Είμαι ολομόναχος και δεν αντέχω να υποφέρω άλλο - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 20 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast
Results 166 to 180 of 293
  1. #166
    Marilou
    Guest
    [QUOTE]
    Quote Originally Posted by ΑΧΒΑΧ View Post
    Marilou. Οι κοινωνιές εξελίσσονται, συμβαδίζουν με την εποχή διαφορετικά χάνονται. Από βιολογικής άποψης όλα είναι αληθινά κάποια όμως συμβαίνουν σπανιότερα. Η νομοθεσία , η θρησκεία, και οι αρχές, το ήθος του λαού αλλάζει.
    Σε αυτο θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω ..
    Μην ταυτιζουμε την κοινωνια με την θρησκεια ,ειναι δυο τελείως διαφορετικές προσεγγίσεις και εκει ακριβώς δημιουργείτε όλη αυτη η σύγχυση ..Δεν ταυτίζονται και φυσικά οποιος τις εχει πλήρως διαχωρισμενες νοητικα στην ζωη του ποτέ δεν έρχεται σε σύγκρουση ..
    Αλλες ειναι οι διαταραχές που υποβοσκουν σε ενα ανθρωπο ο οποιος κατηγορει την θρησκεια για τα δικα του λάθη ή τα δικα του δεινά ...
    Η κοινωνία οσο και να εξελίσσετε η θρησκεία δεν μπορει να τροποιηθει βαση αυτης εφοσον η θρησκευτικη ιστορια μας ΔΕΝ αλλάζει .και δεν ζηταει κανείς να αλλαξει ..

    Οι προγαμιαίες σχέσεις ήταν ανεπίτρεπτες μέχρι πριν μερικά χρόνια, όπως και το "κοντό" φόρεμα, το μαντιλι και γενικά η γυναίκα ήταν δυσεύρετη για τον άνδρα ούτε να την δεί πόσο μάλλον να κυκλοφορήσει σχεδόν ξεβρακωτη δημόσια.
    αντιλαμβάνεσαι οτι απο την πληρη απαγορευση περασαμε στην πληρη ελευθερια με αποτελεσμα τον εξευτελισμό του ανθρωπινου σωματος και μάλιστα του γυναικείου....
    Οποτε για ποια κοινωνικη θετικη εξελιξη μπορουμε να μιλαμε σημερα ;
    Εγω θα μιλησω για την χειροτερη παρακμη της ανθρωπινης ιστορίας ....

    Η ομοφυλοφιλία δεν εμφανίστηκε τώρα , οι άνδρες πάντα έκαναν όργια. Η εκπαίδευση των αγοριών για πόλεμο ποτέ δεν ήταν αθώα. Οι συμμετέχοντες σε πόλεμο είχαν ως κίνητρο τον βιασμό. Κατά την εκστρατεία κάποιοι διασκέδαζαν τους πολεμιστές.
    Αλλο η υπαρξη και η αποδοχη αυτης και αλλο ή επιβολη πλεον της μη φυσιολογικοτητας κατα την βιολογικη φυση του ανθρωπου ,ξαναλεω μην τα ταυτίζουμε ...
    Ακομα και βαση ψυχολογιας να μιλησουμε υπαρχει διαταραχη πισω απο την αρνηση του βιολογικου φυλου ...
    Δειτε σχετικες ομιλιες πολυ γνωστων ψυχολογων που δυστηχως δεν παρουσιαζονται δημοσιως στα ΜΜΕ εφόσον δεν ταυτιζονται με τα σημερινα κοινωνικα συμφέροντα .
    Δεν μιλαμε για ερμαφροδιτισμό,μιλαμε για άρνηση του γεννητικού φυλου .

    Επειτα δειτε ξεκαθαρα τι ειναι πισω απο την κοινοτητα λοατκι !
    Πως αυτη η κοινοτητα βρηκε ξαφνικα ολα αυτα τα χρηματα για τετοια προβολη ;

    Σόρος και Ιδρυμα Ωναση ειναι οι βασικοι χρηματοδοτες αυτης της κοινοτητας οπως συμβαινει στο οτιδηποτε θελει να περαστει τα τελευταια χρονια και ας μην μας βρίσκει συμφωνους ολους ...
    Το λεγομενο gaslighting πλεον εχει κανει και την πιο σπουδαια ακαδημαικη επιστημονικη προσωπικοτητα να αμφιβαλει σε μια πρωτη προσέγγιση για τα λεγομενα της που βασιζονται μονο σε επιστημονικές μελετες και οχι σε κατευθυνομενους -χρηματοδοτουμενους σκοπους..

    Ας ειμαστε λοιπον περισσοτερο νοήμων οταν απλα αναμασάμε μασημένη κατευθυνόμενη τροφή η οποια με μια δευτερη ματια και συζητώντας την με ακαδημαικους καταρτισμενους ανθρώπους βλεπεις ξεκαθαρα τι ισχυει.

    Υπάρχουν και θαύματα !!! Μέρη αποκλειστικά μόνο για άνδρες ή μόνο γυναίκες που κατάφεραν να γονιμοποιήσουν ανήμπορη γυναίκα με προσευχή!!!
    Αποδοχή ή αμφισβήτηση?
    θελεις να μου πεις σε παρακαλω ενα παραδειγμα ή τι ειχες στο μυαλο σου οταν το έγραφες αυτο για να καταλαβω ακριβως τι εννοεις ;

  2. #167
    Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    30
    Φαίνεται πώς σε κάλυψα στα προηγούμενα λεγόμενα περί κοινωνικής αλλαγής ωστόσο η θρησκεία δεν αλλάζει όσο περνούν τα έτη ακόμη και οι αιώνες
    Last edited by ΧρήστοςΜπ94; 24-03-2024 at 13:16.

  3. #168
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    368
    Marilou, ένα παράδειγμα η θρησκευτική γιορτή της 25ης Μαρτίου! Ζω σε χωριό και οι μεγάλες γυναίκες έλεγαν και πίστευαν σε θαύματα για γυναίκες που δεν έκαναν παιδιά και με διανυκτέρευση σε γυναικείο μοναστήρι μέτα γεννούσαν!
    Το μοναστήρι που ξέρω εγώ φτιάχτηκε επειδή οι άνδρες που διανυκτέρευαν έξω για δουλειές σε εκείνο το σημείο έβλεπαν μια γυναίκα να κυκλοφορεί μόνη της και πίστευαν πως ήταν η αγία της εικόνας που βρέθηκε στην περιοχή...
    Χρήστομπ94 η θρησκεία έχει αλλάξει υπερβολικά! Δεν έκαναν γαμο-βάφτιση με δύο παιδιά! Τώρα λέμε αν θα βαφτίζουν τα παιδιά ομοφυλόφιλων ενώ παλιότερα δεν βάφτιζες
    αν είχες κάνει πολιτικό γάμο!

  4. #169
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by ΑΧΒΑΧ View Post
    Marilou, ένα παράδειγμα η θρησκευτική γιορτή της 25ης Μαρτίου! Ζω σε χωριό και οι μεγάλες γυναίκες έλεγαν και πίστευαν σε θαύματα για γυναίκες που δεν έκαναν παιδιά και με διανυκτέρευση σε γυναικείο μοναστήρι μέτα γεννούσαν!
    Το μοναστήρι που ξέρω εγώ φτιάχτηκε επειδή οι άνδρες που διανυκτέρευαν έξω για δουλειές σε εκείνο το σημείο έβλεπαν μια γυναίκα να κυκλοφορεί μόνη της και πίστευαν πως ήταν η αγία της εικόνας που βρέθηκε στην περιοχή...
    Χρήστομπ94 η θρησκεία έχει αλλάξει υπερβολικά! Δεν έκαναν γαμο-βάφτιση με δύο παιδιά! Τώρα λέμε αν θα βαφτίζουν τα παιδιά ομοφυλόφιλων ενώ παλιότερα δεν βάφτιζες
    αν είχες κάνει πολιτικό γάμο!
    Δεν έχουν καμία συνοχή και λογική τα παραδείγματα που φέρνεις με την διπλη γιορτή της 25ης Μαρτίου!

    Νομίζω επειδή εισια από χωριό και η έλλειψη επαφής και με άλλες κοινωνικές ομάδες σε κάνει ακόμα και σήμερα να έχεις πολύ λανθασμένη οπτική η καλύτερα να το οω ,πολύ περιορισμένη οπτική τι σημαίνει εορτασμός εθνικής ΚΑΙ θρησκευτικής γιορτής!

  5. #170
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by ΧρήστοςΜπ94 View Post
    Φαίνεται πώς σε κάλυψα στα προηγούμενα λεγόμενα περί κοινωνικής αλλαγής ωστόσο η θρησκεία δεν αλλάζει όσο περνούν τα έτη ακόμη και οι αιώνες
    Νομίζω δεν είναι ζητούμενο να αλλάξει η θρησκεια μας από κανέναν νοήμων που τα έχει πληρψς διαχωρισμένα στο μυαλό του εξου και δεν σχολίασα τίποτα παραπάνω!

  6. #171
    Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    30
    Σωστά πράγματα για αυτό είναι θέμα σωστής αντίληψης παιδείας και νοοτροπίας
    Last edited by ΧρήστοςΜπ94; 24-03-2024 at 18:37.

  7. #172
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    368
    Marilou , να ζητήσω προκαταβολικά συγνώμη δεν έχω πρόθεση να προσβάλλω την πίστη κανενός.
    Αύριο γιορτάζουμε την ανακοίνωση σε ένα 12χρονο ανήλικο αγνό κορίτσι (= στα ελληνικά παρθένα) πως θα μείνει έγκυος και θα παντρευτεί έναν παππού ! Αυτό γίνεται ασταμάτητα τα τελευταία 2028 χρόνια, βέβαια τώρα γίνονται εκτρώσεις και καταγγελίες για βιασμό.
    Για εθνική γιορτή ??
    γιορτάζουμε τούς ήρωες της επανάστασης...= Τους φονιάδες δηλαδή γυναικόπαιδων που βρήκαν την ευκαιρία να βιάσουν και να σκοτώσουν καθώς οι άνδρες είχαν πάει στα Γιάννενα να πολεμήσουν τον συνεργάτη τους τον Αλή πασά που είχε εκπαιδεύσει μερικούς από τους ήρωες μας... Οι ήρωες μας είχαν βιάζει την μάνα του και την αδερφή του αλλά εμείς ξέρουμε για το ηρωικό Σούλι!

  8. #173
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    184
    Δεν το έπιασα αυτό που είπες!Θεωρεις υποδεέστερο κάποιο που μένει σε χωριό και δεν είναι χάι;;;Εγώ αντιθέτως δεν γουστάρω την φθήνια και την μπόχα των πρωτευουσιάνων αλλά δεν πρόσεβαλα κάποιον!!!Αυτό ως απάντηση μεμονωμένα στην αρνητική χροιά που έχει η φράση «επειδή είσαι από χωριό»!!Και μην μου το γυρίσεις ότι το παρεξήγησα…αυτή την συμπεριφορά την έχετε χρονια απέναντι στους ανθρώπους τις επαρχίας!!

  9. #174
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    184
    Βρίσκομαι στην ίδια θέση με σένα.Δεν έχω παρέα και είμαι μόνη.Σε κατανοώ απόλυτα!Μηπως υπάρχει ένα ψυχολογικό υπόβαθρο πίσω από την αδυναμία σου να συνάψεις σχέση με μια κοπέλα;Διαβάζω ότι έχεις κοινωνική φοβία.Τι στο προκάλεσε αυτό;Η οικογένεια;Τι σχέση έχεις με την μητέρα σου;Νομίζω ότι όλα πάνε αλυσιδωτά,πρεπει να καταλάβεις πρώτα εσυ ο ίδιος το τι σου συμβαίνει ώστε να στραφείς προς την σωστή αντιμετώπιση!

  10. #175
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,136
    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    Δεν το έπιασα αυτό που είπες!Θεωρεις υποδεέστερο κάποιο που μένει σε χωριό και δεν είναι χάι;;;Εγώ αντιθέτως δεν γουστάρω την φθήνια και την μπόχα των πρωτευουσιάνων αλλά δεν πρόσεβαλα κάποιον!!!Αυτό ως απάντηση μεμονωμένα στην αρνητική χροιά που έχει η φράση «επειδή είσαι από χωριό»!!Και μην μου το γυρίσεις ότι το παρεξήγησα…αυτή την συμπεριφορά την έχετε χρονια απέναντι στους ανθρώπους τις επαρχίας!!
    Εγώ πρωτευουσιάνος είμαι, αλλά το βλέπω ότι κάποιοι θεωρούν αυτούς που είναι από χωριό "χαζούς", "καθυστερημένους", και είναι πολύ ενοχλητικό. Και η αλήθεια είναι ότι η ζωή σε χωριό είναι πιο ανθρώπινη, αλλά δυστυχώς έχουμε μάθει αλλιώς τώρα και ίσως θα βαριόμαστε αν μέναμε σε χωριό χωρίς αυτοκίνητο

  11. #176
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Εγώ πρωτευουσιάνος είμαι, αλλά το βλέπω ότι κάποιοι θεωρούν αυτούς που είναι από χωριό "χαζούς", "καθυστερημένους", και είναι πολύ ενοχλητικό. Και η αλήθεια είναι ότι η ζωή σε χωριό είναι πιο ανθρώπινη, αλλά δυστυχώς έχουμε μάθει αλλιώς τώρα και ίσως θα βαριόμαστε αν μέναμε σε χωριό χωρίς αυτοκίνητο
    Ελα τωρα, νιωθεις περιφανος οταν ακους τον γειτονα απο πανω να τις αμολαει την νυχτα και σε ξυπναει η κινηση στις 5 το πρωι.

  12. #177
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    368
    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    Βρίσκομαι στην ίδια θέση με σένα.Δεν έχω παρέα και είμαι μόνη.Σε κατανοώ απόλυτα!Μηπως υπάρχει ένα ψυχολογικό υπόβαθρο πίσω από την αδυναμία σου να συνάψεις σχέση με μια κοπέλα;Διαβάζω ότι έχεις κοινωνική φοβία.Τι στο προκάλεσε αυτό;Η οικογένεια;Τι σχέση έχεις με την μητέρα σου;Νομίζω ότι όλα πάνε αλυσιδωτά,πρεπει να καταλάβεις πρώτα εσυ ο ίδιος το τι σου συμβαίνει ώστε να στραφείς προς την σωστή αντιμετώπιση!
    Αλλού πάει η ερώτηση αλλά ας απαντήσω και εγώ.
    Για εμένα φταίει η παιδική ηλικία. Μεγάλωσα κάνοντας οικονομία και δεν είχα υλικά αγαθά ένιωθα τρομερό κόμπλεξ. Μεγάλωσα και με παππούδες γονείς και αδέρφια στο σπίτι δεν είχα προσωπικό χώρο. Έπρεπε να διαβάζω και να σπουδάσω για καλύτερη ζωή. Ποτέ δεν το ξεπέρασα και αργότερα έγινα μίζερος ποια θα κάνει σοβαρή σχέση με έναν που δεν διασκεδάζει καθόλου και πως θα κρατήσεις φίλους. Εγώ φταίω για την απομόνωση μου ποτέ δεν έκανα καμία προσπάθεια. Πάντα είχα μια δικαιολογία να αρνηθώ την έξοδο. Όταν είσαι νέος λες να κάνω αυτό να αποκτήσω και το άλλο και τα χρόνια φεύγουν, μαθαίνεις να ζεις μόνος. Αν είσαι και άτυχος οι δρόμοι χωρίζουν , οι σχέσεις διαλύονται χωρίς λόγο! Χάνεις τα άτομα που συμπαθείς. Εμείς που ξεπεράσαμε αρκετά τα 30 βιώσαμε όλη την οικονομική κρίση από την αρχή ακολούθησε και η καραντίνα.

  13. #178
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    184
    Έτσι είναι δυστυχώς..και καποιος πρέπει να τους κόψει την φορά!Ειχα έρθει στην Αθήνα το 2006 εκδρομή με το σχολείο και μπήκαμε στο μέτρο και μόνο που δεν μας φτυσανε κατάμουτρα!.Οι μισοί και παραπάνω προέρχονται από την επαρχία,είτε το παραδέχονται η όχι.Δεν θα βαριόσουν καθολου…η ποιότητα ζωής είναι ασυναγώνιστη.Αργά η γρήγορα αποδω και περα θα είναι η μοναδική λύση,γιατί τα πράγματα πάνε κατά διαόλου.

  14. #179
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    184
    Δίνεις τεράστια σημασία στα υλικά αγαθά,και νομίζω αυτό πρέπει να αλλάξει η έστω να ελλατωθει.Πρέπει επίσης να αποβάλλεις τα κόμπλεξ σου γιατί αυτά σου δημιουργούν επίσης θέμα.Επίσης γιατί λες όταν εισαι νέος;έχεις γεράσει;..Νομίζω ότι μερικά πράγματα τα μεγαλοποιούμε.Όσο αφορά τις σχέσεις..ο κάθε άνθρωπος βρίσκει κάποιον να ταιριάξει..υπάσχουν οι κοινωνικοί..και εξωστρεφείς,υπάρχουν και οι εσωστρεφείς και πιο μοναχικοί άνθρωποι.Σίγουρα υπάρχει ένας κατάλληλος σύντροφος για τον καθένα,αρκεί να έχει λίγη τύχη ώστε να βρεθεί στον δρόμο του.

  15. #180
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,702
    Quote Originally Posted by ΑΧΒΑΧ View Post
    Marilou , να ζητήσω προκαταβολικά συγνώμη δεν έχω πρόθεση να προσβάλλω την πίστη κανενός.
    Αύριο γιορτάζουμε την ανακοίνωση σε ένα 12χρονο ανήλικο αγνό κορίτσι (= στα ελληνικά παρθένα) πως θα μείνει έγκυος και θα παντρευτεί έναν παππού ! Αυτό γίνεται ασταμάτητα τα τελευταία 2028 χρόνια, βέβαια τώρα γίνονται εκτρώσεις και καταγγελίες για βιασμό.
    Για εθνική γιορτή ??
    γιορτάζουμε τούς ήρωες της επανάστασης...= Τους φονιάδες δηλαδή γυναικόπαιδων που βρήκαν την ευκαιρία να βιάσουν και να σκοτώσουν καθώς οι άνδρες είχαν πάει στα Γιάννενα να πολεμήσουν τον συνεργάτη τους τον Αλή πασά που είχε εκπαιδεύσει μερικούς από τους ήρωες μας... Οι ήρωες μας είχαν βιάζει την μάνα του και την αδερφή του αλλά εμείς ξέρουμε για το ηρωικό Σούλι!
    οταν υπαρχει πολεμος, γινονται εγκληματα κατα των γυναικοπαιδων και απο τις δυο πλευρες, δυστυχως...
    αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι οι τουρκοι ηταν κατακτητες. ουτε συγκατοικοι, ουτε συμμαχοι. μονο εχθροι μας μπορουσαν να ειναι, οποτε αναμενομενα και τα εκτροπα...
    αν δεν υπηρχαν αυτοι οι "βιαστες" ηρωες, σημερα θα ησουν γιουσουφακι..
    εκτος αν θα σου αρεσε...

Page 12 of 20 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν αντέχω άλλο... Αλλά ούτε μπορώ να αυτοκτονήσω γιατί είμαι δειλή.
    By magenda in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 47
    Last Post: 16-05-2021, 21:19
  2. Υποφέρω, δεν αντέχω να πονάω άλλο.
    By Medias in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 20-10-2013, 18:18
  3. δεν αντεχω να υποφερω αλλο ! ! :(
    By seleios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 07-12-2010, 22:25
  4. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΩ ΑΛΛΟ
    By selas-selas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 11-09-2010, 14:51
  5. Είμαι ολομόναχος
    By george7 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 108
    Last Post: 15-04-2008, 15:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •