κολαση ή μοναξια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407

    κολαση ή μοναξια?

    Ειμαι σε μια σχεση 8 μηνες τωρα.
    τον αγαπαω πολυ,μενουμε σχεδον μαζι περναμε ολη την ημερα κανοντας τα παντα μαζι και ολα κυλαν ομαλα..
    ομως τωρα,τις τελευταιες μερες ο τσακωμοι δεν λεν να σταματησουν.
    ειμαι ιδιοτροπη και το ξερω και εγωιστρια πολλες φορες ομως δεν με καταλαβαινει καθολου...λεει οτι εξαιτιας μου στερειται πραγματα,
    πως γινεται να λες κατι τετοιο ενω εισαι ερωτευμενος?
    υπαρχει πολλη μεγαλη αποσταση μεταξυ μας..νιωθω πως δεν αντεχω αλλο γιατι φθειρομαι πολυ ψυχολογικα και μπαινω στο τρυπακι συνεχεια να σκεφτω αν ειμαι τρελη και παραλογη και αυτος εχει δικιο που με τοσο σθενος υποστηριζει τις αποψεις του.
    σκεφτομαι να χωρισω αν και ερωτευμενη πολυ μαζι του...
    φοβαμαι ομως..φοβαμαι να μεινω μονη μαζι μου..δεν μου αρεσει πια εχω συνηθισει αλλιως..
    δεν ξερω τι ειναι καλυτερο,να μεινω σε αυτη τη σχεση-μαρτυριο
    η να μεινω μονη?και μετα τι?
    χαιρομαι πολυ που εχω σε καποιον να το πω..
    σας ευχαριστω

  2. #2
    μελενε μου να χωρισεις.ειναι πολυ ψυχοφθορο ολο αυτο και να το αφησεις θα γινει ακομη πιο πολυ.δεν αξιζει οταν ο αλλος σου λεει οτι του στερεις πραγματα και δεν εχετε και επικοινωνια.ναι θα σε πληγωσει ο χωρισμος θα κλαψεις θα πονεσεις θα το αποδεχτεις και θα προχωρισεις οταν νιωσεις ετοιμη σε μια σχεση που σε γεμιζει και σε κανει να χαιρεσαι,:)

  3. #3
    μελ...μήπως μπορείς να γέινεις πιο σαφής για τους λόγους που τσακωνόσαστε;
    Είναι πολυ γενικό αυτό....και προσωπικά μου είναι δύσκολο να καταλάβω....
    Πχ, μπορεί να μη πλένει αυτός τα ποτήρια και να σκοτωνόσαστε, ή να σε χτυπάει και να τσακωνόσαστε. Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    ολγα ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
    δεν το κανω επειδη σκεφτομαι μηπως τελικα εχει δικιο και εγω εχω αδικο?δεν ξερω...
    του φαινονται οσα μου λεει απολυτα φυσιολογικα και δεν ασπαζεται τιποτα απο αυτα που του
    που του λεω εγω.μπορει και να κανω λαθος....
    οι φιλοι μου με υποστηριζουν,οι δικοι του τον ρωταν πως αντεχει..
    και αν χωρισω και μετανιωσω?αχ δεν ξερω καθολου..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    νομιζω δεν ειναι πολυ υγιες το να μενεις σε σχεση λογω του φοβου να μεινεις μονη. Το θεμα μου φαινεται δεν θα επρεπε να ειναι μπρος γκρεμος κ πισω ρευμα. Γιατι φοβασαι να εισαι μονη ? Ο εαυτος σου δε σου αρκει/αρεσει ωσπου να ξαναβρεις εναν αλλον ? . Ο κοσμος ειναι μεγαλος ( αληθεια φαντασου μια αφισσα και μια κουκιδα, και αυτη η κουκιδα ειναι η γη !!:) ) και ειμαστε πολλοι οι ομορφοι και μονοι αντρες ;)! Δεν ειχε πολυ ουσια το ποστ μου παρολαυτα ευχομαι οτι καλυτερο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    δεν ειναι απο αθηνα.το σπιτι του ειναι σε νησι και αυτος ειναι εδω μονο για σπουδες.
    ετσι αποφασισε να περασει ολο του το καλοκαιρι εκει...
    οταν του ζητησα εγω να με φιλοξενησει για μερικες μερες μου το αρνηθηκε με τη δικαιολογια οτι θελει να αναπνευσει λιγο και να κανει ο,τι στερηθηκε το διαστημα που ειμασταν μαζι οπως πχ να βγαινει με τους φιλους του.
    εμενα αυτο με πειραξε παρα πολυ..δεν εννοουσα το αγορι μου να λειπει για πανω απο ενα μηνα,να εχει αδειο σπιτι και να μη θελει να με φιλοξενησει..και απο εκει ξεκινησαν ολα..
    καβγαδες και κατηγοριες του στυλ οτι απαιτω πολλα απο εκεινον ενω αυτος τιποτα απο εμενα
    οτι ειμαστε σαν παντρεμενοι και οι σχεση μας τον καταπιεζει αλλα μαγαπαει παρολαυτα και δεν θελει να χωρισουμε..απλα θελει η σχεση μας να εχει αλλη υφη,να ειναι πιο χαλαρη..
    μαλιστα απορρει με το πως εγω παρατησα μεχρι και τις φιλες μου για να μαστε μαζι...
    ξερω η αποσταση δημιουργει προβληματα ομως νιωθω οτι δεν ειναι το ατομο που γνωρισα.
    μου μιλαει συνεχως για το φορτωμενο του προγραμμα λεγοντας μου ποσο αγχωμενος ειμαι και οτι δεν τον καταλαβαινω...βεβαια,εγω δεν ξερω απο αγχος...παθαινω κρισεις ενω μιλαμε και αυτος παροτι του λεω οτι δεν ειμαι καλα βοηθαμε μου λεει σε βοηθαω αλλα εσυ εισαι αχαριστη και απαιτητικη...τετοιας φυσεως προβληματα..

  7. #7
    ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΞΙΖΕΙ!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Originally posted by Lef
    νομιζω δεν ειναι πολυ υγιες το να μενεις σε σχεση λογω του φοβου να μεινεις μονη. Το θεμα μου φαινεται δεν θα επρεπε να ειναι μπρος γκρεμος κ πισω ρευμα. Γιατι φοβασαι να εισαι μονη ? Ο εαυτος σου δε σου αρκει/αρεσει ωσπου να ξαναβρεις εναν αλλον ? . Ο κοσμος ειναι μεγαλος ( αληθεια φαντασου μια αφισσα και μια κουκιδα, και αυτη η κουκιδα ειναι η γη !!:) ) και ειμαστε πολλοι οι ομορφοι και μονοι αντρες ;)! Δεν ειχε πολυ ουσια το ποστ μου παρολαυτα ευχομαι οτι καλυτερο.
    δεν βγαινω...ειμαι σπιτι συνεχεια..η μονη μου εξοδος ηταν το σπιτι του.και μαζι οταν ειμασταν δεν εβγαινα..
    διαβαζω και ασχολουμαι με διαφορα δικα μου χομπυ και το προτιμω να σου πω την αληθεια απο το να βγω εξω και να χασω εν μερη το χρονο μου.
    η ζωη μου ειναι το σπιτι μου-του εκει...
    πριν απο αυτον ημουν 1 χρονο μονη δεν θελω παλι ειδικα τωρα που το εχω αναγκη πιο πολυ..
    και τον αγαπαω ομως νιωθω οτι ο χωρισμος ειναι ενα αναγκαιο κακο..

  9. #9
    ΜΕΛ ΕΧΕΙΣ ΣΚΕΦΤΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΝΑ ΤΟΝ ΕΠΝΙΞΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ?ΟΣΟ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΚΑΛΑ Η ΕΔΕΙΧΝΕ ΟΤΙ ΑΡΧΙΖΕ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΖΟΤΑΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΗΘΕΛΕ ΠΙΟ ΧΑΛΑΡΗ ΣΧΕΣΗ?ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟ ΝΑ ΜΕΝΩ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΠΡΩΗΝ Μ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΕΞΑΡΤΩΜΕΝΗ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΦΥΣΙΚΑ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣΑΜΕ.ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ Μ ΧΕ ΠΕΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΣΤΕ ΣΑΝ ΠΑΝΤΕΜΕΝΟΙ ΘΕΛΩ ΤΟ ΔΙΚΟ Μ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΓΑΠΩ.ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΔΙΚΙΟ.ΜΗΠΩΣ ΑΝ ΑΛΛΑΖΕΣ ΛΙΓΟ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΘΕΩΡΟΥΣΕ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΠΙΑ ΝΑ ΤΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    ναι σιγουρα...και μαλιστα μου εχει πει κιολας οτι με θεωρει δεδομενη..
    δεν ξερω αν ειμαι διατεθημενη να αλλαξω.για να ξεμαθω θελει πολυ δουλεια και ειναι καταπιεση αυτο για εμενα..θα μου πεις θελω και την πιττα ακοπη και το σκυλο χορτατο...το ξερω...
    ετσι ξεκινησε αυτη η σχεση αοπ την αρχη ειμασταν συνεχεια μαζι,ποτε δεν μου ειπε οτι ενοχλειται,
    τωρα προεκυψαν ολα,ξαφνικα..
    και γιατι να πρεπει να αλλαξω τη συμπεριφορα μου?αυτο λεω...γιατι ο αλλος να μην με αποδεχεται ετσι οπως ειμαι?
    δεν ξερω αν ερωτευτηκα αυτον η την ζωη που εκανα μαζι του..
    δεν ξερω αν με αλλα δεδομενα θα μου αρεσε αυτο.
    ειχαμε το χωρο μας,για εμενα ηταν σαν καταφυγιο το σπιτι του και τωρα ετσι απλα μου λεει οτι αυτο που εγω τοσο καιρο θεωρουσα ευλογια οτι για αυτον ειναι καταπιεση?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    melene να κανεις αυτο που θες πιο πολυ, αυτο που σε κανει ευτυχισμενη.

    Αν νοιωθεις πως πνιγεσαι και τσακωνοσαστε συνεχεια, σιγουρα δεν ειναι μια υγιη σχεση. Συζητησε το ομως μαζι του πως νοιωθεις και πως δεν το αντεχεις αλλο.

    Και σιγουρα δεν ειναι κακο να ειναι κανεις μονος του, εχεις χρονο για τον εαυτο σου και να κανεις πραγματα που σε μια σχεση δεν μπορεις.

  12. #12
    OTAN Ο ΠΡΩΗΝ Μ ΜΕΛ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΑΝΩ Π ΗΜΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΠΟΛΥ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΗ ΤΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΝΕΥΡΑ Μ Τ ΠΕΤΑΞΑ ΤΟ ΚΙΝΙΤΟ Κ ΤΟΥ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΜΑΛΑ..... ΜΕ ΑΦΗΣΕΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ Μ ΠΕΣ ΟΤΑΝ ΕΝΙΩΣΕΣ ΟΤΙ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΝΑ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ Μ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΤΩΡΑ ΘΥΜΗΘΗΚΕΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΟΥ?ΚΑΙ Μ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΛΕΓΕ ΕΠΕΙΔΗ ΕΦΟΣΟΝ ΕΜΕΝΑ ΣΠΙΤΙ Τ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΤΟΥ ΧΑ ΑΦΗΣΕΙ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΚΡΟΝΟΟΘΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΗ ΠΑΝΩ Τ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ Π ΧΩΡΙΣΑ ΑΛΛΑ Π ΔΕΝ ΧΕΙΡΙΣΤΗΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΙΩΣ.ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΧΩ ΤΗ ΔΙΚΙΑ Μ ΖΩΗ ΝΑ ΣΙΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΒΓΑΙΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΦΙΛΕΣ Μ ΝΑ ΤΟΥ ΑΦΗΝΩ ΧΟΡΟ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΕΙ ΚΑΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΕΛΕΙΠΑ:)

  13. #13
    Μελ....όταν δέσει ο άλλος τη γαιδάρα στη μουριά, υπάρχει πρόβλημα. Αυτό τουλάχιστον λέει η γιαγιά μου και συμφωνώ μαζί της.
    Με αυτά που λες σε έχει δεδομένη 100% και τώρα θέλει να κάνει και τη ζωή του. Μα είναι δυνατό να ξέκοψες απ όλο τον κόσμο γι αυτόν; Δεν καταλαβαίνεις πως από τη μια σε δένει και από την άλλη τον πνίγεις; Εγώ δεν θα σου εέλεγα να χωρίσεις, αλλά να αλλάξεις μοτίβο σχέσης...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Εμενα βρε παιδια δεν μου ειπε καν τον λογο, απλως εξαφανιστηκε, δεν σηκωνε καθολου τηλ και κινητα, και μετα απο 2 μηνες μου ειπε επειδη λεει δεν ημασταν ευτυχισμενοι και επρεπε αυτος να ειναι δυνατος....

    Τι δικαιολογιες σκεφτονται καμια φορα οι ανδρες για να συνεχισουν την ζωη τους.

    Και ολα αυτα μετα απο 3 χρονια σχεσης.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    το συζηταω μαζι του,τοου λεω πως νιωθω και αυτος μου απανταει οτι αντι να απολαυσω τις διακοπες μου καθομαι και ασχολουμαι με το πως θα μου μιλησει αυτος..μα πως αλλιως?
    δεν ειναι υγιης το ξερω ομως δεν μπορω να αποφασισω.
    οταν ειμαι μονη μου γινομαι παρανοικη,αληθεια φοβαμαι..εχω το χροονο και σκεφτομαι και αυτο ειναι παααααρα πολυ κακο..
    δεν ξερω τι θα μπορουσε να με κανει πιο ευτυχισμενη..ισως το να υποχορησω και να συμβιβαστω με αυτα που μου ζηταει ομως νιωθω οτι αυτη ειναι η αρχη του τελους της σχεσης μας για αυτο και ολα αυτα,απο εκει πηγαζουν..

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •