Άγχος για την καρδια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1

    Άγχος για την καρδια

    Καλησπέρα σας, είμαι 23 χρονών και με ταλαιπωρεί εδώ και καιρό ένας μόνιμος φόβος ότι θα πάθω καρδιά (εμφραγμα ή ανακοπη). Πριν περίπου 3 με 4 βδομάδες πήγα για πολλοστή φορά στον καρδιολόγο και έκανα καρδιογραφημα και υπέρηχο καρδιάς και ηταν και τα δύο καθαρά. Έχω βαρεθεί πλέον με την κατάσταση αυτή γιατί έχει ρίξει την ποιότητα ζωής μου κατακόρυφα και νιώθω ότι δε μπορώ να το ξεπεράσω με τιποτα. Νιώθω διαρκως μια πίεση στο στήθος και οδηγεί συχνά στο να με πιάνει άγχος ότι παθαίνω καρδια εκείνη την ώρα. Πλέον δε μπορώ να κοιμηθώ καν. Τι έχετε να πειτε; (δεν υπάρχει οικογενειακό ιστορικό με καρδια)

  2. #2
    Quote Originally Posted by Alex3010 View Post
    Καλησπέρα σας, είμαι 23 χρονών και με ταλαιπωρεί εδώ και καιρό ένας μόνιμος φόβος ότι θα πάθω καρδιά (εμφραγμα ή ανακοπη). Πριν περίπου 3 με 4 βδομάδες πήγα για πολλοστή φορά στον καρδιολόγο και έκανα καρδιογραφημα και υπέρηχο καρδιάς και ηταν και τα δύο καθαρά. Έχω βαρεθεί πλέον με την κατάσταση αυτή γιατί έχει ρίξει την ποιότητα ζωής μου κατακόρυφα και νιώθω ότι δε μπορώ να το ξεπεράσω με τιποτα. Νιώθω διαρκως μια πίεση στο στήθος και οδηγεί συχνά στο να με πιάνει άγχος ότι παθαίνω καρδια εκείνη την ώρα. Πλέον δε μπορώ να κοιμηθώ καν. Τι έχετε να πειτε; (δεν υπάρχει οικογενειακό ιστορικό με καρδια)
    Ο υπέρηχος δείχνει οποιοδήποτε ανατομικό πρόβλημα ή δυσμορφία και επίσης βαλβιδοπαθειες κλπ. Αν είχες κάνει μόνο καρδιογράφημα οκ, αλλά με το τριπλεξ είσαι καλυμμένος για μεγάλο χρονικό διάστημα. Θα στο είπε και ο γιατρός σου. Το γεγονός ότι δεν έχεις ιστορικό και η ηλικία επίσης μειώνει τον κίνδυνο κι άλλο. Είναι σχεδόν απίθανο να πάθεις κάτι από την καρδιά σου. Το άγχος σου αν μπορείς ψάξε πως θα το διαχειριστείς, ώστε να ανακουφιστείς. Πάντως ο φόβος αυτός είναι κοινός, μην ανησυχείς. Όσο για τον ύπνο, πάλι πρέπει να ρωτήσεις εξειδικευμένο γιατρό.

  3. #3
    Η αλήθεια είναι ότι ετσι είπε αλλά σαν να μπηκε από το ένα αυτί και βγήκε απ το άλλο. Η πλάκα είναι ότι αθλουμαι κιόλας (οσο μπορώ πλέον με αυτή την φοβία να με κυριεύει) και οι αιματολογικες μου ήταν πολύ καλές επίσης

  4. #4
    Quote Originally Posted by Alex3010 View Post
    Η αλήθεια είναι ότι ετσι είπε αλλά σαν να μπηκε από το ένα αυτί και βγήκε απ το άλλο. Η πλάκα είναι ότι αθλουμαι κιόλας (οσο μπορώ πλέον με αυτή την φοβία να με κυριεύει) και οι αιματολογικες μου ήταν πολύ καλές επίσης
    Ε τότε, καλό είναι να δεις έναν ειδικό για το άγχος. Εγώ από τα 19 μου άρχισα. Όλοι πλέον έχουν και από κάτι. Μην σε παίρνει από κάτω. Δούλεψε το άγχος σου και όλα θα βελτιωθούν.

  5. #5
    Quote Originally Posted by Professor X_1 View Post
    Ε τότε, καλό είναι να δεις έναν ειδικό για το άγχος. Εγώ από τα 19 μου άρχισα. Όλοι πλέον έχουν και από κάτι. Μην σε παίρνει από κάτω. Δούλεψε το άγχος σου και όλα θα βελτιωθούν.
    Άρα τα συμπτώματα θεωρείς ότι είναι ψυχοσωματικα;

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by Alex3010 View Post
    Καλησπέρα σας, είμαι 23 χρονών και με ταλαιπωρεί εδώ και καιρό ένας μόνιμος φόβος ότι θα πάθω καρδιά (εμφραγμα ή ανακοπη). Πριν περίπου 3 με 4 βδομάδες πήγα για πολλοστή φορά στον καρδιολόγο και έκανα καρδιογραφημα και υπέρηχο καρδιάς και ηταν και τα δύο καθαρά. Έχω βαρεθεί πλέον με την κατάσταση αυτή γιατί έχει ρίξει την ποιότητα ζωής μου κατακόρυφα και νιώθω ότι δε μπορώ να το ξεπεράσω με τιποτα. Νιώθω διαρκως μια πίεση στο στήθος και οδηγεί συχνά στο να με πιάνει άγχος ότι παθαίνω καρδια εκείνη την ώρα. Πλέον δε μπορώ να κοιμηθώ καν. Τι έχετε να πειτε; (δεν υπάρχει οικογενειακό ιστορικό με καρδια)
    Καλησπέρα φίλε ακριβώς το ίδιο με εσένα είμαι 25 εγώ νιώθω και αρρυθμίες φουλ τα έχω κάνει και εγώ όλα αυτά που είπες + holder
    Ανχος πρέπει να είναι και εγώ έχω αρχίσει και το πιστεύω δεν εξηγείται αλλιώς δεν είναι κάτι μν μασάς όλοι τα ίδια περνάμε δεν είσαι μόνος αυτό σκέψου

  7. #7
    Quote Originally Posted by Stauros k View Post
    Καλησπέρα φίλε ακριβώς το ίδιο με εσένα είμαι 25 εγώ νιώθω και αρρυθμίες φουλ τα έχω κάνει και εγώ όλα αυτά που είπες + holder
    Ανχος πρέπει να είναι και εγώ έχω αρχίσει και το πιστεύω δεν εξηγείται αλλιώς δεν είναι κάτι μν μασάς όλοι τα ίδια περνάμε δεν είσαι μόνος αυτό σκέψου
    Σε ευχαριστώ πολυ για την απαντηση γιατί τόσο καιρό νόμιζα ότι μόνο εγώ είμαι έτσι. Δεν μου ειπε παντως ο γιατρός να κάνω χολτερ, αλλά λέω να κάνω κι ένα τεστ κόπωσης μήπως και ησυχάσω μετα

  8. #8
    Quote Originally Posted by Alex3010 View Post
    Άρα τα συμπτώματα θεωρείς ότι είναι ψυχοσωματικα;
    Από ότι φαίνεται. Αφού απέκλεισες το παθολογικό. Όλοι τα περάσαμε αυτά, δεν είσαι μόνος.

  9. #9
    Παιδιά εσείς που έχετε αγχος για την καρδιά σας σας έχει τύχει να κάνετε την παραμικρή κίνηση και να ανεβάζετε παλμούς;; εγώ ας πούμε όταν τρέχω την νιώθω να βαράει πολύ πιο δυνατά από ότι την ένιωθα παλιά και νομίζω ότι έχω αρρυθμίες όταν ασκούμε. Εσείς το έχετε;;

  10. #10
    Quote Originally Posted by Panahs007 View Post
    Παιδιά εσείς που έχετε αγχος για την καρδιά σας σας έχει τύχει να κάνετε την παραμικρή κίνηση και να ανεβάζετε παλμούς;; εγώ ας πούμε όταν τρέχω την νιώθω να βαράει πολύ πιο δυνατά από ότι την ένιωθα παλιά και νομίζω ότι έχω αρρυθμίες όταν ασκούμε. Εσείς το έχετε;;
    Εγώ στην ανηφόρα το παθαίνω αυτό. Έχω κάνει τριπλεξ πριν 1,5 χρόνο, μετά από νόσηση κοβιντ αλλά θέλω να ξανακάνω να δω πως είναι και τώρα.

  11. #11
    Επισης έχετε καθόλου πιέσεις πάνω στο στήθος σαν πονος;

  12. #12
    Quote Originally Posted by Alex3010 View Post
    Επισης έχετε καθόλου πιέσεις πάνω στο στήθος σαν πονος;
    Ναι και συγκεκριμένα προς τα δεξιά του στήθους μαζί με αίσθημα παλμών, έχω ελεγχθεί καρδιολογικά και είναι όλα καλά, παρόλο που συνεχίζω να νομίζω το αντίθετο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    903
    Quote Originally Posted by Alex3010 View Post
    Επισης έχετε καθόλου πιέσεις πάνω στο στήθος σαν πονος;
    Είχα και εγώ από το άγχος.

  14. #14
    Quote Originally Posted by Panahs007 View Post
    Ναι και συγκεκριμένα προς τα δεξιά του στήθους μαζί με αίσθημα παλμών, έχω ελεγχθεί καρδιολογικά και είναι όλα καλά, παρόλο που συνεχίζω να νομίζω το αντίθετο.
    Κι εγώ επιμένω στις ίδιες σκέψεις σαν να μην μου εφτασαν οι εξετάσεις

  15. #15
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Είχα και εγώ από το άγχος.
    Μου έχει καρφωθεί πάντως στο μυαλό ό,τι ακόμα και με τις εξετάσεις που εκανα είναι καρδιά αυτό δε ξέρω γιατί

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Καρδιά και αγχος
    By mpam21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 04-03-2024, 17:35
  2. Καρδιά και άγχος
    By Biliskov in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 87
    Last Post: 06-05-2023, 04:16
  3. Άγχος για καρδιά.
    By Nikolas73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-11-2022, 13:58
  4. Καρδιά και άγχος
    By Orion16 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 04-11-2021, 12:03
  5. Καρδιά και άγχος!!
    By Biliskov in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 22
    Last Post: 14-04-2019, 12:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •