολα υπάρχουν και ορια και αν δεις οτι δεν αντεχετε η κατασταση καντην χωρις ομως να κατηγορεις τον εαυτο σου, καθε εμποδιο για καλο μεχρι να βρεθει κατι που σου ταιριαζει.
    Καλησπέρα σας,έχει τώρα 3 μέρες που προσπαθώ να τους γράψω όλους εκει που πρέπει όπως αναφέρετε και παραπάνω πολυ σωστά, αυτός ο μάγειρας δεν με βοηθάει καθόλου ίσα ίσα που μου κάνει την ζωή δύσκολη χωρίς λόγο! Ίσα ίσα που προσπαθώ να τον βοηθάω και να κάνω ότι καλύτερο μπορώ! Αν συνεχιστεί αυτό το πράγμα θα σηκωθώ να φύγω και ας είναι καλ τα χρήματα,σημασία στην ζωή έχει να περνας όμορφα και με λίγα…

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258
    Γεια σας και πάλι και συγγνώμη που γράφω συνέχεια ατο φόρουμ και σας κουράζω!
    Σήμερα μετά από πολυ σκέψη αποφάσισα να σταματήσω την δουλειά δεν του το έχω πει ακόμα βέβαια απλά έτυχε αυτήν την περίοδο να διαγνώστει ότι έχω και έλκος στομάχου και όλο αυτό το άγχος με την δουλειά με έχει ρίξει πολυ γιαυτο θα βάλω πάνω από όλα την υγεία μου,απλά δεν ξέρω τι να του πω του ιδιοκτήτη ότι σταματάω λόγω του πεπτικού προβλήματος; Η ότι δεν αντέχω άλλο στην δουλειά;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Γεια σου Νίκο! Εύχομαι να εισαι πολύ καλά και πιστευω ότι πήρες σωστή απόφαση! Η υγεία πρέπει να είναι πάνω από όλα! Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να πεις τον πραγματικό λόγο της απόφασης σου στον ιδιοκτήτη της επιχείρησης, δηλαδή ότι η απαράδεκτη συμπεριφορά του μάγειρα Α ειναι αυτή που σε οδήγησε στην παραίτηση. Φτάνει πια με τις τοξικές συμπεριφορές στους χώρους εργασίας και κανονικά αυτός που θα έπρεπε να απομακρυνθεί ειναι ο συγκεκριμένος άνθρωπος.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Nikosnilouuu View Post
    Γεια σας και πάλι και συγγνώμη που γράφω συνέχεια ατο φόρουμ και σας κουράζω!
    Σήμερα μετά από πολυ σκέψη αποφάσισα να σταματήσω την δουλειά δεν του το έχω πει ακόμα βέβαια απλά έτυχε αυτήν την περίοδο να διαγνώστει ότι έχω και έλκος στομάχου και όλο αυτό το άγχος με την δουλειά με έχει ρίξει πολυ γιαυτο θα βάλω πάνω από όλα την υγεία μου,απλά δεν ξέρω τι να του πω του ιδιοκτήτη ότι σταματάω λόγω του πεπτικού προβλήματος; Η ότι δεν αντέχω άλλο στην δουλειά;
    αν του πεις για έλκος στομάχου και είσαι (;) σίγουρος πως δεν θα το πει στην επόμενη δουλειά, θα είναι ένας λόγος παραίτησης που δικαιολογείται και δεν μπορεί να σου κάνει παράπονο ο εργοδότης. Επίσης παίζει ρόλο αν κατοικείς σε μικρή πόλη (όπου εκεί μπορεί να μαθευτεί εύκολα και να βρεις δυσκολία στο να πιάσεις δουλειά αλλού - θα λένε αυτός-ή δεν πολυαντέχει λόγω υγείας) ή αν είσαι σε μεγαλούπολη οπότε οι πιθανότητες αυτές σχεδόν εκμηδενίζονται.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258
    Καλησπέρα μετά από ώριμη σκέψη πήρα την απόφαση να σταματησω τον πήρα τηλέφωνο δεν το σήκωσε ποτε το αφεντικό και έτσι του έστειλα ένα μακροσκελές κείμενο με τους λόγους όπου αποχωρώ μετά απο 4 μέρες εργασίας! Δεν απάντησε ούτε τίποτα
    Απλά ανακουφίστηκα όταν του είπα ότι θέλω να αποχωρήσω,ναι έχω επιλέξει μια δύσκολη δουλειά δεν λεω αλλά πάνω απολα πρέπει να είμαστε άνθρωποι με τον απέναντι μας γιατί δεν ξέρουμε τι Σταύρο κουβαλάει,ευγένεια,καλοσύν η,αγάπη δεν έβλαψε ποτε κανένα! Ξέρω ότι θα λένε ότι είμαι άχρηστος ανίκανος καο αλλά τέτοια επίθετα στο μαγαζί αυτό αλλά πραγματικά δεν είμαι τίποτα απο αυτά απλά δεν μπόρεσα να φανταστώ τον εαυτό μου για 7 μήνες εκει με αυτήν την συμπεριφορά

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258
    Καλημέρα επισης κάτι άλλο που έγινε και δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω είναι πως με ξανά πήρε τηλέφωνο ο ιδιοκτήτης και με έβριζε και ήταν κάτι σαν απειλή ‘’θα δεις τι θα πάθεις’’ και αλλά τέτοια!! Αμέσως έπεσα ψυχολογικά και νομίζω πως βρίσκομαι σε αδιέξοδο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Nikosnilouuu View Post
    Καλημέρα επισης κάτι άλλο που έγινε και δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω είναι πως με ξανά πήρε τηλέφωνο ο ιδιοκτήτης και με έβριζε και ήταν κάτι σαν απειλή ‘’θα δεις τι θα πάθεις’’ και αλλά τέτοια!! Αμέσως έπεσα ψυχολογικά και νομίζω πως βρίσκομαι σε αδιέξοδο
    Επιθεώρηση εργασίας. Αν του αναφέρεις αυτές τις δύο λέξεις, πίστεψέ με, θα πάρει πίσω ότι σου είπε και θα αναθεωρήσει άμεσα. Από ένα μέρος δικαιολογημένα θύμωσε λόγω της παραίτησης σου σε 4 μέρες (το έχω κάνει και εγώ και εκείνος είχε θυμώσει), οπότε δείξε λίγο επιείκεια αν θέλεις για αυτό. Φυσικά δεν ξέρω και τι σου είπε και έτσι εύκολα συμβουλεύω για επιείκεια (εγώ, αντίθετα, λόγω του χαρακτήρα μου θα είχα περάσει από εκεί να του ζητήσω εξηγήσεις για τον τρόπο που μου μίλησε, πρόσωπο με πρόσωπο). Όπως και να έχει έπραξες σωστά αφού σε αρρώσταινε το περιβάλλον και μπράβο σου για την απόφαση αυτή. Το πιθανότερο είναι να του περάσει γρήγορα. Και δεν βρίσκεσαι σε αδιέξοδο τώρα, αντίθετα. Στην επόμενη δουλειά εξέτασε λίγο καλύτερα ''την κουζίνα του μαγαζιού'' πριν ξεκινήσεις, ίσως ζήτησε και από μόνος σου μια μικρή δοκιμαστική περίοδο (αυτό τους κάνει να σε σέβονται περισσότερο και να προσέχουν γενικότερα την συμπεριφορά τους απέναντι σου) ώστε και να μην νιώσεις ενοχές ότι εγκατέλειψες τους ανθρωπους αυτούς, αν τελικά φύγεις. Δυστυχώς είναι λίγες οι ''κουζίνες'' που αντέχονται (το γράφω και με μικρή προσωπική πικρία καθώς νεότερος μου άρεσε και εμένα το επάγγελμα αυτό αλλά λόγω των παραπάνω εγκατέλειψα οριστικά τον κλάδο).

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by salvador View Post
    Επιθεώρηση εργασίας. Αν του αναφέρεις αυτές τις δύο λέξεις, πίστεψέ με, θα πάρει πίσω ότι σου είπε και θα αναθεωρήσει άμεσα. Από ένα μέρος δικαιολογημένα θύμωσε λόγω της παραίτησης σου σε 4 μέρες (το έχω κάνει και εγώ και εκείνος είχε θυμώσει), οπότε δείξε λίγο επιείκεια αν θέλεις για αυτό. Φυσικά δεν ξέρω και τι σου είπε και έτσι εύκολα συμβουλεύω για επιείκεια (εγώ, αντίθετα, λόγω του χαρακτήρα μου θα είχα περάσει από εκεί να του ζητήσω εξηγήσεις για τον τρόπο που μου μίλησε, πρόσωπο με πρόσωπο). Όπως και να έχει έπραξες σωστά αφού σε αρρώσταινε το περιβάλλον και μπράβο σου για την απόφαση αυτή. Το πιθανότερο είναι να του περάσει γρήγορα. Και δεν βρίσκεσαι σε αδιέξοδο τώρα, αντίθετα. Στην επόμενη δουλειά εξέτασε λίγο καλύτερα ''την κουζίνα του μαγαζιού'' πριν ξεκινήσεις, ίσως ζήτησε και από μόνος σου μια μικρή δοκιμαστική περίοδο (αυτό τους κάνει να σε σέβονται περισσότερο και να προσέχουν γενικότερα την συμπεριφορά τους απέναντι σου) ώστε και να μην νιώσεις ενοχές ότι εγκατέλειψες τους ανθρωπους αυτούς, αν τελικά φύγεις. Δυστυχώς είναι λίγες οι ''κουζίνες'' που αντέχονται (το γράφω και με μικρή προσωπική πικρία καθώς νεότερος μου άρεσε και εμένα το επάγγελμα αυτό αλλά λόγω των παραπάνω εγκατέλειψα οριστικά τον κλάδο).

    Καλησπέρα σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την απάντηση σας! Η αλήθεια το μόνο που ένιωσα ήταν στεναχώρια που μου μίλησε με αυτόν τον τρόπο,ούτε νευρίασα ούτε τίποτα πραγματικά,δεν ήθελα να έρθουν έτσι τα πράγματα αλλά επειδη καιρό πριν πέρασα τα ίδια σε άλλη κουζίνα δεν θα το άντεχα και τώρα! Νομίζω πως η υγεία η σωματική και η ψυχική είναι πάνω απολα! Δεν είμαι και τύπος ο οποίος ‘’κρεμάει κόσμο’’ αλλά σύμφωνα με την άποψη μου νομίζω ότι έπραξα σωστά διότι ανακουφιστηκα και επισης του είπα πως δεν θα ήταν σωστό από μέρους μου να κάτσω στο μαγαζί να πληρώνομαι και να μην προσφέρω στο μαγαζί τα απαιτούμενα και να φύγω στα μέσα της σεζόν θα ήταν χειρότερα νομίζω

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Έντονο άγχος και κρίσεις πανικού στην δουλειά
    By Nikosnilouuu in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 1
    Last Post: 28-04-2023, 18:17
  2. Άγχος,στρες,κρίσεις πανικού στην δουλειά
    By xristina321 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 04-10-2020, 16:43
  3. Εντονο ανχος κρίσεις πανικού άρρωστοφοβιες
    By Anonumus in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-07-2019, 19:19
  4. Κρίσεις πανικού,έντονο ανχος φοβίες αντιπαράθεσης και άλλα παρακαλώ βοηθήστε με
    By Geo89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 28-06-2017, 12:22
  5. Έντονο άγχος και κρίσεις πανικού...έχω απελπιστεί!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 21-05-2013, 23:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •