Χελπ.. πως να το πω στους γονείς;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    14

    Χελπ.. πως να το πω στους γονείς;

    Γεια σας, θα ήθελα να ρωτήσω πως να το χειριστώ..

    Έχω Asperger και ΔΕΠΥ και το να βρω σύντροφο και δουλειά ηταν παντα θέμα.. Γνώρισα κάποιον απο άλλη χώρα που έρχεται εδώ για διακοπές και έχουμε τις ίδιες διαταραχές. Μου πρότεινε να μετακομίσουμε μαζί στην χώρα του, μιας και είναι πιο φιλική για άτομα με αναπηρίες και θα λαμβάνουμε και οικονομική βοήθεια. Εγώ εδω δεν παίρνω οικονομική βοήθεια γιατί διαγνώστηκα αργότερα. Έχω γονείς μεγάλους σε ηλικία και δεν ξέρουν απο ιατρικά και επίσης είτε τσακονώντουσαν, είτε έλειπαν στη δουλειά, μεγάλωσα κάπως μόνη μου και τράβηξα πάρα πολλά μόνη μου στο σχολείο. Δεν μου δίνεται οικονομική βοήθεια γιατί το οτι διαγνώστηκα αργότερα το θεωρούν πως σημαίνει οτι ο βαθμός της πάθησης είναι ήπιος.. Χωρίς να το ψάξουν περαιτέρω..

    Θέλω να παω να μείνω μαζί του όσο τιποτα άλλο, είμαι 23 και νιώθω πως εδω δεν έχω καμία επιλογή. Αυτός το έχει πει στους γονείς του για εμας και τα σχέδια μας και οι γονείς του είναι καταχαρούμενοι και η μάμα του θα μας βοηθάει στις δουλειές του σπιτιού. Τον αφήνουν να έρχεται εδώ μόνος του να με βλέπει. Θέλω και εγώ να παω τις επόμενες εβδομάδες να τον δω και να δω την χώρα και την πόλη του. Δεν έχω πει τίποτα στους γονείς μου γιατί θα φρικαρουν. Δεν τους έχω μιλήσει καθόλου για εκείνον αν και θα ήθελα πολύ.. Οι γονείς μου ειναι πρώτοι στις εντάσεις και φοβάμαι οτι απλως θα γίνουν τεράστιες φασαρίες χωρίς να σκεφτούν το μέλλον μου και τι θα με κάνει χαρούμενη. Σκεφτόμουν να τους πω οτι θα παω κατασκήνωση κλπ, αλλα και πάλι θα φωνάξουν και μετα αν τους τα πω ολα αποτομα θα πάθουν σοκ.. και θα καταλάβουν οτι πήγα εξωτερικό.

    Οταν τυχαίνει κάτι, κάποιο ατύχημα ή ζημιά και οι δυο πάνε στο νοσοκομείο γιατί τους ανεβαίνει η πίεση πάρα πολυ και είναι 60κάτι χρονών..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Quote Originally Posted by pennyy5 View Post
    Γεια σας, θα ήθελα να ρωτήσω πως να το χειριστώ..

    Έχω Asperger και ΔΕΠΥ και το να βρω σύντροφο και δουλειά ηταν παντα θέμα.. Γνώρισα κάποιον απο άλλη χώρα που έρχεται εδώ για διακοπές και έχουμε τις ίδιες διαταραχές. Μου πρότεινε να μετακομίσουμε μαζί στην χώρα του, μιας και είναι πιο φιλική για άτομα με αναπηρίες και θα λαμβάνουμε και οικονομική βοήθεια. Εγώ εδω δεν παίρνω οικονομική βοήθεια γιατί διαγνώστηκα αργότερα. Έχω γονείς μεγάλους σε ηλικία και δεν ξέρουν απο ιατρικά και επίσης είτε τσακονώντουσαν, είτε έλειπαν στη δουλειά, μεγάλωσα κάπως μόνη μου και τράβηξα πάρα πολλά μόνη μου στο σχολείο. Δεν μου δίνεται οικονομική βοήθεια γιατί το οτι διαγνώστηκα αργότερα το θεωρούν πως σημαίνει οτι ο βαθμός της πάθησης είναι ήπιος.. Χωρίς να το ψάξουν περαιτέρω..

    Θέλω να παω να μείνω μαζί του όσο τιποτα άλλο, είμαι 23 και νιώθω πως εδω δεν έχω καμία επιλογή. Αυτός το έχει πει στους γονείς του για εμας και τα σχέδια μας και οι γονείς του είναι καταχαρούμενοι και η μάμα του θα μας βοηθάει στις δουλειές του σπιτιού. Τον αφήνουν να έρχεται εδώ μόνος του να με βλέπει. Θέλω και εγώ να παω τις επόμενες εβδομάδες να τον δω και να δω την χώρα και την πόλη του. Δεν έχω πει τίποτα στους γονείς μου γιατί θα φρικαρουν. Δεν τους έχω μιλήσει καθόλου για εκείνον αν και θα ήθελα πολύ.. Οι γονείς μου ειναι πρώτοι στις εντάσεις και φοβάμαι οτι απλως θα γίνουν τεράστιες φασαρίες χωρίς να σκεφτούν το μέλλον μου και τι θα με κάνει χαρούμενη. Σκεφτόμουν να τους πω οτι θα παω κατασκήνωση κλπ, αλλα και πάλι θα φωνάξουν και μετα αν τους τα πω ολα αποτομα θα πάθουν σοκ.. και θα καταλάβουν οτι πήγα εξωτερικό.

    Οταν τυχαίνει κάτι, κάποιο ατύχημα ή ζημιά και οι δυο πάνε στο νοσοκομείο γιατί τους ανεβαίνει η πίεση πάρα πολυ και είναι 60κάτι χρονών..
    καλησπερα.
    ποσον καιρο γνωριζεστε με αυτο το παιδι και ποση παρεα εχετε κανει;
    εισασταν δλδ καθημερινα μαζι για ποσον καιρο; εχετε συγκατοικησει ποτε;
    εχετε ολοκληρωσει τις σχεσεις σας;

    ο,τι κι αν αποφασισεις, καντο τουλαχιστον σταδιακα.
    δλδ, μην πεις τπτ για συγκατοικισησ τους γονεις. πες τους μονο οτι εχετε γνωριστει και μιλατε.
    στην απο εκει πλευρα, να κανεις αρκετες επισκεψεις να γνωριστειτε και με τους γονεις του, αλλα να μεινετε και μαζι, πριν παρεις καποια οριστικη αποφαση.
    ειναι απο δυτικη χωρα, η κανενας αραβας, απ το βαθυ ισλαμ;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    14
    Είμαστε μαζί 8 μήνες, έρχοταν με την οικογένεια του και απο ένα σημείο και μετα τον αφηνουν μονο του να έρχεται να με βλέπει. Εγω δεν εχω παει ποτε στο μέρος του, δεν ξέρω αν με αφήσουν να πάω, θα κάνουν χαμό οπως κάνουν παντα..

    Είναι απο Βόρεια Ευρώπη χαχα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Quote Originally Posted by pennyy5 View Post
    Είμαστε μαζί 8 μήνες, έρχοταν με την οικογένεια του και απο ένα σημείο και μετα τον αφηνουν μονο του να έρχεται να με βλέπει. Εγω δεν εχω παει ποτε στο μέρος του, δεν ξέρω αν με αφήσουν να πάω, θα κάνουν χαμό οπως κάνουν παντα..

    Είναι απο Βόρεια Ευρώπη χαχα.
    8 μηνες μενατε μαζι; συγκατοικουσατε; συνολικα ποσο καιρο εχετε συγκατοικησει;
    εχετε ολοκληρωμενες σχεσεις;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    14
    Οχι δεν εχουμε συγκατοικισει. Οταν παω εκει θα μεινουμε μαζι προσωρινα σε ενα σπιτι που ειχαν οι παπουδες του στην εξοχη για να δουμε πως θα τα παμε. Το θεμα ειναι τι θα πω στους γονεις που θα λειψω και μετα πριν μετακομισουμε μαζι πως θα τους το ανακοινωσω..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,872
    αν το ατομο αυτο σε σεβετε σε εκτιμά κι νομιζεις οτι θα βρεις εκει μια αγκαλιά πραγματικη και γαλινη να πας.οι γονεις σου αν θελουν μπορουν να εχουν μια επαφή μαζι σου κι να βοηθά ο ενας τον αλον ανθρωπινα εστο κι με μια κουβεντα παρηγοριάς. αν παλι σου εχουν φερθει άσχημα αγαπα τους μα αφου βρήκες καπου αλου αυτο που αυτοι σου στερήσαν θα ειν κι αυτο ενα μάθημα ζωης των γονιων σου για την κακοτροπια τους σε εσενα.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Quote Originally Posted by pennyy5 View Post
    Οχι δεν εχουμε συγκατοικισει. Οταν παω εκει θα μεινουμε μαζι προσωρινα σε ενα σπιτι που ειχαν οι παπουδες του στην εξοχη για να δουμε πως θα τα παμε. Το θεμα ειναι τι θα πω στους γονεις που θα λειψω και μετα πριν μετακομισουμε μαζι πως θα τους το ανακοινωσω..
    αποφευγεις να μου απαντησεις αν εχετε ολοκληρωσει και υποθετω οτι μονο ραντεβουδακια γνωριμιας εχετε και οχι πολλα πραγματα.
    το να πας να μεινετε μαζι σε αλλη χωρα με τοσο μικρη γνωριμια και χωρις να το γνωριζει κανεις, το θεωρω καπως επικινδυνο. δεν γινεται να πατε μια εκδρομη με μια φιλη σου να σας φιλοξενησουν μαζι και ξαναπας αργοτερα μονη σου;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Καταπιεστικοι γονείς και ήρθε κάποιος από άλλη χώρα για να σε σώσει; Πιο πολύ για αντίδραση ανθρώπου που κουράστηκε την καταπίεση δείχνεις πάρα για άτομο που θέλει να ζήσει με τον "άνθρωπο του".
    Δεν επιλέγουμε κάποιον για να σωθούμε, αλλά γιατί αυτόν θέλουμε μέρος της ζωής μας.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    14
    Remedy Δεν θα μετακομισω μαζι του χωρις να το ξερει κανεις.. Απλως αγχονωμαι για το πως θα το φερω στους γονεις μου και το πως θα παω να τον δω και να δω την περιοχη του

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Καταπιεστικοι γονείς και ήρθε κάποιος από άλλη χώρα για να σε σώσει; Πιο πολύ για αντίδραση ανθρώπου που κουράστηκε την καταπίεση δείχνεις πάρα για άτομο που θέλει να ζήσει με τον "άνθρωπο του".
    Δεν επιλέγουμε κάποιον για να σωθούμε, αλλά γιατί αυτόν θέλουμε μέρος της ζωής μας.
    Δεν ειναι καταπιεστικοι, μαλιστα ειναι αδιαφοροι απλως αρπαζονται με το παραμικρο, ειδικα μεταξυ τους. Δεν ξερω πως να τους το πω αυτο και δεν θελω να ειναι στη μεση αυτο το αχγος με το πως θα το παρουν οι γονεις μου. Ετσι κι αλλιως παντα μονη μου ημουν, μεγαλωσα σαν να ειμαι μονη μου

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    αν το ατομο αυτο σε σεβετε σε εκτιμά κι νομιζεις οτι θα βρεις εκει μια αγκαλιά πραγματικη και γαλινη να πας.οι γονεις σου αν θελουν μπορουν να εχουν μια επαφή μαζι σου κι να βοηθά ο ενας τον αλον ανθρωπινα εστο κι με μια κουβεντα παρηγοριάς. αν παλι σου εχουν φερθει άσχημα αγαπα τους μα αφου βρήκες καπου αλου αυτο που αυτοι σου στερήσαν θα ειν κι αυτο ενα μάθημα ζωης των γονιων σου για την κακοτροπια τους σε εσενα.
    Ευχαριστω, με κατανοησες πολυ.. σαν αλλο ατομο με Asperger.. Ημουν τελειως μονη στο σχολειο με τις μαθησιακες δυσκολιες, το bullying, τις κοινωνικες δυσκολιες και παντα ειχαν γυρισμενη τη πλατη. Εχω μια αδερφη που δεν εχει καποια νευροαναπτυξιακη διαταραχη και οι γονεις με απερριπταν γιατι δεν ειμαι σαν εκεινη.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    14
    Κανονικα θα ηθελα να τους το πω και να παμε μαζι να δουμε την περιοχη, τουλαχιστον με τον ενα γονεα.. αλλα ξερω πως δεν θα γινει αυτο. Και ετσι κι αλλιως ειμαι 23

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by pennyy5 View Post
    Δεν ειναι καταπιεστικοι, μαλιστα ειναι αδιαφοροι απλως αρπαζονται με το παραμικρο, ειδικα μεταξυ τους. Απλως δεν ξερω πως να τους το πω αυτο και δεν θελω να ειναι στη μεση αυτο το αχγος με το πως θα το παρουν οι γονεις μου. Ετσι κι αλλιως παντα μονη μου ημουν, μεγαλωσα σαν να ειμαι μονη μου
    Καταπιεστικοι ή όχι.. Δείχνεις ότι θες απλά να σωθείς. Από την ζωή σου; Από τον ίδιο σου τον εαυτό; Δεν ξέρω.
    Αφού είναι αδιάφοροι, που είναι το πρόβλημα;

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Καταπιεστικοι ή όχι.. Δείχνεις ότι θες απλά να σωθείς. Από την ζωή σου; Από τον ίδιο σου τον εαυτό; Δεν ξέρω.
    Αφού είναι αδιάφοροι, που είναι το πρόβλημα;
    Το οτι θελω σε λιγες εβδομαδες να παω να τον δω στη περιοχη του για κανα 20 μερες. Να συγκατοικισουμε λιγο μαζι, να δω το μερος, να κοιταξουμε σπιτια κλπ. Αν πω στους γονεις μου οτι θα λειψω για 20 μερες θα κανουν φασαρια.. θα βρουν αφορμη.. σκεφτομουν να τους πω οτι θα παω σε καμια κατασκηνωση να ξεσκασω κλπ.

    Μετα αυτος θελει να ερθει εδω να γνωρισει τους γονεις μου και να παρουμε πραγματα για την μετακομιση.. Τωρα περιμενει εμενα για να νοικιασουμε σπιτι μαζι. Πρεπει να υπαρχει το ονομα μου στο συμβολαιο ενοικιασης για να μου δωσει το κρατος οικονομικη βοηθεια.

    Οι γονεις μου θα κανουν χαμο και θα τρεχουν στα νοσοκομεια με οριακα εγκεφαλικα με ολη αυτη τη κατασταση.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,872
    φιλαρακι μου προχώρα σύμφωνα με τις δυναμεις τις δικες σου οσο μπορεις οτι μπορεις καν καλο για σενα ναχεις ηρεμια ψυχης . εχεις καποια ατομα ευτιχως που σε στιριζουν που ειν το αμορε σου κι οι δικοι του μακαρι αυτοι να γινουν αυτο που ζήταγες απο μικρο παιδι. μακαρι να ειν αυτοι οι ανθρωποι που θα σου φερθουν οπως αξιζει καθε ανθρωπος να του φεροντε με εκτιμηση καλοσύνη ευγενεια .τουλάχιστον καποιες πονεμενες ψυχες βρίσκουν αυτο που θα τους δωσει την γαλήνη που τους χροστα η ρημαδοζωη. εγώ δε εχω τυχη δυστυχώς κανεις δε με δεχετε κι ουτε με αγαπα εγω με την μοναξιά μου θα κανω παρέα . εχω βρει κουτσα στραυα το πως θα μπορω λιγο να ηρεμω ψυχικα με τραγουδακια κι στο pc στα γιουτουμπ να κοιταω ωραια πραγματακια να περνα η ωρα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Παρά πολύ άγχος χελπ
    By Gigi93 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 02-02-2023, 18:17
  2. βαζουν συνεχως λογια στους γονεις μου
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 13-02-2021, 20:24
  3. Πως να εκφράσω στους γονείς μου την ομοφυλοφιλία;
    By Tsekierce in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 29-12-2016, 00:49
  4. προβλημα με το πως θα το πω στους γονεις
    By ελλη19 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 10-05-2013, 07:28
  5. Replies: 31
    Last Post: 03-12-2010, 19:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •