Τι θεωρείτε ότι βοηθάει καποιον με καταθλιψη(εμπειρικά); - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 71
  1. #46
    Marilou
    Guest
    H ψυχοθεραπεια ειναι εκπαίδευση .
    Πας συζητας και μεσα απο την συζητηση αντιλαμβάνεσαι πως πρεπει με βαση την προσωπικότητα σου και την ιδιοσυγκρασία σου να αρχιζεις να διαχειρίζεσαι κάποιους ανθρωπους και καταστασεις στην ζωη σου ωστε να καλυτερεύει το βιωτικό σου επιπεδο ..

    Η μια ωρα συνεδρίας μεσα σε ενα γραφειο προϋποθέτει 23 ωρες μετέπειτα δουλειας με τον εαυτο σου ..
    Μια μερα την εβδομαδα με τον θεραπευτη σου προϋποθέτει και τις υπολοιπες 6 της εβδομαδας τεραστια προσπαθεια να διαμορφωσεις ενα διαφορετικο τροπο σκέψης και αντίληψης μιας καταστασης ώστε να μην σου προκαλει δυσφορικα συναισθήματα και σε κανει να απομωνονεσαι ...

    Καμια ψυχοθεραπεια και καμια αγωγη δεν θα σε κανει να διαχειριζεσαι την καταθλιψη αν εσυ δεν κανεις πολυ δουλεια με τον εαυτο σου .
    Η καταθλιψη δεν ξεπερνιεται μην γελιομαστε και μεταξυ μας τωρα ,απλα μαθαινεις και την διαχειριζεσαι σε βαθμο που η ζωη σου εχει νοημα και παλευιες καθε μερα να ειναι οπως την προσδοκεις !

    Διαφοροποιεις την καταθλιπτικη 3αδα που εχει κυριευση την ζωη ...
    Συμωνα με αυτη τον εαυτό σου τον βλέπεις σαν ένα ανεπαρκές άτομο, ανάξιο, ανεπιθύμητο και ελαττωματικό σε όλους τους τομείς, κοινωνικό, διανοητικό, ψυχολογικό και ηθικό.
    Το κόσμο γύρω σου τον αντιμετωπιζεις ως ιδιαίτερα [B]απαιτητικό και απορριπτικό προς εσενα και το μελλον σου ζοφερό, χωρίς εναλλακτικές λύσεις και μάταιη η προσπάθεια για αλλαγή


    Πολλες φορες ακομα και σημερα χωρις τα πολυτιμα ¨οπλα ¨που μου χαρισε η δικη μου ψυχοθραπεια δεν θα ειχα καταφερει να διαχειριζομαι ουτε το αγχος μου ουτε τις κρισεις πανικου ...
    Μην μιλήσω για την ποιοτητα της ζωης μου κλεισμενη μεσα σε ενα σπιτι και να ψαχνω να βρω δεκανικια να πιαστώ και συναμμα να διωχνω και ολους τους ανθρωπους απο διπλα μου γιατι νομιζα οτι αυτοι φταινε που εγω ειμαι μεσα στο αγχος και την θλίψη ...
    Ολα αυτα τα εχουμε μεσα μας απλα ξερουμε πλεον να τα διαχειριζομαστε και οχι να μας χειριζονται !
    Μην μιλησω για την ποιοτητα των ανθρώπινων σχεσεων μας ποσο εχει καλυτερευση εφοσον εμεις εχουμε ηρεμισει .

    Δεν χρειαζομαστε νταντεμα σε αυτη την περιπτωση ,χρειαζομαστε να δουμε την πραγματικοτητα ,σκληρη δεν το αμφισβητώ και φυσικα καποιον που νοιαζεται πραγματικα για εμας,να μας παρακινήσει για δουλεια με τον εαυτο μας ..
    Αλλιως πας στον ψυχολογο σκας το 50αρικο και πανω ,φευγεις απο εκει δεν κανεις τιποτα και περιμενεις να ξαναπας για να σου πει τα ιδια και τα ιδια εφοσον εσυ δεν κανεις τιποτα ...Εκεινος μια χαρα πληρωνεται ,εσυ ειναι το θεμα τι κανεις ...οποτε εκεινος δεν ειναι ανικανος ή δεν αξιζει σαν ψυχολογος ..Εσυ μαλλον δεν εχεις βρει τον τροπο που θα σε παρακινήσει ...


    Πολυ θα ηθελα να δω ενα θεμα απο ολους εσας εδω μεσα με λιγη παραπανω παρακίνηση θα ελεγα για αρχη και μετα με αισιοδοξια.
    Ενα θεμα που καποιοι θα ξεκινησουν να θετουν μικρους στοχους και να προσπαθουν να τους απολαμβάνουν ...
    Μεσα απο τα πολυ μικρα για αρχη θα ερθουν και τα μεγαλυτερα,ευχομαι να βλεπω περισσοτερα θεματα με αυτο το περιεχομενο ωστε αυτοι που μπαινουν για πρωτη φορα να παιρνουν δόσεις για δουλεια με τον εαυτο τους και οχι απογοητευση οτι η μια ζωη θα ειναι καταθλιπτικοι !

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,599
    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    Βρε κοπέλια έχω διαβάσει τα σχόλια σου και πραγματικα απορώ με τα όσα λες!Εισαι σίγουρη ότι έχεις η είχες ποτέ στην ζωή σου κατάθλιψη;Γιατί εγώ ταλαιπωρούμε τόσα χρόνια και τα τελευταία 3χρονια περνω αγωγή.Μήπως έχεις μπερδέψει την κατάθλιψη με την βαριά τεμπέλιτιδα η την Ντόλτσε βιτα;!!!Ποια Σαφάρι..ποια Αφρική;;!!Οσοι έχουν κατάθλιψη ακόμα και αγωγή να περνούν δεν γίνονται τελείως καλά.Που να πάνε μάκρινα ταξίδια…!
    Φυσικά και έχω περάσει και πολύ βαριά μάλιστα. Εμπειρικά δεν γράφεις; Εμπειρικά στα λέω κι εγώ. Και η αρωματοθεραπεία δεν θα μου έκανε απολύτως τίποτε όπως έχεις γράψει εσύ.
    Last edited by HarleyQuinn; 30-03-2024 at 11:45.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,599
    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    Το κείμενο σου πέφτει σε αντιφάσεις!Μονη σου αναιρείς ότι λες..
    Κατά κύριο λόγο πιστεύω πως ένας άνθρωπος με κατάθλιψη θα βοηθηθεί μόνο όταν απαλλαχθεί από ευθύνες, άγχη της καθημερινής ζωής, ψυχοθεραπεία, καλή ζωή και γενικά να βρεθεί σε ένα περιβάλλον ευχάριστο.
    Αλλωστε έχουμε δει πολλούς πλούσιους να αυτοκτονούν από κατάθλιψη όσες πισίνες κι αν έχουν, όσες γκόμενες κι αν έχουν, όσα ρούχα κι αν έχουν, έχουμε δει ανθρώπους με όλα τα καλά του κόσμου να πάσχουν από κατάθλιψη λόγω της ματαιότητας...
    Δεν αναιρώ τίποτα. Όταν λέω ευχάριστο περιβάλλον εννοώ ανθρώπους υποστηρικτικούς μαζί σου, φάρμακα, καλή διατροφή αυτά για τους απλούς ανθρώπους... Εγραψα όμως οτι και αυτά ίσως να μην είναι αρκετά μερικές φορές λόγω ότι εχουμε δει και εικόνες τέτοιες. Τι αναιρώ;

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,308
    η παρακίνηση σημαίνει ενθάρρυνση και παρότρυνση.
    αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να μοιραζόμαστε τις γνώσεις μας, υποκειμενικές πάντα, και τις εμπειρίες μας, τις γνώμες μας όταν μας ζητηθούν κλπ.
    δεν είναι όλοι ψυχολόγοι και δεν είναι όλοι ειδικοί. εγώ δηλαδή προσωπικά, δεν παίρνω στα σοβαρά μια γνώμη στο φόρουμ, από οποιονδήποτε. το αντιμετωπίζω ως μια ιδέα που μπορεί να έχει βάση κάπου.

    btw Harley spot on! κάπου είχα ακούσει πως ο λόγος που οι πλούσιοι ή/και επιτυχημένοι έχουν μια τάση στην κατάθλιψη επειδή οι ανάγκες του καθενός δεν είναι το ίδιο σημαντικές για όλους.
    πέραν της παθολογίας του πράγματος, για την οποία μόνο ειδικοί μπορούν να αναλύσουν, πχ κληρονομικότητα κλπ, αν φτάσεις να μην έχεις οικονομικό άγχος, να βολευτείς κλπ, οι λόγοι που μπορεί να είσαι θλιμμένος ή απογοητευμένος να είναι γιατί για σένα άλλες ανάγκες είναι πιο σημαντικές όπως πχ να προσφέρεις ή να μοιράζεσαι ή να δημιουργείς.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    184
    Δεν έχω ανάγκη από τέτοιες πολυτέλειες!!

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    184
    Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να πάρω σοβαρά τα λεγόμενα σου!Η αρωματοθεραπεια αποδεδειγμένα βοηθάει στο ανχος και στην κατάθλιψη,ουδεμία σχέση έχει με τα ταξίδια στο Ντουμπάϊ και στην Αφρική που ανέφερες εσυ!Ειχες βαριά κατάθλιψη;Ρε κοπέλια μας δουλεύεις;Όταν έχεις βαριά κατάθλιψη δυσκολευεσαι να κανεις ένα μπάνιο,να φροντισεις τον εαυτό σου και το χειρότερο από αυτά δεν μπορείς να ξεφύγεις από τις αυτοκτονικές τάσεις!!!ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ!!

  7. #52

  8. #53
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Sunny9 View Post
    Προσωπικα θα μιλησω κι εγω έχοντας καταθλιψη εδω και κάποια χρόνια που υποτροπιάζει.

    1) Προσωπικη προσπάθεια για επεξεργασία των αρνητικών μοτίβων/πεποιθήσεων/συμπεριφορών στα ερεθίσματα που μου επαναφέρουν τα τραυματα μου. (Συστηματική και επίμονη προσπαθεια μέχρι εξαντλήσεως..)

    2) Αγωγή πάντα εγω με αντικαταθλιπτικο και πλεον και με σταθεροποιητή.

    3) Με εχει βοηθήσει πααααρα πολυ η πίστη μου στο Θεο και η καλλιέργεια γενικοτερα της πνευματικότητας μου. Ψάχνομαι συνεχώς!


    4) Παράλληλα, όσο γίνεται τακτική ασκηση, συνέχεια επαφη με τη φύση, ήλιο και σωστη διατροφή και καλος ύπνος. Πολλές φορες , εξαντλούμαι ψυχικα και για αυτό προσπαθώ να επεκτείνω τον ύπνο μου και να μειώνω αισθητά τσιγάρα( καπνιζω) , πρόχειρη διατροφή. Και φυσικά, όσο μπορω να μιλαω σε 2 με 3 δικα μου ατομα να ξεφουσκώνω όλο αυτον τον αγώνα.


    Γενικα, είναι ενας συνεχης αγώνας με πολλα πλεον πισογυρίσματα με τάσεις για παραίτηση απ όλα..Δεν ειναι εύκολο αλλά ειναι αρκετο για να εχεις σχεδον μια ισορροπια και λειτουργικότητα .

    Γρήγορη ερωτήση, ο σταθεροποιητής τι είναι; ????

  9. #54
    Member
    Join Date
    Jan 2024
    Posts
    37
    Παραδειγματικά το Lamictal, άστα να πάνε....

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,599
    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να πάρω σοβαρά τα λεγόμενα σου!Η αρωματοθεραπεια αποδεδειγμένα βοηθάει στο ανχος και στην κατάθλιψη,ουδεμία σχέση έχει με τα ταξίδια στο Ντουμπάϊ και στην Αφρική που ανέφερες εσυ!Ειχες βαριά κατάθλιψη;Ρε κοπέλια μας δουλεύεις;Όταν έχεις βαριά κατάθλιψη δυσκολευεσαι να κανεις ένα μπάνιο,να φροντισεις τον εαυτό σου και το χειρότερο από αυτά δεν μπορείς να ξεφύγεις από τις αυτοκτονικές τάσεις!!!ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ!!
    Ϊσως και να μπορεί να βοηθήσει. Πού το ξέρεις εσύ ότι κάποιον δεν θα τον βοηθούσε; Κάποιος μπορεί να έχει κατάθλιψη επειδή δεν έχει δει εικόνες, να πάει ένα ταξίδι, κάτι να τον τσιγκλίσει και να αλλάξει η κοσμοθεωρία του. Έχουμε δει ανθρώπους να λένε πήγα "εκεί" είδα την πείνα πχ ή πχ την απίστευτη εξέλιξη Ιαπωνία ξέρω 'γω -και τότε άλλαξα σαν άνθρωπος κι έγινα καλύτερος. Και μην μου ξανά αναφέρεις το Ντουμπάι τυχαία το είπα.
    Λοιπόν αυτά γίνονται με τα ταξίδια και ένας καταθλιπτικός μπορεί να πάει ταξίδι και να νιώσει καλύτερα, να γυρίσει άλλος άνθρωπος και αν το καταλαβαίνεις αυτό είμαστε οκ, αν δεν το καταλαβαίνεις δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε και τελειώνει εκεί το θέμα. Απλό.
    Last edited by HarleyQuinn; 31-03-2024 at 10:09.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,599
    Quote Originally Posted by Emily21 View Post
    Γρήγορη ερωτήση, ο σταθεροποιητής τι είναι; ????
    Ο σταθεροποιητής είναι ένα φάρμακο ενδιάμεσο που στο δίνουν για να μην ανέβεις ψηλά (μανία) ή να κατέβεις (κατάθλιψη) από τις παρενέργειες των αντικαταθλιπτικών.
    Εγώ για παράδειγμα παίρνω quatepine το απόγευμα μετά από κάποια φάρμακα που λαμβάνω το πρωί, το μεσημέρι, το βράδυ. Το απόγευμα παίρνω αυτό.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    184
    Μέχρι στιγμης από τα μέλη του φόρουμ που έδωσαν απάντηση στο ερωτημα που έθεσα είσαι η μοναδική που αναφέρει κάτι τετοιο.Και για ποιο λόγο εξάπτεσαι για το Ντουμπάϊ;!!!Επειδη σου την είπαμε πολλοι;!!!

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,599
    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    Μέχρι στιγμης από τα μέλη του φόρουμ που έδωσαν απάντηση στο ερωτημα που έθεσα είσαι η μοναδική που αναφέρει κάτι τετοιο.Και για ποιο λόγο εξάπτεσαι για το Ντουμπάϊ;!!!Επειδη σου την είπαμε πολλοι;!!!
    Ναι γιατί εγώ ξέρεις τώρα θα τα βάψω μαύρα... Σου είπα τυχαία ήταν το Ντουμπάι, εσύ εκεί. Πού θες να καταλήξουμε;
    Κάνε ένα ταξιδάκι εκεί. Πού ξέρεις, μπορεί να πάρεις τα πάνω σου :Ρ
    Εγώ δεν εξάπτομαι αγάπη μου ^_^

  14. #59
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης
    Last edited by Aeon; 01-04-2024 at 15:37.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    184
    Χαχαχαχαχαχαχα!Εισαι απίστευτος!!!!

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 08-10-2022, 22:04
  2. Πως βγαζεις καποιον απο την καταθλιψη?
    By arntaben in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 20-06-2016, 11:08
  3. Πώς να βοηθήσω κάποιον με κατάθλιψη
    By araxni in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 08-08-2013, 01:31
  4. Replies: 21
    Last Post: 10-05-2013, 08:56
  5. Replies: 32
    Last Post: 10-04-2008, 02:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •