Είναι η αρχή ψύχωσης;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    66

    Είναι η αρχή ψύχωσης;

    Καλησπέρα. Θέλω τη γνώμη σας γιατί κοντεύω να πεθάνω τόσο από το άγχος όσο και από τη μελαγχολία που μου δημιούργησε το όλο θέμα. Το ένα βράδυ καθώς περπατούσα με το μωρό μου αγκαλιά κι ενώ στην αρχή γκρίνιαζε, μετά από λίγο ηρέμησε και χαμήλωσε το κεφάλι του στον ώμο μου πιπιλώντας το δάχτυλό μου. Σκέφτηκα πως νυστάζει. Εκείνη την ώρα ακούω από πίσω μου μια γυναικεία φωνή να λέει ψιθυριστά <<νυστάζει..>> σα να ήταν μια γυναίκα από πίσω και τον παρακολουθούσε και το είπε. Όταν όμως μας προσπέρασε ήταν ένα ζευγάρι ξένων!! Αποκλέιεται λοιπόν να είπε κάτι τέτοιο και μάλιστα στα ελληνικά!!
    Την επόμενη μέρα ήμουν σε πάρκο με νεροτσουλήθρες και περίμενα στην ουρά να πάρω ένα στρωματάκι και αφού το πήρα περνάω δίπλα από ένα ζευγάρι και πιάνω με το αυτί μου να λένε << Πεκ...σεμινάρια!>> γυρνώ ξαφνιασμένη μην τυχόν και τους ήξερα και ήταν ξένοι!! Και μάλιστα με έδειχναν!! Ο άντρας μου που ήταν δίπλα μου τους είδε κι αυτός όμως δεν άκουσε τι έλεγαν..και είμαι σίγουρη ότι με έδειχναν για το στρώμα παρά για τα πεκ σεμινάρια τα οποία τα ξεκίνησα σήμερα στο σχολείο. Τι συνέβη; Χθες πάλι ενώ ήμουν με μια παρέα μου και περνουσαμε καλά άκουσα ξεκάθαρα να λεει η φίλη μου <<ψυχαγια>> και μάλιστα το είπε δυο φορές και τις δύο φορές αυτό κατάλαβα και όταν τη ρώτησα τι είναι αυτό μου είπε πυρκαγιά..προφανώς είχα ακουσει λάθος και όμως τόσο καθαρά στο μυαλό μου!! Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει...τρελαίνομαι ;;; Ειλικρινά με έχει πιάσει τέτοιο στρες και άγχος που κάνω συνέχεια άλλα πράγματα να το ξεχνάω γιατι δεν αντέχεται...η Γνώμη σας πραγματικά θα με βοιηθήσει..πολύ..!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Οι παρερμηνείες της πραγματικότητας δε σημαίνουν απαραίτητα ψυχική νόσο.. Σε όλους συμβαίνει κάποια στιγμή στη ζωή τους.. Ειδικά σε περιόδους έντονου στρες..
    Αυτό που εμείς λέμε \"παθολογικό\" στην ουσία είναι η μεγεθυμένη πλευρά του φυσιολογικού. Όλοι οι άνθρωποι κατα καιρους έχουν περιστασιακά βιώσει \"συμπτώματα\" ψυχικών νόσων. Μόνο για μένα θα σου πω.. Σε περιόδους έντονου στρες έχω \"περάσει\" απο όλες τις νευρώσεις.. Ήμουν υποχόνδρια, είχα τελειομανία, ιδεοληψία, ψυχαναγκασμούς.. Ήταν όμως μεμονωμένα - ή ελάχιστες φορές - επαναλαμβανόμενα περιστατικά και δεν σήμαιναν ότι είχα νεύρωση..

    Το πιο πιθανό κατα τη γνώμη μου είναι να μην είναι ψύχωση.. Υπάρχουν και άλλες αιτίες - ή καμία αιτία - για ήπιες παρερμηνείες της πραγματικότητας.
    Πάντως έαν ανησυχείς πολύ ή είναι κάτι που σε ταλαιπωρεί καιρό, καλύτερα να πας σε κάποιο ειδικό για πιο έγκυρες απαντήσεις.. Ο,τι και να είναι πάντως σίγουρα θα λυθεί.. Ειδικά εάν το αντιμετωπίσεις νωρίς...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    66
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση....θέλω να πιστεύω κι εγώ ότι δεν είναι ψυχωση. Σίγουρα τον τελευταίο καιρό δεν ήμουν και στα καλύτερά μου..2 χρόνια κάθομαι στο σπίτι προσέχοντας ένα μωρό και τελεύταία τα είχα παίξει με την όλη υπόθεση..άρχιζαν πάλι τα ψυχολογικά μου..να μου μπαίνουν ιδέες διάφορες και ξαφνικά ήρθε κι αυτό και με αποτελείωσε!! Λέω πάει..ήρθε η ώρα να μπω σε ψυχιατρική κλινική...απλώς΄όσο κι αν μου λένε πως δεν είναί τίποτε το άγχος και το στρές ότι κάτι πάει στραβά με μένα συνεχίζει...φοβάμαι πλέον μην ακούσω κάτι μονο εγώ ή αρχίσω να βλέπω πρόσωπα ...το θετικό στην υπόθεση είναι ότι δεν τα βλέπω μόνο εγώ αλλά και ο άνρας μου ..μόνο που άκουσα αλλόκοτα πράγματα!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    66
    Πως μπορεί όμως να καταλάβει κάποιος ότι τον πιάνει ψυχωση;; Ή μήπως δεν το καταλαβαίνει;;

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Στην ουσία όμως \'άκουσες\' τα τρέχοντα άγχη σου, για το ότι το μωρό νυστάζει, για τα σεμινάρια, για την ψυχική σου υγεία... Όταν κάτι σε απασχολεί πολύ, όχι μόνο γίνεται να το \'ακούς\' (ενώ προφανώς σου είπαν κάτι άλλο), αλλά και να το \'βλέπεις\', π.χ. σε μια πινακίδα να λέει \'στροφή\' κι εσύ να διαβάσεις \'τροφή\', \'ντροπή\' ή οτιδήποτε άλλο σε απασχολεί εκείνη τη στιγμή ή γενικώς. Προσωπικά θα ανησυχούσα περισσότερο αν άκουγες να σου λένε κάτι χωρίς να είναι κάποιος πραγματικά δίπλα σου και να μιλά. Αλλά θα συμφωνήσω να το συζητήσεις με έναν ειδικό από κοντά, αν σε ταλαιπωρεί πολύ συχνά και αρκετό καιρό. Είσαι μήπως πολύ κουρασμένη ή πιεσμένη αυτό το διάστημα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Originally posted by tirogaridaki
    Πως μπορεί όμως να καταλάβει κάποιος ότι τον πιάνει ψυχωση;; Ή μήπως δεν το καταλαβαίνει;;
    http://organizedwisdom.com/First_Signs_of_Psychosis

    http://www.rethink.org/about_mental_illness/early_intervention/early_warning.html

    Σίγουρα η ψύχωση δεν είναι μόνο μια αντιληπτική στρέβλωση (παραίσθηση). Προσβάλλει το σύνολο των λειτουργιών του ατόμου (συναισθημα, σκέψη κ.α.). Μάλιστα οι παραισθήσεις και οι ψευδαισθήσεις θεωρούνται δευτερεύοντα συμπτώματα.

    Γενικά είναι μια πολύπλοκη πάθηση που σίγουρα δε καθορίζεται απο ένα μοναδικό σύμπτωμα. Και μάλιστα πιο χαρακτηριστικές της ψύχωσης είναι οι ψευδαισθήσεις.. (δηλαδή να βλέπεις ή να ακους πράγματα εν ΑΠΟΥΣΙΑ κάποιου εξωτερικού ερεθίσματος). Στη περίπτωση σου υπήρχε κάποιο ερέθισμα το οποίο απλώς παρερμήνευσες.. Νομίζω ότι το άγχος σου έπαιξε καθοριστικό ρόλο σε αυτό.. Αλλά και πάλι ένας ειδικός μπορεί να σε βοηθήσει καλύτερα. Ακόμα και στη περίπτωση να έχεις ψύχωση (που κατά τη γνώμη μου δεν έχεις) η ανάζητηση ιατρικής βοήθειας στα αρχικά στάδια της έναρξης της την κάνει εύκολα αντιμετωπίσιμη.

    Συμπερασματικά λοιπόν, δεν νομίζω πως πρέπει να ανησυχείς.. Εϊναι κάτι που συμβαίνει σε πολλούς ανθρώπους. Αλλά και στην ελάχιστη πιθανότητα νά έχεις κάτι αυτό σίγουρα αντιμετωπίζεται αν πας νωρις στο γιατρό.
    Οπότε εάν ακόμα ανησυχεις το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κλείσεις ένα ραντεβού με έναν ψυχίατρο για να σου λύσει έγκυρα τις απορίες που έχεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Πήγαινε σε έναν ειδικό γιατί το πιθανότερο είναι ότι έχεις στρεσαριστεί και είναι ψυχολογικό.Ισως θέλεις και εσύ λίγη ξεκούρση και αλλαγή παραστάσεων

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ΤΙΡΟΓΑΡΙΔΑΚΙ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ . ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑΝΑΙ ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙς ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΨΥΧΡΑΙΜΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΟΒΑΣΑΙ . ,,ΟΙ ΦΩΝΕς ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΜΟΝΟ ΤΗς ΨΥΧΩΣΗς ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΩΝ ΑΛΛΩΝ, ΟΠΩς ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΤΟΝΟ ΣΤΡΕς ,,,ΚΑΘΩς ΚΑΙ ΤΟ... ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ ΑΙΤΙΟ !!. ΑΚΟΥΣΕς ΚΑΤΙ ,, ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ? ΜΗΝ ΤΡΕΛΕΝΕΣΑΙ ! Ο ΦΟΒΟς ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΕΙ ΤΟ ΑΤΟΜΟ , ΤΟ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ, ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟς ΟΙ ΦΩΝΕς ΣΕ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΣΑΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΟΤΑΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΠΩς ΦΟΒΑΣΑΙ ΚΑΙ ΠΑς ΝΑ ΤΡΕΞΕΙς ! { ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΩς ΓΝΩΡΙΖΕΙς ΟΤΙ ΟΙ ΦΩΝΕς ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΩΣΗ ΚΛΠ, ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΠΡΟΙΔΕΑΣΜΕΝΗ ,,ΜΕ ΟΤΙ ΚΙΑΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ. ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΨΥΧΩΣΙΚΟΙ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΖΟΥΝΕ ΝΑ ΤΟΥς ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝΕ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΤΗς ΨΥΧΩΣΗς ,ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥς ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ. ΤΟ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΤΟΥς ΤΟ ΠΕΙ Ο ΕΙΔΙΚΟς ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ - ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙς ΕΝΟΕΙΤΑΙ. } ,,Η ΜΑΡΙΝΑ38 ΤΟ ΕΘΕΣΕ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ . ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ ΟΤΙ \'ΑΚΟΥς\' ΑΠΛΩς ΑΝΤΙΚΑΤΟΠΤΡΙΣΜΟΥς ΤΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ ΣΟΥ ΤΟΥ ΑΓΧΟΥΣ ΣΟΥ ,ΓΕΝΙΚΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝΕ,,,,,, ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑΝ ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΡΜΟ. ΚΑΘΩς ΕΠΙΣΗς ΟΤΙ Η ΦΩΝΕς ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΦΩΝΕς ΜΑΖΙ ΣΟΥ . ΑΠΛΩς ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΥΝΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝΕ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΡΙΤΙΚΕς , ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΕς , Η ΑΠΛΑ ΑΣΧΕΤΕς ΠΟΥ ΔΙΑΦΩΝΟΥΝ . Χ Α Λ Α Ρ Ω Σ Ε !! ΕΙΣΑΙ Σ\'ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΑΣΗ ΠΟΥ,, ΕΧΕΙς ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΠΕΙς ....ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΖΟΜΑΙ !!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    μη χαπακωθεις αμεσως ομως, γιατι τα φαρμακα αυτα δεν ειναι καραμελες και αλλαζουν τη δομη του εγκεφαλου

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Athens
    Posts
    4
    Ηρεμία - Αποφυγή στρες - Ξεκούραση και Αισιοδοξία.
    Ισως είναι κατι περαστικό και καλό θα είναι να το αντιμετωπίσεις ψύχραιμα. Μην δημιουργείς περισότερο άγχος και φόβο γιατί ο φόβος φέρνει περισσότερο φόβο και γίνετε αέναο.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    66
    To μόνο που με φοβίζει έιναι ενδεχόμενη επανάληψη του συμβάντος. Εχω τρομάξει τόσο που αν κάποιο άγνωστο άτομο με πλησιάσει και με ρωτήσει κάτι..φοβάμαι μήπως το βλέπω μόνο εγώ! Όπως επίσης για πάρα πολλά πράγματα αναρωτιέμαι αν μόνο εγώ τα βλεπω ή τα ακούω μόνο και μόνο από το φόβο. Αυτόν θέλω να ξεπεράσω κυρίως. Γιατί και εγώ πιστεύω πως δεν είναι κάτι τόσο τραγικό..η μήπως είναι τελικά;; Δε θέλω να πάω σε ειδικό..κυρίως για το οικονομικό αλλά και γιατί δε θέλω να μπλεχτω σε όλη αυτή τη διαδικασία. Θέλω μόνο να ξέρω πως δε θα τρελαθώ και τέλος. Απο κει και πέρα θα παλέψω μόνη μου τις φοβίες μου και τα άγχη μου..

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Athens
    Posts
    4
    Υπάρχει κάποιο ιστορικό σε εσένα η στην οικογενεια σου που να δικαιολογει κατι τέτοιο???

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    τι φοβασαι.. αυτο που δεν υπαρχει ;
    μη φοβασαι τιποτα !

  14. #14
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    66
    Όχι δεν υπάρχει, αλλά έτσι και αλλιώς δεν είναι μόνο κληρονομκό..σωστά;

  15. #15
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    66
    Originally posted by tirogaridaki
    Όχι δεν υπάρχει, αλλά έτσι και αλλιώς δεν είναι μόνο κληρονομκό..σωστά;
    εχεις δίκιο..από μικρή όμως ήμουν υποχόνδρια και τώρα που έχω και ενδείξεις..δε με σταματά τίποτα από το να φοβάμαι..εχω ανοιξει διάπλατα τις κεραίες μου και προσέχω μην τυχόν πω ή ακούσω κάτι πέρα από τα φυσιολογικά..χαζό έτσι;

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •