ΑΓΧΟΣ - ΦΟΒΙΑ -ΒΟΗΘΕΙΑ :)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    117

    ΑΓΧΟΣ - ΦΟΒΙΑ -ΒΟΗΘΕΙΑ :)

    Kαλησπερα θα ηθελα να με βοηθησει καποιος το τελευταιο διμηνο εωσ και τριμηνο με εχει πιασει τοσο εντονα η φοβια μην εχω κατι .. ξεκινησα με ενα βηχα που με ταλαιπωρουσε δυο μηνες και παραπανω ετρεχα σε αλλαεργιολογους παθολογους ειχα οντως αλλεργια λογω καλοκαιουριου σε κατι ανθη. Μου ειπε ο γιατρος ειχα βρογχικο ασθμα. και επερνα ενα καρω φαρμακα ενα για δπσνοια ενα σπραυ για ασθμα και αλλα πολλα.. με χαπακωσαν για τα καλα .. τον αυγουστο ειπα να επισκεφτω και ενα πνευμονολογο οπου μου δωσε και εκεινοσ κατι αλλα φαρμακα επειδη με ενοχλουσαν τα αλλα μια με τον υπνο μου δεν μπορουσα να κοιμηθω με πιαναν εντονα φοβοι και τετοια.. εντωμεταξυ ολα τα φαρμακα μεσα εγραφαν καταθλιψη σαν ανεπιθυμητεσ ενεργειες διαταραχεσ υπνου γενικα πολλες ανεπιθυμητες σε νευρολογικα πραγματακια.. ωσπου ολα τα φαρμακα που επερνα ο βηχασ δεν εφευγε ακομα και τωρα εχω λιγο. ο πνευμονολογοσ εντωμεταξυ μου λεει κλινικα δεν εχεισ τιποτα... ουτε ασθμα... γιατι ουτε απο ακτινογραφια ουτε απο εξετασεισ φαινοταν κατι τετοιο... εντομεταξυ ολο τον αυγουστο επερνα και τα φαρμακα του πνευμονολογου και κατι αλλα για το στομαχι γιατι με πειραζαν..οσπου δεν εβλεπα ανταποκριση απο τα φαμρακα και τα κοβω προς το τελοσ αυγουστου.. μεχρι και τωρα δεν νιωθω κατι ο βηχασ νομιζω πλεον ειναι ψυχολογικοσ.. το θεμα ειναι οτι ολο τον αυγουστο χειροτεραψα με ολα αυτα τα φαρμακα δεν κοιμαμαι καλα ξυπναω δυο τρεις φορε το βραδι στον υπνο μου ετσι.. την τελευταια βδομαδα τωρα νιωθω πονοκφελο γενικα νιωθω βαρυ το κεφαλι μου.. και με εχουν πιασει απο προχθες και ασταθειες ζαλαδα θα το λεγα και πονος στα ματια... πηγα σε ορθοπεδικο μηπως τιποτα με αυχενα με εξετασε δεν ειδε κατι... πηγα σε νευρολογο μου λεει ξεκουραση και μην καθομαι ωρες στον υπολογιστη τιποτα αλλο του εξηγησα οτι ειμα λιγο ανγχωδης εωσ και πολυ και με πιανουν φοβιες ειπε μην ανυσηχω και οτι με ξεκουρααση και καλο υπνο θα περασουν... Το θμεα ειναι οτι μου κοβεται η ορεξη πολλεσ φορε να παω βολτα μου χει κοπει γενικα η ορεξη για αλλα πραγματα με την σχεση μου νιωθω λιγο απομακρος. δεν ξερω φοβαμαι μην με πιασει και καμια καταθλιψη με ολα αυτα... Εντομεταξυ οταν πηγαινα τωρα τελευταια σε δυο τρεις παραστασεις θεατρο με επιανε ανεξηγητα η ζαλαδα οτι δεν αντεχω και τετοια αυτο συμβαινει πολλεσ φορεσ και ποιο παλια απο οσο θυαμαι δεν ευχαριστιεμε και πολλες πραγματα με κοσμο αναμεσα οταν φευγω και βγαινω εξω νιωθω καλυτερα συνηθως... Τι προτεινετε να κανω λετε να περασει η θα αρχισω να τρελενομαι τελικα ? ελπιζω να μην σασ επρειξα και εγραψα πολλα..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    ο,τι θα σου προτεινε ο καθενας,να ηρεμισεις...πως ειναι το θεμα..τετοιο καιρο εγω περυσι ειχα κολλησει οτι εχω aids δεν μπορεις να φανταστεις σαν τρελη εκανα τελικα λιγες μερες επαθα κρισεις πανικου..μακαρι να χα καταλαβει ποσο πολυ κακο μου εκανα με αυτες τις σκεψεις.
    τωρα που μπορεις προσπαθησε να το καταπολεμησεις...πως?τι σε ευχαριστει?τι σε κανει να ξεχνιεσαι?
    επισης σκεψου οτι αυτη σου η φοβια μπορει να ειναι η αντιδραση σου σε κατι αλλο,ετσι δηλαδη να βγαινει η καταπιεση-στεναχωρια-φοβος σου..δεν ξερω τι εχεις..τι δεν σου παει καλα?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    24
    Συμφωνώ με melene...αφού όλοι οι γιατροί σου είπαν πως δεν έχεις τίποτα τότε τι άλλο μένει να είναι παρά ψυχολογικά...είναι κρίμα να σου κόβεται η όρεξη για δραστηριότητες που σ ευχαριστούν λόγω αυτών των φόβων....κι εγώ θα σου πρότεινα να επικεντρωθείς στο ψυχολογικό κομμάτι και όχι στα συμπτώματα και να δεις τι βαθύτερο σ ενοχλεί και τα προκαλεί όλα αυτά...

    melene αααααααααααα κι εμένα μου χει καρφωθεί τέτοιος φόβος ότι έχω aids !!!!!!!!!!!!! το κακό είναι οτι σ εμένα επανέρχεται κατά καιρούς και με τρελαίνει η σκέψη και έτσι αποφάσισα σε μιάμιση εβδομάδα να πάω να κάνω γενικές εξετάσεις αίματος (γιατί έχω χρόνια να κάνω) και εξετάσεις για aids!!! θα πεθάνω από την αγωνία περιμένοντας τα αποτελέσματα αλλά τουλάχιστον θα μου φύγει αυτή η εμμονή

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    117
    χαχα ξεχασα να σας πω πως ολα αυτα ξεκινησαν απο τον ιανουριο που ενιωθα οτι ειχα κολλησει aids και μιλαμε ειχα παθει τρελη πλακα... οταν πηρα τα αποτελεσματα εκλεγα σαν μ@@@ς απιστευτο αγχοσ ειχα παθει εκεινη την περιοδο απο τοτε μου περασε για κανα διμηνο εε τωρα οκ με πιανει καμια φορα και κοιταω λαιμο μην εχω πριστει και τετοια χαχα ειμαι τραγικοσ το ξερω ... υπαρχουω ωρες οιυ το κσεφτομαι και λεω δεν παω καλα,.. αλλα μακαρι να εφευγε ετσι απλα με μια απλα θετικη σκεψηη μαλλον θελη δουλεια... τωρα εχω το βηχα και το κεφαλι μου να ποναει τι να εχω αραγε? ειμαι 24-25 χρονων και κανω σαν 80 τι να πω...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    24
    ααααα ωραία! να μαζευτούμε όλοι οι aidsoφοβικοί να κάνουμε εξετάσεις όλοι μαζί μια φορά το εξάμηνο , σαν party χα χα
    συγνώμη για το χιούμορ αλλά αμα δεν κάνουμε και χιούμορ χαθήκαμε....!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    117
    οντως..... να πηγαινουμε ομαδικη εξεταση θα μασς κοροιδευουν χαχα ασχετο ο πονοκεφαλοσ σε οσους εχουν απο το ανγχοσ περναει ? η θα το χω να με πριζει και αυτη τη μ @@@@@ α ?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    παιδια εγω εκανα εξετασεις πριν ενα μηνα..με ταλαιπωρουσε παρα πολυ καιρο αυτη η σκεψη συχνα πυκνα..ομως οταν πηγα και την εκανα.....τιποτα!πριν παρω τα αποτελεσματα ηξερα οτι δεν ειχα,το ξερα..δεν ανακουφιστηκα οταν βγηκαν αρνητικα τα αποτελεσματα και αυτο γιατι σκεφτηκα ωχ!!!!τωρα τι θα μου ξημερωσει?????παλι καλα μεχρι στιγμης τιποτα...εννοω οτι ε οπου να ναι αφου πλεον το aids δεν υπαρχει να με βασανιζει να δω τι αλλο θα βρω..
    το αλλο!!!με ρωταγαν οι φιλοι επειδη ημουν χαλια τι εχεις και τους απανταγα
    \'\'Ε,τι να εχω...Aids εχω!!!Γ@@@@σε τα.......

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    117
    εγω εκανα αρχες του χρνου δεν νιωθω οτι θελω να ξανακανω εξεταση δεν πηγαινω με διαφορες κοπελιες ολη την ωρα... οποτε δεν εχω τοση αναγκη ειχα μια φοβια τοτε γιατι παλια ειχα κανει κατι με μια αγνψστη και γιαυτο με επιασε το εντονα φοβια αλλα τωρα προσοχηηηηη μονο αυτο χρειαζεται
    κατι αλλο αν ξερετε καταθλιψη τι θα επρεπε να ιασθαομαι για να εχω ?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •