Ιψδ χειρότερη όταν υπάρχει στρες από εξωτερικούς παράγοντες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1

    Ιψδ χειρότερη όταν υπάρχει στρες από εξωτερικούς παράγοντες

    Καλησπέρα σε ολους υποφέρω από ΙΔΨ εδώ και πολλά χρόνια με περιόδους που είμαι σε ύφεση και νιώθω καλύτερα και δεν λαμβάνω κάποια αγωγή. Τώρα τελευταία ένιωθα ελάχιστα καλύτερα αφού είχα δημιουργήσει μια ρουτίνα που μπορούσα να λειτουργήσω πιο νορμάλ από παλιά. Τώρα τελευταία συνέβησαν διάφορα γεγονότα που μου προκάλεσαν έντονο στρες όπως το ότι δεν εργάζομαι και βρίσκομαι πολλές ώρες στο σπίτι με το παιδάκι μου κ έχει μειωθεί η κοινωνικότητα μου, οικονομικά θέματα κ κάποια άλλα συμπληρωματικά. Όλα μαζί ήταν σαν έκρηξη άγχους μέσα μου και ένιωσα ότι η αντίσταση μου στις σκέψεις μου μειώθηκε. Αισθάνθηκα ότι όλο αυτό άρχισε να με παίρνει από κάτω πολύ άσχημα με αποκορύφωμα προχθές που έπαθα κρίση άρρωστοφοβιας κ άγχους. Ένιωσα απαίσια, ρεζίλι στον ίδιο μου τον εαυτό που αισθάνομαι τόσο χάλια και δε μπορώ να αλλάξω. Ξέρω ότι πρέπει να δω το πρόβλημα μου πιο εντατικά και σκέφτομαι να αρχίσω από τα φυτικά συμπληρώματα καθώς σίγουρα έχω έλλειψη σε βιταμίνες b και d. Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το relapse μου και θα μπορούσατε να μοιραστείτε και εσείς τις εμπειρίες σας. Σας ευχαριστώ

  2. #2
    Καλησπέρα σας zoed, και υποφέρω από ΙΔΨ από τα 22 έως και σήμερα, είμαι 30. Πέρασα πολύ δύσκολα στη αρχή. Ιδεοληψίες, ψυχαναγκασμούς σε μεγάλο βαθμό που με έκαναν ράκος. Παραλίγο να με γυρίσει σε κατάθλιψη. Εκεί κατάλαβα ότι δεν μπορώ μόνος να το διαχειριστώ και απευθύνθηκα σε ειδικό αρχικά σε ψυχολόγο που με παρέπεμψε σε ψυχίατρο. Σήμερα είμαι σχετικά ήρεμος. Δυστυχώς δεν εξαφανίζεται αλλά το διαχειρίζομαι σχετικά καλά. Κάνω διπλή θεραπεία, ψυχοθεραπεία και φαρμακοθεραπεία. Έχω βέβαια δυο υπέροχους γονείς μου από την πρώτη στιγμή ήταν δίπλα σε όλο αυτό. Με στήριξαν ψυχολογικά και οικονομικά. Δουλεύω ευτυχώς, είναι σημαντικό εκτός από τα χρήματα συμβάλλει και θετικά στην ψυχολογία μου. Θα σου πρότεινα να κάνεις ψυχοθεραπεία, βοηθά πολύ.

Similar Threads

  1. Replies: 42
    Last Post: 15-09-2020, 13:11
  2. πως νιωθετε οταν εχετε στρες
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 02-01-2017, 18:34
  3. Replies: 8
    Last Post: 23-11-2015, 01:45
  4. ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 31-07-2011, 19:14
  5. αίσθημα πανικού όταν υπάρχει σκοτάδι
    By cvlahop in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 21-01-2007, 18:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •