περιεργες συμπεριφορες απ την μανα μου σε θεματα φαγητου κι οχι μονον - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 41
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    486
    Είσαι ακόμη δεμένη μαζί της και μπορεί να ελέγξει τον τρόπο που αισθάνεσαι.
    Λένε πως οι γονείς μπορούν να ελέγξουν τα κακοποιημένα παιδιά τους ακόμη
    και μετά το θάνατο. Με τον ψεύτικο σεβασμό, τον απαρχαιωμένο απολιθωμένο φόβο,
    τις άσχημες μνήμες και τα τραύματα. Αν αυτά τα δουλέψουμε, υπάρχει η δυνατότητα να τους αφαιρέσουμε
    τη δύναμη επάνω μας.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,877
    φιλαρακι μου ολοσωστα τα λες απλα οταν εχεις στήριξη κι αγαπη απ καποιον ανθρωπο ειναι πιο ευκολο. οταν εισαι μονος οχι δε μπορεις να ξεκολλήσεις νιωθεις οτι αξιζεις οτι ζεις . ετσι κι εγω νιωθω οτι δε αξιζω αγαπη γιαυτο δε εχω κανεναν κοντα μου .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    486
    Άρχισε με το να μην επαναλαμβάνεις στον εαυτό σου απαξιωτικές εκφράσεις που αφορούν
    το πρόσωπό σου. Ασκήσεις θάρρους κάνε. Να σου πω κάτι; Δοκίμασε. Αύριο μην της κάνεις τα χατίρια.
    Ας φωνάξει, τι θα σου κάνει; Δεν είσαι παιδί πια. Αν αρχίσει να φωνάζει
    επιδεικτικά πάρε τον καφέ σου και πήγαινε σε άλλο δωμάτιο. Και κάτσε εκεί μέχρι να τον τελειώσεις.
    Ξέρεις τώρα εσύ απ' αυτά, ακουστικά στ' αυτιά σου και διασκέδασε βλέποντας βίντεο ή ταινία.
    Κάνε χώρο για τον εαυτό σου, αν τον εκτιμάς.

  4. #19
    biscochicco
    Guest
    Ενα υπουλο σεναριο θα ηταν να την φερεις στα ακρα για να την κλεισεις καπου μακρια :P
    Σοβαρα τωρα εχει δικιο το αγριομελο, πρεπει να διαχωρισεις τον εαυτο σου απο την μανα σου. Να προσπαθησεις να γινεις η μανα που δεν ειχες. Να σου λες καλα λογια, να σε περιποιησε, να συνδεθεις με τα μεσα σου. Να μη σε κατασπαραξουν. Να φτιαξεις μια γυαλα γυρω σου να μη περνανε τα λογια της.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,877
    περα απο την πλακιτσα τα αλλα που λες πολυ ομορφα απλα οταν η μονη σου παρεα κι επαφη ουσιαστικα με ανθρωπο ειν η μανα μου δε μπορω να νιωσω ολα οσα λες που ειναι πολυ σωστα . δε εχω εποαφες με αλο κοσμο λογο του asperger δε εχω καλες σχεσεις με το κοσμο με απορρίπτουν γιατι δε ειμ οπως αυτοι θελουν.θα το πω ετσι εχω μπει σε ενα δωματιο χωρις παραθυρο κι μυριζει μουχλα εκει κι κακα δε εχεις απο που να βγεις κι η μυρωδια σε ποτιζει διεξοδο κανενα. μια μασκα αν φορας κατι κανει μα οχι για πολυ αυτο το λεω συμβολικα ετσι κι εγω καθομαι ακουω μουσικη κρυφά μην με δει η μανα μου γιατι δε θελει να φορω ακουστικα να τρεχω οταν μου φωναζει . δε θελει να εχω αλλου την προσοχη μου κι ετσι κρυφα κανω πραγματα για μενα . κοιταζω τωρα κι τα αλλα βιντεακια αυτουνου του ψυχιατρου που εστειλες κι εχουν πολυ ενδιαφερον .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  6. #21
    biscochicco
    Guest
    Γενικα αυτος ο ψυχολογος οτι σκεφτομουν το εκανε λεξεις και προτασεις και μου το εδωσε, ειναι πολυ καλος.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,877
    βοηθισε κι εναν ανθρωπο εκει που ελεγε κατω στα σχολια οτι ηθελε να αυτοκτονήσει κι ειν πολυ σημαντικο το οτι ο ανθρωπος στο βιντεακι τον εδωκε δυναμη να προχωρισει. να δει αλιως τα πραματα κι να εχει μεσα του αποθέματα αντοχή να αντεχει κι να προχωρά μπροστά.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    486
    Quote Originally Posted by biscochicco View Post
    Γενικα αυτος ο ψυχολογος οτι σκεφτομουν το εκανε λεξεις και προτασεις και μου το εδωσε, ειναι πολυ καλος.
    Θα το δω. Βάζε να βλέπουμεεε, χα χα

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,877
    αυτος μπορει να βοηθαει με οσα λεει ωραια ειναι τα βιντεο του αξιζει να τον ακουμε .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    486
    Όταν θες να πιούμε έναν καφέ από κοντά, μη διστάσεις και μη φοβάσαι.
    Και να μη σε νοιάζει τι σκέφτονται για σένα, πάντα θα υπάρχουν και άλλοι που θα σε δέχονται
    γι αυτό ακριβώς που είσαι. Καλημέρα.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,877
    ευχαριστω πολυ αν το λες σε μενα φιλαρακι μου απλα αυτα δε τα κανω πλεον για πολλους λογους παλια τα εκανα αυτα ηταν διαφορετικα ολα ψυχοσύνθεση καταστασεις κι γενικά . ημουν πιο ετσι με το κοσμο να μιλαω να συνταω ανθρωπους απ κοντα για καφε απο εδω .με τα χρονια πλεον τα εχω κοψει γενικα αυτα ειμαι πιο κλειστή ουτε ωρες εχω ουτε διαθεση τιποτα πια κι λογο κομπλεξ γιοκ αυτοπεποίθηση που εχω μεσα μου . χιλια ευχαριστω ομως ειν σα να το καναμε αυτο η διαθεση σου μετρα η ομορφη σε μενα που δειχνεις .

    https://www.youtube.com/watch?v=WPSDx2qVm-g
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    486
    Φιου, ευτυχώς. Αγωνιούσα για το αν θα έλεγες ναι, γιατί είμαστε το ίδιο σε αυτό. :P
    Δεν εμπιστευόμαστε ξένους, χα χααα. Ψάχνουμε την απειλή γιατί υπήρχαν απειλές στο περιβάλλον μας.
    Μάθαμε να κοιτάμε patterns σε πρόσωπα και εκφράσεις για να δούμε πώς μπορούσαμε να συνδεθούμε
    σ' έναν κόσμο που για μας ήταν ξένος και αλλόκοτος.
    Αυτό είναι όλο. Τώρα, τι θα κάνουμε η καθεμιά με αυτό που βρήκαμε, άλλο. Εγώ σου εύχομαι να πάψεις να
    δίνεις δύναμη στη μητέρα σου. Ξέρω τι λες για τη μάσκα, ήταν επιβίωση σε αντίξοες και πιθανότατα
    επικίνδυνες συνθήκες για τον εαυτό. Ωραία, αν το τουμπάρουμε, μπορεί να σημαίνει ό,τι θέλουμε εμείς να σημαίνει.
    Αντί για αδυναμία, να το θεωρήσουμε καπατσοσύνη.

    Πήγα τη μητέρα μου σήμερα κάπου. Την κοίταγα και σκεφτόμουν, είναι ραμολιμέντο. Κρατάμε ραμολιμέντα
    σα να έχουν ακόμη ισχύ πάνω μας. Προχτές μου ζήτησε να της κόψω τα νύχια. Της είπα ότι δεν έχω σπουδάσει
    μανικιουρίστα. Αναγκάστηκε να βρει άλλη λύση, τηλεφώνησε και κανόνισε να της τα φτιάξει άλλος. Συγκεκριμένα, την πήγε
    μία φίλη της εκεί. Απλό, αποτελεσματικό, ένα μικρό παράδειγμα. Μη λες ναι σε όλα. Μόνο σε ό,τι μπορείς και-μάλλον-θες.
    Μπορείς να το φτιάξεις κι είναι και κατάλληλη η ώρα, τέτοιοι άνθρωποι δεν υποκύπτουν παρά όταν σε δουν
    να μην είσαι χειραγωγίσιμη πια.

  13. #28
    biscochicco
    Guest
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Φιου, ευτυχώς. Αγωνιούσα για το αν θα έλεγες ναι, γιατί είμαστε το ίδιο σε αυτό. :P
    Δεν εμπιστευόμαστε ξένους, χα χααα. Ψάχνουμε την απειλή γιατί υπήρχαν απειλές στο περιβάλλον μας.
    Μάθαμε να κοιτάμε patterns σε πρόσωπα και εκφράσεις για να δούμε πώς μπορούσαμε να συνδεθούμε
    σ' έναν κόσμο που για μας ήταν ξένος και αλλόκοτος.
    Αυτό είναι όλο. Τώρα, τι θα κάνουμε η καθεμιά με αυτό που βρήκαμε, άλλο. Εγώ σου εύχομαι να πάψεις να
    δίνεις δύναμη στη μητέρα σου. Ξέρω τι λες για τη μάσκα, ήταν επιβίωση σε αντίξοες και πιθανότατα
    επικίνδυνες συνθήκες για τον εαυτό. Ωραία, αν το τουμπάρουμε, μπορεί να σημαίνει ό,τι θέλουμε εμείς να σημαίνει.
    Αντί για αδυναμία, να το θεωρήσουμε καπατσοσύνη.

    Πήγα τη μητέρα μου σήμερα κάπου. Την κοίταγα και σκεφτόμουν, είναι ραμολιμέντο. Κρατάμε ραμολιμέντα
    σα να έχουν ακόμη ισχύ πάνω μας. Προχτές μου ζήτησε να της κόψω τα νύχια. Της είπα ότι δεν έχω σπουδάσει
    μανικιουρίστα. Αναγκάστηκε να βρει άλλη λύση, τηλεφώνησε και κανόνισε να της τα φτιάξει άλλος. Συγκεκριμένα, την πήγε
    μία φίλη της εκεί. Απλό, αποτελεσματικό, ένα μικρό παράδειγμα. Μη λες ναι σε όλα. Μόνο σε ό,τι μπορείς και-μάλλον-θες.
    Μπορείς να το φτιάξεις κι είναι και κατάλληλη η ώρα, τέτοιοι άνθρωποι δεν υποκύπτουν παρά όταν σε δουν
    να μην είσαι χειραγωγίσιμη πια.
    Αγριομελο μπραβο, πως το κανεις αυτο? εμενα η μανα μου οσο και να μου τη σπαει δεν μπορω να της πω οχι οταν παω σπιτι της. Κανω οτι θελει . Ειναι μια σχεση αγαπη μισους. Δε μπορω να μη σηκωνω τηλ, με παιρνει καθε μερα. Λεω ψεμματα οτι ειμαι καλα για να μη τη στεναχωρω και να μη με πριζει για να με φερει σε σημειο να της πω οτι αυτη φταει κλπ κλπ. Θελει να ειμαι χαρουμενη και της δειχνω στα ψεμματα οτι ειμαι χαρουμενη. Αν πω το αντιθετο θα μου πει οτι ειμαι αχαριστη και σιγα τα προβληματα που με δημιουργησε αφου δεν πεινασα ποτε κλπ κλπ. Δε καταλαβαινουν οτι μεγαλωνοντας δεν μας νοιαζει τοσο αν πεινασαμε η οχι αλλα αν ειχαμε την επιλογη να ζησουμε οπως θελουμε εμεις.
    Το πιο βαρβαρο για μενα ειναι το τηλεφωνημα πλεον. Αν δεν το σηκωσω θα παρει ακομα και το αγορι μου για να με βρει, για να το παιξει θυμα λες και με την αλλες τις κορες που δε μιλαει καθε μερα επαθε κατι. Νιωθει μονη και σβερκωνεται πανω μου επειδη οι αλλες και καλα ειναι μεγαλυτερες και εχουν οικογενεια κλπ κλπ . λες κι εγω δε θελω να κανω οικογενεια.... Εντομεταξυ εγω 27 και η αλλες 31 34 σιγα τη διαφορα .

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    486
    Αν δεν το έκανα δε θα μπορούσα να λειτουργήσω καθόλου, θα έπρεπε να της δίνω όλο και περισσότερο
    από εμένα. Όχι ότι δε δίνω τώρα, αλλά το πόσες φορές δεν απαντάω καν σε τηλέφωνα, λέω ότι κοιμόμουν,
    δεν ήμουν εκεί, μπορεί και να κάνω να τη δω τρεις τέσσερις μέρες. Να μην περάσω να τη δω, γιατί έχω τα δικά μου.
    Δε βάζω τα δικά της πάνω από τα δικά μου πια. Αυτό που λες, δε φτάνει που επιβιώσαμε, νομίζουν ότι χρωστάμε
    και ευγνωμοσύνη. Άντε να χαθούν να χάνονται. χα χαα. Επίσης, αποφάσισα όταν πάψει να θυμάται πρόσωπα
    από την άνοια, θα φροντίσω να πάει σε ένα καλό γηροκομείο, και θα νιώθω και πολύ εντάξει. Έχουν πολλά
    κόλπα, δεν είναι ένας ο τρόπος χειρισμού. Αν δε λειτουργήσει η βία, θα λειτουργήσει η τύψη, αν δε λειτουργήσει
    η τύψη θα ψάξουν να βρουν κάτι άλλο. Νταξ, να λέει ευχαριστώ που δεν απλώνω λάδι στα σκαλιά, λολ
    Πες στο αγόρι σου να σου κρατά πλάτες. Να είστε σύμφωνοι στον τρόπο που τη χειρίζεστε, γιατί αν ο ένας νιώθει
    τύψεις κι ο άλλος όχι, τότε θα χειρίζεται αυτόν που νιώθει τύψεις. Είναι μάστορες τέτοιοι χαρακτήρες σε τριγωνοποιήσεις
    και θυματοποιήσεις των γύρω τους.

  15. #30
    biscochicco
    Guest
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Αν δεν το έκανα δε θα μπορούσα να λειτουργήσω καθόλου, θα έπρεπε να της δίνω όλο και περισσότερο
    από εμένα. Όχι ότι δε δίνω τώρα, αλλά το πόσες φορές δεν απαντάω καν σε τηλέφωνα, λέω ότι κοιμόμουν,
    δεν ήμουν εκεί, μπορεί και να κάνω να τη δω τρεις τέσσερις μέρες. Να μην περάσω να τη δω, γιατί έχω τα δικά μου.
    Δε βάζω τα δικά της πάνω από τα δικά μου πια. Αυτό που λες, δε φτάνει που επιβιώσαμε, νομίζουν ότι χρωστάμε
    και ευγνωμοσύνη. Άντε να χαθούν να χάνονται. χα χαα. Επίσης, αποφάσισα όταν πάψει να θυμάται πρόσωπα
    από την άνοια, θα φροντίσω να πάει σε ένα καλό γηροκομείο, και θα νιώθω και πολύ εντάξει. Έχουν πολλά
    κόλπα, δεν είναι ένας ο τρόπος χειρισμού. Αν δε λειτουργήσει η βία, θα λειτουργήσει η τύψη, αν δε λειτουργήσει
    η τύψη θα ψάξουν να βρουν κάτι άλλο. Νταξ, να λέει ευχαριστώ που δεν απλώνω λάδι στα σκαλιά, λολ
    Πες στο αγόρι σου να σου κρατά πλάτες. Να είστε σύμφωνοι στον τρόπο που τη χειρίζεστε, γιατί αν ο ένας νιώθει
    τύψεις κι ο άλλος όχι, τότε θα χειρίζεται αυτόν που νιώθει τύψεις. Είναι μάστορες τέτοιοι χαρακτήρες σε τριγωνοποιήσεις
    και θυματοποιήσεις των γύρω τους.
    χαχαχαχα εγω εχω νευριασει τοσο πολυ απο τοτε που αρχισαν λιγο τα συμπτωματα ψευδοανοιας καθως μονο εγω τα ειχα παρατηρησει. Οι αδερφες μου ζουν εξωτερικο. Το θεικο που μου ειπαν οταν ειχα ανησυχησει που δεν εβρισκα την μαμα, να μην τις αγχωνω τσαμπα. Βρε αντε γαμη .. θητε κι εσεις. Τη παιρνουν τηλ και ουτε την ρωτανε πως ειναι μονο της λενε τα δικα τους. Γ αυτο και δεν μονο να μην υποκυπτω καθως οι αλλες εχουν γραμμενες τις αναγκες της. Αλλα ειναι βεβαια καλυτερες στα ματια της μητερας αφου εχουν λεφτα.. Οχι οτι αυτες εχουν περασει καλυτερα μεγαλωνοντας, η μεγαλη ηταν η μανα μας στην ουσια γιατι η κανονικη δουλευε μερα νυχτα, η μεσαια μονο ηταν στην αφρο γιατι ειναι η καλομαθημενη αλλα δουλευε απο 13 με τη μανα μου. Ειχε τα δικα της αυτη απο τη μεγαλη μας αδερφη, την κακοποιουσε. Εγω ξεγραμμενη και με την μεγαλη αδερφη να με ζηλευει γιατι εγω ειχα φιλες ενω αυτη πρωτη φορα φιλες απεκτησε στο πανεπιστημιο..

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ριψοκινδυνες συμπεριφορες
    By Ορέστης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 01-04-2019, 06:41
  2. Για να μη κλαίμε μόνον ...
    By Constantly curious in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 138
    Last Post: 13-02-2017, 06:31
  3. Ειρωνικές συμπεριφορες!
    By Christina82 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 28-12-2014, 22:39
  4. Περίεργες σκέψεις.
    By Instant in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 28-02-2012, 19:46
  5. περιεργες σκεψεις...
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 25-07-2009, 00:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •