ΒΑΡΕΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    9

    ΒΑΡΕΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ

    Καλησπέρα σας
    Είμαι καινούργιος και θέλω μια συμβουλή
    Είμαι σε μια δουλειά
    Και παίρνω καλά λεφτά αλλά από την βαρεμάρα δεν αντέχω με πιάνουν τα ψυχολογικά μου
    Ναυαγοσώστης είμαι και δεν αντέχω το 8ωρο που δεν κάνω τίποτα
    Δεν το αντέχω!
    Ξέρω ότι άμα πάω σε μια άλλη δουλειά θα είμαι καλύτερα γιατί θα κάνω κάτι ρε παιδιά
    Δεν θα κάθομαι
    Αλλά είναι πολύ πιο λίγα τα λεφτά
    Έχω ένα παιδί
    Και οι καιροί είναι δύσκολοι
    Μια συμβουλή θέλω
    Η έστω μια παρηγοριά στο πώς να διαχειριστώ την βαρεμάρα μου και να με συμβουλέψετε κάπως να περνάει πιο καλά η ώρα ακόμα και αν βαριέμαι
    1125€ παίρνω σαν ναυαγοσώστης
    770 άμα πάω σε βενζινάδικο
    Που εκεί κουνάω ρε παιδιά
    Κάνω κάτι
    Αλλά εγώ στη δουλειά αυτή είναι λυπημένος γιατί δεν κάνω κάτι και βαριέμαι τη ζωή μου
    Ενώ στο βενζινάδικο έχει λιγότερα λεφτά αλλά περνάει πιο γρήγορα η ώρα και με πιο πολύ δουλειά
    Τι να κάνω ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Να κάτσεις εκεί που παίρνεις τα περισσότερα λεφτά. Η βαρεμάρα δεν είναι λόγος αποχώρησης από μια δουλειά εκτός αν ήσουν κανένα στέλεχος πχ. Έλεος οι δουλειές είναι για τα λεφτά όχι για την καλοπέραση.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by natrix28 View Post
    Καλησπέρα σας
    Είμαι καινούργιος και θέλω μια συμβουλή
    Είμαι σε μια δουλειά
    Και παίρνω καλά λεφτά αλλά από την βαρεμάρα δεν αντέχω με πιάνουν τα ψυχολογικά μου
    Ναυαγοσώστης είμαι και δεν αντέχω το 8ωρο που δεν κάνω τίποτα
    Δεν το αντέχω!
    Ξέρω ότι άμα πάω σε μια άλλη δουλειά θα είμαι καλύτερα γιατί θα κάνω κάτι ρε παιδιά
    Δεν θα κάθομαι
    Αλλά είναι πολύ πιο λίγα τα λεφτά
    Έχω ένα παιδί
    Και οι καιροί είναι δύσκολοι
    Μια συμβουλή θέλω
    Η έστω μια παρηγοριά στο πώς να διαχειριστώ την βαρεμάρα μου και να με συμβουλέψετε κάπως να περνάει πιο καλά η ώρα ακόμα και αν βαριέμαι
    1125€ παίρνω σαν ναυαγοσώστης
    770 άμα πάω σε βενζινάδικο
    Που εκεί κουνάω ρε παιδιά
    Κάνω κάτι
    Αλλά εγώ στη δουλειά αυτή είναι λυπημένος γιατί δεν κάνω κάτι και βαριέμαι τη ζωή μου
    Ενώ στο βενζινάδικο έχει λιγότερα λεφτά αλλά περνάει πιο γρήγορα η ώρα και με πιο πολύ δουλειά
    Τι να κάνω ;

    Μια συμβουλή να κάνω εγώ έμενα να αλλάξω γνώμη πάνω σε αυτό το θέμα
    Να κάνω εμένα όχι να μην βαριέμαι αλλά να βρω μια λύση ώστε να κάνω εγώ την δουλειά πιο ευχάριστη για εμένα
    Αλλά στην προκειμένη περίπτωση
    Όλη μέρα κάθομαι
    Δεν έχω κάτι να κάνω που να πεις ότι ξέρεις κάτι
    Θα κάνω αυτό και θα περάσω καλά
    Αφού δεν κάνω κάτι
    Καταλαβαίνω ότι πολλοί γονείς
    Παίρνουν πολύ πιο λίγα
    Γσμιουνται στη δουλειά για να πάρουν 600-700 ευρώ
    Και εγώ είμαι χαζός που σε μια δουλειά με τόσο καλά λεφτά παραπονιέμαι ότι βαριέμαι
    Δεν το κάνω επειδή το θέλω όμως
    Το να χαλιεμαι επειδή είμαι στη δουλειά αυτή και βαριέμαι
    Θέλω να μάθω να το διαχειρίζομαι αυτό αλλά δεν ξέρω το πώς.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by natrix28 View Post
    Καλησπέρα σας
    Είμαι καινούργιος και θέλω μια συμβουλή
    Είμαι σε μια δουλειά
    Και παίρνω καλά λεφτά αλλά από την βαρεμάρα δεν αντέχω με πιάνουν τα ψυχολογικά μου
    Ναυαγοσώστης είμαι και δεν αντέχω το 8ωρο που δεν κάνω τίποτα
    Δεν το αντέχω!
    Ξέρω ότι άμα πάω σε μια άλλη δουλειά θα είμαι καλύτερα γιατί θα κάνω κάτι ρε παιδιά
    Δεν θα κάθομαι
    Αλλά είναι πολύ πιο λίγα τα λεφτά
    Έχω ένα παιδί
    Και οι καιροί είναι δύσκολοι
    Μια συμβουλή θέλω
    Η έστω μια παρηγοριά στο πώς να διαχειριστώ την βαρεμάρα μου και να με συμβουλέψετε κάπως να περνάει πιο καλά η ώρα ακόμα και αν βαριέμαι
    1125€ παίρνω σαν ναυαγοσώστης
    770 άμα πάω σε βενζινάδικο
    Που εκεί κουνάω ρε παιδιά
    Κάνω κάτι
    Αλλά εγώ στη δουλειά αυτή είναι λυπημένος γιατί δεν κάνω κάτι και βαριέμαι τη ζωή μου
    Ενώ στο βενζινάδικο έχει λιγότερα λεφτά αλλά περνάει πιο γρήγορα η ώρα και με πιο πολύ δουλειά
    Τι να κάνω ;
    πρεπει να καθεσαι σε καποιον πυργο και να παρακολουθεις; δεν επιτρεπεται να περπατας στην παραλια;
    αν επιτρεπεται να φορας ακοσυτικα, ακου εκπομπες σε σποτιφαι και γιουτιουμπ να περναει η ωρα...
    εγω θα καθομουν εκει. η δουλεια στο βενζιναδικο, εμενα μου φαινεται χειροτερη κι αν κανεις και βραδυνα, ειναι και επικινδυνη. και τα λεφτα σχεδον μισα, οπως τα λες...

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2022
    Location
    Athens
    Posts
    32
    Το βρίσκω κατανοητό που νιώθεις δυσφορία από μια τέτοια κατάσταση. Εγώ πρώτη φορά είχα έρθει σε επαφή με το μαρτύριο της απραγμοσύνης στο στρατό. Τρίτη μέρα και δήλωσα εθελοντικά να πάω αγγαρεία στα μαγειρεία γιατί απλά δεν άντεχα να μην κάνω τίποτα. Η κάθε δουλειά δεν αξιολογείται μόνο από το πόσα βγάζεις. Είναι το άγχος, η επικινδυνότητα, το περιβάλλον, τα άτομα με τα οποία συναναστρέφεσαι, το νόημα που βρίσκεις, η σωματική και η ψυχική καταπόνηση και η βαρεμάρα βεβαίως. . Έχεις κάποιο πτυχίο, κάποια ειδικότητα; Ψάξε σε άλλες δουλειές, άλλωστε και το ναυαγοσωστηλίκι επισφαλής και προσωρινή δουλειά είναι. Τι γίνεται το χειμώνα; Και τι θα γίνει σε λίγα χρόνια που θα είσαι πιο μεγάλος και θα ψάχνουν κάποιο πιο φρέσκο άτομο; Μπορεί να έχεις παιδί αλλά είσαι νέος ακόμα, ψάξε να εξειδικευτείς κάπου, να πάρεις κάποια κατάρτιση ώστε να ανοίξουν περισσότερες επιλογές για δουλειά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by Partalio View Post
    Το βρίσκω κατανοητό που νιώθεις δυσφορία από μια τέτοια κατάσταση. Εγώ πρώτη φορά είχα έρθει σε επαφή με το μαρτύριο της απραγμοσύνης στο στρατό. Τρίτη μέρα και δήλωσα εθελοντικά να πάω αγγαρεία στα μαγειρεία γιατί απλά δεν άντεχα να μην κάνω τίποτα. Η κάθε δουλειά δεν αξιολογείται μόνο από το πόσα βγάζεις. Είναι το άγχος, η επικινδυνότητα, το περιβάλλον, τα άτομα με τα οποία συναναστρέφεσαι, το νόημα που βρίσκεις, η σωματική και η ψυχική καταπόνηση και η βαρεμάρα βεβαίως. . Έχεις κάποιο πτυχίο, κάποια ειδικότητα; Ψάξε σε άλλες δουλειές, άλλωστε και το ναυαγοσωστηλίκι επισφαλής και προσωρινή δουλειά είναι. Τι γίνεται το χειμώνα; Και τι θα γίνει σε λίγα χρόνια που θα είσαι πιο μεγάλος και θα ψάχνουν κάποιο πιο φρέσκο άτομο; Μπορεί να έχεις παιδί αλλά είσαι νέος ακόμα, ψάξε να εξειδικευτείς κάπου, να πάρεις κάποια κατάρτιση ώστε να ανοίξουν περισσότερες επιλογές για δουλειά.
    Ο στρατός δεν έχει καμία σχέση με μια πραγματική δουλειά. Άσε μας τώρα. Αυτός πληρώνεται για την δουλειά του και πληρώνεται καλά γιατί να φύγει; Επειδή βαριέται; Κι αν στο βενζινάδικο βαριέται πιο πολύ, θα πάει σουβλατζής ας πούμε να παίρνει 400 ευρώ τον μήνα; Τι λέτε ρε παιδιά;

Similar Threads

  1. Η βαρετή ζωή μου
    By andreas86 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 21
    Last Post: 16-07-2022, 19:00
  2. δουλεια
    By hlias1988 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 08-06-2020, 19:03
  3. Βαρετη καθημερινοτητα
    By Anakin in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 26-01-2016, 04:57
  4. Νέα δουλειά
    By Γάτος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 15-04-2014, 14:20
  5. Mια βαρετη ζωη...
    By jimakos8 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 15
    Last Post: 20-11-2010, 00:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •