Αδράνεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430

    Αδράνεια

    Γεια, μηπως αισθανεται κανενας αλλος οτι εχει τεραστια αδρανεια για πολλα πραματα φαινομενικα απλα , οπως το να βαλει να φαει ενω πειναει, να ανοιξει ενα παραθυρο στο λεωφορειο ενω σκαει , να σκεφτεται 10 φορες να σηκωθει απτο κρεβατι ωσπου τελικα να το κανει ? Εχει νοημα να απομονωνω την αδρανεια ἠ εχει να κανει με αλλα θεματα μου ? Δλδ για να καταπολεμησω την αδρανεια πρεπει απλα καθε στιγμη σε καθε ευκαιρια να δρω πιο γρηγορα με λιγοτερη σκεψη ή πρεπει να δουλεψω στην αυτοπεποιθηση μου ή την κοινωνικοτητα μου για να "ξεπεραστει" η αδράνεια ? Και αν το 2ο τοτε μηπως γνωριζει κανεις με τη σχετιζεται η αδρανεια? με τι αλλα "θεματα" :p

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Λογικα δεν εχει να κανει με την καταθλιψη; Αυτα που λες τα ειχα αισθανθει παλιοτερα σε μεγαλο βαθμο
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Και εγω οταν ημουν φοιτητης θεσσ/κη ημουν τελειως αδρανης σε καποια πραγματα και μαλιστα μου ειχε βγει και κακο ονομα... :(

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    αν η αδρανεια σε ενοχλει τοτε κανε κατι...
    μην το πολυσκεφτεσαι,γινε αυθορμητη και με τη σειρα της θα ερθει και η αυτοπεποιθηση.
    οταν αναρρωτιεσαι για το αν θα σηκωθεις απο το κρεβατι,απλα καντο,δεν θελει ιδιαιτερη φιλοσοφια και κανε κατι..τι?οτιδηποτε...
    τρωγωντας ερχεται η ορεξη φιλεναδα οποτε ξεκινα να τρως!
    και αν δεν πετυχει τουλαχιστον θα πεις οτι δεν ησουν αδρανης και το παλεψες...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Oτι θα σου προτειναν να κανεις αλλαγη φυλου δεν το περιμενα :)
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Originally posted by Ολα_ειναι_δανεικα
    Oτι θα σου προτειναν να κανεις αλλαγη φυλου δεν το περιμενα :)
    αλλαγη φυλου?
    μαλλον μπερδευτηκες..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Αντρας ειναι ο lef :P
    Παντως πρεπει να το ψαξεις. Λογικα η αδρανεια σχετιζεται με κατι αλλο. Δεν ερχεται απο μονη αλλα καπου πρεπει να οφειλεται
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    λεφ!!!!!συγγνωμη......:)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    :P δε πειραζει. δε ξερω τι εχω παθει αυτο το καιρο, αισθανομαι 100 κιλα και οτι σερνομαι γμτ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Κατι λειπει απο την ζωη σου. Ειναι σαν να μην εχεις κινητρο. Ψαξτο
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Eγω αδρανεια εχω οταν δεν εχω κατι να κανω, κατι να με πιεζει, οπως πχ δουλεια ή σπουδες...

    Οποτε τα παρατω ολα , καθομαι ολη μερα σπιτι και βλεπω ταινιες ή κατι αλλο...

    Αν αποκτησεις ενα χομπυ ή ενα ενδιαφερον, ισως σε βοηθησει να βγεις απο αυτο τον φαυλο κυκλο :)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    ναι μαλλον ειναι η εξεταστικη του σεπτεμβρη , ανεβηκα κ γω απο 10 αυγουστου να διαβασω .. τουλαχιστον ειναι ωραια η βολτα στην παραλια , βρηκα ..χομπυ :p

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    διαβασμα;;;;;πρεπει να διαβασω,οχιιιι αλλλοοοοοοο.το συζητας κιολας;παντως σε γενικες γραμμες οσο αδρανης ειναι καποιος τοσο βυθιζεται μεσα σε αυτο.αλλα το θεμα του διαβασματος δεν παλευεται με τιποτα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Kαλο ειναι να εχει κανεις στοχους, και ας ειναι και μονο το διαβασμα :)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Lef
    Και αν το 2ο τοτε μηπως γνωριζει κανεις με τη σχετιζεται η αδρανεια? με τι αλλα \"θεματα\" :p
    Γεια σου Lef!
    Κι εγώ είχα ένα θέμα με την αδράνεια(και τώρα με την αναβολή σε πολύ μικρότερο ποσοστό).Λοιπόν σε μένα σχετιζόταν α)με το ασήκωτο εσωτερικό βάρος της σχολής(βραχνάς κανονικός κ ας μη διάβαζα κ ας μην ασχολούμουν κάθε που πλησίαζε εξεταστική με πλάκωνε το βάρος και με απενεργοποιούσε.Φυσικά δεν το καταλάβαινα ότι με βάρενε τόσο πολύ η σχολή,πίστευα ότι ήταν άλλα τα θέματα)(δηλ γενικεύοντας θα έλεγα με το βάρος μιας κατάστασης όταν φτάνει να σε πλακώνει τόσο ώστε να σε αδρανοποιεί)και β)με την ανάληψη ευθυνών(όσο δεν αναλάμβανα την ευθύνη της ζωής μου περιμένοντας εξ ουρανού βοήθεια τόσο επίσης αδρανούσα και σε απλά καθημερινά πράγματα περιμένοντας επίσης την εξ ουρανού βοήθεια(σαν ένας καθρέφτης ενα πράγμα).Τα πράγματα να ρθουν να με βρουν και όχι να τα ψάξω εγώ...).
    Αυτά σε μένα,αλλά επειδή πλέον πιστεύω ότι τα θέματά μας καθρεφτίζονται σε απλά πραγματάκια η αδράνεια πολύ λογικό μου φαίνεται να σχετίζεται με την αδράνεια στο να αναλάβει κάποιος το τιμόνι της ζωής του γενικότερα και να περιμένει άλλον τιμονιέρη ή τη θεά τύχη.....δεν ξέρω...σκέψεις κάνω....κι εγώ την αναβολή που έχω μ΄αυτό πιστεύω σχετίζεται.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •