Υψηλή λιποπρωτεΐνη α και αγχος για καρδιά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Υψηλή λιποπρωτεΐνη α και αγχος για καρδιά

    Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω εδώ και 3 μήνες έντονο στρες νομίζοντας συνέχεια ότι έχω κάτι σοβαρό, δηλαδή λίγο πυρετό να κάνω μπορεί να το αποδώσω σε μυοκαρδιτιδα ή ότι άλλο κακό σκεφτώ. Για να μη πολυλογώ πριν 3 εβδομάδες έκανα εξετάσεις αίματος τα οποία όλα βγήκαν καλά εκτός από την λιποπρωτεΐνη που είναι 194 ενώ η φυσιολογική τιμή είναι κάτω από 75 και έχω ταραχτει. Έχετε κάνει εσείς εξετάσεις αίματος και για λιποπρωτεΐνη;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by Panahs007 View Post
    Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω εδώ και 3 μήνες έντονο στρες νομίζοντας συνέχεια ότι έχω κάτι σοβαρό, δηλαδή λίγο πυρετό να κάνω μπορεί να το αποδώσω σε μυοκαρδιτιδα ή ότι άλλο κακό σκεφτώ. Για να μη πολυλογώ πριν 3 εβδομάδες έκανα εξετάσεις αίματος τα οποία όλα βγήκαν καλά εκτός από την λιποπρωτεΐνη που είναι 194 ενώ η φυσιολογική τιμή είναι κάτω από 75 και έχω ταραχτει. Έχετε κάνει εσείς εξετάσεις αίματος και για λιποπρωτεΐνη;;
    Καλησπέρα, Χοληστερίνη και τριγλυκερίδια έχεις ελέγξει συνήθως αυτά πάνε πακέτο και μειώνεται με θεραπεία για την χοληστερίνη, άσκηση, κόψιμο τσιγάρου και εννοείται όχι στρες γιατι ανεβάζει την λιποπρωτεΐνη.Ο καρδιολογικος έλεγχος ήταν καλός;

  3. #3
    Καλησπέρα Ιωάννα, ναι ο καρδιολογικός έλεγχος ήταν καλός, και ναι μάλλον από το στρες θα είναι ανεβασμένη έχεις δίκιο, ναι τριγλυκερίδια και χοληστερίνη όλα καλά μόνο η λιποπρωτεΐνη είναι ταβάνι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by Panahs007 View Post
    Καλησπέρα Ιωάννα, ναι ο καρδιολογικός έλεγχος ήταν καλός, και ναι μάλλον από το στρες θα είναι ανεβασμένη έχεις δίκιο, ναι τριγλυκερίδια και χοληστερίνη όλα καλά μόνο η λιποπρωτεΐνη είναι ταβάνι.
    Ο καρδιολόγος σου τι σου πρότεινε; σίγουρα πρέπει να αλλάξεις κάποιες "κακές" συνήθειες όπως την διατροφή σου και η άσκηση βοηθάει πολύ!Αν επιτρέπεται τι ηλικία έχεις;

  5. #5
    Όταν είχα πάει καρδιολόγο δεν είχα κάνει ακόμα εξετάσεις αίματος, καρδιολόγο πήγα το Νοέμβριο και αιματολογικές έκανα τον προηγούμενο μήνα, και είμαι 17

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by Panahs007 View Post
    Όταν είχα πάει καρδιολόγο δεν είχα κάνει ακόμα εξετάσεις αίματος, καρδιολόγο πήγα το Νοέμβριο και αιματολογικές έκανα τον προηγούμενο μήνα, και είμαι 17
    Είσαι πολύ μικρούλης.Τις εξετάσεις σου αυτές τις είδε κάποιος γιατρός;Αν όχι καλό θα ήταν να σου δώσει ίσως κάποιες οδηγίες.

  7. #7
    Ναι τις είδε ο ενδοκρινολόγος αλλά λέει ότι δεν υπάρχει ανησυχία αφού η χοληστερίνη είναι χαμηλή

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by Panahs007 View Post
    Ναι τις είδε ο ενδοκρινολόγος αλλά λέει ότι δεν υπάρχει ανησυχία αφού η χοληστερίνη είναι χαμηλή
    Οπότε μη το σκέφτεσαι,ξέχασε το.Εισαι υγιής στο είπε και ο γιατρός.Εισαι πολύ μικρός και όλη η ζωή είναι μπροστά σου.Σταματα να γκουγκλαρεις συμπτώματα που μπορεί να έχεις.Εγω έχω πάνω από 10 χρόνια φοβίες, ταχυκαρδίες, κρίσεις πανικού κλπ.καθε φορά ένιωθα ότι θα πεθάνω,ότι θα πάθω έμφραγμα ή οτιδήποτε κακό υπάρχει θα το πάθω.Ειμαι 39 χρονών θα μπορούσες να ήσουν και παιδί μου.Ζησε όσο μπορείς την ζωή σου,δε θα πάθεις τίποτα το μόνο που καταφέρνεις με αυτές τις σκέψεις είναι να χάνεις στιγμές και να μη ζεις το τώρα.Ξεκίνα άμεσα ψυχοθεραπεία,το έχεις λίγο καιρό και είναι 100% αντιμετωπισιμο..Εισαι 17χρονων και η ζωή σου ανήκει μη το αφήσεις χωρίς βοήθεια οι φοβίες δυστυχώς πολλαπλασιάζονται και στο λέω εγώ που το βιώνω.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    9
    Κι εγώ με υψηλή λιποπρωτεΐνη Α (Γενετικός δείκτης). Είμαι 41. Με διατροφή και άσκηση έχω φέρει τη χοληστερίνη/τριγλυκερίδια εντός των ορίων, αλλά δεν φτάνει. Πρέπει να χάσω 20 κιλά. Ήδη έχω ξεκινήσει αγωγή για υπέρταση χωρίς να έχω ιδιαίτερα ψηλή πίεση. Επίσης ακολουθώ αγωγή για αντίσταση στην ινσουλίνη. Ως προς την πίεση μου είπαν ότι πρέπει να είμαι στο 11/7. Ένας άλλος καρδιολόγος μου είπε ότι και η κακή χοληστερίνη πρέπει να είναι κάτω από 70 που δεν γίνεται με διατροφή και πρέπει να ξεκινήσω χάπι. Έχω απελπιστει...

Similar Threads

  1. Άγχος για καρδιά.
    By Nikolas73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-11-2022, 13:58
  2. Καρδιά και άγχος
    By Orion16 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 04-11-2021, 12:03
  3. Άγχος καρδιά
    By Evap99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 27-01-2021, 06:57
  4. Αγχος -Καρδιά
    By Annbae in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 49
    Last Post: 09-08-2020, 01:45
  5. Άγχος - Καρδιά
    By Kokle99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-01-2019, 22:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •