Δυσπνοια δυσπνοια , εφιάλτης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Δυσπνοια δυσπνοια , εφιάλτης

    Καλησπέρα παιδιά, ελπίζω να είστε όλοι καλά. Αντιμετωπίζω πολύ καιρό τουλάχιστον 1.5 χρόνο το σύμπτωμα της δυσπνοιας - δυσφορίας- εντονο λαχανιασμα . Για πολύ καιρό απέφευγα να περπαταω για να μην νιώθω αυτή την έντονη δυσφορία. Δεν την παλεύω άλλο. Ανεωαινω πέντε σκαλιά η μία ανηφορα και νίωθω ότι δεν έχω αναπνοη σαν. Μια στο στερνο , μια τι νιώθω κοντά στα πλευρα, μια στην πλατη πάρα πολύ έντονα. Σαν να έχει κάτσει κάτι εκεί και να μην φευγει. Τρομερό λαχανιασμα σε περπάτημα με ανηφορα . Πολύ πρόσφατα πήγα σε πνευμονολοηο έκανα σπιρομετρηση , με ακροαστηκε , έκανα και ακτινογραφια και άνω κάτω κοιλιας . Και βρέθηκε μόνο παγιδευμενα αερξα στο εντερο. Πριν περίπου 2 χρόνια είχα κάνει και τριπλεξ και καρδιογραφημα και εξετάσεις αίματος για την καρδιά. Όλα βρέθηκαν καλά. Αλλά δεν γίνεται πλέον η κατάσταση αυτή άλλο. Δεν αντέχω, δεν μπορώ να αναπνευσω πλέον σαν άνθρωπος. Εχθές το βράδυ προσπαθούσα να κοιμηθώ και ένιωθα ότι μου κοβόταν η αναπνοη και δεν πετάγομουν απότομα, λες και πέθαινα. Τρόμαξα απίστευτα. Ανέβηκα σήμερα μια ανηφορα και πονάει πλατη μου απίστευτα και δεν είχα αναπνοη καθόλου. Δεν ξέρω τι φταίει πλέον ρε παιδιά. Μια βοηθάει αν κάποιος βιώνει κάτι παρόμοιο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    αν οι γιατροι λενε οτι εισαι καλα εχεις αυτο που εδω γραφουν κι αλλες ψυχες πονεμενες ψυχοσωματικα που χτυπανε εκει που εχεις πιο πολυ φοβο. αν μπορω να απαλύνω λιγο το αγχος σου σου δινω πανεμορφο καναλι με μουσικη να ακους μουσικη μηπως σε κανει κι ξεχνιέσε λιγο απο αυτο που σε στενοχωρεί .

    https://www.youtube.com/@TranceChannel_djphalanx/videos
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,101
    Παίρνεις αγωγή Λούναρ?
    Το πιό πιθανο είναι να είναι ψυχογενής η δύσπνοια,από άγχος...
    Δοκίμασε να αθληθείς,να λαχανιάσεις να ξεμπουκώσει το αναπνευστικό.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  4. #4
    Asperger σε ευχαριστώ που πάντα απαντάς σε ότι γράφω και προσπαθείς να δίνεις μια συμβουλή εύχομαι και σένα όλα να φτιάξουν στην ζωή σου!!! Yoco choco , πραγματικά δεν ξέρω πλέον αν είναι όντως ψυχογενης , τι νιωθω και όταν δεν αισθάνομαι κάποιο αγχος η κάτι τέτοιο. Έχω ιδψ και αγχωδη διαταραχη μου έχουν προτείνει αγωγή με ζολοφτ και λεξοτανιλ , φοβήθηκα και δεν τα πήρα ποτέ. Είχα κάνει και σχετικό ποστ . Εκείνες τις μέρες που το σκεφτόμουν ήταν οι χειρότερες τις ζωής μου . Και αποφάσισα να μην πάρω και να πάρω άλλη μια γνώμη. Σίγουρα τα χρειάζομαι αλλά πως εξηγείτε αυτή η τόσο εντονη δυσφορία;;; το νθωθω τόσο έντονα. Κάνεις δεν καταλαβαίνει πλέον . Και οι γονείς μου λένε να ξεκινήσω αγωγή αλλά τίποτα δεν ξέρω τι συμβαίνει .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    εσυ νομιζω εχεις πολυ θλιψη μεσα σου εχεις περασει πολλα κι σε πονανε στη ψυχή εδω να πω πως αν μπορεις μην παρεις υπνοτικα στεντον λεξοτανιν αυτα θα σε εθίσουν κακο κανουν οπως κι στην μανα μου που τα επερνε. ομως αν γιατρος πει να τα παρεις τοτε οκ αυτος ξερει .ρωτα αν μπορει να σου δωσει κατι πιο ελαφρι φυτικο για τον υπνο με μελατονινη.θα σου πω κατι για την μανα μου που δε ειν αυτο που εχεις εσυ μα κι αυτη ειχε ψυχοσωματικά λογω δικόν της θεματων .αυτο ειχε η μανα μου πριν χρονια την πηγα στο νοσοκομείο σωτηρία αρον αρον την ψυρισαν οι γιατροι στα παντα κι ηταν ψυχογενές αυτο .δε ηταν σωματικο απλα αυτη εχει θεματα γενικα ψυχιατρικά τησ βγαινει σε σωματικο .ποτε τονα ποτε ταλο. οι γιατροι της ειπαν ψυχολογο κι ψυχιατρο . τωρα της δινω αγωγη κι δε παραπονιεται ουτε ειν οπως ηταν αυτο το τερατακι να το πω ετσι αν κι συχνα της βγαινει η κακια της γιατι ειναι ετσι το στυλ της .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,101
    Μπράβο σου που το παλεύεις χωρίς φάρμακα,αλλά μην είσαι αρνητική στο ενδεχόμενο να τα πάρεις αν δεν βρεις λύση μόνη σου.
    Αμφιβάλλεις αν είαι ψυχογενής η δύσπνοια...Τι θα μπορούσε να είναι αφου ο καρδιολογικός και ο πνευμονολογικός έλεγχος ήταν χωρίς ευρήματα?
    Βάλε την γυμναστική και το περπάτημα στην ζωή σουθα δεις πολλαπλά οφέλη.
    Κόψε καφέ,τσάι αν πίνεις...η καφείνη μου κάνει δύσπνοια εμένα,αν και είναι ένα πολύ καλό αντικαταθλιπτικό, στο οποίο είναι εθισμένος όλος ο ενήλικος κόσμος.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

Similar Threads

  1. Δύσπνοια
    By agapoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 16-03-2022, 08:15
  2. ΔΥΣΠΝΟΙΑ!!!!HELP
    By Joker86 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 29-02-2020, 21:36
  3. δυσπνοια!!
    By Billaros in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 22-05-2012, 08:19
  4. Δύσπνοια
    By anikiti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 19-03-2012, 11:26
  5. δυσπνοια.
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-09-2011, 01:23

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •