κοψημο φαρμακων - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 90
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Νομίζω ότι όλα αυτά είναι συμπτώματα της κατάθλιψης.Πρέπει να γιατρευτούν αυτά για να σταματήσετε τα ζαναζ.Τα αντικατθλιπτικά δεν δημιουργούν εξάρτηση μήπως πρέπει να κάνετε κάποια άλλη αγωγή γιατί και εγώ για χρόνια έπινα λεξοτανιλ αλλά το θέμα είναι να γιατρευτεί κάτι και τα αγχωλιτικά σε ηρεμούν προσωρινά.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    130
    ο γιατρος μου μου ειπε κ πως τα αντικαταθλιπτικα προκαλουν εξαρτηση.......αμα μου λεει τα διακοψεισ μετα απο καπιο διστημα τα χρειαζεσαι παλι για να σου κανουν την ιδια δουλεια....ξερω ατομα που ποτε δεν μπορεσαν να τα σταματησουν κ απο το ιντερνετ που εχω ψαξει πολοι κολησαν με αυτα....ακομα κ τα νεωτερησ γενιας οπωσ το σιπραλεξ κ εντακτ.ακομα κ μυνησεισ καναν στοεξωτερικο για ενα αντικαταθλιπτικο στην εταιρια που το εβγαζε

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Προσωπικά έχω ρωτήσει δυο ψυχιάτρους και μου είπαν το ιδιο.Βασικά χρειάζεται να τα μειώνεις με αργό ρυθμό.Οταν έκανα για πρώτη φορά θεραπεία πέρασα για περίπου 6 μήνες αισθανόμουν καλά και μπορούσα να αντιμετωπίσω πολλά προβλήματα αλλά δυστυχώς 2 υποτροπές που έχω πάθει ήταν γιατί μαζεύτηκαν πολλά και σοβαρά.Δεν νομίζω ότι κάποιος που παθαίνει ένα καταθλιπτικό επεισόδιο απαραίτητα θα υποτροπιάσει.Εαν τα διακόψεις νωρις επειδή αισθάνεσαι καλά μαλλον θα υποτροπιάσεις.Χρειάζεται να τα πιείς για κάποιο διάστημα έστω και αν αισθάνεσαι καλά και θα γίνεται η μείωση σιγά σιγά.Ασχετα με μένα που δεν νομίζω να τα σταματήσω γιατί υπάρχουν χρόνια προβλήματα γνωρίζω περιστατικά που χρειάστηκε να κάνουν κάποτε αγωγή και μετά δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    εγω τα περνω σχεδον ενα χρονο,δεν θα επρεπ να γιατρευτω?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Εκτός απο τα ζαναξ τώρα παίρνεις αντικαταθλιπτικά;

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    130
    ναι φυσικα υπαρχουν κ ατομα τα οποια εχουν γινει καλα με αντικαταθλιπτικα ενοειται αυτο...αλλα κ αλλοι χωρισ φαρμακα με ψυχοθεραπεια αλοι με τον δικο τους τροπο κ αλοι ετυχε κ γινανε καλα ως δια μαγειας....τοχω ακουσει κ αυτο...εγω τωρα παιρνω μονο χαναχ,ειχα παρει το σιπραλεχ κ δεν μεκανε τιποτα...εχω απογοητευτει τοχω παρει αποφαση πως δεν θα θεραπευτω ποτε κ εχω απογοητευτει....καταστραφηκ ε η ζωη μου κ κανενας δεν μπορει να με καταλαβει απο το περιβαλον μου.μπορει να με περνανε κ για τρελη δεν ξερω.....

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Παρατήτησα πολλά παράπονα σχετικά με το σιπραλεξ.Αυτό μπορεί να μην σου ταίριαζε υπάρχουν κι άλλα αντικαταθλιπτικά.Εμένα μου έδωσαν ζολοφτ και δεν έβλεπα διαφορά γιατί δεν αλλάζεις γιατρό ή να σου δώσει άλλη αγωγή

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    130
    αυτο σκεφτομαι αλλα επειδη παιδευομαι 3 χρονια τωρα δεν μπορω να μπω ξανα στην ιδια διαδικασια με τα φαρμακα...φοβαμαι τισ παρενεργιες των αντικαταθλιπτικων.εχω τραβηξει πολα.μεχρι κ εμετο εκανα κ οι φοβιες αντι να καλμαρουν γινοταν εντονοτερες δεν ξερω γιατι.φοβαμαι να ξαναπαρω αντικαταθκιπτικο.με το που το επαιρνα παθαινα πολλεσ παρενεργιες.επρεπε ναμαι στο κρεβατι...πως θα ζουσα επρεπε να παω να δουλεψω κιολας σαν φυτο ειχα γινει.με το χαναχ νομοιζω οτι εχω θεραπευτει ειμαι καλα τωρα εχω να παθω κριση πανικου εδο κ 2 χρονια τωρα.ελα ομως που κολησα με το χαναχ κ δεν μπορω να το σταματησω με τιποτα.φοβαμαι εστω κ να μην παρω την δοση μου κ μια μερα.εχω παθει φοβεερη εξαρτηση οσο δεν μπορεισ να φανταστει.κ η αληθεια ειναι πωσ δεν ξερω τι νακανω..κανεισ δεν μπορει μνα με βοηθησει

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Κοίτα ότι κάνεις εσυ με το ζαναξ το οποίο δεν μου ταιριάζει έκανα εγώ με το λεξοτανιλ.Κάποτε ήπια bespar που είναι ότι πιο ελαφρύ και μετά νόμιζα πως θα σβήσω μου δημιουργούσε ταραχές κάτι σαν να με χτυπάει ηλεκτρικό ρεύμα.Κάθε βράδυ έπινα το λεξοτανιλ των 3mg και κοιμόμουν.Στο τέλος το συνήθισα και δεν με έπιανε.Τώρα πίνω το τραξεν που διαιρείται σε 4 μέρη εγώ το πίνω ολόκληρο και αν τα πράγματα πάνε καλύτερα θα αρχίσει η μείωση.Αλλά αυτά τα δίνουν μέχρι να δράσει το αντικαταθλιπτικό.Με το λαντος όπως και το εφεξορ που πήρα για πρώτη φορά δεν είχα την παραμικρή παρενέργεια.Καλύτερα να πάρεις και δεύτερη γνώμη

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    130
    καπια στιγμη θα το κανω θα παρω αποφαση κ θα παω σε καπιον αλον.....δεν μπορω να καταλαβω ομωσ που ενω ποτε δεν ειχα παθει κατι τετιο με επιασε ξαφνικα κ εχω καταντησει ετσι...τι να κανω να συνεχισω να περνω μια ζοη φαρμακα η να προσπαθησω να τα κοψω?ειλικρινα δεν ξερω μουρχεται να παραιτηθω τελιως.κανεισ δεν νιαζετα για μενα ολοι την παρτη του κοιτανε απο αυτοθσ που ξερω γιατι να συνεχισω για κατι καλυτερο ειλικρινα δεν ξερω αφου με τα χαναχ ηρεμη ειμαι κ δεν εχω το παραμικρο αγχοσ κ στεναχωρια.ειμαι παρα πολυ μπερδεμενη σαυτη την φαση τησ ζωης μου.εσυ ποσο καιρο παιρνεισ φαρμακα κ ποσο καιρο παιδευεσαι?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Πόσο χρόνων είσαι; εγώ άρχισα με το λεξοτανιλ στα 38 που και που με τα χρόνια άρχισα να τα παίρνω πιο συχνά έως καθημερινά.Επαθα κατάθλιψη και φυσικά δεν με κάλυπταν και μένα κανείς δεν με βοήθησε όχι να πάω σε γιατρό αλλά έστω κατά την διάρκεια της θεραπείας να μην μου δημιουργούν επιπλέον προβλήματα.Αν έχω πάει σε γιατρους ή ψυχολόγους το έκανα μόνη μου μην περιμένεις απο κανέναν φρόντισε τον εαυτό σου.και είχα δυο παιδιά να φροντίσω πάλι μόνη δυστυχώς.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    εξαρτηση τα αντικαταθλιπτικα??μη μου λες τετοια βραδιατικα...ισως να ναι καθαρα ψυχολογικη,της συνηθεοας εννοω.τελη σεπτεμβρη τα σταματαω και νιωθω οτι δεν θα χω που να στηριχθω.δεν πειραζει ομως νομιζω θα τα καταφερω.θα υποφερω για μερικες μερες με τους ιλλιγους αλλα θα την βγαλω την ακρη.παντως δεν ξερω αν φταιει το οτι ειναι πολυ ελαφρια τα δικα μου δεν εχω δει και ιδιαιτερη διαφορα,μπορει βεβαια μολις τα σταματησω να ειμαι πολυ χειροτερα..οσο για τα ζανξ πολινα πηγαινε σε εναν γιατρο να σου πει με ποιο τροπο θα τα διακοψεις και αν δεις οτι οι κρισεις και τα προβληματα ξαναρχονται στην επιφανεια προσπαθησε να τα αντιμετωπισεις αλλιως.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    130
    ειμαι 28 κ τα παιρνω απο τα 25...μηπως τελικα θα πρεπει να ζω με τον εφιαλτη των κρισεων πανικου για ολη μου τη ζωη?γιατι βλεπω ολοι εδω μεσα την παλευουνε κ γιατρια δεν εχουνε οπως κ εγω.μηπως κ εμεισ πρεπει να συμβιβαστουμε καπωσ με αυτην την διαταραχη?ισως ειναι αρωστια που δεν θεραπευεται οπως πχ η επιληψια κ ο διαβητης που κ αυτοι οι ασθενεοισ πρεπει για παντα να παιρνουν φαρμακευτικη αγωγη.ειναι τοσο ντροπη κ κακο ναχεις καταθλιψη κ διαταραχη πανικου|?

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    κακο για ποιον...ε μωρε απλα δεν τα περνας και τοσο καλα..αυτα!αλλοι εχουν χειροτερα..
    και να μην περασει μαθαινεις να το διαχειριζεσαι..τιποτα δεν ειναι για παντα φιλεναδα,ολα περνανε το ποτε εχει να κανει με εσενα!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    130
    μακαρι να περασει κ το ευχομαι να θεραπευτουν ολοι αλλα ειναι παρα μα παρα πολυ δυσκολο....τοσα χρονια ψαχνω την αιτια που παθαινω κρισεις κ ακομα δεν μπορεσα να την βρω.....δεν ξερω ειλικρινα κ ψυχοθεραπια εκανα κ το ιντερνετ εφαγα βιβλια διαβασα φαρμακα πηρα εκανα φοβερεσ προσπαθειεσ κ ακομα ετσι ειμαι....εχω καταντησει ναρκομανης με αυτα τα καταραμενα χαναχ που να μην τα δοκιμαζα ποτε χιλιες φορεςειμαι παρα πολυ χαλια οσο δεν μπορεισ να φανταστεις....αν δεν ειχα τους γονεις μου θα αυτοκτονουσα....

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •