εργασιακο billing
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 19 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 274
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,775

    εργασιακο bulling

    Λοιπόν στην δουλειά μου έχω μία γιατρό που ασχολείται μονίμως μαζί μου . Πάλι χθες είπε στην προϊσταμένη μου τα εξής στο τηλέφωνο:" Μην ασχολείσαι γλυκιά μου με τις αξιολογήσεις όλοι καλοί είναι καλά ορισμένοι στα καλάθια δεν χωράνε την έχω απέναντί μου τώρα" και εννοούσε εμένα . Μετά μου είπε τάχα ότι με πειράζει. Με πειράζει και πετάει υπονοούμενα για μένα στην προϊσταμένη μου για το ότι δεν είμαι καλή στην δουλειά μου? Δεν ξέρω πόσο θα το ανεχτώ αυτό ίσως αλλάξω τμήμα. Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να χάσω κάποιους συναδέλφους που δουλεύω εκεί αλλιώς θα είχα φύγει. Με αυτά και με αυτά η αξιολόγησή μου η ετήσια ήταν πολύ καλά ενώ που είδα μιας άλλης κοπέλας είναι άριστα. Λέτε να έβαλε η προϊσταμένη μόνο σε μένα πολύ καλά και σε όλους τους άλλους άριστα? δεν θα το αντέξω....
    Last edited by δελφίνι; 26-03-2024 at 08:53.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Λοιπόν στην δουλειά μου έχω μία γιατρό που ασχολείται μονίμως μαζί μου . Πάλι χθες είπε στην προϊσταμένη μου τα εξής στο τηλέφωνο:" Μην ασχολείσαι γλυκιά μου με τις αξιολογήσεις όλοι καλοί είναι καλά ορισμένοι στα καλάθια δεν χωράνε την έχω απέναντί μου τώρα" και εννοούσε εμένα . Μετά μου είπε τάχα ότι με πειράζει. Με πειράζει και πετάει υπονοούμενα για μένα στην προϊσταμένη μου για το ότι δεν είμαι καλή στην δουλειά μου? Δεν ξέρω πόσο θα το ανεχτώ αυτό ίσως αλλάξω τμήμα. Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να χάσω κάποιους συναδέλφους που δουλεύω εκεί αλλιώς θα είχα φύγει. Με αυτά και με αυτά η αξιολόγησή μου η ετήσια ήταν πολύ καλά ενώ που είδα μιας άλλης κοπέλας είναι άριστα. Λέτε να έβαλε η προϊσταμένη μόνο σε μένα πολύ καλά και σε όλους τους άλλους άριστα? δεν θα το αντέξω....
    να το αντεξεις, γιατι να μην το αντεξεις; μπορει οι συναδελφισες σου, να ειναι καλυτερες απο σενα στην δουλεια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,775
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    να το αντεξεις, γιατι να μην το αντεξεις; μπορει οι συναδελφισες σου, να ειναι καλυτερες απο σενα στην δουλεια.
    Αυτό σημαίνει ότι είναι και πιο έξυπνες από μένα? και ότι εγώ είμαι η πιο χαζή εκεί μέσα? τόσα χρόνια εμπειρία έχω και εγώ πάω στα 6 μέχρι τώρα δεν θα έπρεπε να πετάω? Ας ελπίσουμε ότι έβαλε και σε άλλους πολύ καλά και όχι μόνο σε μένα . Δεν θα ήθελα να έχω τον χαμηλότερο βαθμό.

    Με τόσα προβλήματα πάλι καλά που δουλεύω έχοντας ψύχωση είμαι ένας ήρωας και με όλα αυτά που έχω περάσει ....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Αυτό σημαίνει ότι είναι και πιο έξυπνες από μένα? και ότι εγώ είμαι η πιο χαζή εκεί μέσα? τόσα χρόνια εμπειρία έχω και εγώ πάω στα 6 μέχρι τώρα δεν θα έπρεπε να πετάω? Ας ελπίσουμε ότι έβαλε και σε άλλους πολύ καλά και όχι μόνο σε μένα . Δεν θα ήθελα να έχω τον χαμηλότερο βαθμό.

    Με τόσα προβλήματα πάλι καλά που δουλεύω έχοντας ψύχωση είμαι ένας ήρωας και με όλα αυτά που έχω περάσει ....
    οπωσδηποτε ειναι αξιοθαυμαστο που εργαζεσαι κανονικοτατα σε μια τοσο δυσκολη και υπευθυνη δουλεια, παρα την παθηση..

    και οχι, δεν σημαινει οτι εισαι η πιο χαζη, σημαινει οτι αυτη ειναι η γνωμη της αξιολογητριας. οι γνωμες ειναι υποκειμενικες.
    σιγουρα μπορει κι αλλες να εχουν τετοια βαθμολογια..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,775
    Επίσης θα ήθελα να σας πω ότι εκεί δεν ξέρουνε οι περισσότεροι πλην της προϊσταμένης ότι εγώ είμαι ψυχ και εκφράζονται ελεύθερα μπροστά μου για την γνώμη τους για τους ψυχ και από ότι αντιλαμβάνομαι δεν έχουνε και πολύ καλή γνώμη και φαντάζομαι ότι και η προϊσταμένη την ίδια γνώμη με τους άλλους θα έχει. Αναρωτιέμαι κατα πόσο το χαρτί της αναπηρίας μου 50% έπαιξε ρόλο στο να με βαθμολογήσει με πολύ καλά και όχι με άριστα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Επίσης θα ήθελα να σας πω ότι εκεί δεν ξέρουνε οι περισσότεροι πλην της προϊσταμένης ότι εγώ είμαι ψυχ και εκφράζονται ελεύθερα μπροστά μου για την γνώμη τους για τους ψυχ και από ότι αντιλαμβάνομαι δεν έχουνε και πολύ καλή γνώμη και φαντάζομαι ότι και η προϊσταμένη την ίδια γνώμη με τους άλλους θα έχει. Αναρωτιέμαι κατα πόσο το χαρτί της αναπηρίας μου 50% έπαιξε ρόλο στο να με βαθμολογήσει με πολύ καλά και όχι με άριστα?
    δεν μπορεις να ξερεις πως σκεφτεται ο καθενας. εγω, θα το θεωρουσα θεμα για να ειναι καποιος πιο επιεικης μαζι σου κι οχι πιο αυστηρος. εκεινη, δεν ξερουμε πως το βλεπει...
    βεβαια, σε εργασιακους χωρους, συνηθως δεν κρατιουνται μυστικες οι εμπιστευτικες πληροφοριες γιατι υπαρχει απειρο κουτσομπολιο... σε εσας, δεν ξερω τι κανουν...

  7. #7
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Επίσης θα ήθελα να σας πω ότι εκεί δεν ξέρουνε οι περισσότεροι πλην της προϊσταμένης ότι εγώ είμαι ψυχ και εκφράζονται ελεύθερα μπροστά μου για την γνώμη τους για τους ψυχ και από ότι αντιλαμβάνομαι δεν έχουνε και πολύ καλή γνώμη και φαντάζομαι ότι και η προϊσταμένη την ίδια γνώμη με τους άλλους θα έχει. Αναρωτιέμαι κατα πόσο το χαρτί της αναπηρίας μου 50% έπαιξε ρόλο στο να με βαθμολογήσει με πολύ καλά και όχι με άριστα?
    Το χαρτί αναπηρίας ελπίζω να μην είναι για τα ψυχικά σου. Για το πρώτο μήνυμα σου, σου έχει κολλήσει, δεν σε θέλει. Απλά ακους αυτά που λέει μπροστά σου.
    γιάννης

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,775
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν μπορεις να ξερεις πως σκεφτεται ο καθενας. εγω, θα το θεωρουσα θεμα για να ειναι καποιος πιο επιεικης μαζι σου κι οχι πιο αυστηρος. εκεινη, δεν ξερουμε πως το βλεπει...
    βεβαια, σε εργασιακους χωρους, συνηθως δεν κρατιουνται μυστικες οι εμπιστευτικες πληροφοριες γιατι υπαρχει απειρο κουτσομπολιο... σε εσας, δεν ξερω τι κανουν...
    Όπως είπες σωστά και συ δεν ξέρουμε πως σκέφτεται ο καθένας!

    Ακόμη από ότι έχω καταλάβει δεν ξέρουνε τίποτα !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,775
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Το χαρτί αναπηρίας ελπίζω να μην είναι για τα ψυχικά σου. Για το πρώτο μήνυμα σου, σου έχει κολλήσει, δεν σε θέλει. Απλά ακους αυτά που λέει μπροστά σου.
    Για τα ψυχικά μου είναι γιατί? Μπήκα εως αμέα στην δουλειά

  10. #10
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Για τα ψυχικά μου είναι γιατί? Μπήκα εως αμέα στην δουλειά
    Αυτός είναι ο λόγος που "η προϊσταμένη μόνο σε μένα πολύ καλά και σε όλους τους άλλους άριστα" και που η συνδελφος σου που ναι γιατρός σε "πειράζει και πετάει υπονοούμενα για μένα στην προϊσταμένη μου". Αν ήμουν στη θέση σου δεν θα περνα τέτοιο χαρτί, θα παιρνα την αγωγή μου και θα βαζα τον καλύτερο μου εαυτό όχι μόνο για να μην βγάζω έστω το παραμικρό από τα ψυχικά μου μα και για να μαι άριστος στη δουλειά μου. Δεν σου μιλώ αρνητικά ή υποτιμητικά. Δυστυχώς δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ειλικρινείς και καλοπροαίρετοι σας κι εμάς εδώ στο φόρουμ. Υπάρχουν άνθρωποι που βλέπουν πως είσαι κουρέλι από ψυχικά και σπάνε πλάκα, σε θεωρούν υποδεέστερο κι ακόμα μπορεί να σου σπάνε τα νεύρα για να σε βλέπουν να χειροτερεύεις ψυχικά.

    Για την αξιολόγηση θα λεγα πως ο λόγος είναι αυτός εκτός κι αν στη δουλειά σου δεν βάζουν ή βάζουν σε λίγους άριστα, αν και είσαι σαφής περί αυτού, εκτός κι αν για να σαι ειλικρινής με σενα οι άλλοι είναι κάπως καλύτεροι σου στην απόδοση. Μην τα παίρνεις κατάκαρδα. Βάζε τον καλύτερο σου εαυτό όπως σου πα, ώστε αυτό να αντισταθμίζει στα μάτια τους την εικόνα που χουν για σένα και να μην έχουν τίποτα να λένε ή να μην λαμβάνουν υπόψη το χαρτί αμέα.

    Γι αυτό που σου γραψε άλλο μέλος, όσοι έχουμε θέμα με ψυχικά που αφορούν και διαπροσωπικές σχέσεις εύκολα υποπτευόμαστε ότι λένε αρνητικά σχόλια για μας πίσω απ τη ράχη μας και υποτιμητικά ή του στυλ μας λυπούνται μπροστά μας, και δυστυχώς δεν είναι πάντα αβάσιμη η υποψία μας άμα γνωρίζουν ή υποπτεύονται το θέμα μας. Συνήθως, με την όλη τους συμπεριφορά έναντι μας, μας δίνουν μια σαφή εικόνα για το πως μας αντιμετωπίζουν κι έτσι οι υποψίες μας πλείστες φορές δεν είναι καθόλου αβάσιμες δυστυχώς.

    Η μόνη θεραπεία είναι πείσμα να μαστε ο καλύτερος μας εαυτός, με απόδοση εφάμιλλη των άλλων, ώστε οι σκέψεις τους να κάτσουν στη θέση τους και να μας αντιμετωπίζουν επακριβώς όπως όλους τους άλλους.
    γιάννης

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,775
    Έχεις δίκαιο @ioannis2 σε αυτά που λες θα συμφωνήσω . Το χαρτί το έβγαλα αρχικά για να δω από περιέργεια τι ποσοστό αναπηρίας πιάνω και έπειτα όταν είδα ότι ζητάνε ΑΜΕΑ νοσηλευτές σκέφτηκα να το βάλλω πάνω στην απελπισία μου γιατί ήμουνα 7 χρόνια άνεργη.

    Επίσης θα ήθελα να σας πω ότι τον πρώτο χρόνο η πρώτη προϊσταμένη μου με είχε βαθμολογήσει με 4,5 καλά για την ακρίβεια και πιστεύω ότι ήτανε λόγω αυτού του χαρτιού . Ήθελε να με διώξει . Αμέσως με φώναξε η διευθύνουσα κ αποφάσισε να μου δώσει μια δεύτερη ευκαιρία .

    Τρώμε πολλά χαστούκια καθημερινά σχεδόν σε αυτή την ζωή . Αυτό που θα ήθελα και εγώ είναι να αντιμετωπίζομαι σαν τους άλλους.

  12. #12
    Κι εγώ θα συμφωνήσω! Όλοι πάνω στην απελπισία μας κάνουμε πράγματα που έπειτα τα θεωρούμε λάθος, όμως αντιλαμβανόμαστε πως ήταν η ιδανικότερη λύση το δεδομένο χρόνο.
    Όσο έχουμε θέματα ψυχολογίας, καθημερινά και παντού τρώμε χαστούκια. Κάποτε μας βλέπουν και γελάνε μ αυτά που κάνουμε και αναρωτιώνται γιατί πράττουμε με τέτοιο τρόπο. Δυστυχώς στη διαπαιδαγώγηση που λάβαμε από τη ζωή και κυρίως απ το σπίτι δεν μάθαμε τον τρόπο να επιλέγουμε τι όντως μας συμφέρει και να αντιμετωπίζουμε κατάλληλα τις προκλήσεις της ζωής, όπως τους άλλους.
    γιάννης

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,775
    Θέλουμε να δουλεύουμε κιόλας αλλά να μην μας έχουνε και του κλότσου κ του μπάτσου να μας θεωρούν ισάξιους με τους άλλους!!! Αν είσαι το παιδί για όλες τις δουλειές όταν δεν βλέπει η προϊσταμένη , τι να το κάνεις; Ελπίζω να με εκτιμάνε και να με σέβονται οι συνάδελφοί μου και νομίζω ότι το κάνουν αν και από ότι βλέπω κ ακούω πολλά καρφώματα πέφτουν γενικώς πράγμα που ποτέ δεν θα κάνω εγώ .

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,775
    Ώρες ώρες αισθάνομαι ότι έγινε κάποιο λάθος στην διάγνωση μου για ψύχωση και ότι είμαι εντελώς υγιής ….

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Λοιπόν στην δουλειά μου έχω μία γιατρό που ασχολείται μονίμως μαζί μου . Πάλι χθες είπε στην προϊσταμένη μου τα εξής στο τηλέφωνο:" Μην ασχολείσαι γλυκιά μου με τις αξιολογήσεις όλοι καλοί είναι καλά ορισμένοι στα καλάθια δεν χωράνε την έχω απέναντί μου τώρα" και εννοούσε εμένα . Μετά μου είπε τάχα ότι με πειράζει. Με πειράζει και πετάει υπονοούμενα για μένα στην προϊσταμένη μου για το ότι δεν είμαι καλή στην δουλειά μου? Δεν ξέρω πόσο θα το ανεχτώ αυτό ίσως αλλάξω τμήμα. Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να χάσω κάποιους συναδέλφους που δουλεύω εκεί αλλιώς θα είχα φύγει. Με αυτά και με αυτά η αξιολόγησή μου η ετήσια ήταν πολύ καλά ενώ που είδα μιας άλλης κοπέλας είναι άριστα. Λέτε να έβαλε η προϊσταμένη μόνο σε μένα πολύ καλά και σε όλους τους άλλους άριστα? δεν θα το αντέξω....
    Υπαρχει καποιος που να ειναι τελειος ;
    Και στην τελικη τι σημαινει τελειος ;
    Μπορει καποιος να ειναι τελειος στην εργασια του αλλα σαν ανθρωπος να ειναι κακοτροπος ή και το αντιθετο , να ειναι μετριος στην εργασια του αλλα ανθρωπος με ενσυναισθηση που ειναι το βασικοτερο στον τομεα σου .
    Επειτα το να μην εισαι τοσο καλη οσο λες αλλα απλα καλη αυτο ειναι κατκριτεο ;

    Μεγαλο θεμα το συγκεκριμενο και σιγουρα ο καθενας μας την ικανοτητα του αλλου την κρινει με διαφορετικα κριτηρια ,αυτο ομως για εμας μονο κινητήριος δύναμη μπορει να χαρακτηριστεί ...
    Κανεις μια συζηηση με την προισταμενη σου ,στα πλαισια της βελτιωσης σου και μαθαινεις που μειονεκτης λιγακι απο τους αλλους κατα την γνωμη της
    Οταν μαθεις τοτε ισως μπορεις να σκεφτεις αν εχει δικιο και πρεπει να βεβλτιωθεις ή αν οντως ειναι το θεμα της αναπηρίας σου ..

    Να θυμασια οτι ο μονος εχθρος του καλου ,ειναι το καλυτερο και ποτε δεν θα ειναι αρκετο για εναν ανθρωπο που εχει προσδοκιες πολυ υψηλοτερες απο αυτα που εν δυναμην μπορει να προσφερει.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 1 of 19 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Εργασιακό άγχος και Παραίτηση
    By Luffy92 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 10-04-2022, 14:03
  2. Εργασιακό άγχος
    By gimit in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 28-02-2022, 18:55
  3. Εργασιακό άγχος
    By ellik in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 01-01-2022, 12:22
  4. Πρώην στον ίδιο εργασιακό χώρο.
    By aforce in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 51
    Last Post: 06-10-2015, 20:53
  5. Οικονομική κρίση και εργασιακό άγχος
    By billathens in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 16-02-2013, 17:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •