Άγχος υγείας- Γενικευμένη αγχώδη διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    4

    Άγχος υγείας- Γενικευμένη αγχώδη διαταραχή

    Καλημέρα σε όλους. Διαβάζω αρκετά χρόνια το φόρουμ αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω. Πριν 3 χρόνια και κάτι είχα διαγνωστεί με γενικευμένη αγχώδη διαταραχή και άγχος υγείας. Τότε λόγο κάποιων αλλαγών που είχαν γίνει στη ζωή μου, μετακόμισα στο εξωτερικό, λογικά είχα πίεση και μου το έβγαλε σε άγχος υγείας. Πήγα με δίκη μου απόφαση σε ψυχίατρο και μου διέγνωσε γενικευμένη αγχώδη διαταραχή και ξεκίνησα εσιταλοπραμη για ένα χρόνο και κάτι. Λόγο του ότι ξεκίνησα και ψυχοθεραπεία αμέσως τα συμπτώματα υποχώρησαν σχετικά γρήγορα εντως 1-1.5 μηνών. Την ψυχοθεραπεία την συνέχισα μέχρι τον Νοέμβρη όπου λόγω κάποιων περιστάσεων σταμάτησα για ένα εξάμηνο. Και κάπου πριν δυο μήνες ξεκίνησαν και πάλι όλα. Πήγα σε ένα γαστρεντερολόγο γιατί είχα συμπτώματα παλινδρόμησης. Μου συνέστησε να κάνω γαστροσκοπηση προληπτικά αλλά μου είπε ότι κατά πασα πιθανότητα δεν θα βρούμε τίποτα. Το μεσοδιάστημα επέστρεψα στην παλιά μου συνήθεια. Dr Google. Και δωστου φοβίες για καρκίνο οισοφάγου και στομάχου και για προκαρκινικές αλλοιώσεις οισοφάγου. Η γαστροσκοπηση και οι βιοψίες ήταν καθαρές με μια μικρή ένδειξη παλινδρόμησης που μου είπε είναι κατά πασα πιθανότητα από άγχος. Όταν επέστρεψα από τη γαστροσκοπηση ανέβηκα στη ζυγαρια. Είχα να ζυγιστώ σίγουρα ένα εξάμηνο με χρόνο. 78.5 ενώ θυμάμαι τον εαυτό μου 80-81-82 κιλά. Από τότε, εδώ και ένα μήνα δηλαδή, ζυγίζομαι κάθε μέρα 2-4 φορές και πιέζομαι να τρωω και κάποιες φορές και εντελώς παχυντικά φαγητά καθώς θέλω να δω να ανεβαίνω κιλά αλλά έως τώρα τίποτα. Και τι πιο σύνηθες θα έλεγε κάποιος; Dr Google «απότομη Αποκριά βάρους» και δώστου καρκίνος στο πάγκρεας κτλ. (Πάλι καλά το στομάχι το απέκτησα????). Το ανέφερα στον παθολόγο μου και μου είπε δεν είναι φυσιολογικό και να κάνω εξέταση για θυρεοειδή που βρήκε κανονική. Όταν του είπα τους φόβους μου μου είπε είμαι πολύ νέος (32 χρόνων άνδρας 1.77) και ότι δεν έχω κανένα οικογενειακό ιστορικό. Δεν με έπεισε όποτε ξεκίνησα να να κάνω αιματολογικές. Την πρώτη φορά όλα φυσιολογικά εκτός τα λευκά που ήταν 3.8 ενώ το όριο 4.5 αν θυμάμαι ναι την δεύτερη εντός Ορίων. Αλλά σκεφτόμουν γιατί την πρώτη ήταν πιο χαμηλά. Μετά για καρκινικούς δείκτες. Πάλι εντως Ορίων αλλά την πρώτη το CEA 1.3 και τη δεύτερη την επόμενη εβδομάδα 1.9 και το CA 19-9 την πρώτη 11.3 και τη δεύτερη 14.4. Εντως οριων και τα δυο αλλά σκέφτηκα γιατί ανεβαίνουν. Πίεσα τον παθολόγο να με στείλει για υπέρηχο κοιλιας με το σκεπτικό ότι θα βγει καθαρό και θα ηρεμήσω (πριν δυο χρόνια ήταν εντάξει). Πήγα και μου βρήκαν δυο κρυστάλλους στο τοίχωμα στης χολιδοχου κύστης. Μου είπαν δεν είναι κάτι και ότι αν κόψω τα λιπαρά λογικά θα φύγει και να το δούμε σε ένα χρόνο πάλι. Και ξεκίνησαν οι σκέψεις τι είναι αυτό; Μήπως πολύποδας και μπορεί να γίνει κάτι σοβαρό; Μήπως προκύπτει από κάπου άλλου αυτό; Δεν ξέρω αν θέλω να μπω πάλι σε φαρμακευτική αγωγή. Επίσης δεν ξέρω γιατί ξεκίνησα να τα γράφω αυτά. Μάλλον για να βάλω σε μια σειρά τη σκέψη μου. Δεν μπορώ να καταλάβω αν πρέπει να συνεχίσω να το ψάχνω αλλά το ότι είμαι μια χαρά λόγο της ηλικιας μου δεν με καλύπτει. Όπως και να έχει συγνώμη για τα λάθη στο κείμενο έκανα μεγάλη προσπάθεια να βάλω τη σκέψη μου σε σειρά!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    232
    Ολα αυτά που περιγράφεις ειναι κλασσικα συμπτώματα τις ΓΑΔ, οσες εξετάσεις και να κανεις "ο γενικευμένα αγχωμενος εγκεφαλος" θα σου χτυπάει καμπανάκι οτι κατι δεν παει καλα και πρέπει να κανεις κι αλλες εξετάσεις για το οτιδήποτε, η λυση ειναι απλη αλλα και δυσκολη μαζι θα πρέπει να αγνοήσεις τα σήματα κινδύνου, να μην τους δινεις καμια σημασία μεχρι να σταματήσουν να χασουν την δυναμη τους πανω σου, φυσικα ολα αυτα προέρχονται απο το αγχος που ειτε το καταλαβαινεις ειτε οχι, εχει βαλει τον εγκέφαλο να λειτουργεί σε safe mode.

    Πιο παλια ειχα ακριβως τα ιδια με εσενα πλεον αυτο το κομμάτι το εχω ξεπεράσει τελειως.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    4
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Το γνωρίζω ότι το καλύτερο που θα είχα να κάνω θα ήταν να μην ξανά ασχοληθώ με τίποτα. Από την άλλη όμως αυτό που μου βρήκαν στον υπέρηχο κοιλιας με έκανε να μην μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου. Μου είπαν θα το δούμε σε κανένα χρόνο πάλι αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να περιμένω ένα χρόνο! Έτσι όπως είμαι μπαίνω σε σκέψεις να πάω ξανά τον άλλο μήνα να το δω. Θα μου πεις δεν είσαι γιατρός δεν μπορείς να βγάλεις διάγνωση αλλά αυτή η υποτιθέμενη αναμονή σε αυτή τη φάση με τρώει! Και επίσης με ρίχνει αυτό το είσαι μικρός δεν είναι τίποτα!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    4
    Επίσης αυτό με τα κιλά μου έχει σπάσει τα νεύρα! Είναι λογικό από το άγχος ενώ τρώω κανονικά να χάνω; Σήμερα πχ το πρωί ήμουν 77,5 και κυμαίνομαι από εκεί μέχρι 79 τον τελευταίο καιρό ενώ το κανονικό μου θυμάμαι πάντα 80-81-82

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    232
    Quote Originally Posted by Nikpan View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Το γνωρίζω ότι το καλύτερο που θα είχα να κάνω θα ήταν να μην ξανά ασχοληθώ με τίποτα. Από την άλλη όμως αυτό που μου βρήκαν στον υπέρηχο κοιλιας με έκανε να μην μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου. Μου είπαν θα το δούμε σε κανένα χρόνο πάλι αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να περιμένω ένα χρόνο! Έτσι όπως είμαι μπαίνω σε σκέψεις να πάω ξανά τον άλλο μήνα να το δω. Θα μου πεις δεν είσαι γιατρός δεν μπορείς να βγάλεις διάγνωση αλλά αυτή η υποτιθέμενη αναμονή σε αυτή τη φάση με τρώει! Και επίσης με ρίχνει αυτό το είσαι μικρός δεν είναι τίποτα!
    Αν πας να το ξανα κοιταξεις ενω οι γιατροι σου ειπαν οτι δεν ειναι τίποτα σοβαρο και να το ξαναδεις σε 1 χρονο, ειναι σαν να συνεχιζεις να ταιζεις το "τερας" της αγχωδης διαταραχης το οποιο στο επομενο πονακι ή παραμικρο συμπτώμα θα σε τρεχει στα επείγοντα. Ακου και εμπιστεψου τους γιατρους και οχι τον αγχωμενο εγκεφαλο σου, ειναι ο μονος δρομος για να απαλλαγείς απο την αρρωστοφοβια.

    Με τα κιλα δεν μπορω να σου πω τίποτα συγκεκριμένο, εγω αν εχανα θα χαιρομουν αντι να σκοτιζομαι δεν μιλαμε για 10 κιλα για να ανυσηχεις μιλαμε για 2 κιλα

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by Nikpan View Post
    Καλημέρα σε όλους. Διαβάζω αρκετά χρόνια το φόρουμ αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω. Πριν 3 χρόνια και κάτι είχα διαγνωστεί με γενικευμένη αγχώδη διαταραχή και άγχος υγείας. Τότε λόγο κάποιων αλλαγών που είχαν γίνει στη ζωή μου, μετακόμισα στο εξωτερικό, λογικά είχα πίεση και μου το έβγαλε σε άγχος υγείας. Πήγα με δίκη μου απόφαση σε ψυχίατρο και μου διέγνωσε γενικευμένη αγχώδη διαταραχή και ξεκίνησα εσιταλοπραμη για ένα χρόνο και κάτι. Λόγο του ότι ξεκίνησα και ψυχοθεραπεία αμέσως τα συμπτώματα υποχώρησαν σχετικά γρήγορα εντως 1-1.5 μηνών. Την ψυχοθεραπεία την συνέχισα μέχρι τον Νοέμβρη όπου λόγω κάποιων περιστάσεων σταμάτησα για ένα εξάμηνο. Και κάπου πριν δυο μήνες ξεκίνησαν και πάλι όλα. Πήγα σε ένα γαστρεντερολόγο γιατί είχα συμπτώματα παλινδρόμησης. Μου συνέστησε να κάνω γαστροσκοπηση προληπτικά αλλά μου είπε ότι κατά πασα πιθανότητα δεν θα βρούμε τίποτα. Το μεσοδιάστημα επέστρεψα στην παλιά μου συνήθεια. Dr Google. Και δωστου φοβίες για καρκίνο οισοφάγου και στομάχου και για προκαρκινικές αλλοιώσεις οισοφάγου. Η γαστροσκοπηση και οι βιοψίες ήταν καθαρές με μια μικρή ένδειξη παλινδρόμησης που μου είπε είναι κατά πασα πιθανότητα από άγχος. Όταν επέστρεψα από τη γαστροσκοπηση ανέβηκα στη ζυγαρια. Είχα να ζυγιστώ σίγουρα ένα εξάμηνο με χρόνο. 78.5 ενώ θυμάμαι τον εαυτό μου 80-81-82 κιλά. Από τότε, εδώ και ένα μήνα δηλαδή, ζυγίζομαι κάθε μέρα 2-4 φορές και πιέζομαι να τρωω και κάποιες φορές και εντελώς παχυντικά φαγητά καθώς θέλω να δω να ανεβαίνω κιλά αλλά έως τώρα τίποτα. Και τι πιο σύνηθες θα έλεγε κάποιος; Dr Google «απότομη Αποκριά βάρους» και δώστου καρκίνος στο πάγκρεας κτλ. (Πάλι καλά το στομάχι το απέκτησα????). Το ανέφερα στον παθολόγο μου και μου είπε δεν είναι φυσιολογικό και να κάνω εξέταση για θυρεοειδή που βρήκε κανονική. Όταν του είπα τους φόβους μου μου είπε είμαι πολύ νέος (32 χρόνων άνδρας 1.77) και ότι δεν έχω κανένα οικογενειακό ιστορικό. Δεν με έπεισε όποτε ξεκίνησα να να κάνω αιματολογικές. Την πρώτη φορά όλα φυσιολογικά εκτός τα λευκά που ήταν 3.8 ενώ το όριο 4.5 αν θυμάμαι ναι την δεύτερη εντός Ορίων. Αλλά σκεφτόμουν γιατί την πρώτη ήταν πιο χαμηλά. Μετά για καρκινικούς δείκτες. Πάλι εντως Ορίων αλλά την πρώτη το CEA 1.3 και τη δεύτερη την επόμενη εβδομάδα 1.9 και το CA 19-9 την πρώτη 11.3 και τη δεύτερη 14.4. Εντως οριων και τα δυο αλλά σκέφτηκα γιατί ανεβαίνουν. Πίεσα τον παθολόγο να με στείλει για υπέρηχο κοιλιας με το σκεπτικό ότι θα βγει καθαρό και θα ηρεμήσω (πριν δυο χρόνια ήταν εντάξει). Πήγα και μου βρήκαν δυο κρυστάλλους στο τοίχωμα στης χολιδοχου κύστης. Μου είπαν δεν είναι κάτι και ότι αν κόψω τα λιπαρά λογικά θα φύγει και να το δούμε σε ένα χρόνο πάλι. Και ξεκίνησαν οι σκέψεις τι είναι αυτό; Μήπως πολύποδας και μπορεί να γίνει κάτι σοβαρό; Μήπως προκύπτει από κάπου άλλου αυτό; Δεν ξέρω αν θέλω να μπω πάλι σε φαρμακευτική αγωγή. Επίσης δεν ξέρω γιατί ξεκίνησα να τα γράφω αυτά. Μάλλον για να βάλω σε μια σειρά τη σκέψη μου. Δεν μπορώ να καταλάβω αν πρέπει να συνεχίσω να το ψάχνω αλλά το ότι είμαι μια χαρά λόγο της ηλικιας μου δεν με καλύπτει. Όπως και να έχει συγνώμη για τα λάθη στο κείμενο έκανα μεγάλη προσπάθεια να βάλω τη σκέψη μου σε σειρά!

    Καλησπέρα! Έχω ακριβώς διαγνωστεί και εγώ με ΓΑΔ και αρρωστοφοβια. Όλα αυτά που λες με το στομάχι τα έχω περάσει και εγώ. Μήπως λόγω του άγχους δεν τρως όπως παλιά για αυτό και έχεις χάσει κιλά; Μήπως έχεις αλλάξει το πρόγραμμα της διατροφής σου; Επίσης εφόσον οι γιατροί σου είπαν να το ξανά κοιτάξεις σε έναν χρόνο βγαλτο απ το μυαλό σου μέχρι να έρθει εκείνη η ώρα, δεν θα έπαιρναν την ευθύνη να σε άφηναν έτσι αν ήταν κάτι πιο σοβαρό! Αυτά τα λέω για να τα ακούω και εγώ μην νομίζεις ????

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    4
    Καλησπέρα! Έχεις απόλυτο δίκαιο ότι πρέπει να το βγάλω από το μυαλό μου αλλά στην παρούσα φάση το να περιμένω ένα χρόνο μου φαίνεται βουνό! Νομίζω αυτό θα πρέπει να το δουλέψω παραπάνω. Για τα κιλά τώρα δεν ξέρω. Γενικά εγώ με θυμάμαι τα τελευταία χρόνια από 80 έως 83. Από τη μέρα που ζυγίστηκα και είδα 78,5 προσπαθώ και πιέζομαι να τρώω και κάποιες φορές τρώω ακόμα και ανθυγιεινά για να δω τη ζυγαριά να ανεβαίνει????. Αλλά τίποτα. Ζυγίζομαι κάθε μέρα 3-4 φορές και τα πρωινά είμαι απο 77 έως 79. Αυτό πραγματικά μου έχει σπάσει τα νεύρα. Ξυπνάω το πρωί και σκέφτομαι τη ζυγαριά. Δεν ξέρω αν λόγο άγχους επηρεάζεται αυτό και δεν παίρνω κιλά ή χάνω κιόλας από τη στιγμή που τρώω κανονικά και δεν άλλαξα κάτι στη διατροφή μου.

  8. #8
    Έχω εδώ κ πολλά χρόνια ακριβώς τα ίδια... Μικρή ήμουν κ έφτασα 40! Όσο κ να μου βεβαιώσουν οι γιατροί ιτι δν έχω κάτι παθολογικό, το σύμπτωμα επιμένει, δεν ξέρω πως να το βγάλω απ το σώμα μου
    Αυτό με τη ζυγαριά το έπαθα κ εγώ, σαν εμμονή μετά έτρωγα μέχρι που παχυνα στ αλήθεια...... Είναι εύκολο να σου πω να μη ζυγιζεσαι κάθε μέρα παρά μια φορά την εβδομάδα, νομίζω το ξέρεις κ εσύ ο ίδιος! Πρεπει να πείσεις τον εαυτό σου να σταματήσει Ν ασχολείται μ αυτό! Έχεις άλλες ασχολίες; δουλεύεις; κάνε απόσπαση με κάποιον τρόπο... Ξέρω πως νιώθεις αν σε παρηγορεί.... Έχω πάθει εμμονή με το θερμόμετρο ένα φεγγάρι νόμιζα πως έχω δέκατα κ το έβαζα κάθε 15 λεπτά, μετά με το πιεσόμετρο.... Γενικώς... Καλά πάω!! Δεν βοήθησε!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    139
    Μερικοι οργανισμοί οταν στρεσαρονται χάνουν βάρος. Ειναι φυσιολογικό να χάσεις 2 κιλα μετά απο διαρκές στρες. Αλλοι παλι περνουν.
    Μην τρως οτι σαβουρα βρεις για να τα παρεις.

Similar Threads

  1. Γενικευμένη αγχώδη διαταραχή και κατάθλιψη
    By Despoina36 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 02-11-2023, 14:22
  2. Γενικευμένη Αγχώδη Διαταραχή
    By Marich in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 67
    Last Post: 19-11-2020, 20:11
  3. Γενικευμένη αγχώδη διαταραχή
    By Dimitrios85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 08-11-2018, 00:39
  4. Ήπια γενικευμένη αγχώδη διαταραχή
    By Nikolas1993 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 15-12-2016, 09:32
  5. ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ ΑΓΧΩΔΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By a+b in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 16-09-2013, 22:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •