Mia istoria...mikrh zoi
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Sorrow καλησπερα.

    Οχι μονο δεν εγινες βαρετος η γραφικος, αλλα με εκανες να νιωσω ντροπη για οσες φορες δειλιασα μπροστα στο φοβο μου. Οσες φορες τον αφησα να με νικησει και να με κανει κουρελι. Ποσες φορες απογοητευσα τον εαυτο μου αλλα και τα αγαπημενα μου προσωπα και ποση πικρα τους εδωσα και ισως τους δινω ακομη.

    Δεν ξερω, οπως και κανεις μας, αν θα \"φυγω\" νωριτερα απο σενα η απο οποιον αλλον ανθρωπο εχει διαγνωστει με μια ανιατη ασθενεια...Το μονο που ξερω σιγουρα ειναι πως η ζωη δεν ειναι τιποτε αλλο απο στιγμες που ΠΡΕΠΕΙ ολοι να τις ζουμε με τον καλυτερο δυνατο τροπο. Κι αυτο ειναι που ΠΑΛΕΥΩ να κανω τον εαυτο μου να κανει και προτρεπω και τους αλλους να κανουν το ιδιο. Ακομη και τα \"δυσκολα\" εχουν τη χαρη. Ετσι τουλαχιστον προσπαθω να το δω εγω...

    Ευχομαι τα καλυτερα μεσα απο την ψυχη μου.

    Πολλες φορες μικρες και ασημαντες στιγμες σημαινουν τα παντα σε αντιθεση με ολοκληρη την υπολοιπη ζωη μας που, επαναλαμβανω, κανεις μας δεν ξερει ποσο θα διαρκεσει.

    Με Εκτιμηση και Σεβασμο
    Λενα

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    20
    καλημερα sorrow.. το αρθρο σου με συγκλονισε και λογικα οχι μονο εμενα..ειναι παρα πολλες οι φορες που πιστευω οτι αδικα μου εδωσε ο θεος την ζωη αφου δεν την εκτιμαω.συνεχεια γκρινιαζω για κατι καλυτερο χωρίς ουσιαστικό λόγο.δεν ξέρω τι άλλο να πω.μετανιώνω για όλα όσα εχω πεί και κάνει στον εαυτό μου.μου εδωσες ζωή και μέσα από μένα σε πολλούς δικούς μου ανθρώπους.σευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου που μου έδειξες το νόημα της πραγματικής ζωής και ύπαρξης..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    λοιπον, οπως φαινεται ειχες μεγαλη καρδια κυριολεκτικα, και αυτο σε εκανε να εχεισ μεγαλη καρδια και μεταφορικα ε?sorrow, αμα θες κι εσυ διαβaσε ενα βιβλιο που θα σου προτεινω: λεγεται η δυναμη του υποσυνειδητου εκδοσεις διοπτρα του joseph murphy.

    ακομα, το ποστ σου με εβαλε στην εξης σκεψη: ειναι καλυτερα να ξερεις ποσο χρονο εχεις να ζησεις μπορστα σου ώστε να καταλαβεις ότι πρεπει να ζησεις τη ζωη σου,να προσφερεις,να κανεις τα πραγματα που θελεις, ή ειναι καλυτερα να σε παρει ο χαρος ξαφνικα, ενώ έχεις πει αυριο θα ζητησω συγγνωμη από τον πατερα μου, φετος θα παω λουλουδια στη γιορτη της μητερας στη μαμα μου που εχω ενα χρονο να της μιλησω, απο βδομαδα θα παω να γραφτω τεννις,το σαββατο θα πω στη φιλη μου ποσο την αγαπαω... και δεν εχεις προλαβει να κανεις τιποτα απο ολα αυτα... ε?

  4. #4
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    47
    Αγαπητε μου φιλε σε ευχαριστουμε που μοιραστοικες μαζι μας την ιστορια σου.θεωρω τον εαυτο μου αναξιο μπροστα σου για να σου δωσω συμβουλες.Ευχομαι να εισαι παντα καλα και να ζεις την καθε στιγμη της ζωης σου σα να ειναι η τελευταια αφου στην πραγματικοτητα κανεις μας δεν ξερει τι μας ξημερωνει αυριο και ας γκρινιαζουμε συνεχεια χωρις λογο και αιτια για ασημαντα πραγματα λες και θα τα εχουμε μαζι μας για παντα αν τα αποκτησουμε.\'Ματαια τα εγκωσμια\' που λενε και οι γραφες..

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    98
    Sorrow καλησπέρα.

    Δε ξέρω γιατί, αλλα είναι πολλές οι φορές που σκέφτομαι αδικους θανάτους συγγενών και μη. Ανθρώπους που χάθηκαν σε μια στιγμή, ανθρώπους που καθηλώθηκαν σε μια καρέκλα ή σε ένα κρεβάτι. Σκέφτομαι οτι σε μια στιγμή, η ζωή του καθενός μπορεί να αλλάξει δραματικά.
    Εσύ όπως λες γνωρίζεις ήδη τη στιγμή εκείνη, πράγμα που είναι ασύλληπτο για το δικό μου μυαλό.

    Σκέφτομαι όμως, οτι και σε μένα θα μπορούσε να συμβεί κάτι τραγικό. Και σε μένα θα μπορούσε να συμβεί ένα ατύχημα.
    Αυτό που σκέφτομαι στο τέλος, είναι οτι η ζωή είναι άδικη και οτι ο,τι και να μου συμβεί, όποτε και να μου συμβεί, σήμερα νοιώθω ευτυχισμένος. Όχι για τα πράγματα που θα κάνω, αλλα για αυτά που έχω κάνει.

    Το έχεις πλέον καταλάβει κι εσύ ο ίδιος πιστεύω, και γι\'αυτό πράτεις ανάλογα.
    Δεν έχω τίποτε άλλο να πώ, γιατί αυτό που θα σε συμβούλευα, το κάνεις ήδη.
    Ζεις και δίνεις ζωή και αισιοδοξία.

    Τιμή μου να σε διαβάζω στο forum αυτό.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    23
    Καθε μέρα συμβαίνουν γύρω μας θαύματα....Ποτέ δεν ειναι αργά...Η πίστη σωζει!Και δεν μας κρατά στη ζωή μόνο η καρδιά αλλά και το μυαλο...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    makari na xera pou
    Posts
    305
    ego leo na apantiso me mia protasi.
    esi exeis auto pou exeis kapoioi alloi isos onireuontai oti to exoun ..............................

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Sorrow μου , κάθε αδυναμία που μπορεί να μας έχει δωθεί οργανικά , ίσως να αυξάνει με τη σταδιακή της εξελικτική επίγνωση τη δύναμή μας σε άλλα θέματα..........;);)

    Η αδυναμία μας μπορεί κατά καιρούς να αποτελεί την απόλυτη δύναμή μας χωρίς να το καταλαβαίνουμε άμεσα μιας και μπορεί να εξωτερικεύεται με τρόπο που δεν μπορούμε να ερμηνεύσουμε επακριβώς...........ενώ σε περιόδους που λέμε ότι είμαστε απόλυτα δυνατοί και υγιείς ,τελικά να έχουμε σοβαρές αδυναμίες που τις αγνοούμε ή τις καλύπτουμε για να μην φοβόμαστε ή να μην γονατίσουμε ψυχολογικά.............;);)

    ΑΔΥΝΑΜΙΑ - ΔΥΝΑΜΗ, δύο έννοιες αντίθετες........αλλά πολλές φορές συμπορεύονται παράλληλα στη ζωή μας..........;);)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    makari na xera pou
    Posts
    305
    ι ολγα οφφ τοπικ :P stin praxi ti ginetai

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    prov μου η απάντηση επί της πράξης ήταν βρε ψυχή και μάλιστα σε λειτουργικό καθημερινό επίπεδο...........;);)

    Η επίγνωση φέρνει ισορροπία και θετική αντιμετώπιση της καθημερινότητας ότι και αν έχεις.........Τί πιο άμεσο στη δημιουργική πρακτική εφαρμογή και απόδοση???;)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    makari na xera pou
    Posts
    305
    Και ο sorrow xanaleei.ti na ta kaneis ola auta otan ......tespa ego den mporo na to sinexisso auto to topic gia polous logous.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    agapite sorrow, egw sou proteina na diavaseiw ena vivlio, kai me egrapses kanonika!mipos simainei kati ayto?to exeis psaksei?giati den edwses simasia se mia kaloproaireti filiki simbouli?mipos fobasai kati pou mporei na sou kanei kalo?mipos pisteueis pos tipota pia xde mporei na sou kanei kalo?mathe ta nea loipon, an pragmatika to pisteueis, etsi tha einai, ama omws thes na gineis kala kai to pistepseis, mporeis na gineis kalitera.auto pou mas eftiakse einai mesa mas.einai grammeno sto dna kai sto rna mas.kanenas giatros den therapeuei ton astheni.o giatros epidenei tin pligi kai i fisi to therapeuei.posoi anthrwpoi giatreutikan epeidi tous eipan px oti to dilitirio tou skorpiou tha tous kanei kala, i pigan stin panagia tis tinou kai meta apo kei pou o giatros tous eixe dwsei ena mina zwis ginan kala kai zisan alla 45 xronia.i pisti therapeuei.oxi to antikeimeno tis pistis.auto pou mas nosei kai auto pou mas therapeuei to exoume mesa mas.kai epeidi einai diko mas, mporoume na tou poume kai ti na kanei.posoi anthrwpoi mizeriazoun kai lene eimai arrwstos kai eimai arrwstos apo ti mizeria tous, kai meta na pou gionontai ontws arrwstoi, posoi anthrwpoi eipan emena de tha me valei katw auto, kai ekei pou itan anapiroi perpatisan kai oi giatroi aporousane pos me tetoies exetaseis pou evlepan mprosta tous o asthenis autos perpatage.mporw na sou lew gia wres.alla den kserw an thes na akouseis.se ena pragma vasizomai, oti epeidi exoume to enstikto tis autosintirisis, den mporei, tha thes gineis kala.e?ti tha xaseis ama to pistepseis?kai fantasou na ginei to thauma kai na gineis kala!!ti tha xaseis tote?ti simponoia twn allwn gia to problima sou kai to thaymasmo toys gia ti dinami sou?de sou lew na oneirovateis.sou lew na skeftesai thetika,giati poli apla, ama skeftesai arnitika, tha ginei kati arnitiko, giati i arnitiki skepsi xalaei tin psixologia mas kai ti diathesi mas, ki etsi antidroume asxima kai de vlepoume ta thetika pou maw prospernane kai ginetai faulos kiklos.ama skeftesai thetika, aisthanesai kalitera, kai giati na min aisthanesai sto katw-katw?esy to eipes oti i zwi einai poli mikri kai prepei na tin xairomaste.kai AN, AN lew auti i zwi einai mataih, kai peis einai mataio na kanw kati, e loipon, AN ONTWS ayth h zwh EINAI MATAIH, tote den EINAI mataio kai to na MHN kaneis kati? apla mathimatika. 0*0=0 0*73476347=0.afou loipon exeis epileksei na ti ziseis, diladi na kaneis kati, kane kati thetiko.giati an yparxei kati se ayth th zwh kai den einai mataih, 1*23=23, kai 1*-23=-23.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    thes
    Posts
    90
    carrie to pio en8aruntiko post pou xw diavasei edw mesa..pragmatika sigklonistiko
    ta sevh mou

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Sorrow μου...........ψυχή έχεις δίκιο σε πολλά πράγματα δεδομένου της όλης κατάστασής σου........:(:(
    Όταν σου έδωσα την απάντησα που είδες , απλώς μου ήρθαν στο μυαλό τα λόγια αιδιοδοξίας μιας άλλης αντιμετώπισης των καθημερινών δρώμενων που μου λένε καθημερινά 2 φίλοι μου καρκινοπαθείς..............

    Άλλωστε βρε παιδί αν προσπαθούσα να συγκρίνω τη δική σου κατάσταση με τη δική μου , θα ήταν σαν να συγκρίνω ανόμοιες καταστάσεις...............Λογικό είναι.........

    Μόνο ιδεολογικές αναλύσεις μπορούν να κάνουν όσοι βρίσκονται από έξω, αρκεί να έχουν έστω και ένα μικρό βάθος αλήθειας.........

    Τα δικά μου λόγια που σου δημοσίευσα δεν τα έγραψα έτσι απλά για να σου απαντήσω....................
    Σκεφτόμουν απτές συνθήκες..........Για αυτό άλλωστε σου έδωσα και την πρέπουσα προσοχή στα συναισθήματά σου............;);)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Sorrow, χαιρομαι γαι το βιβλιο!οσο για τα ορια, εχεισς δει ποτε παρασταση shaolin?ενας shaolin μπορει για πραδειγμα να ειναι στιργμενος σε τεσσερα ξιφη και να μην τρυπιεται, χωρις αμυχη.ακουσες στην τηλεοραση περσι για εναν τυπο, στην αφρικη νομιζω, που ήταν εξηνταεφτα χρονων και ειχε να βαλει στο στομα του νερο και φαγητο απο τα 7 του χρονια?το εδειξε η τηλεοραση και τον ειχαν μελετησει επιστημονες σε εργαστηριο.υγιεστατος.δεν ήταν τσαρλατανος.ειλικρια σε θερμοπαρακαλω πες μου μετα απο αυτα που ειναι τα όρια του μυαλου του ανθρωπου.ξερεις ότι μια γυναικα που πιστευε ότι θα βρει το φως της αμα παει σε ενα μοναστηρι(και ειναι χιλιαδες αυτα τα παραδειγματα) όντως όταν πηγε εκει αρχισε να βλεπει?οι γιατροι της εκαναν εξετασεις και η γυναικα αυτη εβλεπε με ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΜΕΝΑ ΟΠΤΙΚΑ ΝΕΥΡΑ.πραγμα αδυνατον δηλαδη για την ιατρικη επιστημη.μετα απο τρεις μηνες που την ξαναεξετασαν οι ιδιοι γιατροι, εκπληξη! τα νευρα της γυναικας ήταν σε αριστη κατασταση!!ποδια δεν ξερω αν φυτρωνουνε,αλλα ποσοι υπάρχουν που οι γιατροι τους ειχαν δώσει περιθωριο ενα μηνα ζωής π.χ. και αυτοι εγιναν ξαφνικα καλα και εζσαν μεχρι τα 80.ξερω κοπελα η οποια ειχε περιθωριο 2-3 ημερες ζωης, ήταν στα τελευταια της στον Αγιο Σαββα, ειχαν πει δεν τη βγαζει μεχρι την τεταρτη, και την δευτερα σηκώθηκε και εφυγε.δεν ξερω αν θα μικρυνει η καρδια σου όπως της γυναικας εκεινης εγιναν καλα τα οπτικα νευρα, πιστευω ομως ότι θα μπορουσες να ζησεις μεχρι τα βαθια σου γεραματα αν το πιστευες.κι αμα δεν το θες ετσι και δεν μπορεις να το πιστεψεις, σκεψου το αντιθετο.γιατι όλοι πιστευουν ότι ο ανθρωπος αρρωσταινει αμα ειναι αγχωδης/μιζερος/γκρινιαρης/ανικανοποιητος/απληστος κτλ κτλ?λεμε αυτος επαθε καρκινο απο το αγχος, εγκεφαλικο απο τη στεναχωρια,καρδιακη προσβολη απο τις τυψεις.γιατι να μην ισχυει λοιπον και το αντιθετο?να γινει δηλαδη καποιος καλα αμα ειναι χαρουμενος/ευτυχισμενος/ικανοποιημενος με τον εαυτο του.ειναι τοσο απιθανο να γινεις εσυ καλα?ποσο απιθανο ειναι και ο karateka που σπαει με το κεφαλι του 15 κιλα μαρμαρο?

    νομιζω ότι δεν καταφερνω τιποτα εδω, αλλα τελοσπαντων, δε βαριεσαι, ας γραφω μπας και καποιος βοηθηθει τινιοτροπως!εγω παντως θα ηθελα να σε γνωρισω και δεν καταλαβαινω γιατι εισαι μοναχικος και δεν εχεις φιλους.βεβαια, εχεις δικιο, αμα φερεις τη διαθεση Sοrrow στη real life, ειναι δυκολο να κρατας παρεες...

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •