με ασπεργκερ και αποτυχια σε διαπροσωπικές σχεσεις με κοσμο ............
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968

    με ασπεργκερ και αποτυχια σε διαπροσωπικές σχεσεις με κοσμο ............

    σε εναν κοσμο που εχει ξεχασει τι παει να πει ανθρωπια σεβασμος στον συνανθρωπο διχως κατανοηση στη προσωπικοτητα του αλλου οποια και να ειν αυτη . ζω σε μια κοινωνια σκληρη που δε δεχεται μυγα στο σπαθι της μενα ολλοι μου λενε ομως μην παρεξηγείς προσπερνα και κατι αν σου πουν κανε οτι δε καταλαβαινεις ετσι ειναι οι σχεσεις οι ανθρωπινες . εχω μαθει να ανέχομαι να προσπαθω για το καλυτερο οσον αφορα το πως να ειμαι στον συνανθρωπο που απεναντι . διχως να λεω οτι δε κανω λαθη απλα εγω οτι κανω δε συγχωρείτε απο τους αλλους .θελω να πιστευω οτι εσκεμμένα δε εχω κανει κακο σε καποιον φυσικα κανεις δε ειν υποχρεωμενος να με συμπαθεί .με αυτα κι αυτα ομως καταληγω εγω μονοπλευρα να ειμαι ανεκτικος ανθρωπος να με κοροιδευουν που ειμαι παντα δεδομενος .ειναι σκληρο να προσπαθεις για να ενταχθείς σε καποια παρεα οτιδηποτε κι να βλεπεις οτι δε υπαρχει ανταποκριση καμια . μετα τελικα να τρωω ολο τον οχετο απο τη κακια αλλων ανθρωπων που δε γουσταρουν τη φατσα μου . που να τολμήσεις τωρα να πεις ρε φιλε εχω αναγκη κι εγω την αγαπη αποδοχη ανθρωπια καποιου αλλου ανθρωπου ???ευκολα κρεμανε ταμπελες οι αλοι εισαι ετσι εισαι αλλιως ετσι απο δυο φορες που ετυχε να μιλησεις μαζι τους κι δε τους αρεσεις . ερε κραξιμο που θα φας απ αυτους που θελουν να στην πουν γιατι δε σε γουσταρουν . μια εχθρική συμπεριφορά κι ένα περιβάλλον αφιλόξενο ποσο μαλλον σε ατομα οπου δε ειναι οπως οι νευροτυπικοι δυναμικοι και σε ολα αψογοι οπως θελουν εκεινοι να νιωθουν πως ειναι γι αυτο υποτιμούν συχνα αλλα ατομα που δε ειν οπως αυτοι. ενα ατυπο μπουλινκ και απομονωση ατομων απ αλα ατομα που κανουν δικους τους κυκλους οπου γινονται κι μη αποδοχης διαφορετικων τροπων σκεψης . εγω ξερω οτι αν δε μπορεις να βοηθησεις τουλαχιστον μην κανεις κακο στον αλλον αυτο δε ειναι μαγκια . το νασε μεγαλόψυχος ειναι μαγκια να σέβεσαι το κοσμο κι να φέρεσαι σε ολους το ιδιο ανθρωπινα σωστα σφαιρικα βλεποντας τα πραγματα . αν μια κατασταση δε τη γνωριζεις η πως καποιος λειτουργει μη βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα απλα γιατι δε σε εκφραζει . οσο μεγαλωνουμε απο οσα ζουμε πρεπει να γινομαστε πιο σοφοι πιο ώριμοι στη ψυχη και πιο πανω πνευματικα .

    και κατι που με εκφραζει κι αυτο δειχνει ποσο δυναμη εχει η αγαπη κι η αποδοχή σε ολα τα πλασματα της γης

    https://www.youtube.com/watch?v=DsOv0C74ABo
    Last edited by asperger39; 05-05-2024 at 17:38.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,996
    Είναι δυνατόν όλοι οι άνθρωποι που συνάντησες στη ζωή σου, να είναι κακοί? Και εσύ το μόνο που έκανες ήταν να δίνεις; Ίσως είναι ευκαιρία να σκεφτείς, μήπως αυτό που βλέπεις στους ανθρώπους, είναι αυτό που νομίζεις ότι σου αξίζει. Κι αν σταματήσεις λίγο να λυπάσαι τον εαυτό σου, αν σταματήσεις να αναζητάς την προσοχή των άλλων (αλλιώς θα το πάρεις ως απόρριψη), η ζωή σου θα αλλάξει.. Και μη ψάχνεις συνέχεια την λύπηση των άλλων. Σε κανέναν δεν αξίζει να τον λυπούνται. Αποδέξου τον εαυτό σου, αγάπησε τον όπως είναι και μετά να έχεις την απαίτηση να το κάνουν κι οι άλλοι. Έχεις την εντύπωση πως οι υπόλοιποι σε βλέπουν όπως βλέπεις εσύ τον εαυτό σου. Αλλά κανένας δεν φοράει τα δικά σου γυαλιά. Οπότε μη χρεώνεις στους άλλους αυτά που βλέπεις στον εαυτό σου. Προσπάθησε να τους ακούσεις, να τους γνωρίσεις, να σου δείξουν το πως σε βλέπουν. Δεν βλέπουν όλοι με τον ίδιο τρόπο.

    Ελπίζω να διαβάσεις και να καταλάβεις αυτά που λέω, όπως τα λέω.. Ελπίζω να τα διατύπωσα σωστά :)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    george1520 γιωργικο μου σε ευχαριστω για την απαντηση ειναι η αποψη σου κι ειν σεβαστη απ μενα οποια κι να ειν αυτη . την έχεις διατυπώσει με ομορφο τροπο και το εκτιμω αυτο . νομιζω αυτες τις μερες γιορταζεις κιολας ?? χρονια πολλα για τη γιορτη σου . :)
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,996
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    george1520 γιωργικο μου σε ευχαριστω για την απαντηση ειναι η αποψη σου κι ειν σεβαστη απ μενα οποια κι να ειν αυτη . την έχεις διατυπώσει με ομορφο τροπο και το εκτιμω αυτο . νομιζω αυτες τις μερες γιορταζεις κιολας ?? χρονια πολλα για τη γιορτη σου . :)
    Επεξεργασου την άποψη μου. Στην λέω για να σε προβλημάτισω και ιιιιισως καταφέρω να σε κάνω να δεις τη ζωή και τους ανθρώπους διαφορετικά. Αύριο είναι η γιορτή μου. Σε ευχαριστώ :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    george1520 ολα αυτα τα εχω χιλιες φορες σκεφτει γιωργικο μου γλυκε γιατι εμαθα στη ζωη μου οτι δε θελω να μου κανουν να μην κανω κι το αντιστροφο .αν με γνωριζες απ κοντα μπορει αυτα να μην μου τα ελεγες ομως ειν η γνωμη σου κι οφείλω να τη σεβαστώ γιατι τη λες με φιλικο τροπο κι ευγενικα . :)
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,243
    Ασπεργκερ γεια σου και πάλι....συμφωνώ απόλυτα με το σχόλιο του Γιώργου παραπάνω....νομίζω ότι εσύ έχεις καταδικάσει τον εαυτό σου και έχεις μπει σε μία αυτολύπηση....και όχι επειδή έχεις άσπεργκερ....αλλά έχεις άσχημα βιώματα από τότε που γεννήθηκες....έχουμε παρόμοια βιώματα εμείς οι δύο...
    Και εγώ λυπόμουν τον εαυτό μου παλιότερα και σιγά σιγά με την ψυχοθεραπεία και τα φάρμακα,άρχισα να παίρνω λίγο τα πάνω μου....αν και έχω πολλή δουλειά ακόμη
    Δε σε μισεί κανείς...εσύ έχεις περιθωριοποιήσει τον εαυτό σου....αν δεν μπορείς να πας σε ψυχολόγο,άρχισε να διαβάζεις βιβλία αυτογνωσίας και προσπάθησε να πλησιάσεις τη μαμά σου-όσο είναι ακόμα ζωντανή!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    Diana1982 φιλαρακι μου γλυκο σε ευχαριστω κι εσενα πολυ για την απαντηση σου ειν κι αυτη σεβαστη απολυτα κι την εκτιμώ .απλα πιστευω οτι αν έβρισκα κι εγω ανθρωπους να ταιριάξω να κολλήσω να ανηκω κι εγω καπου θα ηταν διαφορετικη η ψυχολογια μου . τωρα νιωθω σα μοναχικος καουμποι που γυρνα εδω εκει μονος κι ποτε δε στεριώνει καπου . οσο για την μανα μου εδω να διευκρινίσω κατι γιατι κανεις δε ξερει στο σπιτι μου πως ζω κι η καθημερινότητα μου πως ειναι . στην μαμα μου παντα εγω πρωτη ημουν κοντα της . να της δειχνω το ενδιαφερον μου να τη φροντιζω οσο μπορω κι να ειμ ψυχικα διπλα της . ασχετα αν για εκεινη παντα ημουν κι θαμε το αποπαιδι που θελει να την υπηρετει μονον και μου το υπενθυμίζει σε καθε ευκαιρια αυτο .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,243
    Και εγώ έτσι είμαι φίλη μου,είμαι πολύ μοναχική...ευτυχώς έχω και μία αδερφή που κάνουμε λίγο παρεούλα,αλλά και αυτή έχει στενοχώριες......και απλά έχω επενδύσει στην ψυχοθεραπεία και στον χρόνο!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968

    Red face

    Diana1982 ναι μανουλα μου ευτυχως εχεις εναν ανθρωπο δικο σου κοντα σου αυτο ειν μεγαλο πραγμα . ο ενας για τον αλλον στηριξη βοηθεια κατανοηση εναν ανθρωπο να πεις δυο λογια να σε ακουσει κι να τον ακουσεις .


    κοιτα τι γλυκουλιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιιιιιιι


    https://www.youtube.com/watch?v=ulY7-kRXF_4


    https://www.youtube.com/@stillyoubest/videos καναλι μουσικο φοβερο !!
    Last edited by asperger39; 05-05-2024 at 19:00.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Similar Threads

  1. Replies: 1
    Last Post: 31-01-2024, 21:05
  2. Διαπροσωπικές σχέσεις μετά την καραντίνα
    By Pitsiflis in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 22-01-2024, 13:05
  3. Διαπροσωπικές σχέσεις ...Τρελα!
    By Elenia781 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 29-01-2022, 20:46
  4. Replies: 55
    Last Post: 19-05-2017, 10:33
  5. Ψυχικές ασθένειες και διαπροσωπικές σχέσεις
    By χωρίς ελπίδα in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 14-01-2016, 02:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •