Πρόβλημα στην ομιλια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    9

    Πρόβλημα στην ομιλια

    Καλησπέρα στην ομάδα θα ήθελα να μοιραστώ το πρόβλημα μου κ γω με τη σειρά μου.Μετα απο κάποια τραυματικά γεγονότα που συνέβησαν στη ζωή μου όπου με επηρέασαν αρκετά εδώ κ κάποια χρόνια έχω πάθει κάτι το οποίο αδυνατω να το λύσω...σε ότι έχει να κάνει με την επικοινωνία κ τον λόγο πχ μιλάω με κάποιον πάνω σε διάλογο είτε στη δουλειά μου κ σκέφτομαι υπερβολικά αυτά που θέλω να πω !να είναι κ μπλοκάρω σα να παγώνει ο εγκέφαλος μου κ δεν έρχονται λέξεις,φρασεις κενό είναι πολύ βασανιστικό όλο αυτό με ρίχνει .Έχει γίνει διάγνωση για νοητικό ψυχαναγκασμο κ έχει δοθεί κ αγωγή αλλά δε βλέπω βελτίωση κ γω μέσα σε όλα αυτά φοβάμαι μήπως έχω ψύχωση κ αν αφήσω κ δεν ελέγχω αυτά που θέλω να πω θα λέω ασυναρτησίες κ θα μπερδεύω τα λόγια μου!Νιώθω ότι έχω πάθει γερή ζημιά κ έχω έλλειμμα γνωστικά κ ότι έχω "πειράχτει".Αν κάποιος έχει βιώσει κάτι παρόμοιο παρακαλώ ας μου πει πως βοηθήθηκε παρακαλώ.Ευχαριστω κ συγνώμη για το μεγάλο κείμενο

  2. #2
    Αρχικά να πω πως δεν είμαστε γιατροί εδω μέσα, εικασίες κάνουμε βάση προσωπικών εμπειριών .Οπότε θα σε συμβούλευα να δείς όσους περισσότερους ψυχολογου/ψυχίατρους μπορείς.

    Τώρα η εικασία μου...Αυτό που περιγράφεις μοιάζει με Διαταραχή Πανικου , παθαίνεις πανικό για πρωτη φορά και μετα φοβάσαι μην παθεις κριση πανικου ξανά και γι αυτό παθαίνεις κρίσης πανικού ,είναι το κλασσικό Loop. Επίσης νιώθεις πως έχασες την ατρωτία σου... πως "πειράχθηκες" και έχεις κοινωνικό άγχος (φοβάσαι να μην παθεις κρίση πανικού μπροστά στους άλλους).

    Εσυ επειδή φοβάσαι μην "κολλήσεις" γι αυτό "κολλάς",έχεις κοινωνικό άγχος (πως θα σε δουν οι αλλοι αν "κολλησεις").Δεν είναι πιο έντονο με ξένους? (γιατί οι δικοι σου ξέρεις πως δε θα σε παρεξηγήσουν ,ενω οι ξένοι μπορει)

    Να πω τωρα πως δεν φαίνεται να χεις ψυχωση ούτε γνωστικό έλλειμα απλά κάποια στιγμή μπλόκαρες (σε όλους συμβαίνει) και απο τότε φοβάσαι μη ξαναμπλοκάρεις και γι αυτο μπλοκάρεις.

    Σου προτείνω να δεις διαφορετικά αυτο το "μπλοκάριμα" .Και να μπλοκάρεις τι έγινε?
    Υπάρχουν θετικά σε αυτό το μπλοκάρισμα? Παρε μολύβι και γράψε τα θετικά(ξέρω δύσκολο...αλλα ΓΙΝΕΤΑΙ) , όσα περισσότερα βρείς τόσο πιο πολύ θα ξεμπλοκάρεις!!!! Το βλέπεις ακραία αρνητικά γι αυτό το φοβασαι τόσο πολυ και επειδή το φοβάσαι τοσο πολύ γι αυτό συμβαίνει....Απο που ξεκινάει όλο αυτο όμως? Ξεκινάει απο το γεγονος ότι το βλέπεις ακραία αρνητικά , όσο περισσότερη θετικότητα ή ουδετερότητα προσθεσεις στον τρόπο που το βλέπεις τόσο περισσότερο θα αντιμετοπίζεις το αίτιο του προβληματός σου.

    Ενα θετικό....Σκέφτεσαι πολύ αυτά που λες με συνέπεια να μην λές βλακείες ( υπάρχουν άτομα που δεν σκέφτονται πολυ και λένε όλοι την ώρα!!).
    Βρές και αλλα δικα σου.

Similar Threads

  1. Πρόβλημα στην ομιλια
    By Christina1 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 21-06-2023, 17:31
  2. σφίξιμο στο σαγόνι με δυσκολία στην ομιλία......
    By akis1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 17-08-2019, 19:06
  3. δυσκολια στην ομιλια..
    By akis1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 10-02-2019, 09:48
  4. προβλημα στην οικογενεια
    By georider in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 08-05-2013, 12:41
  5. Προβλημα στην ερωτική ζωή
    By Minas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 21-09-2011, 11:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •