Σοβαρό πρόβλημα αϋπνίας - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    η παιδικη αυπνια, πως ειχε ξεκινησει; σε υποχρεωναν να κοιμηθεις;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    219
    Quote Originally Posted by The Owl View Post
    Τώρα απο σχεδόν τιποτα (λίγα γαστρεντερικά ακόμα). Στο παρελθόν (καμία 25αρια χρόνια ) από όλα εκτός απο παραισθήσεις. Ξεκίνησα μικρός με ΑΚΡΑΙΟ ψυχαναγκασμούς/υποχοντρισμο το ξεπέρασα μόνος μου , μετα διαταραχή πανικού οπου επίσης το ξεπερασα μόνος μου και στη συνέχεια απο διπολική διαταραχή όπου χρειάστηκα φαρμακευτική αγωγη. Μια μικρή περίληψη είναι αυτό ,μέσα σε όλα αυτα είχα αυπνία ,νευρικη ανορξία ,και σωματικα θέματα απο το αγχός κτλ.

    Τα έχω περάσει όλα γι αυτό γράφω με αυτοπεποίθηση , πως και το πιο ακραίο διορθώνεται με ΑΚΡΑΙΑ αλλαγή τρόπου σκέψης. Σε μένα τουλάχιστον λειτούργησε.
    Κατ' αρχην πολλα συγχαρητηρια που τα ξεπερασες, ειναι πολυ δυσκολη διαδικασια και συμφωνω μαζι σου οτι πολλα απο αυτα διορθωνονται, θελει δυναμη, υπομονη και επιμονη σε ολους τους τομεις. Για την διπολικη ποιο φαρμακο παιρνεις, το seroquel?

    Για το θεμα που διαφωνουσαμε πιο πανω το οτι οταν περνουσαμε καλα και διασκεδαζαμε εσυ δεν ενιωθες καμια κουραση, με ελαχιστο υπνο για πολλες μερες, να πω οτι αυτο ειναι ισως το πιο χαρακτηριστικο της διπολικης διαταραχης, στην φαση της μανιας/υπομανιας οι περισσοτεροι δεν νιωθουν καμια κουραση και μπορουν να αισθανονται αυξημενη ενεργεια και διαθεση αυπνοι για πολλες μερες, οποτε μαλλον ετσι εξηγειτε.

  3. #18
    Εφεξορ 300mg , Λαπενζα 10mg . To παράδειγμα που χρησιμοποίησα ήταν πολυ πρίν την διπολικη.

    Τον υποχονδρισμο τον ξεπέρασα αλλάζοντας πως βλέπω τον θανατο ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ, τωρα τον βλέπω σα μια θετικη εμπειρία. Αν μπορείς να δείς θετικά τον θάνατο , μπορείς να δείς θετικά την αυπνία . Το πολυ πολυ να είσαι ενας χαρουμενος αυπνος αν δεν την εξαλειψει αντι δυστυχισμένος αυπνος που σε τωρα.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    219
    Οταν ξεκινούσε η αγχωδης μου διαταραχη και εγω ειχα υποχονδρισμο και καποιες κρισης πανικου και εγω τα ξεπερασα αλλα με αλλον τροπο οποτε στον καθενα μπορει να ειναι διαφορετική η διαδικασία. Τωρα το να ειμαι χαρουμενος τελειως αυπνος δεν νομίζω να μπορω ουτε να το θελω, αλλα ούτε δυστυχησμενος ειμαι απλα κουρασμενος απ την αυπνια ωστόσο προσπαθω να κανω τα παντα που θα εκανα και εαν κοιμόμουν φυσιολογικα και προσπαθω να μην δινω ιδιαιτερη σημασια στην αυπνια συνεχιζω την ζωη μου μαζι της μεχρι να την ξεπερασω

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    9
    Ναι υπήρχε αυτό όντως κ με ενοχλούσε πολύ...(remedy)
    Last edited by Christina1; 23-07-2023 at 15:25. Reason: Remedy

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Sos σοβαρό προβλημα
    By Skiouros8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-04-2021, 10:21
  2. Σοβαρό πρόβλημα εμπιστοσύνης
    By giannhs98 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 01-06-2018, 13:59
  3. Σοβαρό πρόβλημα
    By Giannoulisboy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 149
    Last Post: 30-12-2015, 15:18
  4. Σοβαρο προβλημα με την μητερα μου!
    By christinalaka in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 01-03-2014, 23:24
  5. σοβαρο προβλημα..
    By π=β in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 09-09-2011, 14:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •