Απώλεια ερωτικης διάθεσης μετά από χωρισμό.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    21

    Απώλεια ερωτικης διάθεσης μετά από χωρισμό.

    Καλημέρα σε όλα τα μέλη.
    Πριν 6 μήνες χωρισα με την κοπέλα μου η οποία έπασχε από κατάθλιψη.
    Είχα πέσει πολύ ψυχολογικά . αλλά συνεχώς προσπαθούσα να βρω τρόπους οι οποίοι θα με κάνουν να νιώσω καλύτερα και να προχωρήσω.
    Το θέμα είναι..ότι 6 μήνες μετά δεν υπάρχει ερωτική διάθεση εκμερους μου....ούτε υπάρχει όρεξη να ξεκινήσω μια καινουργια γνωριμία.
    Και δεν εννοώ να κάνω μια καινουργια σχέση...αλλά ούτε καν να τσιλιμπουρδησω.
    Εξετάσεις (ορμονικες έχω κάνει) και όλα δείχνουν καλά.
    Είναι φυσιολογικό όλο αυτό? Να μην υπάρχει ερωτική διάθεση?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Αναλογα ποσο καιρο εισασταν μαζι. Εαν ειχε γινει το αλλο σου μισο, εχασες την ταυτοτητα σου με τον χωρισμο, οποτε δεν μπορεις να ξεκινησεις κατι καινουργιο πριν βρεις ποιος εισαι τωρα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,647
    Quote Originally Posted by manos0013 View Post
    Καλημέρα σε όλα τα μέλη.
    Πριν 6 μήνες χωρισα με την κοπέλα μου η οποία έπασχε από κατάθλιψη.
    Είχα πέσει πολύ ψυχολογικά . αλλά συνεχώς προσπαθούσα να βρω τρόπους οι οποίοι θα με κάνουν να νιώσω καλύτερα και να προχωρήσω.
    Το θέμα είναι..ότι 6 μήνες μετά δεν υπάρχει ερωτική διάθεση εκμερους μου....ούτε υπάρχει όρεξη να ξεκινήσω μια καινουργια γνωριμία.
    Και δεν εννοώ να κάνω μια καινουργια σχέση...αλλά ούτε καν να τσιλιμπουρδησω.
    Εξετάσεις (ορμονικες έχω κάνει) και όλα δείχνουν καλά.
    Είναι φυσιολογικό όλο αυτό? Να μην υπάρχει ερωτική διάθεση?
    ναι, φυσιολογικο ειναι, αλλα και το να εχεις πεσει σε καταθλιψη ή μελαγχολια, κι αυτο φυσιολογικο ειναι.
    εχεις χασει την ορεξη σου και για αλλα πραγματα; για υπνο, για εργασια, για εξοδους, για φαγητο, για να βλεπεις φιλους; για να φροντιζεις την υγιεινη σου; με αυτα πως τα πας;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ναι, φυσιολογικο ειναι, αλλα και το να εχεις πεσει σε καταθλιψη ή μελαγχολια, κι αυτο φυσιολογικο ειναι.
    εχεις χασει την ορεξη σου και για αλλα πραγματα; για υπνο, για εργασια, για εξοδους, για φαγητο, για να βλεπεις φιλους; για να φροντιζεις την υγιεινη σου; με αυτα πως τα πας;

    Στην αρχή του χωρισμού ένιωθα ότι θα αρρωστησω και ότι θα πέσω σε κατάθλιψη . Είχα και θέματα με το στομάχι λόγω στεναχωριας και λόγω άγχους-αγωνιας...για την προσπάθεια που έκανα όσο καιρό ήμασταν μαζί..προκειμένου να ξανά γίνει αυτή καλά.
    Όταν χωρισαμε πήγαινα με το ζόρι στο γυμναστήριο γιατί έβλεπα ότι μετά την προπόνηση η διάθεση μου ήταν βελτιωμένη.
    Επιδιωκω παρέες με φίλους γιατί περνάω ωραία όταν βγαίνω και επίσης μου φτιάχνει η διάθεση.
    Και την υγιεινή μου φροντίζω και γενικά είμαι πολύ καλύτερα σε σχέση με τον πρώτο καιρό.
    Ότι νιώθω μια μικρή μελαγχολία....είναι αλήθεια.
    Θα ήμουν ψεύτης αν έλεγα όχι. Απλά μου φαίνεται περίεργο ότι δεν έχω ερωτική διάθεση.
    Σίγουρα είναι η πρώτη φορά που "πενθω" για ένα χωρισμό...αλλά και πάλι δεν γνωρίζω αν είναι φυσιολογικό να με έχει ρίξει τόσο πολύ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,647
    Quote Originally Posted by manos0013 View Post
    Στην αρχή του χωρισμού ένιωθα ότι θα αρρωστησω και ότι θα πέσω σε κατάθλιψη . Είχα και θέματα με το στομάχι λόγω στεναχωριας και λόγω άγχους-αγωνιας...για την προσπάθεια που έκανα όσο καιρό ήμασταν μαζί..προκειμένου να ξανά γίνει αυτή καλά.
    Όταν χωρισαμε πήγαινα με το ζόρι στο γυμναστήριο γιατί έβλεπα ότι μετά την προπόνηση η διάθεση μου ήταν βελτιωμένη.
    Επιδιωκω παρέες με φίλους γιατί περνάω ωραία όταν βγαίνω και επίσης μου φτιάχνει η διάθεση.
    Και την υγιεινή μου φροντίζω και γενικά είμαι πολύ καλύτερα σε σχέση με τον πρώτο καιρό.
    Ότι νιώθω μια μικρή μελαγχολία....είναι αλήθεια.
    Θα ήμουν ψεύτης αν έλεγα όχι. Απλά μου φαίνεται περίεργο ότι δεν έχω ερωτική διάθεση.
    Σίγουρα είναι η πρώτη φορά που "πενθω" για ένα χωρισμό...αλλά και πάλι δεν γνωρίζω αν είναι φυσιολογικό να με έχει ρίξει τόσο πολύ.
    νομιζω οτι σε παλιοτερα μηνυματα ειχες αναφερει οτι πιο παλια, πριν απο αυτην την σχεση, ειχες θεμα με καταθλιψη.
    αν ειχες και παλιοτερα θεματα, δεν ειναι "ενας χωρισμος", ειναι μια πυροδοτηση σε ενα θεμα που ηδη ειχες...
    αν σε ταλαιπωρει στην καθημερινοτητα σου, καλυτερα να επισκευθεις ψυχοθεραπευτη...

    με τον υπνο και το φαγητο, πως εισαι;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    νομιζω οτι σε παλιοτερα μηνυματα ειχες αναφερει οτι πιο παλια, πριν απο αυτην την σχεση, ειχες θεμα με καταθλιψη.
    αν ειχες και παλιοτερα θεματα, δεν ειναι "ενας χωρισμος", ειναι μια πυροδοτηση σε ενα θεμα που ηδη ειχες...
    αν σε ταλαιπωρει στην καθημερινοτητα σου, καλυτερα να επισκευθεις ψυχοθεραπευτη...

    με τον υπνο και το φαγητο, πως εισαι;
    Οχι,δεν είχα ποτέ θέμα με κατάθλιψη.
    Παλαιότερα είχα ανοίξει θέμα και ρωτουσα για την πρώην κοπέλα μου η οποία έπασχε από αυτό.
    Εγώ ή χειρότερη φάση που βρέθηκα ποτέ στη ζωή μου..ήταν μετά τον χωρισμό. Εκεί φοβήθηκα ότι θα αρρωστησω αλλά Δόξα τω Θεω είμαι καλύτερα! Από ύπνο κοιμάμαι καθημερινά από 1 μέχρι 9 - 9:30.
    Και φαγητό τρώω καλά! Σταθερός στα κιλά που ήμουν.

  7. #7
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by manos0013 View Post
    Καλημέρα σε όλα τα μέλη.
    Πριν 6 μήνες χωρισα με την κοπέλα μου η οποία έπασχε από κατάθλιψη.
    Είχα πέσει πολύ ψυχολογικά . αλλά συνεχώς προσπαθούσα να βρω τρόπους οι οποίοι θα με κάνουν να νιώσω καλύτερα και να προχωρήσω.
    Το θέμα είναι..ότι 6 μήνες μετά δεν υπάρχει ερωτική διάθεση εκμερους μου....ούτε υπάρχει όρεξη να ξεκινήσω μια καινουργια γνωριμία.
    Και δεν εννοώ να κάνω μια καινουργια σχέση...αλλά ούτε καν να τσιλιμπουρδησω.
    Εξετάσεις (ορμονικες έχω κάνει) και όλα δείχνουν καλά.
    Είναι φυσιολογικό όλο αυτό? Να μην υπάρχει ερωτική διάθεση?
    Καλημερα !

    Πως θα χαρακτιριζες τον εαυτο σου ;
    Εισαι τυπος που λειτουργει με το συναίσθημα ή με βαση την βιολογικη αναγκη της σεξουαλικης επαφης ;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα !

    Πως θα χαρακτιριζες τον εαυτο σου ;
    Εισαι τυπος που λειτουργει με το συναίσθημα ή με βαση την βιολογικη αναγκη της σεξουαλικης επαφης ;
    Καθαρά συναισθηματικα

  9. #9
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by manos0013 View Post
    Καθαρά συναισθηματικα
    Εχεις προσπαθησει αυτο το διαστημα να έρθεις σε επαφή με καποια κοπέλα η οποια να σου εχει δημιουργήσει καποια όμορφα συναισθήματα ;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Εχεις προσπαθησει αυτο το διαστημα να έρθεις σε επαφή με καποια κοπέλα η οποια να σου εχει δημιουργήσει καποια όμορφα συναισθήματα ;
    Οχι. Νιώθω ότι δεν μου βγαίνει. Δηλαδή πιο πολύ βλέπω φιλικά τις κοπέλες.
    Μία κοπέλα μόνο μου τράβηξε παραπάνω το ενδιαφέρον...όπου έκανα κίνηση και έμαθα ότι δεν είναι διαθέσιμη (είναι παντρεμένη).
    Απλά νιώθω...σαν να να μην μπορεί να μου βγει το ερωτικό τώρα. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε πως το λέω.

  11. #11
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by manos0013 View Post
    Οχι. Νιώθω ότι δεν μου βγαίνει. Δηλαδή πιο πολύ βλέπω φιλικά τις κοπέλες.
    Μία κοπέλα μόνο μου τράβηξε παραπάνω το ενδιαφέρον...όπου έκανα κίνηση και έμαθα ότι δεν είναι διαθέσιμη (είναι παντρεμένη).
    Απλά νιώθω...σαν να να μην μπορεί να μου βγει το ερωτικό τώρα. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε πως το λέω.
    Το αντιλαμβανομαι πως το λες και εμενα μου φαινεται απολυτα φυσιολογικο ολο αυτό .

    Ενας συναισθηματικος τυπος ο οποιος μόλις βγηκε απο μια ερωτικη σχεση πως να ¨λειτουργει ¨εφόσον ¨το καύσιμο του ¨η κινητηριος δυναμη του " απουσιάζει ;

    Και ρωταω γιατι πιεζεις τον εαυτό σου να λειτουργεί χωρις το βασικο του ¨καυσιμο¨που ειναι το συναίσθημα ;

    Επειδη εισαι αντρας και οπως λενε οι αντρες λειτουργουν ΚΑΙ χωρις συναισθημα ;

    Ενας ανθρωπος ο οποιος δεν ειναι λειτουργικός καθώς βιώνει μια απώλεια(πενθείς ) πιστευεις οτι ειναι και ελαττωματικος;
    Κατα ποσο ενας ανθρωπος που τον κυριευει η λυπη μπορει να σκεφτεται και το διεκπαιρωτικο σεξ ;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,647
    Quote Originally Posted by manos0013 View Post
    Οχι,δεν είχα ποτέ θέμα με κατάθλιψη.
    Παλαιότερα είχα ανοίξει θέμα και ρωτουσα για την πρώην κοπέλα μου η οποία έπασχε από αυτό.
    Εγώ ή χειρότερη φάση που βρέθηκα ποτέ στη ζωή μου..ήταν μετά τον χωρισμό. Εκεί φοβήθηκα ότι θα αρρωστησω αλλά Δόξα τω Θεω είμαι καλύτερα! Από ύπνο κοιμάμαι καθημερινά από 1 μέχρι 9 - 9:30.
    Και φαγητό τρώω καλά! Σταθερός στα κιλά που ήμουν.
    Quote Originally Posted by manos0013 View Post
    Είχα περάσει μια παρόμοια φάση στην αρχή της σχέσης μας όπου ήμουν μπερδεμένος. Άρχισα επισκέψεις σε ψυχολόγο και σιγά σιγά λύνονται τα θέματα που είχα. Όμως για μια περίοδο 2 εβδομαδων περίπου...δεν ήξερα αν την ήθελα η όχι...που εν τέλη με τις μέρες κατάλαβα ότι γενικά δεν είχα όρεξη με όλους. Δεν ήταν το πρόβλημα ή κοπελα μου.
    Τώρα έχει έρθει η σειρά της και περνάει την ίδια και λίγο χειρότερη φάση. Για να καταλάβεις η αδερφή της (όπου έχει απίστευτη αδυναμία) έχει έρθει από εξωτερικό και ένω σε άλλη περίπτωση θα περνούσαν όλη μέρα μαζί...τώρα δεν έχει όρεξη καν να την δει.
    Από αυτή την άποψη σκέφτομαι ότι ίσως είναι μπερδεμενη και δεν μπορεί να βγάλει σωστά συμπεράσματα αυτή τη στιγμή.
    Αυτό που σκέφτομαι είναι να δώσω λίγο χρόνο μεχρι να λειτουργήσει η αγωγή και να δω την συμπεριφορά της.
    εγω, αυτο ειδα και σε ρωτησα..
    μηπως περνας παλι μια τετοιου ειδους "φαση" , ειτε εχει ονομα ειτε δεν εχει, και δεν εχεις διαθεση;;;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Το αντιλαμβανομαι πως το λες και εμενα μου φαινεται απολυτα φυσιολογικο ολο αυτό .

    Ενας συναισθηματικος τυπος ο οποιος μόλις βγηκε απο μια ερωτικη σχεση πως να ¨λειτουργει ¨εφόσον ¨το καύσιμο του ¨η κινητηριος δυναμη του " απουσιάζει ;

    Και ρωταω γιατι πιεζεις τον εαυτό σου να λειτουργεί χωρις το βασικο του ¨καυσιμο¨που ειναι το συναίσθημα ;

    Επειδη εισαι αντρας και οπως λενε οι αντρες λειτουργουν ΚΑΙ χωρις συναισθημα ;

    Ενας ανθρωπος ο οποιος δεν ειναι λειτουργικός καθώς βιώνει μια απώλεια(πενθείς ) πιστευεις οτι ειναι και ελαττωματικος;
    Κατα ποσο ενας ανθρωπος που τον κυριευει η λυπη μπορει να σκεφτεται και το διεκπαιρωτικο σεξ ;
    Ο λόγος που το κάνω,είναι μάλλον για να πιστέψω ότι το έχω ξεπεράσει και να πω στον εαυτό μου
    ..είσαι καλά....προχωρά. Το οποίο δεν ισχύει ακόμα
    Η απάντηση σας όμως μου δίνει κίνητρο να σκεφτώ κάποια πράγματα και σας ευχαριστώ πολύ!
    Αυτό που λέω λέω στον εαυτό μου είναι..ότι θέμα ορμονικο δεν υπάρχει,προφανώς ψυχολογικά δεν είσαι στα καλύτερα σου...οπότε πάρε το χρόνο σου...και όλα θα φτιάξουν.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εγω, αυτο ειδα και σε ρωτησα..
    μηπως περνας παλι μια τετοιου ειδους "φαση" , ειτε εχει ονομα ειτε δεν εχει, και δεν εχεις διαθεση;;;
    Οχι...ευτυχώς καμιά σχέση!
    Τώρα νιώθω μια θλίψη πότε πότε για την κατάληξη που είχε αυτή η σχέση...και κάποιες φορές είμαι λίγο καλύτερα...κάποιες άλλες με ρίχνει λίγο. Αυτό.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,647
    Quote Originally Posted by manos0013 View Post
    Οχι...ευτυχώς καμιά σχέση!
    Τώρα νιώθω μια θλίψη πότε πότε για την κατάληξη που είχε αυτή η σχέση...και κάποιες φορές είμαι λίγο καλύτερα...κάποιες άλλες με ρίχνει λίγο. Αυτό.
    ναι, αλλα ποιος ηταν ο τοτε λογος που δεν ειχες διαθεση με ολους, ενω ησουν μια χαρα και σε νεα σχεση;;;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Παντελής έλλειψη ερωτικής διάθεσης.
    By vickympou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 14-10-2019, 15:30
  2. Απουσία ερωτικής διάθεσης
    By vickympou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 31-08-2019, 13:34
  3. Έλλειψη ερωτικής διάθεσης (από γυναίκα)
    By Ntia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 16-01-2010, 03:19
  4. Μειωση ερωτικης διαθεσης
    By ιδιόρρυθμος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 71
    Last Post: 20-02-2009, 14:02
  5. Έλλειψη σεξουαλικότητας και ερωτικής διάθεσης
    By pvernos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 05-03-2008, 11:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •