Υπάρχει ανιδιοτελής φιλία? Γιατί έχουν γίνει τόσο δύσκολες οι σχέσεις? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 72
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Επί ξυρού ακμής
    Posts
    6
    Originally posted by Thalia26
    Originally posted by black_velvet
    Originally posted by Thalia26
    black_velvet καλημέρα και σε σένα. Συμφωνώ με αυτό που λές σχετικά με τις προταιρεότητες και τα πράγματα που αλλάζουν, αλλά ήθελα να πιστεύω πως αυτό ισχύει περισσότερο ως προς τον χρόνο που μπορούμε απο ένα σημείο και μετά να αφιερώσουμε....κάποια πράγματα όμως όταν είναι αληθινα δεν αντέχουν και σε αυτό? Η ουσία δεν παραμένει? Έιναι δυνατόν να αλλάζουν τα πάντα?
    Το ίδιο πιστεύω κι εγώ... ίσως κάνουμε κάπου λάθος.
    Κάποια πράγματα που είναι αληθινά, θα έπρεπε να αντέχουν σε αυτό, ή δεν ήταν/είναι αληθινά.
    Η ουσία παραμένει, αλλά πρέπει να έχεις τα κότσια να την δεις και να μην την καλύπτεις με αυτό που θα ήθελες να ήταν.
    Άρα καταλήγουμε στο οτι απλά συμβιβαζόμαστε και το παίρνουμε απόφαση ως δεδομένο πως τίποτα δεν κρατάει και απλά προφυλάσσουμε τους εαυτούς μας απο το να πληγώνονται με κάθε τέτοια έκβαση? Δεν είναι μια μετριότητα αυτό που αναγκαζόμαστε να κάνουμε? Αναγκάζουμε τους εαυτούς μας να δεχτούν οτι τίποτα δεν κρατάει, έτσι ωστε να είμαστε προετοιμασμένοι για παν ενδεχόμενο και έτσι στερούμαστε βασικά συναισθήματα....φαύλος κύκλος είναι. Και τελικά δεν είναι έτσι μόνο οι φιλιες. Όλες οι σχέσεις πλέον έχουν γίνει δύσκολες και ευθραυστες...και με το αντίθετο φίλο είναι ακόμη ποιο δύσκολα τα πράγματα!
    Προσωπικά δε θέλω να συμβιβαστώ σε αυτό, θεωρώ τους φίλους καλύτερα από συγγενείς γιατί είναι επιλογή μας.

    Πίστευα και πιστεύω ότι εμείς δυσχεραίνουμε τις σχέσεις μας γενικότερα.

    Ίσως έχουμε αυξήσει τις απαιτήσεις μας από τους άλλους ή και από τους εαυτούς μας.
    Ίσως να περιμένουμε ανταπόδοση στα όσα έχουμε προσφέρει και αυτό είναι το πρώτο λάθος που κάνουμε.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    27
    Κι εγώ ακριβώς την ίδια άποψη έχω για τους φίλους. Καλύτερα απο συγγενείς ακριβώς επειδη τους επιλέγουμε και μας επιλέγουν. Αλλα οι ανθρώπινες σχέσεις είναι πια τόσο εύθραυστες που δεν μπορούμε πολλες φορές να εντοπίσουμε τα λάθη μας ή να καταλάβουμε τι μπορεί να πηγαίνει στραβά κάπου και πάντα βρισκόμαστε να αναλογιζόμαστε προ τετελεσμένων γεγονότων αλλά και πάλι μπορεί να μην βγάλουμε συμπέρασμα....Το να δούμε τα λάθη μας είναι το πρώτο βήμα για να τα διορθώσουμε. Και εμείς και οι άλλοι...αλλα δεν είναι πάντα τόσο απλό..

  3. #18
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ VELVET EXOYME ΚΛΕΙΣΤΕΙ ΟΛΟΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΟΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ,ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΕΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΦΙΛΙΕΣ.ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΟΣΑ ΔΙΝΟΥΜΕ.ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΧΥΠΟΠΤΟΥΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΕΡΟΙ ΟΣΟΙ ΔΙΑΤΗΡΟΥΝ ΜΙΑ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΗ ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΗ ΦΙΛΙΑ.ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΝΑ ΧΟΥΜΕ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΠΟΥ Θ ΜΑΣ ΣΤΑΘΕΙ ΘΑ ΜΑΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΚΡΙΝΕΙ ΘΑ ΜΑΣ ΑΓΚΑΛΙΑΣΕΙ ΚΑΙΘΑ ΜΑΣ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΕΙ.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    27
    Originally posted by olgaki82
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ VELVET EXOYME ΚΛΕΙΣΤΕΙ ΟΛΟΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΟΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ,ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΕΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΦΙΛΙΕΣ.ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΟΣΑ ΔΙΝΟΥΜΕ.ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΧΥΠΟΠΤΟΥΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΕΡΟΙ ΟΣΟΙ ΔΙΑΤΗΡΟΥΝ ΜΙΑ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΗ ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΗ ΦΙΛΙΑ.ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΝΑ ΧΟΥΜΕ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΠΟΥ Θ ΜΑΣ ΣΤΑΘΕΙ ΘΑ ΜΑΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΚΡΙΝΕΙ ΘΑ ΜΑΣ ΑΓΚΑΛΙΑΣΕΙ ΚΑΙΘΑ ΜΑΣ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΕΙ.
    Ούτως η άλλως η ποσότητα δεν μετράει...θα συμφωνήσω μαζί σου. Αν υπάρχει έστω και ένας τέτοιος φίλος αρκεί νομίζω για να είναι γεμάτη η ψυχή κάποιου....Μέσα απο την συζήτηση που κάνουμε βλέπω πως μεμωνομένα ο κάθε ένας άνθρωπος απο εμάς θέλει τα ίδια πράγματα...συνειδητοποιείτ� � λοιπόν ενώ είναι κάτι που όλοι το έχουμε ανάγκη...μόνοι μας βάζουμε τοίχους και το στερούμε απο τον εαυτό μας?

  5. #20
    ΝΑΙ ΙΣΩΣ ΘΑ ΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΟΙ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΑΝ ΠΛΗΓΩΘΟΥΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ:)

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    27
    Ναι αλλά όταν εμείς είμαστε έτσι αλλά οι άλλοι υψώνουν τοίχους απέναντι μας δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά πράγματα...

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Επί ξυρού ακμής
    Posts
    6
    Ίσως θα πρέπει να στραφούμε σε εκείνους που είναι επίσης ανοιχτοί και να έχουμε απλά το νου μας, σε εκείνους που έχουν χτίσει τα τείχη τους, να τους βοηθήσουμε όταν ανοίξουν κάνα παραθυράκι.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    27
    Πόσο ποιο όμορφα θα ήταν όλα άμα ήταν έτσι απλα...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    ομως...

    απο την αλλη πλευρα


    τα ομορφα πραγματα ειναι και δυσκολα ενιοτε γι αυτο και πολυτιμα...

    ε?
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    παντως δυσκολες οι φιλιες

    ομως στη διαρκεια της ζωης τους

    οσο κρατα η αγαπη η ζεστασια και ο απιστευτο δεσιμο που δεν το νιωθεις με αλλους

    ειναι πολυ ομορφη η φιλια!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    27
    Originally posted by researcher
    παντως δυσκολες οι φιλιες

    ομως στη διαρκεια της ζωης τους

    οσο κρατα η αγαπη η ζεστασια και ο απιστευτο δεσιμο που δεν το νιωθεις με αλλους

    ειναι πολυ ομορφη η φιλια!
    Είναι πάρα πολυ όμορφες οι φιλίες...αλλά είναι άσχημο το να σου μένει μόνο η ανάμνηση των όμορφων στιγμών στο τέλος! Μακάρι να μπορούσαν να είναι μακριβιότερες...Αυτή η πληρότητα στην ψυχή δεν περιγράφεται..

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Location
    καθιστή σε μια καρέκλα
    Posts
    29
    Originally posted by Thalia26
    Στην πορεία όμως τα πράγματα άλλαξαν πολύ σε βαθμό να με εκμεταλλευτεί μέχρι και οικονομικά κατα ένα πολύ μεγάλο βαθμό και για μήνες γιατί ήθελα να την στηρίξω που έμεινε άνεργη....μέχρι διακοπές να παέι με τον φίλο της της είχα πληρώσει...
    Το να στηριζεις τους φιλους οταν σε εχουν αναγκη ,ειναι θεμα του κατα ποσο το νοιωθεις και ως δικη σου αναγκη να το πραξεις θεωρω.
    Το να δεχτει ο φιλος την στηριξη σου,ειναι επισης κατι πολυ ομορφο και συγχρονος θα τον κανει να αισθανθει καλυτερα.
    Ομως το να πληρωνεις τις διακοπες της ανεργης φιλης σου με τον φιλο της, ισως γινομαι μικροψυχη εδω...,δεν βλεπω που ειναι η αναγκη της.
    Θα μπορουσε να πληρωσει για παραδειγμα ο φιλος της...
    Και σαν τελικη σκεψη σου λεω οτι οταν θα ειμαι ανεργη ,δεν θα εχω τα μουτρα να δεχτω,ποσο μαλλον να ζητησω χρηματα απο φιλη μου για να παω διακοπες.Θα μπορουσε και ο φιλος της να μη δεχτει να του πληρωνει μια φιλη της φιλης του τις διακοπες.

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Επί ξυρού ακμής
    Posts
    6
    Ίσως ακριβώς επειδή δεν είναι απλά, αυτό να έχει και την ομορφιά του. Άλλωστε οι κορυφές είναι δύσκολο να κατακτηθούν και οι φιλίες δύσκολο να κρατήσουν...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    415
    δυστυχως ανιδιοτελεια δεν υπαρχει ουτε αναμεσα στα ζευγαρια

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Mπορει και εμεις να αλλαζουμε , αλλαζουν και οι δικες μας προτεραιοτητες

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •