προβλημα....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    13

    προβλημα....

    για σας παιδες...ειδα το φορουμ και ειπα να εξομολοηθω το προβλημα μου μπας και καποιος με βοηθησει ..
    ειμαι 18 χρονων πριν 4-5 χρονια αλλαξα χωρα πηγα καπου στο εξωτερικο,και στην αρχη οπως ηταν φυσικο ειχα προβλημα με την γλωσσα ειχα αγχος τι θα πω πως θα το πω,την γλωωσσα ευτυχως την εμαθα πολυ καλα αλλα το αγχος που εχω οταν μιλαω το εχω ακομα .Και γενικα ειμαι αγωδεις ατομο σε συνδυασμο με την αλλαγη και το ρυθμο ζωης που πρεπει να ακολουθω εδω με εεχει οδηγησει να ειμαι αντικοινωνικος ,να μην μιλαω πολυ,να μην εχω φιλους,να φοβαμαι να πω κατι να μην το πω να μην γελασουν μαζι μου.....και ετσι το αποτελεσμα ειναι να εχω στρες ,αγχος συνεχεια να μην μπορω να ειμαι ο εαυτος του,να μην μπορω να ειμαι αυτο που ημουνα πριν......
    το κακο ειναι οταν γυραναω στην πατριδα να δω τους φιλους μου εκει στην αρχη εχω προβλημα(τουλαχιστον τις πρωτες μερες) ....αλλα οταν πιω καμια μπιριτσα και μου φυγει το αγχος ειμαι αυτο που ημουνα καποτε ,ειμαι ο εαυτος μου μιλας με ολους γελαω κανω πλακες φλιρταρω με κοριτσια ,αλλα ολα τελειωνουν οταν τελειωσει και η δραση του αλκοολ .......
    Και θελω να ρωτησω το εξης- ειχα ακουσει για καποιοα χαπια οχι χημικης φυσεως τα οποια απλα σε χαλαρωρουν για να σου φυγει το αγχος ..χωρις ομως να σε κανουν να κοιμασαι απλα χαλαρωνεις ,φευγει το στρες...γαι να κανουν αυτα που κανουν ολοι οι κανονικοι ανθρωποι να κανω φιλους, να εχω κοπελα.....
    (πολλοι σπανια μου εχει συμβει να ειμαι ο εαυτος μου να ειμαι χαλαρος ,χωρις αγχος στρες....και για αυτο ζηταω αυτα τα χαπια θελει να ειμαι περισσοτερο ετσι )
    pls little help

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    γεια σου!!υπαρχει η βαλεριανα που μπορει να σε χαλαρωσει..ομως τιποτα απ\'οσα ειπες δεν μου φαινεται σαν η αιτια στο προβλημα σου..γενικα στη ζωη σου ειναι ολα καλα?δεν ξερω μου μοιαζει με κοινωνικη φοβια αυτο που περιγραφεις μπορει ομως να κανω και λαθος..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    13
    Originally posted by melene
    γεια σου!!υπαρχει η βαλεριανα που μπορει να σε χαλαρωσει..ομως τιποτα απ\'οσα ειπες δεν μου φαινεται σαν η αιτια στο προβλημα σου..γενικα στη ζωη σου ειναι ολα καλα?δεν ξερω μου μοιαζει με κοινωνικη φοβια αυτο που περιγραφεις μπορει ομως να κανω και λαθος..
    ισως να εχω μπρερδψει το τοπικ αλλα δεν ηξερα που αλλου να το βαλω,....
    βαλεριανα ?δεν ειναι πολυ αδυναμη ?και ποιο το οριο ?ποσο χαπια την ημερα?εχει σημασια ποσο θα τα παιρνω?

  4. #4
    Originally posted by soares
    για σας παιδες...ειδα το φορουμ και ειπα να εξομολοηθω το προβλημα μου μπας και καποιος με βοηθησει ..
    ειμαι 18 χρονων πριν 4-5 χρονια αλλαξα χωρα πηγα καπου στο εξωτερικο,και στην αρχη οπως ηταν φυσικο ειχα προβλημα με την γλωσσα ειχα αγχος τι θα πω πως θα το πω,την γλωωσσα ευτυχως την εμαθα πολυ καλα αλλα το αγχος που εχω οταν μιλαω το εχω ακομα .Και γενικα ειμαι αγωδεις ατομο σε συνδυασμο με την αλλαγη και το ρυθμο ζωης που πρεπει να ακολουθω εδω με εεχει οδηγησει να ειμαι αντικοινωνικος ,να μην μιλαω πολυ,να μην εχω φιλους,να φοβαμαι να πω κατι να μην το πω να μην γελασουν μαζι μου.....και ετσι το αποτελεσμα ειναι να εχω στρες ,αγχος συνεχεια να μην μπορω να ειμαι ο εαυτος του,να μην μπορω να ειμαι αυτο που ημουνα πριν......
    το κακο ειναι οταν γυρναω στην πατριδα να δω τους φιλους μου εκει στην αρχη εχω προβλημα(τουλαχιστον τις πρωτες μερες) ....αλλα οταν πιω καμια μπιριτσα και μου φυγει το αγχος ειμαι αυτο που ημουνα καποτε ,ειμαι ο εαυτος μου μιλας με ολους γελαω κανω πλακες φλιρταρω με κοριτσια ,αλλα ολα τελειωνουν οταν τελειωσει και η δραση του αλκοολ .......
    Και θελω να ρωτησω το εξης- ειχα ακουσει για καποιοα χαπια οχι χημικης φυσεως τα οποια απλα σε χαλαρωρουν για να σου φυγει το αγχος ..χωρις ομως να σε κανουν να κοιμασαι απλα χαλαρωνεις ,φευγει το στρες...γαι να κανουν αυτα που κανουν ολοι οι κανονικοι ανθρωποι να κανω φιλους, να εχω κοπελα.....
    (πολλοι σπανια μου εχει συμβει να ειμαι ο εαυτος μου να ειμαι χαλαρος ,χωρις αγχος στρες....και για αυτο ζηταω αυτα τα χαπια θελει να ειμαι περισσοτερο ετσι )
    pls little help
    θα χωρισω το ποστ σε 3 σημεια για να τα απντησω χωριστα

    1. η νεα γλωσσα και η δυσκολια προσαρμογης σε μια ξενη Χωρα ..
    νομιζω οτι αυτο το θεμα επηρεαζει και τα επομενα 2 γιαυτο να σου πω οτι ειναι καθαρα θεμα χρονου!
    Καθε γλωσσα που δεν ειναι μητρικη ειναι φυσικο ακομα και αν την μαθεις αριστα θα δεινει παντα την καταγωγη σου απο τν τροπο που την χρησιμοποιεις ...
    οχι για παντα ομως και οχι με τον ιδιο τροπο οπως ας πουμε στην αρχη που πηγες να ζησεις σε αυτη τη Χωρα.
    Βλεπε οσο περισσοτερο μπορεις τηλεοραση...
    ειαι το καλυτερο δωρεαν σχολειο για να μαθεις καταρχην να καταλαβαινεις τι λενε οι αλλοι....
    Το σχολειο , το επαγγελμα και η αγορα θα σε μαθουν σταδιακα και ασυνειδητα ,να κανεις το αντιθετο, δηλαδη να γινεσαι κατανοητος οταν μιλας εσυ!
    Θα σου δωσω ενα χρονικο διαστημα 4 χρονια για αυτο..
    Τουλαχιστον τοσα χρειαστηκα και εγω , για να παψουν να μου λενε οι υπηρεσιες ευρεσης εργασιας , οτι επρεπε να μαθω την γλωσσα τους για να βρω δουλεια !
    2. η επιστροφη στην πατριδα και το αλκοολ
    πραγματι η αλλαγη πειβαλλοντος εχει επιπτωσεις στον χαρακτηρα σου .εμαθες να ζεις μακρυα απο τον κοσμο και οταν επιστρεφεις στα παλια σου λιμερια το αλκοολ απλα σου δινει μια μικρη χαλαρωση στο αγχος κοιμιζοντας το λιγακι[υπνωτικη ουσια] , γεγονος που λυνει την γλωσσα και σε αφηνει να ξαναγινεις αυτο που ησουνα πριν.
    3.αγχολυτικα φαρμακα...
    δεν ειμαι γιατρος , αλλα θα ηθελα να πιστευω πως αν μπορουσα να σου εδινα μια θεραπεια , δεν θα σε εβαζα σε φαρμακα για το αγχος γιατι νομιζω οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο αλλα θα σου ελεγα να γραφεις σε ενα σαιτ γνωριμιων και εδω και εκει , για να
    εξασκησεις και να συντηρησης και τις 2 γλωσσες , να κανεις πολλες και ευκολες γνωριμιες με ανθρωπους και στις δυο Χωρες και οταν πας απο την μια στην αλλη , να μην αισθανεσαι πουθενα μοναξια!
    να μην ξεχνας οτι το αγχος ειναι φιλος και συμμαχος και οχι καταναγκη εχθρος σου..Απλα σε μια προχωρημενη νευρωση καταντα ανυποφορο με σωματικες επιπτωσεις , που απο οτι φαινεται στο ποστ σου δεν ειναι η δικη σου περιπτωση ,
    γιαυτο δες το σαν ενα φιλαρακι που απλα ζητα να σε δει καλυτερα και πιο ανετα στο περιβαλλον σου και ευκολα θα σε αφησει να απολαυσεις την ζωη σου οταν θα γεμισει απο ενδιαφεροντα και γνωριμιες

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    13
    για να ειμαι ειλικρινης φετος ειναι η εκτη χρονια που ειμαι εδω...(Στην ξενη χωρα)
    εχω συνηθησει με τον τροπο ζωης αλλα εχω προβλημα εποικοινωνιας με τους ανθρωπους...απλα δυσκολευομαι να συζητω μαζι τους δεν μπορω να μιλαω για καποιες εμπειριες που εχω γιατι ειναι πολλοι λιγες τα τελευταια χρονια κανω τα ιδια πραγματα...,δεν μπορω να χρησιμοποιησω το χιουμορ μου γιατι αισθανομαι ντροπαλος ....(Εκτος αμα εχω πιει λιγο τοτε ειμαι ενταξει) και απλα τιποτα δεν μου ερχεται τιποτα να πω ..
    δεν μιλαω,δεν συζητω την περισσοτερη ωρα ειμαι μονος μου στα διαλλειματα .....
    και ολα αυτα γιατι δεν μπορει να μου λυθεει η γλωσσα...?γιατι ?και εδω εχω την αισθηση οτι αμα πιω λιγο θα ειμαι ετσι οπως πρεπει ....αλλα δεν θελω να γινω αλκοολικος,για αυτο ψαχνω καπια χαπια τα οποια θα με χααλαρωνουν θα αισθανομαι ανετα (διοτι πολλες φορες απλα ντρεπομαι για αυτο που ειμαι δεν εχω καθολου αυτοπεποιθηση) και θελω να αλλαξω ...
    θελω να ειμαι αυτος που ημουνα και ελπιζω τα χαπια να με βοηθησουν ?
    πχ αυτες τις μερες θα παω καπου και θα πρεπει να γνωρισω κοσμο ,νεους ανθρωπους ....και απο τωρα αγχωνομαι διοτι πολυ πιθανον θα παω εκει θα ειμαι σαν γλαστρα δεν θα μπορεσω να κανω μια συζητηση με κανεναν.......
    και οταν συνηθως αρχιζω να μιλας με καμια κοπελα αγχνομαι σε καποιο σημειο υ σηζητηση σταματαει γιατι δεν ξερω τι αλλο να τις πω ,η γλωσσα μου δεμενη.......εγω υδρωμενος,ντρεπομαι....
    αλλα ολα αυτα δεν γινοναται αμα ειμαι χαλαρος και ανετος (συνηθως λογο αλκοολ) τοτε ειναι ολα οκ,και μπορω να της μιλησω και να κανω κουβεντα , εχω χιομορ...γινομαι ξανα ενδιαφερον,εχω αυτοπεποιθηση ,δυναμη
    για αυτο ψαχνω για το ,,μαγικο χαπη,, που θα με κραταει χαλαρο για περισσοτερη και θα εχω ετσι μια κανονικη ζωη..

  6. #6
    Originally posted by soares
    για να ειμαι ειλικρινης φετος ειναι η εκτη χρονια που ειμαι εδω...(Στην ξενη χωρα)
    εχω συνηθησει με τον τροπο ζωης αλλα εχω προβλημα εποικοινωνιας με τους ανθρωπους...απλα δυσκολευομαι να συζητω μαζι τους δεν μπορω να μιλαω για καποιες εμπειριες που εχω γιατι ειναι πολλοι λιγες τα τελευταια χρονια κανω τα ιδια πραγματα...,δεν μπορω να χρησιμοποιησω το χιουμορ μου γιατι αισθανομαι ντροπαλος ....(Εκτος αμα εχω πιει λιγο τοτε ειμαι ενταξει) και απλα τιποτα δεν μου ερχεται τιποτα να πω ..
    δεν μιλαω,δεν συζητω την περισσοτερη ωρα ειμαι μονος μου στα διαλλειματα .....
    και ολα αυτα γιατι δεν μπορει να μου λυθεει η γλωσσα...?γιατι ?και εδω εχω την αισθηση οτι αμα πιω λιγο θα ειμαι ετσι οπως πρεπει ....αλλα δεν θελω να γινω αλκοολικος,για αυτο ψαχνω καπια χαπια τα οποια θα με χααλαρωνουν θα αισθανομαι ανετα (διοτι πολλες φορες απλα ντρεπομαι για αυτο που ειμαι δεν εχω καθολου αυτοπεποιθηση) και θελω να αλλαξω ...
    θελω να ειμαι αυτος που ημουνα και ελπιζω τα χαπια να με βοηθησουν ?
    πχ αυτες τις μερες θα παω καπου και θα πρεπει να γνωρισω κοσμο ,νεους ανθρωπους ....και απο τωρα αγχωνομαι διοτι πολυ πιθανον θα παω εκει θα ειμαι σαν γλαστρα δεν θα μπορεσω να κανω μια συζητηση με κανεναν.......
    και οταν συνηθως αρχιζω να μιλας με καμια κοπελα αγχνομαι σε καποιο σημειο υ σηζητηση σταματαει γιατι δεν ξερω τι αλλο να τις πω ,η γλωσσα μου δεμενη.......εγω υδρωμενος,ντρεπομαι....
    αλλα ολα αυτα δεν γινοναται αμα ειμαι χαλαρος και ανετος (συνηθως λογο αλκοολ) τοτε ειναι ολα οκ,και μπορω να της μιλησω και να κανω κουβεντα , εχω χιομορ...γινομαι ξανα ενδιαφερον,εχω αυτοπεποιθηση ,δυναμη
    για αυτο ψαχνω για το ,,μαγικο χαπη,, που θα με κραταει χαλαρο για περισσοτερη και θα εχω ετσι μια κανονικη ζωη..
    το ποτε θα ζητησεις βοηθεια απο τον γιατρο σου σοαρες νομιζω οτι εξαρταται μονο απο σενα ...
    Ηαλλαγη περιβαλλοντος απο την μια χωρα στην αλλη ειναι σιγουρα μια τραυματικη εμπειρια και ισως στην περιπτωση σου πραγματι μια θεραπεια , σε βοηθουσε να το ξεπερασεις...
    δεν θελω ομως να σε προκαταλαβω για χαπια κλπ
    Δεν ειμαι τοσο φιλος παροτι πινω πανω απο 10 διαφορετικα κομματια την ημερα για ψυχοσωματικες αρρωστειες ....
    Ας δεις με τον γιατρο η τον ψυχολογο σου , αν πρεπει να φτασεις μεχρι τον ψυχιατρο και τα χαπια η μια καλη υποστηρικτικη αγωγη στην χωρα διαμονης σου θα αρκουσε για να ξεπερασεις την απομονωση που ειναι σαφως ο αγχογονος παραγοντας για ολα τα υπολοιπα συμπτωματα...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    13
    επειδη δεν θελω να παω σε ψυχολογο απλως θελω κατι (να μην ειναι τοσο ισχυρο ωστε να βλαψει τον οργανιζμο μου) το οποιο θα με χαλαρωσει ...δεν μπορει να μην ξερειε καποιο χαπι ?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    δεν συνταγογραφουμε εδω σοαρες
    για χαπια θα απευθυνθεις σε καποιον ψυχιατρο.
    ουτε οι ψυχολογοι συνταγογραφουν

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    13
    μιλαω απλως για χαπια χωρις συνταγη
    αυτα που ειναι φυσικα ..οχι χημικης φυσεως

  10. #10
    Originally posted by soares
    επειδη δεν θελω να παω σε ψυχολογο απλως θελω κατι (να μην ειναι τοσο ισχυρο ωστε να βλαψει τον οργανιζμο μου) το οποιο θα με χαλαρωσει ...δεν μπορει να μην ξερειε καποιο χαπι ?
    να σου πω οτι κανονικα ολα τα φαρμακα οι φαρμακοποιοι πρεπει να τα δινουν με ιατρικη συνταγη εκτοςισως απο τα κολυρια για τα ματια η τα καθαρτικα ? ακομα και την ασπιρινη?

  11. #11
    δηλητηρια ειναι φιλαρακο μου..φαρμακι που λεει ο λαος μας ...σε μια δοση θεραπευουν σε μια αλλη σκοτωνουν...
    ακομα και το αλκοολ ....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by soares
    επειδη δεν θελω να παω σε ψυχολογο απλως θελω κατι (να μην ειναι τοσο ισχυρο ωστε να βλαψει τον οργανιζμο μου) το οποιο θα με χαλαρωσει ...δεν μπορει να μην ξερειε καποιο χαπι ?
    Τα συμπτώματά σου μοιάζουν με αρχή κοινωνικής φοβίας.
    Ολη αυτή η έντονη ντροπαλοσύνη που λες, όταν είχα κι εγώ φοβία, εκτινασσόταν στα ύψη σε ένα ξένο περιβάλλον.

    Η βαλεριάνα σαν βότανο ή σε μορφή χαπιού είναι μια καλή λύση, αλλά για να λυθεί ριζικά το πρόβλημα, καλό είναι να επισκεφτείς ψυχολόγο
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    13
    Originally posted by weird
    Originally posted by soares
    επειδη δεν θελω να παω σε ψυχολογο απλως θελω κατι (να μην ειναι τοσο ισχυρο ωστε να βλαψει τον οργανιζμο μου) το οποιο θα με χαλαρωσει ...δεν μπορει να μην ξερειε καποιο χαπι ?
    Τα συμπτώματά σου μοιάζουν με αρχή κοινωνικής φοβίας.
    Ολη αυτή η έντονη ντροπαλοσύνη που λες, όταν είχα κι εγώ φοβία, εκτινασσόταν στα ύψη σε ένα ξένο περιβάλλον.

    Η βαλεριάνα σαν βότανο ή σε μορφή χαπιού είναι μια καλή λύση, αλλά για να λυθεί ριζικά το πρόβλημα, καλό είναι να επισκεφτείς ψυχολόγο
    και την φοβια πως την ξεπερασες ?
    ειδα οτι για την κοινωνικη φοβια οτι μια λυση ειναι ειναι η σεροτονινη....βοηθαει βλαπει ?

  14. #14
    ας βαλω τοτε και γω ενα κομματι ιστοριας της Ρωμης
    Ο Νερωνας την ωρα που εκαιγε την Ρωμη , ειχε δωσει εντολη στους λεγεωναριους του να μοιραζουν ζαφορα δωρεαν στον λαο για να περιοριστει η ψυχικη τους οδυνη...
    Πραγματι o crocus sativus , οπως λεει και η λεξη του στην φραμακευτικη ονοματολογια εχει 95 διαοφρετικες φαρμακευτικες δρασεις , μεταξυ των οποιων και την αφροδισιακη με την εννοια οτι χρησιμοποιειται χιλιαδες χρονια τωρα στους ναους της αφροδιτης σαν εμμηναγωγος αλλα ισως και ως εφορικο...
    Αγορασε απο ενα ειδικευμενο σουπερ μαρκετ βιολογικων προιοντων η απο ενα μεγαλο κλασσικο ενα σακουλακι ζαφορα και ακολουθησε τις οδηγιες για να φτιαξεις ενα υπεροχο σε αρωμα ροφημα ....Αν ολα τα παιδια εχουν δοκιμασει καποτε το λαβδανο, το πατροπαραδοτο υπνωτικο και παυσιπονο που αποτελειται απενα μερος ζαφορας και ενα μερος οπιο για να μειωθουν τα φαινομενα εθισμου σε μοφη διαλυματος , το σιρόπακι των μωρων που κλαινε απο τα δοντια τους πιν πεσουν να κοιμηθουν , ενα ροφημα ζαφορας
    θα σου δωσει ισως μια συνδυασμενη δραση εφοριας και αναστολης του αγχους ...
    Στο κατω κατω της γραφης , κατι θαξερανε οι Εβραιοι οταν στο Ασμα ασματων ο Σολομωντας καλει μεσω της ευας τον αδαμ στον κηπο της Εδεμ οπου μεταξυ των αλλων φυτων σε περιοτη θεση υπαρχει ο κρινος της παναγιας μας !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Ενα φυτο με χιλιαδες χρονια ιστορια και σημερα στην πρωτη γραμμη για την μαχη κατα της λευχαιμιας

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by soares
    Originally posted by weird
    Originally posted by soares
    επειδη δεν θελω να παω σε ψυχολογο απλως θελω κατι (να μην ειναι τοσο ισχυρο ωστε να βλαψει τον οργανιζμο μου) το οποιο θα με χαλαρωσει ...δεν μπορει να μην ξερειε καποιο χαπι ?
    Τα συμπτώματά σου μοιάζουν με αρχή κοινωνικής φοβίας.
    Ολη αυτή η έντονη ντροπαλοσύνη που λες, όταν είχα κι εγώ φοβία, εκτινασσόταν στα ύψη σε ένα ξένο περιβάλλον.

    Η βαλεριάνα σαν βότανο ή σε μορφή χαπιού είναι μια καλή λύση, αλλά για να λυθεί ριζικά το πρόβλημα, καλό είναι να επισκεφτείς ψυχολόγο
    και την φοβια πως την ξεπερασες ?
    ειδα οτι για την κοινωνικη φοβια οτι μια λυση ειναι ειναι η σεροτονινη....βοηθαει βλαπει ?
    Tην ξεπέρασα με ψυχοθεραπεία και σκληρή εσωτερική δουλεια, με βαλεριάνα, με γυμναστική και σωστη διατροφή...

    Με έκθεση,με κόπο γενικώς.

    Κοίτα, μην περιμένεις την μαγική ουσία που θα σε σώσει, δεν υπάρχει.

    Ακόμα και η φαρμακευτικήαγωγή σε βάθος χρόνου, μάλλον χειροτερεύει τα πράγματα παρά βοηθά...

    Σκύψε μέσα σου και δες τι πάει στραβά με την βοήθεια κάποιου ειδικού..

    Ισως, ξαναβρείς αν όχι τον παλιό σου εαυτό, την εσωτερικη σου ελευθερία μεότι αυτό συνεπάγεται.

    Καλή τύχη !
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •