Καταθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Panos_019
    Guest

    Καταθλιψη

    Καλησπέρα.Πασχω από καταθλιψη και τελευταία δεν ειμαι καλα.Νομιζω πως έχω πάθει αννοια.Εχω χάσει μεγάλο μέρος της σημασιολογικης μου μνήμης έχω κάποια νοητικη εξασθενηση από πέρσι που αρρωστησα από ψυχωση και το μυαλο μου δεν λειτουργεί.Η συγκεντρωση μου και η προσοχή μου όταν παρακολουθώ τον συνομιλητή μου είναι χαμηλού επιπέδου πράγμα που με δυσκολεύει στην επικοινωνία σε συνδυασμό με την μειωμενη ταχυτητα επεξεργασιας.Δεν μπορώ να αναπτύξω ένα θέμα σε μια συζήτηση δεν βρίσκω λέξεις και ο λόγος μου είναι φτωχός.Εχει περάσει κάποιος από τέτοια συμπτωματα;Είναι δυνατόν στην καταθλιψη να έχεις αυτά τα συμπτωματα;

  2. #2
    biscochicco
    Guest
    μπορεις να πας σε κεντρο αποκαταστασης

  3. #3
    Panos_019
    Guest
    Quote Originally Posted by biscochicco View Post
    μπορεις να πας σε κεντρο αποκαταστασης
    Τι μπορούν να μου κάνουν εκει;

  4. #4
    biscochicco
    Guest
    το εψαξα λιγο γιατι βλεπω παραπονιεσαι για συμπτωματα τετοια πολυ καιρο. Πρεπει να προσεχεις μην τυχον προκυψει κακοηθες νευροληπτικο αυνδρομο. Συμβαινει απο την φαρμακευτικη αγωγη.
    https://psychomed.gr/nms/

  5. #5
    biscochicco
    Guest
    Κακοήθης Κατατονία (σπάνιο ψυχιατρικό σύνδρομο – κατατονία με ακαμψία ± αύξηση κινάσης της κρεατίνης (CK), συνήθως δεν υπάρχει συμμετοχή αυτόνομου νευρικού συστήματος ή ακούσιες κινήσεις).

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    461
    και εγω θα ελεγα οτι αυτα δεν ειναι χαρακτηριστηκα της καταθλιψης αλλα της αγωγης που χρησιμοποιεις... ειχα την τυχη να δοκιμασω αντιψυχωτικα και απορω με τον ευατο μου, και δεν μπορουσα ουτε τα ποδια μου να συρω... ημουν 80 κιλα και ενοιωθα 120... επισης αρκετο συχνο ειναι αυτο και στα αντικαταθλιπτικα

  7. #7
    biscochicco
    Guest
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    και εγω θα ελεγα οτι αυτα δεν ειναι χαρακτηριστηκα της καταθλιψης αλλα της αγωγης που χρησιμοποιεις... ειχα την τυχη να δοκιμασω αντιψυχωτικα και απορω με τον ευατο μου, και δεν μπορουσα ουτε τα ποδια μου να συρω... ημουν 80 κιλα και ενοιωθα 120... επισης αρκετο συχνο ειναι αυτο και στα αντικαταθλιπτικα
    Αστα να πανε και εγω για ενα 3μηνο επαιρνα latuda και ειχα απειρη ακαθισια, τρεχαν σαλια, εκλεινε μονο του το σαγονι (πως δε μου σπασε κανα δοντι), υπνηλια, ζομπινισμο
    και μου εχει μεινει ακομα απο τον ιουνιο καποια ακαμψια στην αριστερη μερια του σωματος μου απο τον αυχερα μεχρι το μεγαλο δαχτυλο θελω να τεντωνω ολη την ωρα το κορμι μου( σαν τικ αλλα το κανω μονη μου). Επισης ολο το σωμα γινεται σαν πετρα με τα αντιψυχωτικα, φυσιοθεραπευτη θες παραλληλα να ισιωνεις. :P

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    486
    Έχω εμπειρία με Remeron για κατάθλιψη. Ζομπινισμός, ατέλειωτες ώρες ύπνου που φτάνανε σχεδόν τις 16 το 24ωρο (!!!)
    δεν μπορούσα να σκεφτώ τίποτε το ουσιώδες, δεν ήμουν ικανή να πάρω μπρος για τίποτε,
    και στον ξύπνιο μου ήμουν κοιμισμένη, δεν θυμάμαι τίποτε για το τι έκανα όλους εκείνους τους μήνες που το έπαιρνα,
    μου γάμησε το μεταβολισμό επίσης. Να τα λέμε να τα μαθαίνουν κι άλλοι.

  9. #9
    Panos_019
    Guest
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Έχω εμπειρία με Remeron για κατάθλιψη. Ζομπινισμός, ατέλειωτες ώρες ύπνου που φτάνανε σχεδόν τις 16 το 24ωρο (!!!)
    δεν μπορούσα να σκεφτώ τίποτε το ουσιώδες, δεν ήμουν ικανή να πάρω μπρος για τίποτε,
    και στον ξύπνιο μου ήμουν κοιμισμένη, δεν θυμάμαι τίποτε για το τι έκανα όλους εκείνους τους μήνες που το έπαιρνα,
    μου γάμησε το μεταβολισμό επίσης. Να τα λέμε να τα μαθαίνουν κι άλλοι.
    Όλα φάρμακα είναι παιδιά και καλό δεν κάνουν.Εχω υψηλά τριγλυκεριδια και έχουν συμβάλει και αυτά έχει πέσει η αντοχή μου είμαι εξαρτημένος από αυτά αλλιώς μέσα και με τη χούφτα τα φάρμακα.Θελω να τα μειώσω παίρνω 9 την νερά και θέλω να πάω στα 3 με 4 το πολύ πολλές παρενέργειες και νευρα από την πολυφαρμακια μου βγαίνει

Similar Threads

  1. Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-2012, 08:21
  2. Replies: 16
    Last Post: 22-12-2009, 23:38
  3. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 03:57
  4. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 14:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •